Κακοσμία στόματος

cool11

Well-Known Member
Μεγαλο το θεμα που ανοιγω.
Ευκολα μπορει να πει κανεις, οτι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Αν ομως αποκλεισουμε τους πιο συνηθισμενους, τοτε σε τι μπορει να οφειλεται και κυριως, πως το αντιμετωπιζεται εσεις;
Πληθος προϊοντων κυκλοφορουν, απο τις παστιλιες listerine, μεχρι φαρμακευτικα σπρευ κλπ.
Βασικα το θεμα ειναι η όσο το δυνατον πιο ριζικη λύση, δηλαδη οχι απλα να βαζουμε ενα ακομη σκευασμα για να μην 'μυριζει'. Αν δεν γινεται αλλιως, θα το κανουμε, αλλα αν βρουμε τι αλλο μπορει να φταιει, και τι μπορει να γινει σε μακροπροθεσμη βαση (πχ να προσθεσουμε κατι στη διατροφη μας;) τοτε ισως βρουμε πιο σταθερα αποτελεσματα.

Σημειωση: εννοειτε οτι η καθημερινη στοματικη υγιεινη περιλαμβανει βουρτσισμα, οδοντικο νημα, και οδοντικο διαλυμμα, και οτι δεν υπαρχει καποιο χαλασμενο δοντι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Κακοσμία στόματος

εγω φιλε το πρωι οταν ξυπναω και δεν εχω πλυνει τα δοντια μου η ανασα μυριζει απαισια(απο οτι μου εχουν πει :D)....και βεβαια δεν καπνιζω ουτε εχω καποιο χαλασμενο δοντι ουτε τιποτα.....
 

aprilianos

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Υπαρχουν διαφορες αιτιες θα αναφερθώ στην ποιο κοινή (τα βακτηρια στο στομα) διότι υπάρχουν και αλλες: πρόβλημα στο στομάχι, μολύνσεις αναπνευστικού, ξηροστομία..... κουφάλες :D κλπ.
Οποτε θα συνιστουσα εκτος απο την επισκεψη στον οδοντιατρο για ελεγχο δοντιών ουλων κλπ, τα εξης: να παρεις αντισηπτικο διαλυμα ωστε να καταπολεμήσεις τα βακτηρια, και οχι την μυρωδια οπως κανουν τσίχλες, παστίλιες κλπ, να βουρτσίζεις σωστα και αρκετά, οχι μερικα δεύτερα, επισεις το μυστικό ειναι στον καλο καθαρισμό της γλώσσας (όλη την γλώσσα φυσικά αλλα την πισω πλευρά θα έλεγα να προσέξεις).
 
Απ: Κακοσμία στόματος

παλια ειχα προβλημα επειδη ειχα πολυ αυστηρη διατροφη, πλεον μυριζει υπεροχα ακομα και το πρωι. οποτε προσεχετε και τν διατροφη (το στομαχι etc..)
 

kabamarou

Member
Απ: Κακοσμία στόματος

To πρωί το στόμα μυρίζει σε αυτούς που δεν τρώνε πρωινό συνήθως.Τα μικρά και πολλά γεύματα πέρα από πολλά άλλα πράγμα βοηθάνε και στην κακοσμία.

Προσοχή επίσης και με τα στοματικά διαλύματα γιατί έχω ακούσει ότι το liste... πάνω από 1 φορά την ημέρα σκοτώνει και τα μικρόβια που χρειάζονται και πέρα από αυτό προσωπικά έψαχνα να βρω για μήνες από τι ήταν συνεχώς σκασμένα τα χείλια μου και ένας φίλος μου είπε ότι είναι από το liste...γιατί το είχε πάθει και αυτός το συγκεκριμένο πράγμα Όταν το σταμάτησα τα χείλια μου επανήρθαν σε φυσιολογική κατάσταση.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Κακοσμία στόματος

aprilianos το αντισηπτικο διαλυμα μπορει να το χρησιμοποιει κανεις συνεχως, οπως το στοματικο διαλυμα? Ειναι κατι 'εντελως' ιατρικο? Μηπως η συνεχης χρηση έχει παρενεργειες;
Ξερεις κατι καλο, και σε τι τιμη;
 

aprilianos

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Εντελως ιατρικο δεν ειναι, αντισηπτικα ειναι διαφορα, πχ το λιστερ. δυστυχως υπαρχει βασιμη υποψια οτι προκαλει καρκινο του στοματος, λογω αλκοολ. Παρε κανενα διαλυμα χλωρεξιδινης αντι αυτου, κανα δεκαρικο κανει.
 

