Εξασθένηση δράσης Minoxidil

Baron

New Member
Hello guys,είμαι νέος στο forum κ θα πω την άποψη μου για ένα συγκεκριμένο προϊόν το οποίο κ χρησιμοποιώ αλλά κ τους προβληματισμούς που έχω.
Εδώ κ 1,5 χρόνο σχεδόν χρησιμοποιώ minoxidil.Το χρησιμοποιούσα δυο φορές τη μέρα τον πρώτο καιρό,τώρα τελευταία όμως το βάζω μόνο βράδυ καθώς άκουσα ότι έτσι κ αλλιώς κρατάει 24 ώρες η δράση του.Συν το ότι είναι ταλαιπωρία το πρωί καθώς μου λιγδώνει τα μαλλιά.
Μετά από 6 μήνες ήμουν ενθουσιασμένος με τα αποτελέσματα.Δε μπορώ να πω ότι σταμάτησε η τριχόπτωση καθώς έβλεπα αρκετές τρίχες κ στο λούσιμο αλλά κ στο μαξιλάρι,αυτό που μπορώ να πω όμως με σιγουριά είναι ότι πύκνωσαν τα μαλλιά μου.Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου αλλά μετά άρχισαν να το παρατηρούν κ οι γύρω μου. :14m:
Τον τελευταίο καιρό όμως μου φαίνεται ότι δεν κάνει τη δουλειά που έκανε.
Άκουσα επίσης ότι μετά από κάποιο καιρό χρήσης του παύει να είναι τόσο δραστικό.Δε ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω να το εφαρμόζω ξανά δυο φορές ή να το συνδυάσω κ με κάτι άλλο ή ακόμα να σταματήσω το συγκεκριμένο κ να δοκιμάσω άλλο σκεύασμα.
Θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη κάποιου φίλου που του συνέβη το ίδιο κ τις απόψεις οπουδήποτε έχει τη καλοσύνη να μπει στο κόπο κ να απαντήσει.
Ευχαριστώ κ Καλή Ανάσταση εύχομαι σε όλους...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
σου δειχνω τα δυο επομενα growth
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9159.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7634.html
 

Συνημμένα

  • RedPillBluePill_full.gif
    RedPillBluePill_full.gif
    38 KB · Προβολές: 69

Baron

New Member
Υποθέτω τα δύο σκευάσματα αυτά χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με minox.
Θα τα ψάξω να δω τι παίζει.
Ευχαριστώ φίλε μου...:grinning-smiley


Μπορεί να το έχεις δει ήδη αλλά ένας φίλος έγραψε για τα σαμπουάν που περιέχουν ψευδάργυρο(zinc) μειώνουν την απορρόφηση minox εάν γίνει εφαρμογή αμέσως μετά από λούσιμο.Κ επειδή χρησιμοποιώ head and shoulders είδα ότι υπάρχει zinc στο συγκεκριμένο.
Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λέει ο φίλος αλλά για να το γράφει κάτι θα ξέρει...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Baron είπε:
Υποθέτω τα δύο σκευάσματα αυτά χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με minox.
Θα τα ψάξω να δω τι παίζει.
Ευχαριστώ φίλε μου...:grinning-smiley


Μπορεί να το έχεις δει ήδη αλλά ένας φίλος έγραψε για τα σαμπουάν που περιέχουν ψευδάργυρο(zinc) μειώνουν την απορρόφηση minox εάν γίνει εφαρμογή αμέσως μετά από λούσιμο.Κ επειδή χρησιμοποιώ head and shoulders είδα ότι υπάρχει zinc στο συγκεκριμένο.
Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λέει ο φίλος αλλά για να το γράφει κάτι θα ξέρει...



Μπορούν και τα δυο να συνδιαστουν με την μινοξιδιλη απο μια εφαρμογη το καθε ένα.
Απο την στιγμή που θα μπει και δεύτερο growth καμία πτώση δεν εχει σημασία.
Για τον ψευδαργυρο τοπικα δεν αλληλεπιδρουν όλοι οι τύποι ψευδαργυρου με την μινοξ.
Κάπου θαμμένο στο φόρουμ ειναι και αυτο,θα το ξέθαψω καπια στιγμή.
Τον σκέφτεσαι τον συνδιασμο folligen thermascalp μονο χωρις μινοξ?
Απο την στιγμή που έπεσε η μινοξ το thermascalp απο μονο του μπορεί να σου δωσει περισσότερη επανεκφυση
 

Baron

New Member
kapa είπε:
Baron είπε:
Υποθέτω τα δύο σκευάσματα αυτά χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με minox.
Θα τα ψάξω να δω τι παίζει.
Ευχαριστώ φίλε μου...:grinning-smiley


Μπορεί να το έχεις δει ήδη αλλά ένας φίλος έγραψε για τα σαμπουάν που περιέχουν ψευδάργυρο(zinc) μειώνουν την απορρόφηση minox εάν γίνει εφαρμογή αμέσως μετά από λούσιμο.Κ επειδή χρησιμοποιώ head and shoulders είδα ότι υπάρχει zinc στο συγκεκριμένο.
Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λέει ο φίλος αλλά για να το γράφει κάτι θα ξέρει...



Μπορούν και τα δυο να συνδιαστουν με την μινοξιδιλη απο μια εφαρμογη το καθε ένα.
Απο την στιγμή που θα μπει και δεύτερο growth καμία πτώση δεν εχει σημασία.
Για τον ψευδαργυρο τοπικα δεν αλληλεπιδρουν όλοι οι τύποι ψευδαργυρου με την μινοξ.
Κάπου θαμμένο στο φόρουμ ειναι και αυτο,θα το ξέθαψω καπια στιγμή.
Τον σκέφτεσαι τον συνδιασμο folligen thermascalp μονο χωρις μινοξ?
Απο την στιγμή που έπεσε η μινοξ το thermascalp απο μονο του μπορεί να σου δωσει περισσότερη επανεκφυση



Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης
Θα σας αναφέρω κάτι, που δεν ξέρω αν σας το έχει αναφέρει ο γιατρός που σας γράφει/προτείνει μινοξιδίλη. Άλλωστε, εδώ είμαστε για να συζητάμε και αυτά που "ξεχνάνε" να μας πουνε οι γιατροί. Grin
Το έχω αναφέρει και ως απάντηση σε άλλο post, αλλά δεν το βλέπουν πολλοί έτσι σκέφτηκα να το βάλω εδώ.

Εϊναι γνωστό, ότι η δράση της μινοξιδίλης μπλοκάρεται από τον ψευδάργυρο (zinc).
Αν ενωθούν αυτά τα δύο συστατικά ή χρησιμοποιηθούν σε κοντινή ώρα, τότε η μινοξιδίλη αχρηστεύεται (κατα κάποιον τρόπο) ή δεν δρα όπως έπρεπε να δράση.

Βασικά, η μινοξιδίλη, αναφέρεται να χρησιμοποιήτε 2 φορές την ημέρα.
Αυτό το λένε γιατί η μινοξιδίλη μένει στο σώμα μας περίπου 22 ώρες, άρα με 2 φορές χρήση θα έχουμε συνεχώς μινοξιδίλη μέσα μας.
Λογικά οι περισσότεροι, θα την χρησιμοποιήτε μετά το μπάνιο κάποια στιγμή.
Όταν θα πάτε να λουστείτε, κοιτάξτε το σαμπουάν σας άν γράφει στα συστατικά του ότι περιέχει ψευδάργυρο (zinc). Αν περιέχει, μην βάλετε μινοξιδίλη μετά το λούσιμο/μπάνιο, αλλά μετά από κάμποση ώρα ή το απόγευμα.
εγώ πχ είδα ένα Head & Shoulders αλλά και το σαμπουάν Revivogen να περιέχει ψευδάργυρο.
Οπότε, καλό είναι να βάζετε πχ αλόη ή tricomin lotion και μετά από κάποια ώρα regaine.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
με 3 λεπτα βουρτσισματακι πριν την λοσιον http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8371.html
αυξανεται η απορροφηση και το αποτελεσμα :beach:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
kapa είπε:
Απο την στιγμή που θα μπει και δεύτερο growth καμία πτώση δεν εχει σημασία.

Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία. Κάπα εννοείς ότι το thermascalp θα "καλύψει" την πτώση της μινοξ?

