Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos

Member
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το φόρουμ! Είμαι καινούριος εδώ, αλλά διάβασα αρκετά στο φόρουμ και μπαίνω σιγά σιγά στο νόημα.
Σκέφτομαι να κάνω άμεσα μεταμόσχευση (Γενάρη ή Φλεβάρη) και έχω αρχίσει να κάνω έρευνα αγοράς. Δεν με βλέπω να πηγαίνω έξω. Το πολύ πολύ Κύπρο. Αθήνα έχω ρωτήσει τις δύο μεγαλύτερες κλινικές. Η μία μου είπε θα σου βάλουμε 2000 grafts με strip και θα γίνεις κούκλος, χωρίς να γίνει ο παραμικρός έλεγχος και στην άλλη με ελέγξανε σχετικά, μετρήσαμε πυκνότητες και γενικά ο γιατρός φαινόταν πιο σοβαρός και στο τέλος μου πρότεινε μεταμόσχευση 6 ωρών (mega session) με περίπου 2500 - 3000 τρίχες όχι θυλάκια. Πόσο σωστό είναι να σου προτείνουν κάτι με βάση την ώρα και όχι τον αριθμό?
Αύριο θα έχω επικοινωνία και με Κύπρο.
Είμαι ΝW 3 με 4.
Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε ή να επισημάνετε, καλοδεχούμενο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ



(γραφικο το μνμ αλλα μην επαναλαμβανομαστε)
ΥΓ.δες λιγο τα θεματα με μεταμοσχευσεις σε ελλαδα...
 

Lazaros

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Γειά σου φίλε,

Άν δεν έχεις πρόβλημα, ανέβασε καμιά φωτογραφία. Αν θέλεις την γνώμη μου, μην πιέζεις χρονικά τον εαυτό σου. Άκου όλες τις απόψεις, διάβασε διάφορα φόρουμ, δές αποτελέσματα κλινικών. Το συγκεκριμένο φόρουμ το διαβάζω καιρό, και έχει πολλές πληροφορίες να σου δώσει! ;)

Καλή συνέχεια!
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Μίλησα σήμερα μέσω skype με την HDC αλλά οι τιμές τους είναι αρκετά πιο ακριβές σε σχέση με Ελλάδα. Μου πρότειναν 2500 grafts για να λυθεί το πρόβλημα, άντε 2000. Οι τιμές είναι τιμοκαταλόγου αλλά συμπεριλαμβάνονται αεροπορικά και διαμονή για 5-6 μέρες. Την μεταμόσχευση την αναλαμβάνει ο Δρ Μάρας. Πιστεύετε ότι το δυνατό χαρτί της κλινικής ήταν ο Γεωργιου, ο οποίος έφυγε?
Επισυνάπτω δυο φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας.
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Για τη νέα μέθοδο της D** που αν κατάλαβα καλά είναι ουσιαστικά fue με μικρότερη διάμετρο, τι γνώμη έχετε? Υπάρχει κανείς που την έχει επιλέξει?
 
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Φιλε καμμια θεραπεια κοιτα να κανεις, μιας και εχεις ακομα αρκετο μαλλι, μπας το σωσεις ετσι...

Ακου μεγκα σεσσιον περιπου 2.500 τριχες.

Μαζεψε 2.500 τριχες απο αυτες που σου πεφτουνε σε ενα σακουλακι, δες ποσο λιγες ειναι, και μετα κρινε μονος σου αν θα σου καλυψουν την αραιωση.

Ακου 2.500 τριχες, 6 ωρες. Σε λιγο θα αρχισουν να λενε για γραμμαρια.
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Τα strip της HDC και επί Γεωργίου ο Μάρας δεν τα έκανε ή κάνω λάθος? Από ότι έχω τσεκάρει ο Γεωργίου ειδικευόταν στην fue. Σωστά?
 

Souzie

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Kizcos,

Και οι 2 ιατροί έκαναν και strip και fue. Το 90% των strips τα έκανε ο Δρ Μάρας και συνέβαλε σε πολλά περιστατικά FUE όσων αφορά την φροντίδα των ασθενών όταν έμπαιναν στο χειρουργείο, την τελική συμφωνία μαζί τους για το που θα τοποθετηθούν τα μοσχεύματα, τον ακριβή σχεδιασμό της εμπρόσθιας γραμμής οριοθέτησης και γενικά της λήπτριας περιοχής, την τοπική αναισθησία και να κάνει και μέρος της εξαγωγής των τριχοθυλακίων (punch & extract). Να σημειώσω ότι η κύρια διαφορά του FUE από το Strip είναι ο τρόπος εξαγωγής των τριχοθυλακίων. Δέστε τον πιο κάτω σύνδεσμο που εξηγούνται λεπτομερώς οι διαφορές των δύο τεχνικών και συνοδεύεται η επεξήγηση με μικρά βίντεο για καλύτερη κατανόηση http://www.hdc.com.cy/index.php?pageid=30


Τα περιστατικά FUE ήταν χρεωμένα στον Δρ Γεωργίου και από αρχές Σεπτεμβρίου 2011 χρεώνονταν στον Δρ Μάρα εκτός από κάποιους ασθενείς που ήθελαν αποκλειστικά τον Δρ Γεωργίου.

Επιπρόσθετα, επειδή έχουμε ερωτηθεί αρκετές φορές για το βιογραφικό του Δρ Μάρα, αν μου επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να το παραθέσω.
 

n094

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

skeptikistis είπε:
Φιλε καμμια θεραπεια κοιτα να κανεις, μιας και εχεις ακομα αρκετο μαλλι, μπας το σωσεις ετσι.

Ακου μεγκα σεσσιον περιπου 2.500 τριχες.

Μαζεψε 2.500 τριχες απο αυτες που σου πεφτουνε σε ενα σακουλακι, δες ποσο λιγες ειναι, και μετα κρινε μονος σου αν θα σου καλυψουν την αραιωση.

Ακου 2.500 τριχες, 6 ωρες. Σε λιγο θα αρχισουν να λενε για γραμμαρια.
αγαπητέ skeptikisti, αν και έχω υποσχεθεί στο εαυτό μου να μην ξαναέρθω σε αντιπαράθεση για το θέμα της συγκεκριμένης κλινικής (την οποία και εγώ έχω εμπιστευτεί για τις μεταμοσχεύσεις μου) δεν κρατήθηκα να μην απαντήσω στο μνμ σου…. οι 2.500 τρίχες είναι (ανάλογα) με το Μ.Ο. που έχει η συνηθισμένη δότρια ενός συνηθισμένου ανθρώπου περίπου από 800-1200 μοσχεύματα. Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι στην D** βγάζουν περίπου τόσα μοσχεύματα σε μία συνεδρία των 6 ωρών (σε μία ημέρα δηλαδή) και όντως κάπου εκεί βγάζουν σύμφωνα με την εμπειρία μου. Πραγματικά που σου φαίνεται η «τσαρλατανιά» και το περιέργο της υπόθεσης;;;; Και το ρωτάω αυτό, γιατί όσοι αποφασίσαμε και κάναμε εμφύτευση στην συγκεκριμένη κλινική, (ή τουλάχιστον εγώ) πραγματικά θα πρέπει να νοιώθουν λίγο περίεργα με αυτά τα λεγόμενα. Δηλαδή με άλλα λόγια νοιώθω σαν να μου λες ότι «είμαι ηλίθιος που πήγα και ξαναπάω στη συγκεκριμένη κλινική»
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

n094 είπε:
αγαπητέ skeptikisti, αν και έχω υποσχεθεί στο εαυτό μου να μην ξαναέρθω σε αντιπαράθεση για το θέμα της συγκεκριμένης κλινικής (την οποία και εγώ έχω εμπιστευτεί για τις μεταμοσχεύσεις μου) δεν κρατήθηκα να μην απαντήσω στο μνμ σου…. οι 2.500 τρίχες είναι (ανάλογα) με το Μ.Ο. που έχει η συνηθισμένη δότρια ενός συνηθισμένου ανθρώπου περίπου από 800-1200 μοσχεύματα. Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι στην D** βγάζουν περίπου τόσα μοσχεύματα σε μία συνεδρία των 6 ωρών (σε μία ημέρα δηλαδή) και όντως κάπου εκεί βγάζουν σύμφωνα με την εμπειρία μου. Πραγματικά που σου φαίνεται η «τσαρλατανιά» και το περιέργο της υπόθεσης;;;; Και το ρωτάω αυτό, γιατί όσοι αποφασίσαμε και κάναμε εμφύτευση στην συγκεκριμένη κλινική, (ή τουλάχιστον εγώ) πραγματικά θα πρέπει να νοιώθουν λίγο περίεργα με αυτά τα λεγόμενα. Δηλαδή με άλλα λόγια νοιώθω σαν να μου λες ότι «είμαι ηλίθιος που πήγα και ξαναπάω στη συγκεκριμένη κλινική»
Παρατήρησα ότι έγινε τροποποίηση στα γραφόμενά σου και «σβήστηκαν» χαρακτηρισμοί του στιλ: «Τσαρλατάνοι» κλπ. Κάτι είναι και αυτό, γιατί πραγματικά φίλε skeptikisti, χωρίς να το θέλεις, μπορεί να προσβάλεις ανθρώπους και το λέω αυτό για να το έχουμε όλοι κατά νου…
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Καλησπέρα "συνάδελφοι".
Είχα μια επικοινωνία με τον Γεωργίου. Μου είπε ότι για να λυθεί το θέμα, θα χρειαστώ 2500 - 2700 grafts και μάλιστα μου πρότεινε για καλύτερα την fue. Όσο για τις τιμές είναι όλα (αεροπορικά, διαμονή, μεταφορά από και προς το αερδοδρόμιο) included και σας τις παραθέτω:
5000 € για 2500 grafts με strip
8200 € για 2500 grafts με fue.
Βρίσκω ότι είναι αρκετά πιο κάτω από hdc ακόμα και με την 15% έκπτωση.
Ενώ είχα ψιλοαποφασίσει για hdc, τώρα με βάζει σε σκέψεις. Θα περιμένω και τον φίλο vinnie να δούμε τις πρώτες εντυπώσεις.
 

koskar

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
Καλησπέρα "συνάδελφοι".
Είχα μια επικοινωνία με τον Γεωργίου. Μου είπε ότι για να λυθεί το θέμα, θα χρειαστώ 2500 - 2700 grafts και μάλιστα μου πρότεινε για καλύτερα την fue. Όσο για τις τιμές είναι όλα (αεροπορικά, διαμονή, μεταφορά από και προς το αερδοδρόμιο) included και σας τις παραθέτω:
5000 € για 2500 grafts με strip
8200 € για 2500 grafts με fue.
Βρίσκω ότι είναι αρκετά πιο κάτω από hdc ακόμα και με την 15% έκπτωση.
Ενώ είχα ψιλοαποφασίσει για hdc, τώρα με βάζει σε σκέψεις. Θα περιμένω και τον φίλο vinnie να δούμε τις πρώτες εντυπώσεις.
Πολύ καλές τιμές και δυστυχώς μερικοί από εμάς εδώ στο forum για λιγότερα grafts πληρώσαμε πολύ παραπάνω από αυτές τις τιμές. Αναφερομαι στις προηγουμενες τιμές που είχε η HDC και για το τιμολόγιο που είχανε πριν από 3-4 μήνες (που πλήρωνες πάνω από 4€ το graft ενώ τώρα έχει πέσει στα 3,25) και όχι για 1 χρόνο πίσω.
Δηλαδή νιωθω ότι πλήρωσα για κάτι πολύ παραπάνω από αυτο που τελικά πραγματικά άξιζε, καθώς βλέπω να ανακοινώνονται μεγαλες μειωσεις (20%) στις τιμές και απο τις δυο Κυπριακές κλινικές, οι οποίες συνεχίζουν να λειτουργουν με κέρδος.
Σίγουρα πολύ θετική εξέλιξη αλλά παραλληλα ηθελα να εκφρασω και την πικρια μου για αυτά που πληρώσαμε εμείς που δεν προλάβουμε το άνοιγμα της νέας κλινικής του Γεωργιου...Αυτά τελικά συμβαινουν όταν υπάρχει μονοπώλιο και μόνο με έναν νέο πάιχτη στην αγορα μπορεί να διορθωθουν λιγο τα πράγματα.
Προτεινω σε όλους εδω στο forum που σκεφτονται να κατεβουν άμεσα για μεταμόσχευση στην Κύπρο να διαπραγματευτουν ακόμη καλύτερες τιμές από αυτές και να είστε σίγουροι οτι θα το πετυχετε.
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