vstratis

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

διαλυμα χλωρεξιδινης ομως 0.05% με μαξιμουμ 0.12% ...
παρολα αυτα εφοσον η κακοσμια προερχεται απο κακη στοματικη υγιεινη και δεν ευθυνεται κατι αλλο (τερηδονες, κοιλοτητες σε δοντια, ξηροστομια, αμυγδαλες-λοιποι αδενες, οισοφαγος, εντερο-στομαχι, διατροφη, 'ποιοτητα'/ποσοτητα σαλιου) τοτε πρεπει να βελτιωσεις τη στοματικη υγιεινη. Μαλακη οδοντοβουρτσα, με μικρο ευρος θυσανων. Οδοντοκρεμα καλη-φαρμακευτικη. Μικρες ηπιες κυκλικες κινησεις, σε ολες τις επιφανειες, διαρκεια βουρτσισματος ~3λεπτα. Νημα σε ολα τα δοντια ή/και μεσοδοντια βουρτσακια οπου χρειαζονται. Καθαρισμα της γλωσσας. Ολα αυτα πρωι-μεσημερι-βραδυ.
κλπ κλπ κλπ...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Το στοματικο διαλυμα λιστεριν μπορει να βοηθα στην αναπτυξη καρκινου?
Μονο αυτο ή ολα συλληβδην τα στοματικα διαλυματα? Πχ. colgate κλπ.
Δηλαδη να μην βαζουμε στοματικο διαλυμα?

διαλυμα χλωρεξιδινης τι ειναι?
 

vstratis

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

τα διαλυματα χλωρεξιδινης χρησιμοποιουνται χρονια τωρα για πιο ειδικους λογους σε σχετικα υψηλες συγκεντρωσεις . Σε χαμηλες συγκεντρωσεις (0.05%) χρησιμοποιουνται και καθημερινα Λιγες πληροφοριες για το τι ειναι χλωρεξιδινη http://www.chirodes-antiseptics.gr/chiro-des/antiseptics/anaskopese.html.
Για το λιστεριν δεν εχει αποδειχτει κατι. Απλα εχει μεγαλη συγκεντρωση σε αλκοολη με αποτελεσμα να ειναι επιφοβο για καρκινο αλλα και για ερεθισμους. Η ουσια ειναι πως και κακο να μην κανει, δεν κανει ιδιαιτερα καλο. Εχει μικρη δραση παρα την 'αισθηση' που δημιουργει....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Καμια εμπορικη προταση για διαλυμα χλωρεξιδινης που να μπορω να βρω σε φαρμακειο και παντα με στόχο την κακοσμία του στόματος?
 

vstratis

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

καποια προιοντα που βοηθουν ΓΕΝΙΚΑ στην καταπολεμιση της κακοσμιας.
Ωστοσο οπως ειπαν κ αλλοι, πρωτα σε οδοντιατρο γιατι ισως φταινε καποια δοντια, φλεγμονες κλπ που οτι και να κανεις θα εξακολουθησουν να δημιουργουν το προβλημα. Ο οδοντιατρος μετα μπορει να σε παραπεμψει σε αλλο ειδικο αναλογα (γαστρεντερολογο κλπ).
biotene τσιχλες (φαρμακειο)
orafresh ή tepe ή exodor tongue cleaner ( φαρμακειο)
orafresh ή protexin ή exodor διαλυμα ( φαρμακειο)
exodor οδοντοκρεμα (φαρμακειο)
διαλυμα με χλωρεξιδινη chlorhexil-F (intermed φαρμακειο)
εχει και αλλα πολλα,
εγω σου αναγραφω καποια 'ειδικα' για κακοσμια τα οποια σε καποιους εχουν αποτελεσμα, (ειδικα τα exodor εχω ακουσει & διαβασει αρκετα καλα σχολια), ενω αν θελεις κατι πιο γενικο αλλα καλο ειναι το δ/μα χλωρεξιδινης...
καλες δοκιμες :)
(υποψιν θελει ενα διαστημα ευλογο για να δεις διαφορα)
 

aprilianos

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Δωσε βαση στην γλωσσα, πηγαινε γιατρο εαν δεν εχεις παει, και παρε τo chlorhexil γυρω στο δεκαρικο κανει οπως σου ειπα πριν.
Ο vstratis καλα τα λεει αλλα περι λιστερ και λοιπον σκευασματων με αλκοολ οπως ειπα και πριν υπαρχει ερευνα απο επισημους φορεις στην Αυστραλια αλλα και στην Βραζιλια οι οποιες κατεληξαν στο οτι υπαρχουν ικανοποιητικα στοιχεια ωστε να συνδεθει η χρηση με καρκινο στο στομα, ειτε λογω εθανολης, ειτε ακεταλδεΰδης (καρκινογονο,δηλητηριο) μπορει να παθει καποιος ζημια...
Τωρα που σκεφτηκα την ακεταλδευδη δεν αποκλειετε αμα καπνιζει κιολας καποιος και βαζει και μπολικο λιστερ, να ειναι....υποψήφιος. Απο που θα ξεφυγουμε ηθελα ναξερα... :-[
 

