Διακοπή αντισυλληπτικών και έντονη τριχόπτωση

marian

New Member
Καλησπέρα, έπαιρνα αντισυλληπτικά για 10 χρόνια με τον τελευταίο χρόνο να έχω έντονη τριχόπτωση. Αποφάσισα πριν από 7 μήνες να τα σταματήσω τελείως και η τριχόπτωση έγινε ακόμη πιο έντονη, χάνω γύρω στις 300-400 τρίχες την ημέρα, όταν κάνω μπάνιο δε, ακόμα περισσότερες. Έκανα τις εξής ορμονολογικές λίγο μετά τη διακοπή των χαπιών:
TSH
FSH
E2
DHEA-S
Τεστοστερόνη ολική
Όλες ήταν φυσιολογικές.
Σίδηρος 103
Φεριτίνη 12.4
Μήπως πρέπει να τις ξανακάνω; Υπάρχουν κ άλλες τιμές που πρέπει να τσεκάρω? Η γυναικολόγος μου έδωσε βιταμίνες Β, ψευδάργυρο, σίδηρο κλπ και η αλήθεια είναι ότι μειώθηκε λίγο η τριχόπτωση αλλά και πάλι χάνω γύρω στις 150-200 τη μέρα. Επίσης άρχισα το Neoptide Ducray spray που μου δωσε η δερματολόγος αλλά ανησυχώ πολύ πλέον γιατί έχω χάσει τα μισά μου μαλλιά και έκανα και κενό στον έναν κρόταφο. Οι τρίχες που πέφτουν είναι πάντα μεγάλες και με ένα άσπρο στο τελείωμα. Γνωρίζει κανείς για τριχόπτωση μετά την διακοπή αντισυλληπτικών? Η δερματολόγος, που ΔΕΝ με εξέτασε, είπε ότι είναι απο τα αντισυλληπτικά. Η γυναικολόγος είπε ότι δεν ειναι απο τα αντισυλληπτικα. Πραγματικά εχω απογοητευτεί. Επίσης γνωρίζει κανείς κάποιον δερματολόγο που να ξέρει τι του γίνεται στο θέμα γυναικεία τριχόπτωση, στη Θεσσαλονίκη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Στο Παπαγεωργίου θα πρότεινα να κλείσεις ραντεβού, στη δερματολογική κλινική. Χρησιμοποιούν κάποιον εξοπλισμό με το οποίο κάνουν τριχοσκόπηση. Ο γιατρός που με παρακολούθησε ήταν πολύ καλός σε συμπεριφορα, άκουγε όσα είχα να πω χωρίς να τα απορρίπτει, και δεν έβγαζε βιαστικά συμπεράσματα. Επίσης έχω πάθει το ίδιο πράγμα από διακοπή αντισυλληπτικών, όχι μόνο μια φορά, και δυστυχώς κατά την εμπειρία μου, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπομείνεις την κατάσταση όσο καιρό κρατήσει. Αν δε συντρέχει άλλος λόγος για την τριχόπτωσή σου - οι ορμόνες μαζί με τον αιματοκρίτη που ήδη εξέτασες είναι από τους σημαντιότερους, και θα μπορούσες να τσεκάρεις και τον θυρεοειδή- θα σταματήσει σταδιακά, και τα μαλλιά θα ξαναφυτρώσουν.
 

marian

New Member
Στο Παπαγεωργίου θα πρότεινα να κλείσεις ραντεβού, στη δερματολογική κλινική. Χρησιμοποιούν κάποιον εξοπλισμό με το οποίο κάνουν τριχοσκόπηση. Ο γιατρός που με παρακολούθησε ήταν πολύ καλός σε συμπεριφορα, άκουγε όσα είχα να πω χωρίς να τα απορρίπτει, και δεν έβγαζε βιαστικά συμπεράσματα. Επίσης έχω πάθει το ίδιο πράγμα από διακοπή αντισυλληπτικών, όχι μόνο μια φορά, και δυστυχώς κατά την εμπειρία μου, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπομείνεις την κατάσταση όσο καιρό κρατήσει. Αν δε συντρέχει άλλος λόγος για την τριχόπτωσή σου - οι ορμόνες μαζί με τον αιματοκρίτη που ήδη εξέτασες είναι από τους σημαντιότερους, και θα μπορούσες να τσεκάρεις και τον θυρεοειδή- θα σταματήσει σταδιακά, και τα μαλλιά θα ξαναφυτρώσουν.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, το έχω διαβάσει σε πολλά φορουμ αμερικάνικα κλπ, ότι δηλαδή περιμένουν να σταματήσει η τριχόπτωση μετά τη διακοπή των χαπιών. Θα περιμένω οπότε, αν και βλέπω βελτίωση με τις βιταμίνες που παίρνω. Ελπίζω να μην καραφλιάσω μέχρι τότε :p:rolleyes:.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, το έχω διαβάσει σε πολλά φορουμ αμερικάνικα κλπ, ότι δηλαδή περιμένουν να σταματήσει η τριχόπτωση μετά τη διακοπή των χαπιών. Θα περιμένω οπότε, αν και βλέπω βελτίωση με τις βιταμίνες που παίρνω. Ελπίζω να μην καραφλιάσω μέχρι τότε :p:rolleyes:.

η τριχοπτωση που εχεις ειναι με ασπρο βολβο στην τριχα;
 
Μπλουζα