koskar είπε:
Προτεινω σε όλους εδω στο forum που σκεφτονται να κατεβουν άμεσα για μεταμόσχευση στην Κύπρο να διαπραγματευτουν ακόμη καλύτερες τιμές από αυτές και να είστε σίγουροι οτι θα το πετυχετε.

Συμφωνώ απόλυτα.
 

PANOS101

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Δηλ μιλάμε για 2 ευρω το strip και 3.28 η fue
Eγω γιατί νομίζω ότι ΑΚομη οι τιμες είναι ταβάνι;
Σίγουρα υπάρχουνε πολλα περιθώρια ακόμη
Εδω έχουνε ξεφτιλιστει τα παντα
Πιστεύω ότι με τις συνθήκες που έχουμε,πολλοί(οπωσ και εγω)έχουμε αναβάλει
Την μεταμοσχευση και ίσως οριστικά
Τα προβλήματα πλέον για πολλούς είναι επιβίωσης
Και η μεταμοσχευση αποτελεί είδος υπέρ πολυτελείας και υπό εξαφάνισης
 
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

n094 είπε:
Παρατήρησα ότι έγινε τροποποίηση στα γραφόμενά σου και «σβήστηκαν» χαρακτηρισμοί του στιλ: «Τσαρλατάνοι» κλπ. Κάτι είναι και αυτό, γιατί πραγματικά φίλε skeptikisti, χωρίς να το θέλεις, μπορεί να προσβάλεις ανθρώπους και το λέω αυτό για να το έχουμε όλοι κατά νου…
ακου μεγαλε που "δεν εχεις σχεσεις με τη κλινικη απλα θιχτηκες".
Εγω δεν ειπα οτι ειναι κανεις απ*τεωμας. ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΕΣ ειναι αυτες με τις τριχες και τις ωρες που κανουμ "μερικες" κλινικες :tease:.
Οπως θα ειδες και στο θεμα σου, ειπα οτι εχεις πολυ καλο αποτελεσμα, και σε αλλους που ειχαν με δι ειζ αι τα ιδια ειπα. Εμενα το ιδιο μου κανει ειτε δηι ειτε οποιαδιποτε αλλη εταιρεια, θεωρω ολο το θεμα μια απιστευτη φαρσα με τις μεταμοσχευσεις που πουλανε στο κοσμο φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Για χαλαρωστε λιγο οι "ευθικτοι" γιατι το φορουμ εχει πια πιο πολυ λογοκρισια και απο τη Βορεια Κορεα και παλι θιγονται τα συμφεροντα σας.
 

GeoPower

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

[Να σημειώσω ότι η κύρια διαφορά του FUE από το Strip είναι ο τρόπος εξαγωγής των τριχοθυλακίων. Δέστε τον πιο κάτω σύνδεσμο που εξηγούνται λεπτομερώς οι διαφορές των δύο τεχνικών και συνοδεύεται η επεξήγηση με μικρά βίντεο για καλύτερη κατανόηση http://www.hdc.com.cy/index.php?pageid=30 [/quote] δεν νομίζω να είναι το το μοναδικό κύριο αυτό
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Φοβερές τιμές του Γεωργίου, μακάρι να πέσουν και άλλο και απο τις 2 κλινικές. Ειναι προς όφελος μας.
 

Mouratidis

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Πολυ καλες οι τιμες φιλε kizcos. Συμφωνω και εγω απολυτα.Εγω για 3000 γραφτς με στριπ στην HDC πληρωσα 8000 ευρω
 
Μπλουζα