Θυροειδοτροπος ορμονη (tsh)

Dynamics

Active Member
καλημερα σε ολους!
εκανα πριν λιγες μερες εξετασεις αιματος για τ3,τ4 και tsh...
Τις εξετασεις μου της εγραψε καρδιολογος..και οχι ενδοκρινολογος
στο ζουμι της υποθεσεις τωρα η τ3 ειναι 103.00 ng/ml και φυσιολογικες τιμες : 70.00 -170.00
t4: 8,36 ng/ml με φυσιολογικες τιμες 5.20 -12.50
η tsh ειναι 3.900 miu/ml με φυσιλογικες τιμες 0.400 - 4.000
με λιγα λογια τ3 και τ4 φαινονται ενταξει η tsh ειναι ενα βημα απο το οριο!Και δεν μπορω να καταλαβω αν εχω θεμα η οχι?
Ο λογος που εκανα της εξετασεις ειναι οτι ειχα ταχυπαλμια,αρυθμια και πιεση 14 εως 16 σε φαση ηρεμιας..φουλ στρες φουλ αγχος σχεδον για το τπτ..παθαινα καθε μερα απο μια κριση πανικου οπου αναγκαστηκα να επισκεφτω ψυχιατρο..με τον οποιο δεν βρηκα ακρη (οχι δεν ειμαι τρελος ακομα χαχα)
απο συμπτωματα εχω υπερταση(πλεον οχι τοσο πολυ),λιγη υπερκινησια,ευκολη εφιδρωση,μεγαλη δυσαναξια στην ζεστη,ευκολη νευρικοτητα χωρις να υπαρχει λογος επισης μαζι με αυπνια....εχει κανεις ιδεα αν φταει η tsh που ειναι στο οριο?Να παω σε νευρολογο? ειμαι 29 ετων 1.80 με 85 κιλα και στο γυμναστηριο ο γυμναστης με εβγαλε κανονικο...για να ξεπερασω την αυπνια επινα 500-700 μλ κρασι για 2,5 χρονια περιπου..το εκοψα και αρχισα τα αταραξ μιας και δεν ηθελα να παω με τν μια στα ποιο βαρια τυπου ζαναξ..κατι φορες με πιανουν κατι φορες οχι...καμια συμβουλη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο ενδοκρινολόγος πιστεύω θα ψάξει και γύρω από ft4 -rt4 αλλά προφανώς και η tsh σου θέλει βοήθεια, δηλαδή χαπάκι Τ4. Τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ παλιότερα και ήμουν στην καρδιολογική για 5 ημέρες με πλήρης εξετάσεις τέστ κοπώσεως κλπ και όλα βγήκαν φυσιολογικά. Θα σου έλεγα να ψάξεις είτε αρχικά μόνος σου είτε μέσω ενδοκρινολόγου και τις υπόλοιπες ορμόνες, όπως κορτιζόλη, προλακτίνη τεστοστερόνη igf1, Lh και οιστρογόνα καθώς και όσα περισσότερα μέταλλα μπορείς (ασβέστιο μαγνήσιο κάλιο κλπ)
 

Dynamics

Active Member
gomi αρχικα ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!Οποτε λογικα εχω θεμα ε?Σκεφτομαι πριν παω σε ενδοκρινολογο να παω να κανω ολες τις εξετασεις που ειπες για να μπορεσει να εχει πληρη εικονα!τι γιατρο πρεπει να βρω για να μου γραψει οσες λες?Γιατι σε νοσοκομειο τουλαχιστον εδω που ειμαι ενδοκρινολογο δεν εχει!αβεστιο μαγνησιο καλιο κτλ φενονται και στις γενικες εξετασεις αιματος?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τα ίδια θέματα, απλά στα ανέφερα γιατί είχα ακριβώς τα ίδια πράγματα και τη λύση την βρήκα μέσω αυτών των εξετάσεων. Μου τις γράφουν διάφοροι γιατροί κατά καιρούς κυρίως ενδοκρινολόγοι ή παθολόγοι.. Επίσης στις κρίσεις πανικού παίζει μεγάλο ρόλο και το άσθμα το οποίο μου το βρήκαν τυχαία, σε εργομετρικό που έκανα για το γυμναστήριο, ενώ δεν είχα ποτέ θέμα. Δεν χάνεις κάτι να το δεις και αυτό, ειδικά αν δεν έχεις κάνει ποτέ σπιρομέτρηση.
Τα μέταλλα γίνονται μέσα στη γενική αίματος, αρκεί να το πεις στον γιατρό να στα γράψει.
 

dimitris50423

Well-Known Member
με την TSH εφοσον εισαι μεσα στα ορια δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε χρειαζεσαι χαπι. αυτη ειναι η βασικη εξεταση του θυροειδους. μιλα με εναν ενδοκρινολογο και πες του το προβλημα σου για να κρινει αν χρειαζεται να κανεις και αλλες εξετασεις απο αυτες που σου ειπε και ο GOMI.
δεν μας ειπες τι σου προκαλει το αγχος και τις κρισεις πανικου? δουλεια? οικογενειακα προβληματα?
δες και τα φαρμακα που παιρνεις ηδη μηπως σου δινουν παρενεργειες.. αν πινεις αρκετους καφεδες μειωσε τους.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
με την TSH εφοσον εισαι μεσα στα ορια δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε χρειαζεσαι χαπι.

