Επιλέγοντας την ιδανική θεραπεία

Μετά από 5+ μήνες χρήσης μινο είμαι τέζα απογοητευμενος.

Είμαι πέρα για πέρα πεπεισμένος ότι αν και είμαι μικρό nw απλά δεν δουλεύει σε μένα το εν λόγω σκεύασμα.Το θέμα είναι ότι την θεωρούσα από τα πιο δυνατά χαρτιά που είχα να παίξω μιας και το ενδεχόμενο ημερήσιας δόσης φινας/ντουτας
το αποκλείω.
Και εδώ θέτω τα εξής ερωτήματά

Πως δια χειρίζεσαι μια αποτυχημένη θεραπεία?
και
Με τι κριτήριο ψάχνεσαι για την επόμενη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Μελλοντικός_Καράφλας είπε:
Μετά από 5+ μήνες χρήσης μινο είμαι τέζα απογοητευμενος.

Είμαι πέρα για πέρα πεπεισμένος ότι αν και είμαι μικρό nw απλά δεν δουλεύει σε μένα το εν λόγω σκεύασμα.Το θέμα είναι ότι την θεωρούσα από τα πιο δυνατά χαρτιά που είχα να παίξω μιας και το ενδεχόμενο ημερήσιας δόσης φινας/ντουτας
το αποκλείω.
Και εδώ θέτω τα εξής ερωτήματά

Πως δια χειρίζεσαι μια αποτυχημένη θεραπεία?
και
Με τι κριτήριο ψάχνεσαι για την επόμενη?

Αγαπητέ φίλε μου καταλαβαίνω πλήρως το πως νιώθεις αφού και εγώ έχω περάσει πάααααρα πολλές φορές αυτή τη φάση με αποτυχημένες θεραπείες, αναζήτηση νέων, ψάξιμο και διάβασμα για νέες πειραματικές μεθόδους κλπ.
Τελικά στο τέλος ερχόταν η απογοήτευση. Αυτός είναι και ο λόγος που δε συμμετέχω ποτέ σε συζητήσεις που γίνονται ακόμα και σε αυτό στο forum σχετικά με εναλλακτικές θεραπείες.
Έχω δει ανθρώπους (κυρίως σε ξένα forum) να ορκίζονται για την αποτελεσματικότητα διαφόρων θεραπειών. Έτρεχα και εγώ να τις δοκιμάσω και στο τέλος "τζίφος".

Η αλήθεια είναι πικρή. Οι μοναδικές και ταυτόχρονα απαράδεκτες "θεραπείες" για τη μείωση του ρυθμού τριχόπτωσης, ακούν στα ονόματα fin και dut :(
 

shark3

New Member
:bravo:+1000 στον tropheus
για την τελευταια φραση του ποστ του
ο πιο hardcore χρηστης μιας θεραπειας και μαλιστα αποτελεσματικης για τον ιδιο, της μονης που του εκανε δουλεια ,αποτρεπει τις υπερβολες απο τους υπολοιπους με τον τροπο του.
ΜΠΡΑΒΟ ρε παιχτη!!!

