Εξετάσεις αίματος...απορίες!

erwinor

Member
Καλησπέρα σας.....έκανα κάποιες εξετάσεις για να δω (αν μπορώ) που οφείλεται η τριχόπτωση μου...
Θα ήθελα την βοήθεια σας διότι δεν ξέρω τι σημαίνουν οι εξετάσεις και τι πρέπει να κάνω.......

Είμαι 45 χρονών και έχω ακόμη αρκετά μαλλιά όμως όχι όσα όπως όταν ήμουν 20.
Χρησιμοποιώ Revivogen,fungoral......και μερικά άλλα για να σώσω ό,τι μπορώ.

DHT 587 pg/ml .... 250-990

Testo Ολική.......... 583 ng/dl .... 249-836

Τesto Ελέυθ......... 9.08 ng/dl .... 4.7-13.6

DHEA S .......... 339 μg/dl .... 44.3-331

D 3 ................ 58 pg/ml .... 18-80

Anti-T ............ 119.6 IU/ml .... <115

TPO ............. <5 IU/ml .... <34

TSH ............ 4.91 μIU/ml .... 0.27-4.2

Φερριτίνη .......... 36.4 ng/ml .... 16-350

Ασβέστιο ολικό ......... 9.8 mg/dl .... 8.6-10.2

Ψευδάργυρος ........... 83 μg/dl .... 70-150



Σας ευχαριστώ πολύ..:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
TSH ............ 4.91 μIU/ml .... 0.27-4.2
Φίλε μου έχεις θέμα με τον θυροειδή
Αν δεν έχεις πάει ήδη ,γρήγορα σε ενδοκρινολόγο
 

erwinor

Member
Δηλαδή...υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτός?......Οι άλλες είναι εντάξει σε σχέση με την τριχόπτωση?
 

mikegad

Well-Known Member
Ναι θα μπορούσε αλλά ο υποθυροειδισμός που έχεις μπορεί να προκαλέσει πολύ πιο σοβαρά προβλήματα υγέιας από τις τρίχες
Οπότε μην ασχολείσαι με αυτό προς το παρόν και πήγαινε σε ενδοκρινολόγο
 

aeratos28

Just aeratos
τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει ο υποθυροειδισμός mikegad?γιατί και εγώ έχω,παίρνω χαπακι t4 και παίζω στο 2.0 tsh τώρα..ενώ ήμουν στο 8 πριν..αλλά δεν μου είπε ο γιατρός για πιθανά προβλήματα που μπορείς να έχεις από αυτό..βασικά δεν τον ρώτησα κιόλας.
 

mikegad

Well-Known Member
Στο 8....στο θεό ήταν ρε συ.
Φαντάσου εμένα ήταν κάτω του 3 και από ότι μου είπε δεν το γλιτώνω το χάπι...στο τσακ ήταν να μου το γράψει αμέσως αλλά τελικά θα ξανακάνω εξετάσεις....δεν το γλιτώνω πάντως.
Απ την στιγμή που παίρνεις χάπι και το παρακολουθείς δεν θα έχεις κάποιο θέμα πάντως.

Αν γκουγκλάρεις θα βρεις όλες τις πληροφορίες.
Ενδεικτικά αντιγράφο από iatropedia
http://www.iatropedia.gr/encyclopedia/ipothireoidismos/
Υποθυρεοειδισμός*

  • Από Iatropedia
Τι είναι η νόσος


Λειτουργική διαταραχή του θυρεοειδούς κατά την οποία ο αδένας εργάζεται δυσανάλογα λιγότερο σε σχέση με τις ανάγκες του ατόμου. Είναι η παθολογική κατάσταση κατά την οποία έχουμε μειωμένη έκκριση θυρεοειδικών ορμονών.





Πού οφείλεται η νόσος – Αίτια - Παράγοντες που την πυροδοτούν


Ο θυρεοειδής αδένας βρίσκεται στη βάση του λαιμού, μπροστά ακριβώς από τον λάρυγγα. Απελευθερώνει ορμόνες που ελέγχουν τον μεταβολισμό.



