Proviron

giwrgos athina

Active Member
Γεια σας παιδεία ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από την χρήση του εν λόγου φαρμάκου για αύξηση της τεστοστερόνης μιας και μου προταθεικε από γιατρό η χρήση του για ένα μήνα μαζ μαζί με clomed 25 και proviron 50 mg.Συμφωνα με τις ορμονολογικες μου εξέτασης έχω καλή τιμή ολικής τεστοστερόνης αλλά χαμηλή ελεύθερη μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια αλλά στην κατώτερη τιμή και υψηλή shbg.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες μιας και είμαι πολύ διστακτικός λόγο των παρενεργειών και φοβάμαι μήπως μου χαλασει την φυσική παραγωγή των ορμονών μου δηλαδή τον άξονα hpta.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos athina

Active Member
Α επισης είχα και την ορμόνη dhea-s εκτός των φυσιολογικών τιμών χαμηλή και μου προτάθηκε συμπλήρωμα 50 mg για ένα μήνα. Μαζί με συμπλήρωμα βιταμίνης d ψευδάργυρο και φιλικό οξύ και b12.O ιατρός πιστεύει πως με αυτό το πρωτόκολο θα αυξήσουμε την ενδογενή παραγωγή της τεστοστερόνης και θα είμαι άλλος άνθρωπος.
 

giwrgos athina

Active Member
Η τιμές μου είναι
Dhea-s 120 με φτ 160-449
Ελεύθερη τεστο16.20 με φτ 15-50
Ολική τεστο 5.02 με φτ 2.49-8.36
Shbg 36.7 με φτ 18.3-54.1
Fsh 2.53 με φτ 1.50-12.40
Lh 5.36 με φτ 1.70-8.60
Ε2 οιστραδιόλη 20.95με 11.3-43.2
Προλακτίνη 12.5 με 2.50-17.00
Κορτιζόλη 165 με 60.2-184

Η ηλικία μου είναι 33 χρονων
 

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπέρα Γιωργαρε!Λογικά πηγές στο συνονόματο σου γιατρό...Όντως η ελεύθερη είναι πεσμένη και το προβιρον κάνει αυτή τη δουλειά...Δηλαδή την αυξάνει γιατι "τρώει" την υψηλή shbg...
Αλλά είναι πολύ κακή για τα μαλλιά γιατί είναι συνθετική μορφή dht...
Εδώ τα λέει όλα...
 

giwrgos athina

Active Member
Καλησπέρα Γιωργαρε!Λογικά πηγές στο συνονόματο σου γιατρό...Όντως η ελεύθερη είναι πεσμένη και το προβιρον κάνει αυτή τη δουλειά...Δηλαδή την αυξάνει γιατι "τρώει" την υψηλή shbg...
Αλλά είναι πολύ κακή για τα μαλλιά γιατί είναι συνθετική μορφή dht...
Εδώ τα λέει όλα...
Πολύ σωστά σε αυτόν το γιατρό πήγα.Τα διάβασα και εγώ αυτά αλλά ο φόβος μου είναι για τις παρενέργειες τις θεραπείας και μην τυχόν πάθει κάποια βλάβη ο άξονας μου μιας και σταματήσει η φυσική παραγωγή μιας και το προβιρον είναι ανδρογόνο.Ο ανδρολογος Μ μου είπε ότι για ένα μήνα πιστεύει ότι μπορώ να το δοκιμάσω δεν θα πάθω κάτι σοβαρό αλλά όσο να ναι φοβάμαι πολυ.
 

giwrgos athina

Active Member
Τα μαλλιά δυστηχως βλέπω να τα θυσιάζουμε με το προβιρον για να ναιβει η ελεύθερη.Υπαρχει λέτε άλλος τρόπος ?Επίσης έχω και κιρσοκηλη αριστερά που ίσως επηρεάζει και αυτή την τεστοστερόνη μου.ο γιατρός είπε ότι κυρίως κάνει υπογονιμότητα που δεν έχω εγώ αλλά αν το χειρουργήσει θα ναι καλύτερα.
 
Δεν υπάρχει άλλο φάρμακο ή τελοσπάντων άλλος τρόπος να μειώσεις την SHBG; Πρέπει ντε και καλά να μπεις σε DHT;
 

giwrgos athina

Active Member
Δεν υπάρχει άλλο φάρμακο ή τελοσπάντων άλλος τρόπος να μειώσεις την SHBG; Πρέπει ντε και καλά να μπεις σε DHT;
Δεν το ξέρω ο γιατρός αυτό το πρωτόκολο πρωτεινε μαζί με clomed 25 mg.λεω να πάω και σε ενδοκρινολογο να πάρω την άποψη τ
 
A
Δεν το ξέρω ο γιατρός αυτό το πρωτόκολο πρωτεινε μαζί με clomed 25 mg.λεω να πάω και σε ενδοκρινολογο να πάρω την άποψη τ
Αν πας και βγάλεις άκρη στείλε ένα πμ. Αν θες στείλε το discord σου να μιλάμε γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
 
Μπλουζα