Ετοιμος για ahc

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

stelgeo134

New Member
Ερώτηση. Αν πάω για μιά βόλτα με τα πόδια έξω πρέπει να φοράω καπέλο για τον ήλιο;
Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ρωτήσεις την κλινική για το πως ακριβώς θα αντιμετωπίσεις το θέμα του ήλιου για τους επόμενους 9+ μήνες .
΄Πάντως φαίνεται ότι έχεις καλη ποιοτητα δερματος , για αυτό δεν φαίνεται τπτ , 7 μέρες μετά.
Γνωρίζεις πόσα mm είναι το implanter της κλινικης? Είχες καθόλου πρήξιμο στο κεφάλι τις πρωτες 2 ημέρες?
Καλα αποτελέσματα να έχεις & ευχομαι πάνω από όλα , να λύσεις το ψυχολογικό κομμάτι της όλης ιστορίας.
 

Tsek

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ.
Μέχρι την 3η μέρα φαινόταν το πρίξιμο στο μέτωπο-μάτια. Ρώτησα για το ιμπλάντερ αλλά δεν θυμάμαι.

Δεν καταλαβαίνω όμως τι πρόβλημα δηλαδή δημιουργεί ο ήλιος στην φύτρωση;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Εχεις δικιο, φιλε Flyer, παει πολυ καλα ο φιλος Tsek.

Πρεπει να εχει πιασει ηδη ποσοστο φυτρωσης 95% απο την 10η ημερα!!!!!!

Ας ειμαστε λογικοι και ας δειχνουμε αυτοσυγκρατηση.

Οσοι ειστε απειροι μεταμοσχευσεων, ταπεινη μου αποψη ειναι καλυτερα να μην εκφραζετε αποψη σε θεματα που δε γνωριζετε.

Ειναι σαν να θελω εγω, καθηγητης φιλολογιας, να εκφρασω εμπεριστατωμενες αποψεις σε θεματα που απτονται των θετικων επιστημων!!!

Αν ειναι δυνατον να μιλαμε για πολυ καλο αποτελεσμα στις 10 μερες.

Πρωτον, πώς να μιλησουμε για αποτελεσμα, αφου δεν εχουμε επαρκη δεδομενα (δεν εχουμε φωτογραφιες προ μμ, δε ξερουμε αριθμο grafts);
Δευτερον, τη 10η μερα τι μπορεις να καταλαβεις απο μια μμ; Οι πρωτες ασφαλεις εκτιμησεις αρχιζουν να γινονται απο τον 6ο μηνα και μετα.

Ολα αυτα τα γραφω κυριως για το φιλο Tsek. Διακρινω μια υπερβολικη αισιδοξια.

Φιλε μου, καλο ειναι να χαμηλωσεις λιγο τον πηχυ των προσδοκιων. Στην ακρη του μυαλου σου να εχεις οτι, σχεδον κανεις, μεταμοσχευμενος, ειδικα στην Ελλαδα, δεν εγινε μαλλιας.

Υποθετω απο τις υπαρχουσες φωτογραφιες (μιας και δεν εχουμε φωτογραφιες προ μμ) οτι ησουν μεγαλο norwood. Αυτο σημαινει οτι τα grafts απλωθηκαν σε μεγαλη εκταση. Αρα, μαλλον η πυκνοτητα ειναι ενα δυσκολο εγχειρημα.

Σου ευχομαι τα καλυτερα. Μακαρι το αποτελεσμα να πλησιασει τις προσδοκιες σου και να βελτιωθει αρκετα η εικονα των μαλλιων σου.
 

Flyer

New Member
του ευχεσαι τα καλυτερα ενω παραπανω εχεις βγαλει χολη ??
εσυ τι εισαι σχετικός ?? ξερόλας ? ή ο ξύπνιος του φόρουμ ??
καλο θα ηταν να μιλατε λιγο καλυτερα να σεβεστε την προσμονη του αλλου για το εγχειρημα του και ΕΦΟΣΟΝ ηδη το εχει
κανει να του ευχεστε τα καλυτερα
και την ταπεινη σας γνωμη κρατηστε την για την παρτη σας !!
φιλικά πάντα
 

Tsek

Well-Known Member
Παίδες ηρεμία. Κατα αρχάς ξέρω που βαδίζω. Δεν περιμένω να γίνω μαλλιάς, το έχω πεί απο την αρχή άλλωστε και υπάρχουν και φωτογραφίες tol στην 1η σελίδα οι οποίες είναι και κολακευτικές γιατί άβαφο το μαλλί φαινόταν πιό χάλια απο ότι ανέβασα. Αν διαβάσεις τις πρώτες σελίδες θα δεις ακριβώς τι αποτέλεσμα περιμένω.

