Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

xDante

Member
Χρησιμοποιώ ένα σκέυασμα που βρήκα στο ebay το οποίο περιέχει μινοξιδίλη 15% εδώ και περίπου 6 μέρες.
η αύξηση της τριχοφιύας που παρατηρώ είναι καταπληκτική..
αυτό όμως που με ανησυχεί είναι οτι έχω αρχίσει και παίρνω κιλά...
δεν παρακολούθησα απο την αρχή το σωματικό μου βάρος αλλά διάβασα στις παρενέργειες οτι μπορεί να δημοιουργήσει απότομη αύξηση βάρους....
επίσης το έψαξα λίγο το θέμα και αυτή η αύξηση βάρους σχετίζεται με την μεγάλη απορόφηση του οργανισμού μου της μινοξιδίλης..
και ερωτώ.
πόσα ml πρέπει να βάζω για πάω στην συνιστόμενη απο τον οργανισμό φαρμάκων 5% ποσότητα?
δλδ εγώ βάζω περίπου 1,5 ml ημερησίως (δέν βάζω 2 που συνιστά ο πωλητής) πόσο πρέπει να βάλω για να είμαι στο 5% ?
επίσης να αρχίζω να ανησυχώ η μήπως είναι λίγο το χρονικό διάστημα που βάζω και είναι πρόσκαιρο ? πρήξιμο στο πρόσωπο δεν έχω παρατηρήσει ούτε σε άλλο μέρος του σώματος..
Έχετε καμία συμβουλή η να παω να κάνω εξετάσεις ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JackSheppard

New Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

6 μερες ειναι πολυ νωρις για να παρατηρησεις οτιδηποτε. 8)
 

xDante

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

6 μέρες εννοώ . όχι 6 μήνες..
οπότε συνεχίζω και βλέπουμε..
θα ρίξω την δόση στο 1/3 η θα αραιώσω το διάλυμα 1 προς 3 αφού και το 5% είναι επαρκές ας αρχίσω με μικρή δόση και στην συνέχεια το αυξάνω.
δεν θέλω να ρισκάρω με πιθανές παρενέργειες επίσης θα παρακολουθήσω και το βάρος μου...
και βλέπουμε..
αραίώση με καθαρό οινόπνευμα είναι καλά ? η θα πρέπει να χρησιμποιήσω συγκεκριμενο διαλύτη ?
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

Μεσα σε 6 μερες ειδες καταπληκτική αύξηση της τριχοφιύας ??? ??? ???
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

xDante είπε:
6 μέρες εννοώ . όχι 6 μήνες..
οπότε συνεχίζω και βλέπουμε..
θα ρίξω την δόση στο 1/3 η θα αραιώσω το διάλυμα 1 προς 3 αφού και το 5% είναι επαρκές ας αρχίσω με μικρή δόση και στην συνέχεια το αυξάνω.
δεν θέλω να ρισκάρω με πιθανές παρενέργειες επίσης θα παρακολουθήσω και το βάρος μου...
και βλέπουμε..
αραίώση με καθαρό οινόπνευμα είναι καλά ? η θα πρέπει να χρησιμποιήσω συγκεκριμενο διαλύτη ?
λίγο κουλό σε 6 μέρες να είχες τριχοφυΐα...πόσταρε φωτο να δούμε,γιατί προκύπτει θέμα...

ο dr. Jones έκανε (ο ίδιος) ~12,5 % μινοξ. , αλλά ποσταρε στο προσ. μπλογκ διαφορά μετά από μήνες ..
- http://www.drrobertjones.com/2009/11/more-hair-with-minoxidil-125.html
 

xDante

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

Παιδιά κοιτάξτε.
2 εβδομάδες ξεκίνησα fungoral creme 2% αμέσως είδα νέο χνούδι να βγαίνει εκει που πριν δεν υπήρχε τπτ..
με την μινοξιδίλη το χνούδι αυτο αρχίζει και μεγαλώνει και το έχουν παρατηρήσει άτομα που με είχαν δει πριν ξεκινήσω.
Δεν κοροιδέυω και ούτε προωθώ κανα προϊόν απλά αυτό που συμβαίνει στο κεφάλι μου είναι πραγματικά πρωτόγνωρο για μένα.
στην ουσία δεν είχα βάλει ποτέ τπτ στο κεφάλι μου εκτός απο το capilarine που είναι μούφα και το έβαζα για σχεδόν ένα χρόνο...
Το χνούδι και οι μικρές τρίχες που έχω βγάλει δεν πιστέυω οτι θα φανούν στην φωτογραφία γιατί όπως θα ξέρετε θέλει υπο συγκεκριμένη γωνία για να φαίνεται το φώς απο πίσω θα το επιχειρήσω αλλα τέτοια φωτογραφία δεν έχω απο πρίν αρχίσω την θεραπεία και έτσι δεν υπάρχει μέσο σύγκρισης....
 