Με tsh 3.2 παίρνω χάπι 62mg T4. Φυσικά δεν θα πάρει τίποτα μόνος του, αλλά είναι εμφανές πως ο θυρεοειδής έχει αρχίσει και κουράζεται. Και τώρα να μην του δώσει, μέσα στον επόμενο χρόνο θα είναι πάνω από το 4
 

mikegad

Well-Known Member
Δημήτρη δεν στέκει αυτό που λες.Έμενα ήταν κάτω από 3 η TSH και η ενδοκρινολόγος μου είπε πως όσοι είναι μεταξύ 2 και 3 έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα υποθυροειδισμού.
Στο 3.90 λοιπόν έχει σίγουρα θέμα
 

papagalas

New Member
παιδιά tsh πάνω από 1,5 είναι προβληματική, τα όρια που δείχνει τα έβγαλαν άνθρωποι δεν μας τα έδωσε ο θεός... πχ πριν λίγα χρονια τα όρια ήταν 0,5-7 αν θυμάμαι καλά ... ο φίλος που άνοιξε το θέμα το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι να στρώσει τον κιρκαδικο του ρυθμό , άμα χρειάζεσαι μια κανατα κρασί η χάπια για να κοιμηθείς μετά λογικό είναι να έρθει το χάος με τις ορμόνες σου ...

αρχινα πρωινό ξύπνημα ,ακολουθα τον ήλιο, πχ όταν έχουμε ανατολή ηλιου 6 το πρωί φρόντισε να ξυπνάς τέτοια ώρα και κανε περιπάτους πρωινούς , και θα κοιμάσαι κυριλέ το πολύ ως τις 11-12...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Gomi μηπως ειχες ξεφυγει καποια στιγμη απο τα ορια και ξεκινησες χαπι; τωρα λογικο ειναι να το παιρνεις γιατι αν το σταματησεις το πιο πιθανο να ανεβει. Σιγουρα θελει παρακολουθηση αλλα δεν πιστευω οτι θα του δωσει χαπι ενδοκρινολογος. Το πιο πιθανο να του πει επανελεγχο σε κανα μηνα. Ρωτα γιατρο φιλε μου. ;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi μηπως ειχες ξεφυγει καποια στιγμη απο τα ορια και ξεκινησες χαπι; τωρα λογικο ειναι να το παιρνεις γιατι αν το σταματησεις το πιο πιθανο να ανεβει. Σιγουρα θελει παρακολουθηση αλλα δεν πιστευω οτι θα του δωσει χαπι ενδοκρινολογος. Το πιο πιθανο να του πει επανελεγχο σε κανα μηνα. Ρωτα γιατρο φιλε μου. ;)

Οχι dimitri, αν ψάξεις λίγο τι παίζει στο εξωτερικό οι τιμές των ορίων συνεχώς πέφτουν και σε αρκετές Ευρωπαικές χώρες έχουν ανώτατο όριο το 2,4. Απλά στο Ελλάντα θα αρχίσει να ισχύει όπως πάντα τελευταίοι. Η ενδοκρινολόγος μου είπε χαρακτηριστικά πως ο θυρεοειδής μου έχει αρχίσει και τεμπελιάζει και πρέπει να τον βοηθήσουμε λίγο γιατί μου ανεβάζει και την προλακτίνη. Γενικότερα όσο πιο νωρίς κάποιος βοηθάει τον θυρεοειδή του, τόσο καλύτερα σταθεροποιείται στην πορεία. Βέβαια εννοείται πάντα με την καθοδήγηση ενός ενδοκρινολόγου.
Πάντως για τα όσα συμπτώματα ανέφερε ο φίλος παραπάνω, δεν πιστεύω ότι είναι από τον θυρεοειδή...
 