Η συχνότερη αιτία του υποθυρεοειδισμού είναι η αυτοάνοση θυρεοειδοπάθεια.



Το συνηθέστερο αίτιο δημιουργίας υποθυρεοειδισμού είναι η φλεγμονή του θυρεοειδούς αδένα, που καταστρέφει τα κύτταρα του αδένα. Η αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα ή Νόσος Hashimoto, κατά την οποία το ανοσοποιητικό σύστημα ‘επιτίθεται’ στον θυρεοειδή αδένα, είναι το κλασικότερο παράδειγμα. Ορισμένες γυναίκες αναπτύσσουν υποθυρεοειδισμό μετά από εγκυμοσύνη (ονομάζεται και επιλόχειος θυρεοειδισμός).



Άλλα αίτια που προκαλούν υποθυρεοειδισμό είναι:

  • Γενετικές ανωμαλίες
  • Ακτινοβολίες στον λαιμό για τη θεραπεία διαφόρων καρκίνων, που μπορεί να βλάψουν τον θυρεοειδή αδένα
  • Ραδιενεργό ιώδιο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία του υπερθυρεοειδισμού
  • Χειρουργική αφαίρεση μέρους ή ολόκληρου του θυρεοειδούς αδένα, ως θεραπεία άλλων προβλημάτων του θυρεοειδούς
  • Ιογενής θυρεοειδίτιδα, που ακολουθείται συχνά από προσωρινό ή μόνιμο υποθυρεοειδισμό
  • Κάποιες παθήσεις της υπόφυσης και κάποιες σπάνιες παθήσεις κατά τις οποίες έχουμε διήθηση του θυρεοειδούς αδένα


Ορισμένα φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν υποθυρεοειδισμό, όπως:

  • Αμιοδαρόνη
  • Φάρμακα που χορηγούνται για τον υπερθυρεοειδισμό, όπως προπυλθειουρακίλη (PTU) και μεθιμαζόλη
  • Λίθιο
  • Ακτινοβολία του εγκεφάλου
  • Σύνδρομο Sheehan, που μπορεί να εμφανιστεί σε γυναίκα με σοβαρή αιμορραγία κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης ή τοκετού, με αποτέλεσμα να καταστραφεί η υπόφυση


Στους παράγοντες κινδύνου συγκαταλέγονται:

  • Ηλικία πάνω από τα 50
  • Γυναικείο φύλο




Πως εκδηλώνεται η νόσος - Συμπτώματα


Τα συμπτώματα και οι κλινικές εκδηλώσεις του υποθυρεοειδισμού είναι συνάρτηση της βαρύτητας του αλλά και της ηλικίας του ασθενούς.



Στούς ενήλικες η νόσος επικρατεί συνήθως στις γυναίκες (6 φορές πιο συχνή στις γυναίκες απ’ ότι στους άνδρες).





Στα κύρια συμπτώματα της πάθησης περιλαμβάνονται:

•Yποτονικότητα.
• Mείωση των καύσεων, με αποτέλεσμα να «παίρνετε» εύκολα βάρος και να χάνετε δύσκολα.
• Tάση υπνηλίας, εύκολη κόπωση.
• Kρυώνετε πιο εύκολα από το φυσιολογικό.
• Δυσκοιλιότητα.
• Bραχνάδα στη φωνή.
• Ξηρότητα δέρματος.
• Λεπτά και εύθραυστα μαλλιά, με αποτέλεσμα έντονη τριχόπτωση.



Σε πιο «βαριές» καταστάσεις παρατηρείται:
• Διαταραχές στην έμμηνο ρύση.
• Aναιμία.
• Kατάθλιψη.
• Πλευρίτιδα, περικαρδίτιδα ή ακόμα και οίδημα στα πόδια, λόγω της κατακράτησης υγρών.



Πρόσφατα, μελέτες έδειξαν ότι ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί στυτική δυσλειτουργία σε ένα ποσοστό 80% των αρρώστων, όπως επίσης ότι επιβαρύνει και το σπέρμα και συγκεκριμένα την κινητικότητα του σπέρματος σε ποσοστό 60% των ασθενών.