JackSheppard

New Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

Αν δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει μινοξ, για μενα κακως πηγες στο 15%. Σε πολλα ξενα σαιτ που διαβαζω για χρονια υπαρχει εντονη αμφιβολια κατα ποσο ειναι καλυτερο απο το 5%, και συνηθως με τη μινοξ αν ανταποκρινεσαι (γιατι για καποιους δεν κανει τιποτα) ανταποκρινεσαι καλα σε ολες τις περιεκτικοτητες. Γιατι λοιπον να μην παρεις το 5% και να χρησιμοποιεις το συνιστωμενο; Ετσι κρατας και για αργοτερα το 15αρι αν υποθεσουμε οτι ειναι πιο αποδοτικο.

Κατα τα αλλα ειναι πολυ νωρις για να δεις αυξηση βαρους, και ηρεμησε μην τρελενεσαι με τις παρενεργειες. Υπαρχουν πολλοι που τους γινονται εμμονη και στο τελος ...τις παθαινουν. Η αυξηση βαρους μπορει να οφειλεται σε πολλες αλλαγες στον τροπο ζωης σου, αλλα αν καποιος παιρνει καποιο φαρμακο πιστευει οτι φταιει αυτο. 99.99% δεν συμβαινει, αν ειχε σοβαρες παρενεργειες δε θα πωλουνταν χωρις συνταγη.
 

xDante

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

Τελικά η ιδέα μου ήταν....

καμία παρενέργεια εκτός απο κάποια φορά που έβαλα και μ έπιασε πονοκέφαλος.....

έχω κλείσε κοντά έναν μήνα και μπορώ να πω οτι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο το 15% minoxidil.
1. δεν είχα shedding και απο όλα αυτά που διαβάζω στο φορουμ θα ρωτούσα τους συνομιλητές αν έχουν σκεφτεί οτι όλη την ζημιά την κάνει το propyl glycol που περιέχει το regain με το shedding και τις ιστορίες.
επίσης 0 ερεθισμοί καμία κοκκινίλα μειώθηκε αισθητά το σμήγμα πάνω στο κεφάλι μου.
2. ήδη στον πρώτο μήνα έχω αρκετούς φανερούς θύλακες τρίχας. το χνούδι είναι τώρα σε όλο το κεφάλι μου.
3. οι τρίχες που είχα στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου (αυτές οι λίγες) έχουν αυξηθει σε διάμετρο και όγκο (έχω παρατηρήσει οτι σε μερικά σημεία βγαίνουν 2 τρίχες απο 1 θύλακα (περίεργο))
4. στο πάνω μέρος του κεφαλιού μου στις περιοχές που βρίσκονται κοντά στις ζώνες εκτεταμένης αραίωσης έχω παρατηρήσει και εγώ και τα άτομα που με βλέπουν (χωρίς να τους πω οτι κάνω θεραπεία) εμφανή πύκνωση.
5. η αίσθηση και όψη της τρίχας που έχω σε όλο το κεφάλι μου είναι όπως όταν ήταν τα μαλιά μου υγιή στα 17 . λές και έχουν αφυπνιστεί και έχουν γίνει όπως παλιά .
6. βάζω κρέμα fungoral 2% περίπου 1 φορά την ημέρα και όταν την αφήνω παραπάνω απο 6 ώρες όταν λούζομαι είναι λες και ανοίγουν οι θύλακες και φαίνεται πάρα πολύ το χνούδι (αυτό για παιρετέρω έρευνα σχετικά με την παραμονή της κρέμας στο κεφάλι.
7. ανάλογη πορεία με το τριχωτό της κεφαλής μου πρίν αρχίσω την εν λόγω θεραπεία είχαν ακολουθήσει και τα φρύδια μου (μην γελάτε) τώρα είναι σε κανονική όψη και οι τρίχες έχουν αρκετά ικανοποιητικό πάχος και δέν έμοιαζαν λές και τα έιχα αφαιρέσει :-\