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου πει για τον ήλιο;; Πως ακριβώς βλάπτει;;; Ποιός είναι ο λόγος, δεν καταλαβαίνω.
 

aeratos28

Just aeratos
Flyer ότι να ναι καταλαβαίνεις..σου εξηγεί,πως είναι λάθος αυτό που του λες και εσύ απαντας ότι βγάζει χολή για τον tsek και μετά του ευχεται τα καλύτερα..η (χολή) για σένα ήταν και όχι για τον tsek..επειδή λες ασυναρτησίες..αν έχει πάει καλά ο φίλος,που το εύχομαι,θα φανεί στους 6 μήνες,όχι τώρα στις 10 μέρες που είναι..τώρα φίλε tsek o ήλιος προκαλεί ερεθισμό αρκετό στο δέρμα και είναι κάτι που αυτή τη στιγμή δεν το σηκώνει το δέρμα σου..είναι ήδη πολύ ερεθισμένο από την επέμβαση και προσπαθεί να κάνει repair..o ήλιος θα επιβαρύνει πολύ την κατάσταση γενικά..αν είναι να βγεις για 5-10 λεπτά στον ήλιο είναι οκ.αλλιώς αν είναι να κάτσεις πολύ ώρα ,οπωσδήποτε θέλει προστασία ..καπέλο προσεκτικά τοποθετημένο ειδικά τώρα στην αρχή..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατά την μεταμόσχευση το δέρμα στην λήπτρια στο σημείο που γίνεται η εισαγωγή των νέων graft χάνει την ικανοτητά του να προστατεύεται από την υπερ έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία. Πιθανός λόγος είναι η απώλεια κατά την μμ των ειδικών κυττάρων (chromatophores) που αλλάζουν χρώμα στο δέρμα (το σκουραίνουν) για να το προστατεύσουν. Αυτά τα κύταρα επανέρχονται περίπου μετά από 4-6 μήνες οπότε το δέρμα σε αυτές τις περιοχές αποκτά πλέον προστασία. Η έκθεση στον ήλιο είναι λοιπόν επικίνδυνη τους πρώτους 6 μήνες και μόνον εφόσον υπάρχει έγκαυμα. 5-10 λεπτά στον ήλιο είναι ΟΚ. Ο κίνδυνος δεν είναι να χάσεις graft αλλά να μείνεις με μια μόνιμη ερυθρότητα σε περιοχές του δέρματος (σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί).
 

tol

Well-Known Member
Φιλε Flyer, εχοντας κανει 3 μεταμοσχευσεις, ταπεινη μου αποψη ειναι οτι, μαλλον, γνωριζω καποια πραγματα.

Εξαλλου, ποσο "ξερολας" (για να χρησιμοποιησω τις δικες σου λεξεις) μπορει να ειναι καποιος που απο τη 10η ημερα μιλα για πολυ καλο αποτελεσμα, οπως εσυ;

Αν δεν καταλαβες οτι η "χολη" (για να χρησιμοποιησω τις δικες σου λεξεις) ηταν αποκλειστικα για σενα και την παραλογη τοποθετηση σου (και οχι για τον Tsek), τοτε, μαλλον, δεν αντιλαμβανεσαι σωστα την νεοελληνικη γλωσσα. Αν δεν καταλαβες οτι η αποψη σου περι πολυ καλου αποτελεσματος ειναι εσφαλμενη, δειχνει, μαλλον, την ασχετοσυνη σου σε θεματα μεταμοσχευσεων.

Φιλε Tsek, δικαιο εχεις για τις φωτογραφιες προ μμ στην πρωτη σελιδα (δεν τις ειχα προσεξει). Οντως το προβλημα ειναι σχετικα μεγαλο και θα πρεπει να εχεις αναλογες προσδοκιες. Για αλλη μια φορα σου ευχομαι τα καλυτερα. Υπομονη και αισιοδοξια κατα την "αχαρη" περιοδο των πρωτων μηνων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tsek

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ Aeratos28 και Cvial για την απάντηση με τον ήλιο.