Αυτό σημαίνει ότι κάθε άνδρας με στυτική δυσλειτουργία ή με ελαττωμένη κινητικότητα σπέρματος που έχει ως αποτέλεσμα διαταραχή της γονιμότητας θα πρέπει να ελέγχεται και για τον θυρεοειδή του και, εφ’ όσον διαπιστωθεί ότι αυτός πάσχει, να θεραπεύεται ανάλογα προτού θεραπεύσουμε το κυρίως σύμπτωμα.





Διάγνωση της νόσου – Εξετάσεις


Για τη διάγνωση του υποθυρεοειδισμού απαιτείται ο προσδιορισμός των θυρεοειδικών ορμονών και της θυρεοτρόπου ορμόνης σε συνδυασμό με το ιστορικό, υπερηχογράφημα και σπινθηρογράφημα του θυρεοειδούς.



Μ’ αυτές διαπιστώνεται αυξημένη τιμή TSH και χαμηλή T3 και T4, εκτός από τον κεντρικό υποθυρεοειδισμό όπου η TSH είναι χαμηλή.



Η κλινική εξέταση μπορεί να αποκαλύψει ένα μικρότερο του κανονικού θυρεοειδή αδένα, αν και καμιά φορά ο θυρεοειδής μπορεί να είναι φυσιολογικού μεγέθους ή ακόμα και υπερμεγέθης (βρογχοκήλη). Στην εξέταση μπορεί ακόμα να παρατηρηθούν:

  • Εύθραυστα νύχια
  • Τραχιά χαρακτηριστικά προσώπου
  • Ωχρό ή ξηρό και κρύο δέρμα
  • Οίδημα των άκρων
  • Λεπτά και εύθραυστα μαλλιά
Η ακτινογραφία θώρακα μπορεί να αποκαλύψει διόγκωση της καρδιάς.





Ποιες είναι οι επιπλοκές


Το μυξοιδηματικό κώμα, η οξύτερη μορφή υποθυρεοειδισμού, είναι σπάνιο. Μπορεί να προκληθεί από λοίμωξη, ασθένεια, έκθεση σε ψύχος, ή κάποια φάρμακα σε άτομα που πάσχουν από υποθυρεοειδισμό και δεν έχουν υποβληθεί σε θεραπεία.



Συμπτώματα και ενδείξεις μυξοιδηματικού κώματος είναι:

  • Υποθερμία
  • Μείωση της αναπνοής
  • Χαμηλή αρτηριακή πίεση
  • Χαμηλό σάκχαρο του αίματος
  • Έλλειψη αντιδράσεων


Άλλες επιπλοκές είναι:

  • Καρδιοπάθεια
  • Αυξημένος κίνδυνος λοίμωξης
  • Στειρότητα
  • Αποβολή εμβρύου


Άτομα που πάσχουν από υποθυρεοειδισμό και δεν έχουν υποβληθεί σε θεραπεία, διατρέχουν τους εξής κινδύνους:

  • Να φέρουν στον κόσμο παιδί με γενετικές διαταραχές
  • Να εμφανίσουν καρδιοπάθεια εξαιτίας των υψηλών επιπέδων LDL (‘κακής΄) χοληστερόλης
  • Να εμφανίσουν καρδιακή ανεπάρκεια


Άτομα που λαμβάνουν μεγάλη δόση θυροξίνης κινδυνεύουν από στηθάγχη ή έμφραγμα, όπως επίσης και από οστεοπόρωση (αδυνάτισμα των οστών).





Θεραπεία – Μέθοδοι αντιμετώπισης


Η θεραπεία του υποθυρεοειδισμού είναι απλή με τη χορήγηση υπό μορφή χαπιού της ορμόνης που λείπει, της θυροξίνης. Συνήθως ξεκινάμε με μικρές δόσεις, οι οποίες και αυξάνονται βαθμιαία. Η θεραπεία συνήθως είναι ισόβια, απαραίτητη για τη ζωή αλλά κυρίως για την ποιότητά της, και δεν έχει παρενέργειες όταν η ημερήσια δόση της θυροξίνης είναι η κατάλληλη.



