S.O.S Γυροειδής Αλωπεκία

Adamantia_22

New Member
Καλησπέρα στην παρέα σας. Ειμαι 33 ετων και με πλούσιο μαλλί ανέκαθεν. Τα τελευταία 2 χρόνια ειχα εντονη τριχόπτωση λογο θυρεοειδή υποθέτω αλλα οχι μόνιμη. Εχθές ομως δυστυχώς ανακαλυψα μια μικρή περιοχη στο κεφαλι μου κενή, (πάνω απο το αριστερο αυτί) περίπου οσο ενα κέρμα.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ για να δω τι μπορεί να συμβαίνει επεσα πάνω στην γυροειδή αλωπεκία. Εχω αγχωθεί με ολο αυτο και βλεποντας φωτογραφίες ειναι πιθανόν να χάσω τα μαλλιά μου??? Βεβαια εχω αγχωθεί πολυ τους τελευταίους μηνες,αλλα δεν περίμενα να μου συμβει και αυτό.
Αυτο που θα ηθελα να ρωτήσω ειναι τωρα τι κάνουμε??? Να περιμενω να περασει μονο του??Να παω σε δερματολόγο????Να παω σε ψυχολόγο?? Να παρω τα βουνά??? Εχω διαβάσει πολλες ιστορίες σας και ολες μιλανε για το άγχος. Επίσης διάβασα κατι για φαινικο οξύ..
Παιδιά βοηθήστε...καθε πληροφορία και εμπειρία με αυτο το θέμα ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ περνώ ηδη φαρμακευτική αγωγη για τον θυρεοειδή Τ4 αλλα την εχω σταματήσει 2 εβδομάδες ομως πλεον μετα απο αυτο το σοκ επειδή διαβασα οτι ο θυρεοειδής δημιουργεί τέτοια προβλήματα την εχω αρχίσει και πάλι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαλησπερα ,καταρχας δεν κανουμε ποτε διαγνωση στον εαυτο μας μονοι μας,ειδικα συμβουλευομενοι αρθρα και πηγες του διαδικτυου,αν πασχεις απο αγχος η περιηγηση στο ιντερνετ εχει την ταση να το εντεινει.Να πας σε δερματολογο για δια ζωσης εξεταση.
Την αγωγη για τον θυρεοειδη την σταματησες κατοπιν εντολης γιατρου η απο μονη σου;
 

Adamantia_22

New Member
Kαλησπερα ,καταρχας δεν κανουμε ποτε διαγνωση στον εαυτο μας μονοι μας,ειδικα συμβουλευομενοι αρθρα και πηγες του διαδικτυου,αν πασχεις απο αγχος η περιηγηση στο ιντερνετ εχει την ταση να το εντεινει.Να πας σε δερματολογο για δια ζωσης εξεταση.
Την αγωγη για τον θυρεοειδη την σταματησες κατοπιν εντολης γιατρου η απο μονη σου;
Η Χαζή απο μονη μου για μερικες μέρες τωρα ομως την ξανα αρχισα. Δεν την εκανα σωστά. Θα ενημερωσω και την ενδικρινολογο μου άμεσα.
Θα παω ναι ομως με αυτα που εχω διαβάσει και γιατρους και θεραπείες που μολις σταματήσουν χειροτερευουν τα πράγματα εχω φοβηθεί.
 
Μπλουζα