Dynamics

Active Member
με την TSH εφοσον εισαι μεσα στα ορια δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε χρειαζεσαι χαπι. αυτη ειναι η βασικη εξεταση του θυροειδους. μιλα με εναν ενδοκρινολογο και πες του το προβλημα σου για να κρινει αν χρειαζεται να κανεις και αλλες εξετασεις απο αυτες που σου ειπε και ο GOMI.
δεν μας ειπες τι σου προκαλει το αγχος και τις κρισεις πανικου? δουλεια? οικογενειακα προβληματα?
δες και τα φαρμακα που παιρνεις ηδη μηπως σου δινουν παρενεργειες.. αν πινεις αρκετους καφεδες μειωσε τους.
αγχος δεν εψω βρει ακομα το αιτιο να σου πω την αληθεια...κρισεις πανικου δεν ειχα ποτε...και αρχισαν πριν περιπου 3 μηνες!καθε μερα ειχα απο μια κριση πανικου για περιπου 7-10 μερες...οταν δεν κοιμασαι η δεν μπορεις να ηρεμησεις οσο και αν προσπαθησεις πιστεψε με μετα το εχεις ανγχος ποτε θα κοιμηθεις κτλ και μετα σε πιανει ο φοβος και τα νευρα!Δουλεια διοριστη για 3 μηνο οπου αναγκαστικα αφου περασα απο ψυχιατρο 2 φορες (διαφορετικα ατομα) μου προτιναν να σταματησω την δουλεια και να παω εκει που νιωθω καλυτερα...δεν περναω την καλυτερη εποχη ζω με τον πατερα μου οπου ειναι ετοιμος να πεθανει(7 εφραγματα συνολο με bypass και ανακοπη καρδια στο νοσοκομειο πριν 3 μηνες οπου και αρχισε το κακο...κατι αγχος για τον υπνο,κατι για τον πατερα μου,κατι για την υγεια που επεσαν ολοι πανω μ κ μου ελεγαν τα χειροτερα με πηρε απο κατω...αφησα δουλεια τα αφησα ολα και εφυγα(πλεον ανεργος) δεν εχω ξανα νιωσει ετσι ποτε μου...αταραξ αρχισα πριν 3 μηνες οταν και εγινε το κακο μονος μου χωρις συμβουλη γιατρου..γιατι?γιατι κανενας απο τους δυο δεν μπορουσαν να καταλβουν πως ειμαι μεσα μου...ζητησα ηρεμιστικα για 10 μερες για να μπορεσω να παρω το πανω μου αλλα δεν μου εδωσαν γτ φοβηθηκαν την μιξη με αλκοολ(το λιγο κρασι που επινα) απο τοτε εκοψα το κρασι και ειμαι με αταραξ για υπνο οπως και με το κρασι που επινα για να κοιμηθω..την υπολοιπη μερα δεν ακουμπαγα ουτε μπυρα και πλεον δεν πινω ουτε εξω τπτ εκτος απο καμια μπυρα που και που...επισης δεν καπνιζω δεν πινω καφε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dynamics

Active Member
παιδιά tsh πάνω από 1,5 είναι προβληματική, τα όρια που δείχνει τα έβγαλαν άνθρωποι δεν μας τα έδωσε ο θεός... πχ πριν λίγα χρονια τα όρια ήταν 0,5-7 αν θυμάμαι καλά ... ο φίλος που άνοιξε το θέμα το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι να στρώσει τον κιρκαδικο του ρυθμό , άμα χρειάζεσαι μια κανατα κρασί η χάπια για να κοιμηθείς μετά λογικό είναι να έρθει το χάος με τις ορμόνες σου ...

αρχινα πρωινό ξύπνημα ,ακολουθα τον ήλιο, πχ όταν έχουμε ανατολή ηλιου 6 το πρωί φρόντισε να ξυπνάς τέτοια ώρα και κανε περιπάτους πρωινούς , και θα κοιμάσαι κυριλέ το πολύ ως τις 11-12...
αδερφε δεν ειναι τοσο ευκολο που τα λες πιστεψε με ατομο με αυπνιες θα με καταλαβει...πχ μπορει να κανω και 5-6 ωρες για να με παρει ο υπνος απο την στιγμη που θα προσπαθησω να κοιμηθω...πλεον στον οργανισμο δεν υπαρχει βιολογικο ρολοι...επισης το ειχα προσπαθησει να το κανω αυτο που λες αλλα δεν ειχε επιτυχια χωρια οτι το να ξυπνας στις 6 το πρωι ειναι μαρτυριο για εμενα τουλαχιστον που θα θελω να βγω μια βολτα μετα τις 12 και θα ειμαι πτωμα...
 

