Μελλοντικη μεταμόσχευση crown

miquelxx

New Member
Χαιρετω ολο το forum, με λενε Μιχαλη και ειμαι 36 ετων. Εδω και λιγο καιρο, σκεφτομαι να κανω μεταμοσχευση μαλλιων στην κορυφη της κεφαλης, μιας και υπαρχει θεματακι και εδω θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας ....!! Δεν εχω επισκεφτει καποιον ιατρο για το ζητημα, ουτε εχω παρει φαρμακα ή σκευασματα, δεν θα ηθελα να ακολουθησω καποια θεραπεια οπως (Mινοξιδίλη ή Φιναστερίδη) και για τον λογο αυτο η μεταμοσχευση ειναι για εμενα μονοδρομος. Το προβλημα της αραιωσης στο σημειο, φανερωθηκε οταν εκοψα την επι 20ετιας κοτσιδα μου το 2008, φυσικα η αραιωση ηταν λιγοτερη και ετσι δεν εδωσα και πολλη σημασια αλλα με τον καιρο σταδιακα η περιοχη ανοιγε περισσοτερο, ειδικα μετα απο μια στρεσογονο περιοδο 2014-15 το προβλημα ηταν εμφανες, εκτοτε η περιοχη ειναι στα ιδια επιπεδα, αντε να υπαρχει ενα 5% μειωσης τριχων. Τους τελευταιους μηνες αποφασισα να μακρυνω λιγο το μαλλι μου και βεβαια φαινεται περισσοτερο, ετσι προς το παρον χρησιμοποιω λιγο Toppik στις κοινωνικες μου υποχρεωσεις και ολα καλα. Θα ηθελα την βοηθεια σας, σχετικα με το αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις ή οχι, τι πρεπει να προσεξω και σε ποιους θα πρεπει να απευθυνθω για να εχω καλα αποτελεσματα Να πω επισης, πως υπαρχει προδιαθεση αραιωσης της περιοχης λογω κληρονομικοτητας, φυσικα υπαρχουν και ερωτηματα-ανησυχιες για το αν η τεχνικη fue και γενικα η μεταμοσχευση, μπορει να επιρρεασει αρνητικα τα υπολοιπα μαλλια μου αλλα και των περιοχων δωτριας και ληπτριας.
Ευχαριστω εκ των προτερων και να με συμπαθατε που σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο, καθε βοηθεια απο τις εμπειριες και τις γνωσεις σας, θα μου ητανε πολυτιμη !!

Παραθετω καποιες φωτογραφιες της περιοχης:

20171002_191014.jpg
20171002_191253.jpg
20171004_001126.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Αδερφε λιτα και περιεκτικα πολυ μικρο το προβλημα και η μεταμοσχευση εσενα συγκεκριμενα το μονο που θα σου κανει θα ειναι να σου γεμισει το κεφαλι μαλλια!!!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μικρη περιοχη σχετικα εχεις με αραιωση. Το μαλλι σου που ειναι τοσο σγουρο ειναι πλεονεκτημα στην καλυψη που θες να πετυχεις.
Οταν ζουμαρεις την εικονα φαινονται πολλες αδυναμες τριχουλες. Ξεκινα μινοξιδιλη να δυναμωσεις αυτες και μπορει να εκπλαγεις.
Η μινοξιδιλη σε τοσο μικρη περιοχη δεν θα σου δωσει καμια παρενεργεια. Το θετικο ειναι οτι οπως λες δεν προχωραει αλλο. Καλη επιτυχια
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην καθημερινοτητα σου να ξερεις δεν φενεται ετσι οπως στις φωτο.
Πιστευω εισαι πολυ καλυτερος.
Βαζε τοππικ και εαν αργοτερα δε σε καλυπτει τοτε το ξανακοιτας.
Η ηλικια σου πολυ καλη για οτι και να κανεις και το μαλλι εξισου καλο και δυνατο φενεται.
 

miquelxx

New Member
Παιδια, με βοηθανε πολυ τα σχολια σας ψυχολογικα, αλλα και για να δω πιο καθαρα την κατασταση, ευχαριστω !!
Αυτο που με προβληματιζει εντονα, ειναι το ενδεχομενο να γινει ζημια στα υγιη μαλλια απο την μεταμοσχευση στην ληπρια
ή στην δοτρια περιοχη, π.χ (αραιωση στις περιοχες της επεμβασης, σημαδια απο την FUE, κοκκινιλες κ.α ...) και ποιον να
εμπιστευτω εδω στη Ελλαδα, για να πραγματοποιησει την επεμβαση.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σκεφτεσαι σοβαρα να κανεις μεταμοσχευση με το υπαρχων μικρο προβληματακι που εχεις?
Το καλο με εσενα πιστευω ειναι οτι χρειαζεσαι λιγοτερα grafts αποτι χρειαζομαστε καποιοι λογο του μαλλιου σου που ειναι μπλουκλα.
 

miquelxx

New Member
Σκεφτεσαι σοβαρα να κανεις μεταμοσχευση με το υπαρχων μικρο προβληματακι που εχεις?
Το καλο με εσενα πιστευω ειναι οτι χρειαζεσαι λιγοτερα grafts αποτι χρειαζομαστε καποιοι λογο του μαλλιου σου που ειναι μπλουκλα.