Πρέπει να συνεχίσετε τη φαρμακευτική αγωγή ακόμα και όταν εξαφανιστούν τα συμπτώματα. Όταν ξεκινήσετε τη φαρμακευτική αγωγή, ο γιατρός σας θα ελέγχει τα επίπεδα των ορμονών κάθε 2-3 μήνες. Στη συνέχεια, τα επίπεδα των ορμονών πρέπει να ελέγχονται τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο.



Όταν παίρνετε θυροξίνη είναι σημαντικό να θυμάστε:

  • ΜΗΝ διακόπτετε το φάρμακο όταν νιώσετε καλύτερα. Συνεχίστε να το παίρνετε ακριβώς όπως σας συνέστησε ο γιατρός σας.
  • Αν αλλάξετε μάρκα φαρμάκου, ενημερώστε τον γιατρό σας. Μπορεί να χρειαστεί να ελεγχθούν τα επίπεδα των ορμονών σας.
  • Ορισμένες διαιτητικές αλλαγές μπορεί να μεταβάλουν τον τρόπο με τον οποίο το σώμα σας απορροφά τη θυροξίνη. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας αν καταναλώνετε προϊόντα που περιέχουν σόγια ή φυτικές ίνες.
  • Η θυροξίνη αποδίδει καλύτερα σε άδειο στομάχι και όταν λαμβάνεται 1 ώρα πριν από άλλα φάρμακα. ΜΗΝ παίρνετε θυροξίνη μαζί με ασβέστιο, σίδηρο, πολυβιταμίνες, αντιόξινα διοξειδίου του αργιλίου, χολεστιπόλη, ή άλλα φάρμακα που δεσμεύουν τα χολικά οξέα, ή συμπληρώματα φυτικών ινών.


Τα τελευταία χρόνια, λόγω της κλιματικής αλλαγής, χρειάζεται να γίνεται εργ/κός έλεγχος ίσως και 2 φορές ετησίως (Μάιο και Οκτώβριο).



Αφού ξεκινήστε τη θεραπεία ορμονικής υποκατάστασης, ενημερώστε τον γιατρό σας αν σας παρουσιαστούν συμπτώματα αυξημένης θυρεοειδικής δραστηριότητας (υπερθυρεοειδισμός), όπως:

  • Γρήγορη απώλεια βάρους
  • Νευρικότητα ή αστάθεια
  • Εφίδρωση


Το μυξοιδηματικό κώμα είναι επείγον ιατρικό περιστατικό που συμβαίνει όταν τα επίπεδα των ορμονών του θυρεοειδούς είναι πολύ χαμηλά. Αντιμετωπίζεται με ενδοφλέβια ορμονική υποκατάσταση και στεροειδή φάρμακα. Ορισμένοι ασθενείς μπορεί να χρειαστούν συμπληρωματική θεραπεία (οξυγόνο, υποβοήθηση της αναπνοής, χορήγηση υγρών) και νοσηλεία σε μονάδα εντατικής θεραπείας.





Πώς να προφυλαχτείτε από τη νόσο – Πρόγνωση


Δεν υπάρχουν προληπτικά μέτρα για τον υποθυρεοειδισμό. Στις ανεπτυγμένες χώρες που η ποσότητα του ιωδίου στη δίαιτα είναι επαρκής, δεν υπάρχει τρόπος να προλάβει κάποιος τον υποθυρεοειδισμό. Το μόνο όπλο που έχουμε είναι η έγκαιρη διάγνωση. Για το λόγο αυτό άλλωστε όλα τα νεογέννητα υποβάλλονται σε ανιχνευτικό έλεγχο την τρίτη με πέμπτη ημέρα από τη γέννηση τους, προκειμένου να προληφθεί ο νεογνικός υποθυρεοειδισμός. Στη χώρα μας το πρόγραμμα αυτό εφαρμόζεται από το 1979.