Dynamics

Active Member
Οχι dimitri, αν ψάξεις λίγο τι παίζει στο εξωτερικό οι τιμές των ορίων συνεχώς πέφτουν και σε αρκετές Ευρωπαικές χώρες έχουν ανώτατο όριο το 2,4. Απλά στο Ελλάντα θα αρχίσει να ισχύει όπως πάντα τελευταίοι. Η ενδοκρινολόγος μου είπε χαρακτηριστικά πως ο θυρεοειδής μου έχει αρχίσει και τεμπελιάζει και πρέπει να τον βοηθήσουμε λίγο γιατί μου ανεβάζει και την προλακτίνη. Γενικότερα όσο πιο νωρίς κάποιος βοηθάει τον θυρεοειδή του, τόσο καλύτερα σταθεροποιείται στην πορεία. Βέβαια εννοείται πάντα με την καθοδήγηση ενός ενδοκρινολόγου.
Πάντως για τα όσα συμπτώματα ανέφερε ο φίλος παραπάνω, δεν πιστεύω ότι είναι από τον θυρεοειδή...
σιγουρα ξερω οτι πρεπει να κανω ψυχοθεραπεια για να λυσω το προβλημα μου...αλλα και ο θυροειδης με γ...ει γτ δεν μπορω να κρατησω τα νευρα μου αρκετες φορες χωρια οτι οταν κανει ζεστη δεν αντεχω με τπτ...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αδερφε μου ψαξε στηριγμα σε δικους σου ανθρωπους. Με αυτα που εγραψες φαινεται οτι περνας δυσκολη φαση. Ευχομαι να εχεις καποιον που θα μπορεις να μιλησεις για οτι σε απασχολει. Ετσι μονο θα βρεις τις ισορροπιες σου. Μακαρι να σου πανε ολα καλα.
 

Dynamics

Active Member
Αδερφε μου ψαξε στηριγμα σε δικους σου ανθρωπους. Με αυτα που εγραψες φαινεται οτι περνας δυσκολη φαση. Ευχομαι να εχεις καποιον που θα μπορεις να μιλησεις για οτι σε απασχολει. Ετσι μονο θα βρεις τις ισορροπιες σου. Μακαρι να σου πανε ολα καλα.
δημητρη για να φτασω σε σημειο να αφησω δουλεια κτλ πραγματικα ημουν χαλια..ευτυχως απο τα ατομα που περιμενα να εχω βοηθεια την εχω και αυτο θα βοηθησει να βγω απο το αδιεξοδο ελπιζω συντομα!σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Dynamics όλα μαζεμένα φίλε ε...? Απόλυτα κατανοητή η ψυχολογική σου κατάσταση, μια παρόμοια πέρασα πριν 3 χρόνια όπου και ξεκίνησαν μετά και εμένα τα προβλήματα και ενώ κράτησε ως κατάσταση 3 μήνες περίπου, δεν μπορούσα να ηρεμήσω μετά με τίποτα, ακόμα και όταν όλα διορθώθηκαν.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ο οργανισμός μπαίνει σε κατάσταση επιβίωσης και γίνονται όλα μπάχαλο μιας και καταστέλλει λειτουργίες και άλλες τις μπουστάρει.
Υπομονή και κουράγιο και όλα φτιάχνουν...
 

Dynamics

Active Member
@Dynamics όλα μαζεμένα φίλε ε...? Απόλυτα κατανοητή η ψυχολογική σου κατάσταση, μια παρόμοια πέρασα πριν 3 χρόνια όπου και ξεκίνησαν μετά και εμένα τα προβλήματα και ενώ κράτησε ως κατάσταση 3 μήνες περίπου, δεν μπορούσα να ηρεμήσω μετά με τίποτα, ακόμα και όταν όλα διορθώθηκαν.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ο οργανισμός μπαίνει σε κατάσταση επιβίωσης και γίνονται όλα μπάχαλο μιας και καταστέλλει λειτουργίες και άλλες τις μπουστάρει.
Υπομονή και κουράγιο και όλα φτιάχνουν...
ολα αδερφε μαζεμενα...αστα!Ελπιζω να περασει αν και ειμαι λιγο καλυτερα...το παλευω με αταραξ και μια στο τοσο κανα ζαναξ!Και να ξερεις γκομι κανεις δεν θα σε καταλαβει οπως εσυ αυτο που εχεις μεσα σου...
 

Dynamics

Active Member
καλησπερα και παλι!Πριν δυο μερες πηγα σε ενδοκρινολογο απο γνωστο κτλ..Ειδε τις εξετασεις και μου ειπε οτι θυροειδη δεν εχω...τι στο πεος?Βρηκα εξετασεις που ειχα κανει το 2011 και ειχα 3.100 η 3.1 και τωρα εχω 3.900 η 3.9...Μου λεει οτι το προβλημα μου ειναι το στρες...ωραια ας ειναι το στρες απο 3,1 σε 3,9 πως παει?εχω αρκετα συμπτωματα απο θυροειδη οπως πχ με την ζεστη,τα νευρα,την αυπνια,δυνατο παλμο κτλ...μου πηρε την πιεση και με εξετασε στο λαιμο με το χερι οχι με υπερηχο..
 
Μπλουζα