θα περιμένω ακόμα 2 μήνες για να δώ τελικά τι μπορεί να κάνει η εν λόγω θεραπεία στο χνούδι (το οποίο ήδη μεγαλώνει και δυναμώνει) και θα ποστάρω την τελική μου εντύπωση. πάντως μέχρι τώρα με άριστα το 10 σαν πρώτα αποτελέσματα βάζω ενα 9αρι δικαιωματικά γιατί πραγματικά μένω εντυπωσιασμένος. εφόσον το αζελαϊκό οξύ και η κετοκοναζόλη μου φαίνονται αρκετά ως αντιανδρογόνα (H DHT blockers) στο κεφάλι μου που σημειωτέων έφτασα σε 5Α αραίωση. γιατί ρε παιδιά σε άτομα που έχουν 2 η 2Α να μην αρκούν .αυτό για σκέψη προβληματισμό και συζήτηση....... 8)
 

dancer2010

New Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

χρησιμοποιω απο παλια minoxidil 5% και σιγουρα πιστευω οτι βοηθα τις ήδη υπαρχουσες τριχες αλλα ποτε δεν ειδα να βγαζει σε μενα ουτε καν χνουδι! Μαλλον δεν ειμαι στους τυχερους που ανταποκρινονται καλα. Πριν ενα μηνα ειπα να δοκιμασω minoxidil 10% me azelaic acid ειναι η πρωτη φορα που βλέπω να βγαινουν μικροσκοπικες τριχουλες στην hairline. Eιναι πολυ νωρις ακομα και δεν ξερω αν θα γινουν ποτε κανονικες τριχες ωστε να πυκνωσουν τα μαλλια...αλλα σιγουρα ειναι η πρωτη φορα που βλεπω κατι τετοιο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mindtrapper

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

xDante είπε:
1. δεν είχα shedding και απο όλα αυτά που διαβάζω στο φορουμ θα ρωτούσα τους συνομιλητές αν έχουν σκεφτεί οτι όλη την ζημιά την κάνει το propyl glycol που περιέχει το regain με το shedding και τις ιστορίες.

Το έχω σαν προσωπική θεωρία αυτό. Πιστεύω ότι εκεί οφείλεται το shed όταν αλλάζει κάποιος προϊόντα, πχ. από Regain σε Kirkland. Θεωρώ πιθανό να έχουν διαφορετικές ποσότητες από τις άλλες ουσίες πέρα από τη μινόξ και ο οργανισμός αντιδρά μέχρι να προσαρμοστεί.

Δεν το έχω ψάξει βέβαια, οπότε δεν ξέρω αν έχει διαψευστεί. Αλλά μου ακούγεται λογικό, αφού θεωρητικά η μινόξ μένει ίδια (ποσότητα και υποθέτουμε ίδια ποιότητα).
 

xDante

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

Και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει.
πριν βάλω την μινόξ με είχε βάλει σε σκέψη μια κομμότρια (αρκετά παλιά) η οποία όταν έπιασε το κεφάλι μου και προσπάθησε να κουνήσει το δέρμα.. μου είπε οτι το πάχος του δέρματος είναι πολύ μικρό και στην ουσία έχει κολήσει στο κρανίο με συμβούλεψε να κάνω συνεχή μασάζ στο δέρμα του κεφαλιού μου για να 'ξεκολήσει' για να έρχονται θρεπτικές ουσίες στις τρίχες μου. το είχα παρατηρήσει και εγώ νομίζοντας οτι έτσι ήταν πάντα.
τώρα με την μινοξ. το ξαναέκανα και ??? το δέρμα του κεφαλιού κουνιέται και είναι ποιό παχύ σε σχέση με την μινόξ.
αυτό για περαιτέρω συζήτηση.
το έχει παρατηρήσει κανείς ??
 

panos27

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

καλησπερα, ειχα καιρο να μπω στο forum λογο θητειας , και βλεπω οτι παει καλα , θα ηθελα να ρωτησω (επειδη εχω μαλον χασει καποια επεισοδεια) που μπορω να βρω κρέμα fungoral 2% και σε τι τιμη? με ενδιαφερει η τιμη αρκετα, καθως εαν ξερει κανενας και που ειναι η πιο φθηνη μινοξυδιλη 15% η 12,5% ? επειτα απο την ταλαιπωρια του στρατου (κρανος κτλ.) πιστευω πως χρειαζωμαι μια καλη δοση για την τονωση μου. ευχαριστω εκ των πρωτερων.
 

AKHS

Member
Απ: Minoxidil 15 % μήπως τελικά είναι μπαρούτι ?

panos27 είπε:
που μπορω να βρω κρέμα fungoral 2% και σε τι τιμη?
Κρέμα fungoral 2% θα βρεις σε ολα τα φαρμακεία. Η τιμή της είναι πολλή μικρή, να δεν κάνω λαθος κοντά στα 3 ευρώ.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα