Βοήθεια για επιλογή γιατρού κ θεραπειας

Katerpap

New Member
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι γυναίκα 32 ετών κ δυστυχώς αντιμετωπίζω κ εγώ το Γολγοθά της τριχοπτωσης-αραιωσης. Η ζωή μου έχει γίνει βασανιστήριο. Θέλω πολύ να με βοηθήσετε όσο μπορείτε να σαφεις και τεκμηριωμένες απαντήσεις.. Εδώ κ 4 περίπου χρόνια ακολουθούσα διάφορες θεραπείες συμπεριλαμβανομένης και της κορτιζόνης και της μινοξιδιλης. Έχω πάει σε διάφορους γιατρούς που καθένας λέει τα δικά του. Χαμένα λεφτά, χαμένη αυτοπεποιθηση, χάλια. Η διάγνωση είναι Ανδρογεννετικου τύπου αλωπεκία...Τριχοριζογραμμα δεν έχω κάνει, κάτι φωτογραφίες έχουν βγάλει στο κεφάλι, δλδ μόνο ένας δερματολόγος ο Τζ...Ας στην Αθήνα. Δεν ξέρω αν έχει πάει κάποιος εκεί κ έμεινε ευχαριστημένος..Η ψυχολογία μου είναι πάρα πολυ χάλια . Σταμάτησα όλες τις θεραπείες λόγω εγκυμοσύνης. Σήμερα έχω ένα αγοράκι 6 μηνων ,το θηλαζω. Το λατρεύω αλλά αυτός ο εφιάλτης δεν με αφήνει να χαρώ τις στιγμές...Στεναχωρώ τους δικούς μου τον άντρα μου...Έχω πολύ έντονη τριχόπτωση τα τελευταία χρόνια για μήνες...Σταματάει λίγο κ άντε πάλι...Έχω κληρονομική προδιάθεση (κ από μαμά κ από μπαμπά). Η αραίωση άρχισε να φαίνεται αρκετά πλέον..Είμαι απελπισμένη. Σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα , να αφήσω τα πράγματα να εξελιχθούν κ να φορέσω αργότερα ένα ποστίς. Μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρα η μάχη με τις λοσιόν. Από την άλλη λέω μήπως να κάνω μία τελευταία προσπάθεια; Με βασανίζουν ένα σωρό ερωτήματα κ αυτό το δίλημμα...Αν μπορεί κάποιος να μου βάλει τις σκέψεις σε μία σειρά γιατί τα έχω χαμένα...Αυτή την περίοδο κάνω βελονισμό κ παίρνω κάτι βιταμίνες..Δε μπορώ να κάνω κ κάτι άλλο λόγω θηλασμού. Όμως αν είναι να δράσω πρέπει να το κάνω άμεσα. Οι γιατροί εδώ στην επαρχία είναι πιο ερασιτέχνες..Οι περισσότεροι λένε ότι είναι να γίνει θα γίνει...Πως να το αποδεχτώ όμως μόλις 32 χρόνων...Δε θέλω να κάνω άλλο παιδί γιατί φοβάμαι ότι θα το κληρονομήσει...Τουλάχιστον λέω το πρώτο μου είναι αγόρι και η κοινωνία το έχει αποδεχτεί για τους άντρες...Τρέμω στην ιδέα να κάνω κορίτσι...Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει κάποιος που να ακολουθεί κάποια θεραπεία χρόνια και να είναι ευχαριστημένος; Να βλέπει αποτελέσματα. Τουλάχιστον να μη χειροτερέψει άλλο η κατάσταση; Έχει να συστήσει κάποιο καλό γιατρό κ όχι κάποιο κλέφτη που κοιτάει μόνο την τσέπη; Πραγματικά αποτελέσματα. Αλλιώς θα το ρίξω όσο μπορώ στην υγιεινή ζωή , με βιταμίνες κ λαδακια στα μαλλιά κ ότι σωθεί...Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Αρχικα κανε αιματολογικες εξετασεις να δεις αν ειναι ολα οκ σε αυτο το κομματι. Να δεις αιματοκριτη σιδηρο b12 φυλλικο οξυ και Tsh για να δεις θυροειδη. Αυτα ειναι τα βασικα που μπορει να σχετιζονται με την τριχοπτωση. Μπορεις να κανεις και εξετασεις για ορμονες. Fsh LH PRL PRG E2 TESTO Δ4. Απο εκει κ περα τα δειχνεις σε ενδοκρινολογο.
Εκτος απο αυτα για το μαλλι παιρνεις ενα καλο σαμπουαν δεν ταλαιπωρεις το μαλλι με καυτο πιστολακι μασιες. Μην τα βαφεις για ενα διαστημα. Οσες γυναικες βλεπω που δεν τα βαφουν εχουν αρκετα πιο δυνατο μαλλι απο τις υπολοιπες. Παρε βιοτινη σε χαπι η βιταμινες για τα μαλλια.
Η διατροφη σου να ειναι πληρης και μην αποκλεισεις το κοκκινο κρεας.
Να μας γραφεις για την πορεια σου ωστε να βοηθησεις κ αλλες κοπελες.
Βαλε αν θες καμια φωτο με σβησμενα χαρακτηριστικα. Εδω δεν εχουμε ντροπες.
 