:bravo:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
θα συμφωνήσω με τον tropheus σε ένα μέρος, σε αυτό της απογοήτευσης από μια ελπιδοφόρα θεραπεία. Θα διαφωνήσω όμως στο ότι αρκετοί χρήστες ΔΕΝ είδαν αποτέλεσμα ούτε με φίνα και όπως και ο φίλος στο παρόν θέμα, ούτε με μινοξ. Δηλαδή με "καταξιωμένες" κατά τα άλλα θεραπείες. Την πολύ σεβαστή και ώριμη επιλογή πολλών να μην μπουν σε αυτή τη διαδικασία την προσπερνάω.
Οπότε ή το αποδέχεται, ή σκάει ένα σωρό λεφτά για μεταμόσχευση (με τα όποια ρίσκα και εδώ) ή τα βάφει μαύρα?
Το να δοκιμάσεις κάτι και να απογοητευτείς είναι μια καθημερινότητα που την ζούμε σε πολλούς τομείς της ζωής μας εκτός της τριχόπτωσης. Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Το μεγαλύτερο ρίσκο και η μεγαλύτερη απογοήτευση, είναι στο να μην δοκιμάσεις τίποτα.
Και ας μην ξεχνάμε, ότι τα αποτελέσματα της μίνοξ και της φίνας (για όσους υπάρχουν) είναι αποτελέσματα μιας παρενέργειας μέσα από τις πολλές.
Προσωπικά ποτέ δεν τα θεώρησα θεραπείες, έστω και αν ήμουν χρήστης μίνοξ για πάρα πολλά χρόνια.
Πάντως, αν ποτέ δούμε ποστ του tropheus σε ένα από τα θέματα των εναλλακτικών θεραπειών, σημαίνει ότι πάμε καλά....:21m:
Ελπίζω σύντομα...
 

vag25

Well-Known Member
Θα συμφωνησω (οπως παντα ) με τον GOMI.

Οι συγκεκριμενες ''αποδεκτες θεραπειες'' δεν ειναι καν θεραπειες.
Ειναι πατενταρισμενες παρενεργειες.

Απο κει και περα δικαιολογημενη η καθε απογοητευση και απολυτως κατανοητη,αλλα τροφαια παρ'ολο που σε σεβομαι απεριοριστα νομιζω οτι κανεις παντα ενα συγκεκριμενο λαθος.
Εισαι απολυτος στο τι δουλευει σε σενα.
Ακομα και η μινοξ που το ελπιζω και δεν θελω να την χρησιμοποιησω ποτε ξανα,γραφεις πολλες φορες οτι δουλευει για 1 -1.5 χρονο.Και ομως εδω υπαρχουν ανθρωποι που σε αυτους εχει δουλεψει για χρονια.
Την απεχθανομαι σαν προιον,αλλο αυτο.Καλο ειναι να ειμαστε ανοιχτοι και να παρατηρουμε.Μονο ετσι θα ερθει η λυση.

Τι μπορεις να πεις στον Gomi που διατηρει τα μαλλια του χωρις φινα και μινοξ?

Λιγο πιο ανοιχτοι να ειμαστε και ολα θα γινουν καλυτερα.Ειμαι πολυ σιγουρος για αυτο.
Οπως λεω και ξαναλεω.
Η λυση ΥΠΑΡΧΕΙ.
Θα την βρουμε χιλιαδες χρονια μετα?Θα την βρουμε αυριο?Τωρα αυτη τη στιγμη που μιλαμε?
Εξαρταται απο το ποσο ανοιχτοι ειμαστε.
 

krhtikos21

Member
καλό είναι να ψαχνόμαστε και να τ πολεμάμε εγώ δεν αντιλέγω. και εγώ πήρα βούρτσα αλλά δεν κάνω γτ ακόμα μεγάλη περιοχή τ κεφαλιού μ ειναι τραυματισμμένο από την μμ. για το κραουν εννοω και την περιοχή κοντα στην δότρια δε θα βούρτσιζα ποτε τα μεταμοσχευμένα προφανώς.

αλλά και πάλι βλέπω τα πίσω να με χαιρετάνε σε 1,5-2 χρόνια θα αραιώσουνε αρκετά. θα δοκιμάσω μέσα στον μήνα το cg 210 ή αυτό της vichy τ καινουριο.

βέβαια αν απογοητευτώ παίζιε να ξεκινήσω φινα για 2 χρόνια έστω, απλά φοβάμαι επειδή είμαι 22 μήπως μ αφήσει κάποιο μόνιμο πρόβλημα.......
 
Απλά σκεπτόμενος ότι οι αποδεδειγμενα επιτυχημένες θεραπείες δεν πιάνουν είναι σαφώς ένας σημαντικός λόγος να πιστεύεις πρακτικά ότι έχασες το παιχνίδι.

Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια με το cg210 αλλά όταν δεν σου δίνει το φάρμακο τι να περιμένεις από τα φυτικά.

Δυστυχώς πέρα από την ατυχία να είμαι μέσα στο ποσοστό των ανδρών που καράφλια ζουν πριν τα 30 τυχαίνει να μαι και μέσα σε αυτούς που δεν εμφανίζουν καμιά ανταπόκριση στο μονόδρομο που λέγεται μινο.
Γιαυτό αναρωτιέμαι,τις επιλογές και τι πιθανότητες έχω αφού η μινο με κρέμασε πριν καν αρχίσει και το χαπακωμα το αποκλείω.
 

thatsme

New Member
Υπαρχει και αυτο εδω αλλα δεν ξερω κατα ποσον ειναι αποτελεσματικο
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5076.html?highlight=keratene
 

krhtikos21

Member
και εγώτο παρακολουθώ αυτό αλλά είναι σαν φίνα αλλά μικρότερη δόση.πάντως δεν έχει παρενέργειες από όσο γνωρίζω
 

thatsme

New Member
Αποτι διαβασα κι εγω ριχνει την ΔΗΤ χωρις πτωση λιμπιντο ή καμια αλλη δυσλειτουργια.Επισης καταπολεμαει την τριχοπτωση.Αλλα δεν το εχουν δοκιμασει αρκετοι απο εδω ωστε να πεις οτι ειναι αξιοπιστο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
σόρρυ κιόλας ρε παιδιά μιας και είμαι κ μικρός 2 χρόνια τα ψάχνω τα φορουμ. βρείτε μ ένα πράγμα που θα σε σωσει σαν την φίνα και να είναι φυτικό.ένα μονο. έστω οτί ειμαι 2-3 νοργουντ. δε ξέρω για το μέλλον αλλά η τροχόπτωση είναι πολύ συνθετο γεγονός για να καταπολεμηθεί με ένα έλαιο. αν ήταν έτσι θα χαμε βρει την λύση......


και η φίνα απάνθρωπη είναι αλλά ΄λειτουργει 100%σε αυτό που τη θες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
φιλε krhtike, όταν το 99% των ερευνών και των θεραπειών για την τριχόπτωση περιορίζεται στη φιναστερίδη και στη μινοξιδίλη, φυσικό δεν είναι να θεωρείται μονόδρομος? Πόσοι τολμούν να χάσουν χρόνο, δοκιμάζοντας μόνοι τους μια εναλλακτική όταν βλέπουν την τριχόπτωση να εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς?
Ποιος γιατρός πρότεινε ποτέ κάτι φυτικό? Μόνο τώρα τελευταία έχουν αρχίσει και ξεφεύγουν από το κλασσικό πρότυπο με το cg210.
Υπάρχουν βότανα που είναι και πολύ πιο δυνατά από την φίνα. Αν δεν γίνουν όμως μελέτες και έρευνες δεν μπορούμε να ξέρουμε την αποτελεσματικότητά τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι. Απλά δεν έχουν χρηματικό ενδιαφέρον.
Για παράδειγμα, το saw palmeto oral έχει παρόμοιες παρενέργειες, το πολύ ισχυρό fo-ti, η astaxanthin, (δεν είναι βότανο) το λάδι καρύδας σε δόσεις πάνω από 4 κουταλιές της σούπας την ημέρα και υπάρχουν και αρκετά άλλα κυρίως κορεάτικα-κινέζικα και ιαπωνέζικα βότανα.
Επίσης μέταλλα ως ιόντα σε υδατικά διαλύματα όπως τα ιόντα χαλκού που μπλοκάρουν τοπικά και τους 2 τυπους του enzymes 5a-reductase και άλλα πολλά που έχω βρει κατά καιρούς και δεν τα έχω συγκρατήσει γιατί αποφάσισα να τα απορρίψω όλα αυτά ως λύση.
Όταν κάτι στον οργανισμό μας δρα φυσιολογικά, όπως φαίνεται στο σύνολο όσων ψάχνουν την dht μέσω εξετάσεων και εμφανίζεται σε φυσιολογικά επίπεδα, γιατί να την μειώσω στον οργανισμό μου ώστε να εκφράζεται σε μικρότερες ποσότητες στα dp κύτταρα στο κεφάλι μου?
Η λύση είναι να βρουν γιατί αυτά εκφράζουν περισσότερους ανδ.υποδοχείς κατά 2 και 3 φορές πάνω από ότι στους μη φαλακρούς και να τα επαναφέρουν στα φυσιολογικά. Για να γίνεται κάτι τέτοιο, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Δεν μπορεί απλά να τρελαίνονται και να κάνουν ότι γουστάρουν.
Κάτι άλλο προσπαθεί ο οργανισμός να καταπολεμήσει με αυτόν τον τρόπο.

