Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

arhs

Member
Το Σεπτέμβρη κλίνω τα 20 Μπορώ να αρχίσω από τώρα proscar ? Και άμα δω κάποια παρενέργεια να το κόψω ... Η πρέπει οπωσδήποτε να πάω 20 χρονών και μετά .. Δεν την παλεύω άλλο με τα τοπικ ,εξάλλου μ φαίνεται έχουνε πάψει να λειτουργούν, έχει αρχίσει η κατηφόρα αν δεν κάνω κάτι γρήγορα πιστεύω θα χάσω πολύ έδαφος είμαι nw2 προς 3 . Κάποια βοήθεια ευχαριστώ !! ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karotos

New Member
Γεια σας παιδιά. Γράφω πρώτη φορά, άλλα διαβάζω πολύ καιρό το site. Λοιπών στο θέμα μου είχα ξεκινήσει 1/5 προσκαρ πριν λίγο καιρό για κανα μήνα αλλά λόγο μετακόμισης,κάπου είχα βάλει το κουτί και το έχασα τώρα μένω Πειραιά, το προσκαρ το είχα πάρει από γνωστό μου φαρμακοποιό. Εδώ στον Πειραιά πήγα σε δύο φαρμακεία και μου ζήτησαν συνταγή γιατρού θέλω λοιπών να ρωτήσω πρώτων αν μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο φαρμακείο εδώ που να δίνει χωρείς να στα πρήζει, δεύτερον σκέφτομαι τώρα να παίρνω μικρότερη δόση 0.5 mg λέω και θέλω να ρωτήσω αν σε αυτή την ποσότητα έχει αποτελέσματα έστω για διατήρηση και να παχύνει λίγο κάποιες πιο λεπτές τρίχες μιας και δεν έχω μεγάλο πρόβλημα και αν θα βόλευε για αυτή την ποσότητα καλλίτερα το προπέσια αλλά δεν ξέρω αν το έχουν τα φαρμακεία και πόσο το πουλάνε μιας και σκέφτομαι ακόμα και για ο.25 μγ αν δω κάποια στιγμή sides, μέχρι τώρα ευτυχώς δεν είχα παρατηρήσει κάτι. Α και δυο λόγια για την κατάσταση μου είμαι 24 και εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο έχει αρχίσει και αραιώνει λίγο το μπροστά μέρος ακόμα είμαι κομπλέ αλλά αν κρίνω από πατέρα και αδερφό δεν θα είμαι για πολύ, ο αδερφός μου δύο χρόνια μεγαλύτερος και έχει αραιώσει αρκετά. Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο εκ των προτέρων.
 

geeorgee

Active Member
Γιωργοςbioherbal ξαναγραψε σωστα τα μηνυματα γιατι δε φαινεται τιποτα παλι..
και πες και σε μενα κανενα ματζουνι να παρω απτα δικα σου μπας και γινει κανα θαυμα
 
Γιωργοςbioherbal ξαναγραψε σωστα τα μηνυματα γιατι δε φαινεται τιποτα παλι..
και πες και σε μενα κανενα ματζουνι να παρω απτα δικα σου μπας και γινει κανα θαυμα
Δεν δουλευει μερικές φορες το πρόγραμμα του φορουμ,
Λοιπον χαίρε Γεωργιε,
Δεν ξέρω αν παίρνεις Φίνα ή κάτι αλλο, έχω ενδείξεις για σε σένα άλλα πρεπει να έχουμε και αποδείξεις ποιο ενζυμο ακριβως σου κανει τη ζημιά, γιαυτό να μετρήσεις Τ, και DHT.
Σίγουρα πρεπει να ακολουθησεις αλκαλική διατροφή, και αλκαλικό Σαμπουάν.
Τα υπολοιπα θα τα πούμε μετα που θα φέρεις τοις μετρήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sponda

Member
Καλησπέρα ... μια πιθανή παρενέργεια ...
Σημερα είναι η πρώτη λήψης φιναστερίδης απο εμένα. Συγκεκριμένα 0,5 mg . Η συσκευασια Proscar ..

Τώρα το βραδάκι βιώνω μεγάλη δυσκολία στην ούρηση .. Αργώ να αρχίσω , πολλες φορες σταματάω στην μέση της ούρησης και μετα απο λίγο ξαναρχίζω . Επίσης για τις τελευταίες σταγόνες κυριολεκτικά σφίγγομαι αλλιως δεν βγαίνουν ..