χρονια πολλα με υγεια. :10m:
θα την καλυψει.
και το folligen και το thermascalp ειναι τα αμεσως επομενα growth.
θα μιλησω για το folligen μονο που το εχω δει στην πραξη.
δινει περισσοτερο απο το 50% της επανεκφυσης της μινοξιδιλης(μονο του)
δεν ξερω ποσο ακριβως,ακομα το ζυγιζω
 

Baron

New Member
Φίλε Kapa παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω ξανά γιατί από ότι κατάλαβα το έχεις ψάξει πολύ κ κατάφερες να βρεις λύση.
Το Folligen μπορώ να το βρω κ σε φαρμακεία ή μόνο μέσω on line παραγγελία?
Για σαμπουάν τι άποψη έχεις για το priorin?Αυτή τη στιγμή λούζομαι καθημερινά με head@shoulders.Αυτό για τη τριχόπτωση έχει διαφορά σε σχέση με αυτό για λιπαρά?
Τα Ω3 σε κάψουλα καθημερινά από ένα?
Το τελευταίο το curcumin που γράφεις τι είναι ακριβώς κ που μπορώ να το βρω?
Να υποθέσω πώς αυτά όλα τα έχεις χρησιμοποιήσει κ είδες αποτέλεσμα κ θα μπορούσα να δοκιμάσω κ εγώ χωρίς συμβουλή γιατρού σε συνδυασμό με minox?
Sorry αν σε ζάλισα αλλά βοήθα κ εμάς τους μελλοντικούς καράφλες να τα κρατήσουμε για λίγο παραπάνω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Baron είπε:
Φίλε Kapa παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω ξανά γιατί από ότι κατάλαβα το έχεις ψάξει πολύ κ κατάφερες να βρεις λύση.
Το Folligen μπορώ να το βρω κ σε φαρμακεία ή μόνο μέσω on line παραγγελία?
Για σαμπουάν τι άποψη έχεις για το priorin?Αυτή τη στιγμή λούζομαι καθημερινά με head@shoulders.Αυτό για τη τριχόπτωση έχει διαφορά σε σχέση με αυτό για λιπαρά?
Τα Ω3 σε κάψουλα καθημερινά από ένα?
Το τελευταίο το curcumin που γράφεις τι είναι ακριβώς κ που μπορώ να το βρω?
Να υποθέσω πώς αυτά όλα τα έχεις χρησιμοποιήσει κ είδες αποτέλεσμα κ θα μπορούσα να δοκιμάσω κ εγώ χωρίς συμβουλή γιατρού σε συνδυασμό με minox?
Sorry αν σε ζάλισα αλλά βοήθα κ εμάς τους μελλοντικούς καράφλες να τα κρατήσουμε για λίγο παραπάνω.

Ολα απο εξω θα τα βρεις.
εχω δει με ολα αυτα αποτελεσματα εκτος απο την κουρκουμινη ακομα.λιγες μερες μονο την χρησιμοποιώ
 

Baron

New Member
Οπότε μια φορά τη μέρα folligen,μια φορά minox κ μία κάψουλα Ω3
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε μου
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Baron είπε:
Οπότε μια φορά τη μέρα folligen,μια φορά minox κ μία κάψουλα Ω3
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε μου

μεινε συντονισμενος και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9205.html
διαβαζω για το σχημα τις τελευταιες μερες σε διαφορα φορουμ και μαλλον θα βγει κατι καλο
 

Baron

New Member
kapa είπε:
Baron είπε:
Οπότε μια φορά τη μέρα folligen,μια φορά minox κ μία κάψουλα Ω3
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε μου

μεινε συντονισμενος και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9205.html
διαβαζω για το σχημα τις τελευταιες μερες σε διαφορα φορουμ και μαλλον θα βγει κατι καλο
Θα περιμένω να ακούσω εντυπώσεις κ από curcumin τότε
Σε ευχαριστώ πολυ
 

35007

Member
4 μηνες με την μινοξ κομμενη μαχαιρι. Επιθετικη τριχοπτωση δεν ξεκινησε ακομα.
 

mikipitri

Member
Μετα απο τρια χρονια αποφασισα να ξαναξεκινησω τη χρηση μινοξ. Χρησιμοποιω εδω και 20 ημερες φτιαχτη μινοξ 10% απο φαρμακοποιο. Ενω παλια με επιανε κατευθειαν, τωρα ειναι σαν να βαζω νερακι στο κεφαλι μου. Εχω γεμισει τριχες στα φρυδια και στα αυτια, εκτος απο το κεφαλι. Ουτε χνουδακι δεν βλεπω... Υποψην οτι ειμαι πλεον 41 και εχω διαχυτη αραιωση.
Λετε να φταιει η ηλικια; Ή ειναι μικρο το διαστημα των 20 ημερων για να βγαλω συμπερασματα;;
 
Μπλουζα