Θυροειδοτροπος ορμονη (tsh)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
καλησπερα και παλι!Πριν δυο μερες πηγα σε ενδοκρινολογο απο γνωστο κτλ..Ειδε τις εξετασεις και μου ειπε οτι θυροειδη δεν εχω...τι στο πεος?Βρηκα εξετασεις που ειχα κανει το 2011 και ειχα 3.100 η 3.1 και τωρα εχω 3.900 η 3.9...Μου λεει οτι το προβλημα μου ειναι το στρες...ωραια ας ειναι το στρες απο 3,1 σε 3,9 πως παει?εχω αρκετα συμπτωματα απο θυροειδη οπως πχ με την ζεστη,τα νευρα,την αυπνια,δυνατο παλμο κτλ...μου πηρε την πιεση και με εξετασε στο λαιμο με το χερι οχι με υπερηχο..

εκανες παλι επανεξεταση μετα το 3.9;
 

erwinor

Member
Ενώ στην πρώτη εξέταση είχα TSH 4.9 ,ένα μήνα μετά περίπου, έχω 3.9.
Ο ενδοκρινολόγος ,μου είπε πως ,αν και είμαι στο όριο, αφού έχει καθοδική τάση δεν μου δίνει χάπι.....συνέστησε επανάληψη σε 6 μήνες όμως θα την κοιτάξω τον Φεβρουάριο αφού τότε κάνω και το ετήσιο check up μου.
 

Dynamics

Active Member
Ενώ στην πρώτη εξέταση είχα TSH 4.9 ,ένα μήνα μετά περίπου, έχω 3.9.
Ο ενδοκρινολόγος ,μου είπε πως ,αν και είμαι στο όριο, αφού έχει καθοδική τάση δεν μου δίνει χάπι.....συνέστησε επανάληψη σε 6 μήνες όμως θα την κοιτάξω τον Φεβρουάριο αφού τότε κάνω και το ετήσιο check up μου.
λες να εχει πεσει?Τοσο πολυ?το 2011 ειχα 3,1 και τωρα ειχα 3,9
 

erwinor

Member
'Εχω επίσης εξετάσεις TSH 3 χρόνια πριν με χαμηλούς δείκτες.....φέτος χτύπησε κόκκινο.
Κάνε μια επανεξέταση να δεις που βρίσκεται,όπως και εγώ δεν θα περιμένω 6 μήνες που μου είπε.Σε 3 μήνες ξανά.
 

Dynamics

Active Member
'Εχω επίσης εξετάσεις TSH 3 χρόνια πριν με χαμηλούς δείκτες.....φέτος χτύπησε κόκκινο.
Κάνε μια επανεξέταση να δεις που βρίσκεται,όπως και εγώ δεν θα περιμένω 6 μήνες που μου είπε.Σε 3 μήνες ξανά.
οκ φιλε μου θα ξανα κανω και το ποσταρω παλι με τα αποτελεσματα..
 
Μπλουζα