Τι γίνεται? Το έχει βιώσει καποιος άλλος αυτο?
 

poseidonas77

Well-Known Member
το χω παθει και εγω αυτο ...αρκετα σπανια συμβαινει αλλα ειναι φριχτο να νιωθεις οτι εχεις ακομα ουρα και να μη μπορεις να τα βγαλεις....και δεν παιρνω φινα...
αλλα μπορει να ειναι τυχαιο αυτο που σου συμβαινει
 

Sponda

Member
Ναι ... το εχω παθει και εγω αρκετες φορες πριν παρω φινα .
αλλα φευγει ποτε συμπτωμα ? Ποσο καιρο διαρκει?
 

poseidonas77

Well-Known Member
συνηθως το παθαινω βραδυ οταν με πιανει κατουρημα στον υπνο...δεν μπορω να κατουρησω ξαναπεφτω για υπνο και αισθανομαι οτι κατουριεμαι παλι...αντε παλι απο την αρχη και με δυσκολια να βγαζω σταγονες ενω αισθανομαι οτι ειμαι γεματος...φρικη..ευτυχως πολυ σπανια μου συμβαινει και δεν ξερω γιατι
 

Sponda

Member
Μαλιστα ... παρενεργειες απο φινα (απο θεμα λιμπιντου κλπ) ποτε να περιμενω?
 

poseidonas77

Well-Known Member
δε μπορω να σου απαντησω...εαν ξεψαχνισεις το φορουμ θα δεις οτι ελαχιστοι δεν εβγαλαν sides...
διαβασε πολυ καλα το νημα με τη φινα
 

Sponda

Member
Το προσεξα .. κριμα που βγαζει τοσο μεγαλο ποσοστο sides.. στη ερευνα που ειχε γινει σε ηλικιες 18-60 πριν χρονια , ολοι αρχισαν με sides και στους 2 μηνες μονο ενα ποσοστο 2-3% ισχυριζονται πως εμεινε με sides
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Το προσεξα .. κριμα που βγαζει τοσο μεγαλο ποσοστο sides.. στη ερευνα που ειχε γινει σε ηλικιες 18-60 πριν χρονια , ολοι αρχισαν με sides και στους 2 μηνες μονο ενα ποσοστο 2-3% ισχυριζονται πως εμεινε με sides
Φυσικο ειναι να εχεις τόσο δυνατές παρενέργειες γιατι όπως ξέρεις η Φίνα παρεμποδίζει την ρεντουκταση και μειώνει τα επίπεδα της DHT.
ΕΣΥ όμως δεν εχεις υπερλειτουργεια στην ρεντουκταση, δηλ. Εχεις φυσιολογικη λειτουργια στο ένζυμο.
Αρχισες λοιπον να μειωνεις με την Φίνα τα επίπεδα της DHT που ηταν κανονικά (και θα έπρεπε να τα είχες μετρήσει), και έτσι σιγα σιγά θα μειώσεις τόσο την DHT που θα ξεχάσεις τελείως τον ανδρισμό σου.
Γιατί το κανεις αυτό στον εαυατο σου και αρχίζεις Φίνα χωρίς μετρήσεις DHT?
Εγώ πιστεύω ανηκεις στην περιπτωση αφυδρογονασης hsd
 

Sponda

Member
Φυσικο ειναι να εχεις τόσο δυνατές παρενέργειες γιατι όπως ξέρεις η Φίνα παρεμποδίζει την ρεντουκταση και μειώνει τα επίπεδα της DHT.
ΕΣΥ όμως δεν εχεις υπερλειτουργεια στην ρεντουκταση, δηλ. Εχεις φυσιολογικη λειτουργια στο ένζυμο.
Αρχισες λοιπον να μειωνεις με την Φίνα τα επίπεδα της DHT που ηταν κανονικά (και θα έπρεπε να τα είχες μετρήσει), και έτσι σιγα σιγά θα μειώσεις τόσο την DHT που θα ξεχάσεις τελείως τον ανδρισμό σου.
Γιατί το κανεις αυτό στον εαυατο σου και αρχίζεις Φίνα χωρίς μετρήσεις DHT?
Εγώ πιστεύω ανηκεις στην περιπτωση αφυδρογονασης hsd

Εγώ δεν είπα πως έχω δυνατες παρενέργειες . Καμία δεν έχω μέχρι στιγμής εκτος απο μια δυσκολία στην ούρηση . Πέρα απο αυτο , ξέρω πως η ορμόνη που ωφείλεται για την τριχόπτωση είναι η DHT . Η αφυδρογονάση hsd που πιστύεις πως έχω αυξημένη συμβάλει στην τριχόπτωση? Δεν το έχω ακούσει πουθενά αυτο . Επίσης η φινα μειώνει την DHT κατα 65-70% με 1 mg καθημερινα και όχι τελείως οπως λες , αποδεδειγμένο αυτο .
 