Επίσης, όλες οι έγκυες γυναίκες πρέπει να ελέγχουν τη θυρεοειδική τους λειτουργία. Και φυσικά, άτομα με συμπτώματα ύποπτα για υποθυρεοειδισμό και όσοι έχουν συγγενείς πάσχοντες από αυτοάνοση θυρεοειδοπάθεια είναι απαραίτητο να ελέγχονται. Εν κατακλείδι, το μήνυμα είναι ότι ο σημαντικότερος παράγοντας κινδύνου για την ανάπτυξη αυτοάνοσου υποθυρεοειδισμού είναι η ύπαρξη στο συγγενικό περιβάλλον ατόμων με αυτοάνοση θυρεοειδοπάθεια. Όσοι επομένως θέλουν να προλάβουν την εκδήλωση της νόσου να επισκεφθούν τον ενδοκρινολόγο τους για περαιτέρω οδηγίες.



Απεικονιστικές εξετάσεις σε νεογέννητα μπορούν να εντοπίσουν αν υπάρχει υποθυρεοειδισμός εκ γενετής (συγγενής υποθυρεοειδισμός).





Καραγεώργος Γεώργιος Ενδοκρινολόγος

Μανωλίδου Ζαχαρούλα, R.N., M.Sc.
 

aeratos28

Just aeratos
αυτό με τα νύχια,τα λεπτά μαλλια,την φωνή και με το βάρος τα εχω..πάλι καλά δεν με έχει ρίξει σε κατάθλιψη κτλ..είμαι οκ γενικά νιώθω πολύ καλά και δεν έχω τέτοια θέματα..αλλά μαλλιά νύχια ειδικά είναι άστα να πάνε..σπάνε νύχια για πλάκα,μαλλιά σαν σταχια έχουν γίνει και αρκετά λεπτά και με το βάρος έτσι ακριβώς.αν φάω λίγο παραπάνω έκατσε αμέσως και άντε να φύγει μετά..χεστα..!
 

erwinor

Member
Eγώ πάλι εκτός την τριχόπτωση έχω κρίσεις πανικού και ανεξήγητη χοληστερίνη 200-220 από 19 χρονών ......
 

Tommy h

Member
mike με 3 tsh ο γιατρός σου έδωσε χαπάκι t4 ( και τι δόση)? εγώ πέρυσι είχα tsh 4,5 ( τα αντισώματα ήταν οκ)που έπεσε 3,2 σε 2 εβδομάδες χωρίς θεραπεία ο πρώτος γιατρός δεν θεώρησε ότι χρειάζεται, φέτος πάλι τυχαία έκανα εξέταση αίματος είχα tsh 4,8 ο δεύτερος γιατρός που πήγα μου έδωσε θεραπεία t4 μικρή δόση 25mg τα πήρα για λίγες βδομάδας και έπεσε 2,8 τα οποία σταμάτησα γιατί δεν θέλω να παίρνω καθημερινά χάπια .Αυτη η εύκολη μεταβολή της tsh που μπορεί να οφείλεται .
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σας.....έκανα κάποιες εξετάσεις για να δω (αν μπορώ) που οφείλεται η τριχόπτωση μου...
Θα ήθελα την βοήθεια σας διότι δεν ξέρω τι σημαίνουν οι εξετάσεις και τι πρέπει να κάνω.......

Είμαι 45 χρονών και έχω ακόμη αρκετά μαλλιά όμως όχι όσα όπως όταν ήμουν 20.
Χρησιμοποιώ Revivogen,fungoral......και μερικά άλλα για να σώσω ό,τι μπορώ.

DHT 587 pg/ml .... 250-990

Testo Ολική.......... 583 ng/dl .... 249-836

Τesto Ελέυθ......... 9.08 ng/dl .... 4.7-13.6

DHEA S .......... 339 μg/dl .... 44.3-331

D 3 ................ 58 pg/ml .... 18-80

Anti-T ............ 119.6 IU/ml .... <115

TPO ............. <5 IU/ml .... <34

TSH ............ 4.91 μIU/ml .... 0.27-4.2

Φερριτίνη .......... 36.4 ng/ml .... 16-350

Ασβέστιο ολικό ......... 9.8 mg/dl .... 8.6-10.2

Ψευδάργυρος ........... 83 μg/dl .... 70-150



Σας ευχαριστώ πολύ..:)