Εφόσον όμως εγώ ως θεραπεία δεν προσεγγίζω με αυτό το σκοπό, (να βρω δηλαδή γιατί συμβαίνει αυτό) αλλά με πλάγια μέσα, τότε αυτά εφόσον θα αδυνατούν να εκφράσουν τα ανδρογόνα που πρέπει (για άγνωστους λόγους μέχρι στιγμής) θα δημιουργούν και νέους ανδρ.υποδοχείς ώστε να επιτεύξουν τον σκοπό τους και κάποια στιγμή είτε έτσι, είτε αλλιώς θα το καταφέρουν. Γι αυτό και η φίνα μετά από κάποια χρόνια χάνει την δυναμή της στα μαλλιά και γι αυτό όσοι την σταματήσουν έχουν μεγάλη τριχόπτωση. Γιατί τα ανδρογόνα πλέον εκφράζονται μέσω περισσότερων υποδοχέων απ ότι πριν.
Τον παράγοντα συνήθειας του οργανισμού κλπ τα βάζω σε δεύτερη μοίρα.

Τέσπα, ούτε ξερόλας είμαι, ούτε σημαίνει ότι έχω δίκαιο. Απλά με τα μέχρι τώρα δεδομένα, αυτή είναι η άποψή μου.
 

krhtikos21

Member
το πιστεύω ρε γκόμι δεν αμφισβήτησα ποτέ τις γνώσεις σ αλλά για τους απελπισμένους είναι η πιο συμβατή και αποτελεσματική λύση. μακάρι να βγει κκτ νέο με λιγότερες παρενέργειες αλλά θα αργήσει πολύ πιστεύω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σιγά τις γνώσεις,:rolleyes: εξάλλου προς αμφισβήτηση τις παραθέτω πάντα. Γενικά είναι καλό που κάποια μέλη πειραματίζονται και με άλλους τρόπους. Αυτόν τον έχουμε περπατήσει, στο παρελθόν όπως θα τον περπατήσουν και άλλοι στο άμεσο μέλλον.
Όλα χρειάζονται.
 

cool11

Well-Known Member
Μετά από 5+ μήνες χρήσης μινο είμαι τέζα απογοητευμενος.

Είμαι πέρα για πέρα πεπεισμένος ότι αν και είμαι μικρό nw απλά δεν δουλεύει σε μένα το εν λόγω σκεύασμα.Το θέμα είναι ότι την θεωρούσα από τα πιο δυνατά χαρτιά που είχα να παίξω μιας και το ενδεχόμενο ημερήσιας δόσης φινας/ντουτας
το αποκλείω.
Και εδώ θέτω τα εξής ερωτήματά

Πως δια χειρίζεσαι μια αποτυχημένη θεραπεία?
και
Με τι κριτήριο ψάχνεσαι για την επόμενη?

Ελπιζω να μην εγινες καραφλας ακομη!
Που κατεληξες για μια καλη θεραπεια;
 
Μπλουζα