Εφοσον εφησυχαστω με τα παραπανω ερωτηματα μου για την επεμβαση, θα την κανω για να καλυψω εστω και αυτο το
μικρο προβλημα, για τα grafts νομιζω οτι με περιπου 1000 θα ειμαι ο.κ, φυσικα τον τελευταιο λογο τον εχει ο doctor.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καπου εκει χρειαζεσαι ναι.
Πιστεω dhi και παπανικολαου για εδω μια σωστη και προσεκτικη καλη επιλογη.
 

tasos33

Well-Known Member
Φρόντισε να αξιοποιησεις σωστα και με την δέουσα προσοχή το μικρο σου πρόβλημα.

Καταρχάς, εξαιτίας του μικρού προβλήματος με λίγο τοπικ και με μη φαρμακευτικά προϊόντα όπως το shen min η folligen ( ψάξε λίγο στο φόρουμ) πιθανόν να πετύχεις μια ενδυναμώσει και να καλυτερέψει λίγο.

Στη ενδεχόμενη μεταμόσχευση τώρα, το ιδιαίτερο χαρακτήριστικο σου, η μπούκλα είναι πολύ θετικό για θα επιτυχείς καλύτερη καλυψη, όμως εδώ κρύβεται και μια παγίδα, η μπούκλα είναι πιο δυσκολη στην εξαγωγή απο την δοτρια, πιθανόν ο γιατρός να πρεπει να χρησιμοποιήσει και εργαλείο εξαγωγής μεγαλυτερης διαμέτρου, μπορεί και πανω απο 1mm, εδώ στην Ελλάδα και σε απλές περιπτωσεις χρησιμοποιούν 1mm φαντασου σε εσένα.









Καπου εκει χρειαζεσαι ναι.
Πιστεω dhi και παπανικολαου για εδω μια σωστη και προσεκτικη καλη επιλογη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

miquelxx

New Member
Στη ενδεχόμενη μεταμόσχευση τώρα, το ιδιαίτερο χαρακτήριστικο σου, η μπούκλα είναι πολύ θετικό για θα επιτυχείς καλύτερη καλυψη, όμως εδώ κρύβεται και μια παγίδα, η μπούκλα είναι πιο δυσκολη στην εξαγωγή απο την δοτρια, πιθανόν ο γιατρός να πρεπει να χρησιμοποιήσει και εργαλείο εξαγωγής μεγαλυτερης διαμέτρου, μπορεί και πανω απο 1mm, εδώ στην Ελλάδα και σε απλές περιπτωσεις χρησιμοποιούν 1mm φαντασου σε εσένα.[/QUOTE]

Σε περιπτωση χρησης μεγαλυτερης διαμετρου, θα υπαρχουν εμφανη σημαδια απο την FUE;
 

piros75

Well-Known Member
Έχει απόλυτο δίκιο ο Τάσος. Στις περισσότερες περιπτώσεις το κατσάρωμα ξεκινάει ήδη από τον θύλακα και άρα ίσως χρειαστεί μεγαλύτερου διαμέτρου εργαλείο. Ωστόσο, αυτό στην περίπτωσή σου δεν θα πρέπει να σε τρομάζει μιας και ακόμα και το 1 χλσ αλλά και το 1,1 ή 1,2 δεν αφήνει κανένα φοβερό σημάδι αν δεν τα έχεις ξυρισμένα. Αν τα ξύριζες ποτέ μπορεί να έβλεπες σκόρπια white dots τα οποία και πάλι σε έναν αριθμό 1000-1500 σκόρπιων τρυπών δεν θα φαίνονται και τόσο.

Τώρα για γιατρό, μου δίνεις την αίσθηση με τον τρόπο που γράφεις ότι είσαι Κύπριος και άρα θα μπορούσες να κοιτάξεις και εκεί (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) αλλιώς για Ελλάδα θα συμφωνήσω με τον John
 

miquelxx

New Member
Έχει απόλυτο δίκιο ο Τάσος. Στις περισσότερες περιπτώσεις το κατσάρωμα ξεκινάει ήδη από τον θύλακα και άρα ίσως χρειαστεί μεγαλύτερου διαμέτρου εργαλείο. Ωστόσο, αυτό στην περίπτωσή σου δεν θα πρέπει να σε τρομάζει μιας και ακόμα και το 1 χλσ αλλά και το 1,1 ή 1,2 δεν αφήνει κανένα φοβερό σημάδι αν δεν τα έχεις ξυρισμένα. Αν τα ξύριζες ποτέ μπορεί να έβλεπες σκόρπια white dots τα οποία και πάλι σε έναν αριθμό 1000-1500 σκόρπιων τρυπών δεν θα φαίνονται και τόσο.

Τώρα για γιατρό, μου δίνεις την αίσθηση με τον τρόπο που γράφεις ότι είσαι Κύπριος και άρα θα μπορούσες να κοιτάξεις και εκεί (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) αλλιώς για Ελλάδα θα συμφωνήσω με τον John

Οχι, απο Αθηνα ειμαι !!
 
Μπλουζα