Παρόλο που είσαι στα 45, οι εξετάσεις σου με εξαίρεση τον θυρεοειδή δείχνουν πολύ καλύτερα από εξετάσεις μελών που έχουν τα μισά σου χρόνια. Σαν γενικότερο προφίλ δεν ταιριάζει καθόλου στην ΑΓΑ, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι υπάρχουν κάποια καθιερωμένα στάνταρ.
Εννοείται πως πας σε ενδοκρινολόγο να ξεκινήσεις θεραπεία για θυρεοειδή και αντισώματα σαν βασικό. Από κει και πέρα καλό είναι να δεις λίγο και το σίδηρο ώστε αν έχεις περιθώρια να "τσιμπήσεις" λίγο προς τα πάνω την φερριτίνη, κυρίως μέσω της διατροφής όπως πχ να παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνης C μετά από γεύματα που έχουν σίδηρο. Επίσης ένα καλό συμπλήρωμα b complex που να περιέχει και Β12.
Εμένα οι κρίσεις πανικού ήταν από πολύ χαμηλή τεστοστερόνη, αλλά εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Επίσης αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ σε βαθμό ίσο με τα αντικαταθλιπτικά ήταν και είναι το πρωινό τρέξιμο. Φυσικά ο ελεύθερος χρόνος είναι πολυτέλεια, αλλά ακόμα και άλλες ώρες της ημέρας, αν έχεις την δυνατότητα να βάζεις τα ακουστικά σου και να πηγαίνεις για τρέξιμο 40 - 45 λεπτά, είναι από τα καλύτερα πράγματα και για τις κρίσεις αλλά και για τον έλεγχο της χοληστερίνης που προφανώς έχει κληρονομικά αίτια.
Δεν είμαι υπερ του revivogen και fungoral που βάζεις, αλλά αν πιστεύεις ότι σε βοηθάνε, πάω πάσο.
 

mikegad

Well-Known Member
mike με 3 tsh ο γιατρός σου έδωσε χαπάκι t4 ( και τι δόση)? εγώ πέρυσι είχα tsh 4,5 ( τα αντισώματα ήταν οκ)που έπεσε 3,2 σε 2 εβδομάδες χωρίς θεραπεία ο πρώτος γιατρός δεν θεώρησε ότι χρειάζεται, φέτος πάλι τυχαία έκανα εξέταση αίματος είχα tsh 4,8 ο δεύτερος γιατρός που πήγα μου έδωσε θεραπεία t4 μικρή δόση 25mg τα πήρα για λίγες βδομάδας και έπεσε 2,8 τα οποία σταμάτησα γιατί δεν θέλω να παίρνω καθημερινά χάπια .Αυτη η εύκολη μεταβολή της tsh που μπορεί να οφείλεται .
Τομμυ δεν μου έδωσε χαπάκι εμένα ακόμα....μου είπε να ξανακάνω εξετάσεις μετά από κάποιους μήνες και βλέπουμε.
Η TSH μου ήταν οριακά κάτω από το 3 και μου είπε πως αυτοί που είναι μεταξύ 2 και 3 έχουν τεράστια πιθανότητα για υποθυροειδισμό (ειδικά πάνω από 2,50).
Η μεταβολή σου δεν μπορώ να ξέρω που οφείλεται καθώς ούτε γιατρός είμαι ούτε έχω ιδιαίτερες γνώσεις.
Πάντως αν δεν κάνω λάθος το χαπάκι για τον θυροειδή στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εφ'όρου ζωής.
Βρες κάνα καλό ενδοκρινολόγο και ρώτα γιατί με το σταμάτα - ξεκίνα μπορεί να είναι σαν να μην το παίρνεις καν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
παιδιά βλέπω και εγώ κάποιες εξετάσεις που είχα κάνει.,αλλά δεν αναφέρεται κάπου η τιμή TSH αναφέρεται μόνο ένας αθηροματικος δείκτης(2.89 Φ.Τ. 3.8-5.9) αυτο είναι η καμία σχέση;;;
 

mikegad

Well-Known Member
Ο αθηρωματικός δείκτης είναι άλλο πράγμα

Αντιγράφω
Ο αθηρωματικός δείκτης αποτελεί κριτήριο που σχετίζεται με την πιθανότητα εμφάνισης της στεφανιαίας νόσου.