vstratis

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

και ενα 'tip' για την υγιεινη του στοματος. Αρχικα κανεις νημα σε ολα τα δοντια με προσεκτικο τροπο να μην τραυματιζεις τα ουλα. Εκει που υπαρχουν μεγαλα κενα χρησιμοποιεις μεσοδοντια βουρτσακια. Επισης, αν ειναι πολυ στενα τα δοντια μεταξυ τους (συνωστισμος κλπ) τοτε ισως χρειαστει νημα κερωμενο.
Μετα καθαριζεις τη γλωσσα ειτε με οδοντοβουρτσα ειτε με το ειδικο εργαλειο που βρισκεις σε φαρμακειο κυριως.
Στη συνεχεια βουρτσιζεις για αρκετη ωρα οπως προειπα. Βεβαια, χωρις να βαλεις νερο σε οδοντοβουρτσα ή στο στομα. Στο τελος φτυνεις πολυ καλα χωρις να χρειαστει να βαλεις νερο για να ξεπλυνεις.
Αφου περασει κανενα 20λεπτο κανεις το δ/μα.
Φυσικα μετα δεν τρως κλπ...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Επικαιρο το θεμα, δυστυχως....
Επειτα απο απιστευτους πειραματισμους, με διαφορα, κι εχοντας αποκλεισει καθε αλλο παραγοντα που θα μπορουσε να δημιουργει το προβλημα της κακοσμιας, καταληγω μαλλον οτι πρεπει να ερχεται η κακοσμια, πιθανως απο αδειο στομαχι.
Βαζω νημα καθημερινα. Οδοντικα διαλυματα πρωτης ποιοτητας(chlorexil, elgydium), χαλασμενα δοντια δεν εχω, επισης οχι κατι ιδιαιτερο(παθογενες) σε ουλα κλπ, το τελευταιο που μενει, ειναι το στομαχι.
Γιατι γενικα ειμαι λιτοδιαιτος, κι επισης προσπαθω να τρωω, οπως προτεινουν κι οι διαιτολογοι για ολους μας, μικρα γευματα σε τακτικα χρονικα διαστηματα. Δηλαδη, δεν τρωω ακαταστατα καθε λιγο.
Αυτο σημαινει οτι υπαρχουν στιγμες, που εχουν μεσολαβησει αρκετες ωρες απο το προηγουμενο γευμα. Και τοτε, ναι, το στομα μυριζει, αλλα οπως πλεον καταλαβαινω, μαλλον δεν εχει να κανει με το ιδιο το στομα, οσο με το αδειο στομαχι. Γιατι οταν εχω φαει κατι προσφατα, το στομα μετα δεν μυριζει για αρκετο χρονικο διαστημα(πχ κανενα δυωρο).

Διαφορα εχω ακουσει, μου εχουν πει, να τρωω φρυγανιες, φρουτα κλπ Γενικα δεν ξερω αν ειναι λυση ρε παιδια, να μασουλαω ολη την ωρα(μπορω δεν μπορω, πχ δουλεια / πλεον της πιθανης αυξησης βαρους, και συνεχους λειτουργιας του στομαχιου), προκειμενου να μην μυριζει το στομα. Και ουτε νομιζω ειναι παλι καλη λυση, να μασω καθε λιγο τσιχλες.
Ενταξει, ισως τελικα αναγκαστω να τα κανω, αν δεν βρω αλλη καλυτερη λυση, αλλα δεν μπορω να εξασφαλισω οτι τις ωρες που ειμαι εκτος σπιτιου(και ως εκ τουτου σε πιο αυστηρο 'προγραμμα') οτι θα εχω ενα στομα που δεν θα μυριζει, και να δημιουργω προβλημα σε εμενα και τους γυρω μου; Δεν μπορω να το ελεγξω;
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Και τι μπορει να γινει ρε παιδιά ρεαλιστικά, στην περιπτωση που η αιτία της κακοσμίας ειναι το στομάχι, συμφωνα με οσα περιέγραψα παραπανω;
 

defkalion2000

New Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Απο στομάχι πως πας φίλε μου?θελω να πω μηπως έχεις καουρες η ξυνιλες?αν όχι εχε υπόψη σου ότι μπορει να ευθύνεται και η κατάσταση του εντέρου θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον γαστρεντερολογο...
Δοκίμασε να πίνεις μόλις σηκώσεις το πρωί ένα ποτήρι χλιαρό νερό με 10-15 σταγόνες λεμόνι..και κατα την διάρκεια της ημέρας πινε νερό με λεμόνι..
Επίσης φάε και κανά δυο γιαούρτια κάθε μέρα..

Πες μου αν σε βοηθήσουν αυτα τα δυο απλά και φυσικά προιοντα λεμόνι και γιαούρτι...
 

Tommy h

Member
Απ: Κακοσμία στόματος

Επισης σημαντικός παράγοντας και ένας απο τους βασικούς λόγους της κακόσμιας ειναι τα βακτήρια που σχηματίζονται στην γλώσσα απο τις τροφές και παράγουν θειούχες ενώσεις . Καλό το βούρτσιμα των δοντιών και το νήμα ,αλλα χρειάζεται και βούρτσισμα της γλώσσας με tongue scrap (υπάρχουν στα φαρμακεία ).
 
Μπλουζα