Katerpap

New Member
Αρχικα κανε αιματολογικες εξετασεις να δεις αν ειναι ολα οκ σε αυτο το κομματι. Να δεις αιματοκριτη σιδηρο b12 φυλλικο οξυ και Tsh για να δεις θυροειδη. Αυτα ειναι τα βασικα που μπορει να σχετιζονται με την τριχοπτωση. Μπορεις να κανεις και εξετασεις για ορμονες. Fsh LH PRL PRG E2 TESTO Δ4. Απο εκει κ περα τα δειχνεις σε ενδοκρινολογο.
Εκτος απο αυτα για το μαλλι παιρνεις ενα καλο σαμπουαν δεν ταλαιπωρεις το μαλλι με καυτο πιστολακι μασιες. Μην τα βαφεις για ενα διαστημα. Οσες γυναικες βλεπω που δεν τα βαφουν εχουν αρκετα πιο δυνατο μαλλι απο τις υπολοιπες. Παρε βιοτινη σε χαπι η βιταμινες για τα μαλλια.
Η διατροφη σου να ειναι πληρης και μην αποκλεισεις το κοκκινο κρεας.
Να μας γραφεις για την πορεια σου ωστε να βοηθησεις κ αλλες κοπελες.
Βαλε αν θες καμια φωτο με σβησμενα χαρακτηριστικα. Εδω δεν εχουμε ντροπες.
 

Katerpap

New Member
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση..Τα έχω ψάξει όλα αυτά που αναφέρεις. Έχω Χασιμοτο αλλά το θυρεοειδή τον ρυθμίζω με χάπι. Η b12 πέφτει συχνά αλλά κάνω εξετάσεις συχνά κ οπότε χρειάζεται κάνω ενέσεις.Βεβαια οι δερματολόγοι μου έχουν πει ότι δεν έχει σχέση. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω. Τι να ντραπω προς θεού...Βοήθεια ζητάω, επειδή όλοι οι γύρω μου απλά μου λένε να συμβιβαστώ με την ιδέα...Εμένα το δίλλημα μου είναι αν το να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή αν είναι καλύτερα από το να προσπαθήσω με φυσικές μεθόδους..Η ψυχολογία μου το στρες κ το άγχος είναι τόσο άσχημα που νομίζω ότι κάποια μέρα θα ξυπνήσω και θα είμαι τελείως φαλακρή..
 

dimitris50423

Well-Known Member
Προσπαθησε να μειωσεις το αγχος σου γιατι σιγουρα παιζει ρολο στην τριχοπτωση.
Τον βελονισμο που ανεφερες αφησε τον μην ασχολεισαι. Για θεραπεια ρωτα το γιατρο σου ποτε μπορεις να ξεκινησεις μινοξιδιλη λογω θηλασμου. Θα δεις αποτελεσματα πιστευω κ θα παρεις τα πανω σου. Περιμενουμε φωτο να δουμε γιατι συνηθως βλεπουμε ανδρικα κεφαλια.
 

Katerpap

New Member
Επίσης μελέτησα τις εξετάσεις μου και παρατήρησα ότι κατά τα δύο τελευταία έτη η προλακτίνη ήταν πάνω από το όριο. Συγκεκριμένα γύρω στο 33. Δεν ξέρω αν παίζει τόσο ρόλο. Ξέρω ότι πρόκειται για την ορμόνη του στρες...Γιαυτό και ξεκίνησα και βελονισμό και έχω κλείσει ραντεβού και σε ψυχολόγο μήπως λίγο με βοηθήσει. Έχω ένα μωράκι να μεγαλώσω και θέλω να το μεγαλώσω σωστά. Να είναι ευτυχισμένο και όχι να βλέπει συνέχεια τη μαμά του να κλαίει...Κάτι με σταματάει σχετικά με μινοξιδιλη...Δεν ξέρω..Χρειάζεται λούσιμο κάθε μέρα μετά;Γιατί η τελευταία γιατρός μου είχε πει να λουζομαι την ίδια μέρα... Μη μένει στο κεφάλι και το ερεθίζει...Σκεφτόμουν να πάω στο Συγγρός να πάρω γνωμη. Έκλεισα σε μία Αντ.....ου Χ. Την ξέρετε; Η Χ...η είχε ραντεβού αρχές Ιουνίου...Δεν ήθελα να χάσω τόσο χρόνο...Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να κλείσω την ίδια μέρα να κάνω και το τριχοριζογραμμα γιατί δε μπορώ να πηγαινοέρχομαι συνέχεια Αθήνα, εχω και το μωρο...Μου είπαν όμως ότι πρέπει πρώτα να με δει δερματολόγος και αυτή να μεμπαραπεμψει...Ισχύει;
 
Μπλουζα