Προκύπτει από το πηλίκο: Ολική χοληστερόλη/HDL χοληστερόλη.

Σύμφωνα με ορισμένες επιδημιολογικές μελέτες τιμές επικίνδυνες για τους άνδρες είναι εκείνες που υπερβαίνουν το 7. Νεώτερες μελέτες έχουν κατεβάσει τις τιμές < 4,5.

Οι γυναίκες, γενικά, έχουν χαμηλότερες τιμές, αλλά δεν έχει με βεβαιότητα καθορισθεί το επικίνδυνο όριο.

Όσο μικρότερο είναι το αποτέλεσμα αυτής της διαίρεσης τόσο μικρότερος είναι και ο κίνδυνος για καρδιακή προσβολή.
 

leas

Well-Known Member
οπότε οι εξετάσεις που έκανε erwinor είναι συγκεκριμένες και όχι απλες αιματολογικες γιατι εγω στις απλές που έχω κάνει δεν βρίσκω τέτοιες τιμές;
 

mikegad

Well-Known Member
Ορμονολογικές εξετάσεις πρέπει να κάνεις
Απ τις γενικές δεν νομίζω να φαίνεται κάτι
 

erwinor

Member
Παρόλο που είσαι στα 45, οι εξετάσεις σου με εξαίρεση τον θυρεοειδή δείχνουν πολύ καλύτερα από εξετάσεις μελών που έχουν τα μισά σου χρόνια. Σαν γενικότερο προφίλ δεν ταιριάζει καθόλου στην ΑΓΑ, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι υπάρχουν κάποια καθιερωμένα στάνταρ.
Εννοείται πως πας σε ενδοκρινολόγο να ξεκινήσεις θεραπεία για θυρεοειδή και αντισώματα σαν βασικό. Από κει και πέρα καλό είναι να δεις λίγο και το σίδηρο ώστε αν έχεις περιθώρια να "τσιμπήσεις" λίγο προς τα πάνω την φερριτίνη, κυρίως μέσω της διατροφής όπως πχ να παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνης C μετά από γεύματα που έχουν σίδηρο. Επίσης ένα καλό συμπλήρωμα b complex που να περιέχει και Β12.
Εμένα οι κρίσεις πανικού ήταν από πολύ χαμηλή τεστοστερόνη, αλλά εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Επίσης αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ σε βαθμό ίσο με τα αντικαταθλιπτικά ήταν και είναι το πρωινό τρέξιμο. Φυσικά ο ελεύθερος χρόνος είναι πολυτέλεια, αλλά ακόμα και άλλες ώρες της ημέρας, αν έχεις την δυνατότητα να βάζεις τα ακουστικά σου και να πηγαίνεις για τρέξιμο 40 - 45 λεπτά, είναι από τα καλύτερα πράγματα και για τις κρίσεις αλλά και για τον έλεγχο της χοληστερίνης που προφανώς έχει κληρονομικά αίτια.
Δεν είμαι υπερ του revivogen και fungoral που βάζεις, αλλά αν πιστεύεις ότι σε βοηθάνε, πάω πάσο.

GOMI σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις..

Tο σίγουρο όμως είναι πως θα πάω σε ένα ενδοκρινολόγο.....σύντομα!

Εχω κάποιες απορίες ακόμα......

1)"Σαν γενικότερο προφίλ δεν ταιριάζει καθόλου στην ΑΓΑ, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι υπάρχουν κάποια καθιερωμένα στάνταρ."

Αφού ίσως να μην έχω ΑΓΑ πως πρέπει να ψαχτώ;

2) Θα ήθελα αν είναι εφικτό να μου προτείνεις πια συμπληρώματα μπορώ να πάρω αν είναι δυνατόν από Ελλάδα.