Τol ευχαριστώ. Ότι και αν κατάλαβε ο φίλος Flyer τελείωσε. Όλα οκ. Προχωράμε. :)
 
  • Like
Reactions: tol

Tsek

Well-Known Member
Δυστυχώς υπάρχει η τάση να απαντάμε επιθετικά γιατί όπου και αν διαβάσεις στο φόρουμ βλέπεις να την πέφτει ο ένας στον άλλο. Το έπαθα και εγώ γιατί πέρα απο το άγχος της μμ ήθελα να έχω νήμα για να έχω επαφή με το φόρουμ γιατί βλέπω την γνώση που υπάρχει αλλά σκεφτόμουν πως δεν θα άντεχα ψυχολογικά να αρχίσει κάποιος να μου λέει περίεργα σχόλια. Δεκτές όλες οι απόψεις, συμβουλές κλπ απλά- το ζητώ πολύ ευγενικά- όχι κακόβουλα σχόλια. Όποιος θέλει και για ότι θέλει μπορεί να με ρωτήσει και θα απαντήσω με ειλικρίνεια. Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
του ευχεσαι τα καλυτερα ενω παραπανω εχεις βγαλει χολη ??
εσυ τι εισαι σχετικός ?? ξερόλας ? ή ο ξύπνιος του φόρουμ ??
καλο θα ηταν να μιλατε λιγο καλυτερα να σεβεστε την προσμονη του αλλου για το εγχειρημα του και ΕΦΟΣΟΝ ηδη το εχει
κανει να του ευχεστε τα καλυτερα
και την ταπεινη σας γνωμη κρατηστε την για την παρτη σας !!
φιλικά πάντα


Ρε πας καλα ρεεεε? την παλευεις?
Ρε συ tol καταλαβενεις γιατι τωρα τα περνω στο κρανιο με τα νεα μελη με 2 message που μπαινουν στα νηματα του Βεκ. και κανουν οτι κανουν?
Απλα εσυ τον μιλας ευγενικα αλλα ξερεις μεσα σου τι παιζει.
Flyer βαλτε τυπακο.Ολοι σε καταλαβαμε.
 

Tsek

Well-Known Member
John_John 1 μην μπαίνεις στο τρυπάκι φίλε μου.
Ο Flyer δεν είναι αυτό που νομίζεις.
Έληξε η παρεξήγηση. Peace. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Flyer

New Member
καλησπερα ,
μπαινω ποσο καιρό να ενημερωθω και αυτο που λαμβάνω ειναι μια καχυποψια και προκατάληψη για τον οποιαδήποτε
κάνει μμ εκει που δεν γουστάρετε ή δεν έχετε κάνει
υπαρχει θεμα παλαιοτητας στα φορουμ ? τα παραπανω ποστ σε κανουν πιο μαγκα ??
Ειπα απλα την γνωμη και επεσε ο φιλος να με φαει οτι δεν ξερω κτλ , απο που με ξερει ?? εγω με βαση αυτο που ηθελα να δω ειπα την γνωμη μου
μην απαντησετε στα ερωτηματα μου μιας και δεν θα ξαναγραψω


@Tsek φίλε σου εύχομαι τα καλύτερα με την μμ σου
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
καλησπερα ,
μπαινω ποσο καιρό να ενημερωθω και αυτο που λαμβάνω ειναι μια καχυποψια και προκατάληψη για τον οποιαδήποτε
κάνει μμ εκει που δεν γουστάρετε ή δεν έχετε κάνει
υπαρχει θεμα παλαιοτητας στα φορουμ ? τα παραπανω ποστ σε κανουν πιο μαγκα ??
Ειπα απλα την γνωμη και επεσε ο φιλος να με φαει οτι δεν ξερω κτλ , απο που με ξερει ?? εγω με βαση αυτο που ηθελα να δω ειπα την γνωμη μου
μην απαντησετε στα ερωτηματα μου μιας και δεν θα ξαναγραψω


@Tsek φίλε σου εύχομαι τα καλύτερα με την μμ σου


Aσε μας τα παν και αλλοι,τα ιδια και τα ιδια.Να μην ξαναγραψεις ,δεν θα κοιμηθουμε το βραδυ.
 
Μπλουζα