hhttps://perfecthairhealth.com/men-stop-thinking-your-hair-loss-is-due-to-high-testosterone/?s2-ssl=yes
Spγίνουν post: 142839 είπε:
Εγώ δεν είπα πως έχω δυνατες παρενέργειες . Καμία δεν έχω μέχρι στιγμής εκτος απο μια δυσκολία στην ούρηση . Πέρα απο αυτο , ξέρω πως η ορμόνη που ωφείλεται για την τριχόπτωση είναι η DHT . Η αφυδρογονάση hsd που πιστύεις πως έχω αυξημένη συμβάλει στην τριχόπτωση? Δεν το έχω ακούσει πουθενά αυτο . Επίσης η φινα μειώνει την DHT κατα 65-70% με 1 mg καθημερινα και όχι τελείως οπως λες , αποδεδειγμένο αυτο .
Εντάξει θα γίνει μείωση 65-70% αυτό είναι σωστο, αλλα αν εχεις 900pg/ml (που εναι πολυ υψηλο) θα κανεις μια ωραια μεγαλη μειωση και θα φτασεις σε φυσιολογικα επιπεδα και θα σταματησει και η τριχωπτωση.
Αν όμως ξεκινήσει καποιος με 400 pg/ml θα φτάσει πολύ χαμηλά με τη χρήση της Φινας. Και αυτά τα χαμηλά επίπεδα δεν βοηθουν την λίμπιντο.
Γιαυτό είναι απαραίτητο πάντα κανεις να ξέρει απο ξεκίνα και που βρίσκεται μετα απο 2 και τρεις μηνες. Για να μη φτασει σε χαμηλά επίπεδα, που κανένας δεν το θέλει.
Όσο για την hsd οδηγει σε αυξημένη α-διονη και στη μετα σε αυξημένα εστρογονα.
Τα αυξημένα Εστρογονα οδηγούν σε τριχωπτωση. Οπως βλεπουμε στο παρακατω: https://perfecthairhealth.com/men-s...r-loss-is-due-to-high-testosterone/?s2-ssl=ye

Θα σε βοηθούσε Πόλυ το emu oil για τι θα σου ανεβασερι την Τ και θα μειώσει την Εστρονη Ε1.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2015-05-29-02-09-30.png
    Screenshot_2015-05-29-02-09-30.png
    255.4 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
.
ΕΣΥ όμως δεν εχεις υπερλειτουργεια στην ρεντουκταση, δηλ. Εχεις φυσιολογικη λειτουργια στο ένζυμο.
Αρχισες λοιπον να μειωνεις με την Φίνα τα επίπεδα της DHT που ηταν κανονικά (και θα έπρεπε να τα είχες μετρήσει), και έτσι σιγα σιγά θα μειώσεις τόσο την DHT που θα ξεχάσεις τελείως τον ανδρισμό σου.
Γιατί το κανεις αυτό στον εαυατο σου και αρχίζεις Φίνα χωρίς μετρήσεις DHT?

Γιωργο δλδ αν καποιος εχει υπερλειτουργια στην DHT και κανει μετρησεις πριν αρχισει φινα κ την βρει ανεβασμενη αρκετα, δε θα εχει προβλημα αν παρει φιναστεριδη ?
 
Γιωργο δλδ αν καποιος εχει υπερλειτουργια στην DHT και κανει μετρησεις πριν αρχισει φινα κ την βρει ανεβασμενη αρκετα, δε θα εχει προβλημα αν παρει φιναστεριδη ?
Οτάν υπάρχει υπερλειτουργεια στο ενζυμο ρεντουκταση αρα παραγονται υψηλα επίπεδα DHT. Σευατη την περιπτωση με τη χρηση Φινας έχουμε βελτίωση καλα αποτελεσματα στο μαλια και ελάχιστες παρενέργειες(λιγο αυξημενη Εσταδιολη) που μηδενιζονται με χρηση λίγο λαδι απο κουκουστι σταφιλιου.
 

Panos1982

Well-Known Member
Το ποστ πριν δε το εκανα τοσο για να ρωτησω....οσο για να δειξω οτι τα πραγματα δυστηχως δεν λειτουργουν ετσι....
πριν χρονια που επερνα φινα, ειχα κανει εξετασεις πριν την ξεκινησω και η DHT ηταν 3 φορες υψηλοτερη απ το οριο...
3 φορες !!!
και ετσι οπως ολοι στη θεση μου ετσι κι εγω θεωρησα οτι ολα καλα κ καταχαρηκα με τα αποτελεσματα γιατι με θεωρησα τον τελειο υποψηφιο....κ επερνα το χαπι με πολυ ευχαριστηση....
τον 1ο χρονο ολα κομπλε ουτε παρενεργειες ουτε τπτ...και η DHT βρισκοταν ακριβως μεσα στα φυσιολογικα πλαισια πλεον με εξετασεις που εκανα μετα απο 1 χρονο χρησης φινας...οπως κ ολα τα υπολοιπα ηταν μες τα ορια κ με πολυ καλες τιμες κιολας...εχω κανει κ νηματα για ολα αυτα....κ εχω μιλησει εκτενεστερα οι παλιοι χρηστες του φορουμ ξερουν....
Ε μεχρι τον 2ο χρονο ηρθε η καταρευση.....και οχι μονο στο σεξουαλικο, αλλα σε πολλες λειτουργειες του οργανισμου...
η καταρευση ηρθε αλλα οι τιμες συνεχιζαν να ειναι καλες στις εξεταστεις....
Με λιγα λογια θελω να πω οτι ο οργανισμος ειναι τοσο πολυπλοκος που οτι εξεταση κ να κανεις πριν παρεις φινα...τιποτα δε προδικαζει αν την αντεχεις η οχι κ τι κουσουρια θα σου βγαλει κ αν θα ειναι αναστρεψιμα η οχι (και δε μιλαω μονο για σεξουαλικα γτ υπαρχουν πολλα ακομα κ χειροτερα απ τα σεξουαλικα)....αυτο που μπορω να πω ανεπιφυλακτα οπως εχω πει κι αλλες φορες....ειναι μακρυα απ αυτο το φαρμακο...πολλα περνει λιγα δινει...κι οποιος παρουσιασει προβληματα που δεν υποχωρουν μετα την διακοπη κανεις γιατρος δεν υπαρχει να του τα λυσει....ειναι λιγο εφιαλτικο αυτο...
κ το να εχεις εναν υγιη οργανισμο κ να τον χαλασεις απο μονος σου ειναι τραγικο λαθος.
Ετσι τα βλεπω πλεον τα πραγματα μετα απ ολα οσα περασα με αυτο το φαρμακακι.
 

geeorgee

Active Member
Ρωτησα σημερα σε ενα φαρμακειο αν μπορει να μου θρυμματισει και δοσομετρησει proscar σε αμπουλες
και μου ειπε οτι το proscar εχει και αλλες ουσιες μεσα δε θυμαμαι τι ακριβως και δε θα με βοηθησει για τριχοπτωση γιαυτο μου προτεινε να το κανει αυτο με πρωτη υλη μονο με την ουσια που χρειαζομαι(φιναστεριδη υποθετω εννοουσε).ισχυει κατι τετοιο?
 

nikolaos2014

New Member
Καλημέρα και από εμένα! Εγώ αρχισα την φινα τον Ιουλιο του 2014 και τωρα σε λιγο κλείνω χρόνο με 1mg κάθε μέρα,παρόλο που μερικές φορές το εχω ξεχάσει κιολας.Βλέπω αποτελέσματα ειναι η αληθεια αλλα φοβαμαι μην εχω προβληματα στον οργανισμο με την φινα που παιρνουμε καθε μερα.Υπάρχει απάντηση σε αυτό; Και αν ναι,σε τι μπορει να δημιουργησει προβλημα η φινα μετα απο χρονια; Ξέρει κανεις που παιρνει χρονια ή που εχει ακούσει,γιατι γενικα με προβλιματιζει αρκετα μπορω να πω τελευταια.ευχαριστω πολυ!
 
Καλημέρα και από εμένα! Εγώ αρχισα την φινα τον Ιουλιο του 2014 και τωρα σε λιγο κλείνω χρόνο με 1mg κάθε μέρα,παρόλο που μερικές φορές το εχω ξεχάσει κιολας.Βλέπω αποτελέσματα ειναι η αληθεια αλλα φοβαμαι μην εχω προβληματα στον οργανισμο με την φινα που παιρνουμε καθε μερα.Υπάρχει απάντηση σε αυτό; Και αν ναι,σε τι μπορει να δημιουργησει προβλημα η φινα μετα απο χρονια; Ξέρει κανεις που παιρνει χρονια ή που εχει ακούσει,γιατι γενικα με προβλιματιζει αρκετα μπορω να πω τελευταια.ευχαριστω πολυ!
Για να δεις τι θα ακολουθησει πρεπει να μετρησεις τοις ορμονες Τ, DHT, a-dione, Estrone.
Απο εκει φενεται τι θα ακολουθησει .
 
Μπλουζα