3) Θα μπορούσα να πάρω και ω3 μαζί με όλα τα άλλα;
Θα κάνω και εδώ την ερώτηση..........περισσότερα EPA ή DHA και σε τι ημερήσιες ποσότητες;
NowFoods vs Jarrow formulas vs HailthAid;

4) Δεν είμαι υπερ του revivogen και fungoral που βάζεις, αλλά αν πιστεύεις ότι σε βοηθάνε, πάω πάσο.

Μου προτείνεις να τα σταματήσω γιατί δεν κάνουν για την περίπτωση μου;Για το Revivogen δεν μπορώ να εκφέρω άποψη διότι το χρησιμοποιώ μερικές μέρες ,πάντως με το Fugoral αν και το χρησιμοποιούσα συστηματικά δεν είδα να μου ελλατώσει την τριχόπτωση.

Χρησιμοποιώ επίσης Biokapil,Epicrin,Dao hairs,Frezyderm...χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.
Τι θα μου πρότεινες να χρησιμοποιήσω;

Mε συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις όμως καθότι άσχετος έχω πολλά κενά αν και έχω διαβάσει πολύ το forum σας.



Ευχαριστώ πολύ;)

PS: αυτό που μου επιδείνωσε την τριχόπτωση ήταν η γυμναστική.
Push ups....Βάρη δικέφαλα/τρικέφαλα και κάμψεις τρικεφάλων στο σπίτι.
Είχα πολύ τριχόπτωση που τρόμαξα και έχω να κάνω γυμναστική 2 εβδομάδες.
Τώρα έχει ελλατωθεί, δεν ξέρω όμως αν ήταν τυχαίο λόγω εποχιακής τριχόπτωσης ή αν είχα υψηλά επίπεδα DHT λόγω της γυμναστικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

erwinor

Member
Πήγα σε ενδοκρινολόγο........μου είπε πως η συγκεκριμένη τιμή της TSH δεν υποδηλώνει υποθυρεοειδισμό σε συνδυασμό όμως με παλαιότερες τιμές απο το 2013/14/15 που η TSH ήταν γύρω στο 2.
Θα επαναλάβω τις εξετάσεις σε 3 μήνες και αν έχει αυξηθεί θα αρχίσω να χαπακώνομαι......

Για το σίδηρο μου είπε πως είναι εντάξει όμως και παραπάνω να πάει καλό θα κάνει.....
Θα αρχίσω με B complex της Solgar......όμως επειδή δεν είμαι και πολύ του κρέταος τι να κάνω γαι το σίδηρο;
 

johnysblue

Active Member
DHT 587 pg/ml .... 250-990

Testo Ολική.......... 583 ng/dl .... 249-836

Τesto Ελέυθ......... 9.08 ng/dl .... 4.7-13.6

DHEA S .......... 339 μg/dl .... 44.3-331

D 3 ................ 58 pg/ml .... 18-80

Anti-T ............ 119.6 IU/ml .... <115

TPO ............. <5 IU/ml .... <34

TSH ............ 4.91 μIU/ml .... 0.27-4.2

Φερριτίνη .......... 36.4 ng/ml .... 16-350

Ασβέστιο ολικό ......... 9.8 mg/dl .... 8.6-10.2

Ψευδάργυρος ........... 83 μg/dl .... 70


Να κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι ασχετος αυτες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να κανει κανεις για να μαθει που οφειλεται η τριχοπτωση ή ειναι και επιπλεον καποια αλλα που πρεπει να κοιταξει?


 

erwinor

Member
Πριν μια εβδομάδα έκανα ξανα TSH και έχω 3.9.
Ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως αφού έχει καθοδική τάση (ας είναι στο όριο) δεν μου δίνει χάπια.Επανεξέταση σε 6 μήνες και βλέπουμε....

@GOMI δεν έχω σταματήσει τις complex B 100 της Solgar.Διάβασα όμως πως είναι αρκετά επικίνδυνες (επηρεασμένος και από πρόσφατο περιστατικό στην οικογένεια) για ανάπτυξη καρκίνου ειδικά η B 12 και το Φολλικό οξύ.
Υπάρχει κάποιο "safe" ....complex B να προτείνεις ;
 
Μπλουζα