Green tea rinse

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Εδω και 1,5 χρόνο ακολουθώ μια κατα βάση φαρμακευτική αγωγή και συμπληρωματικά μερικές πιο "φυσικές" λύσεις.
Στην αρχή της αγωγής (Σαμπουάν κετοκοναζόλης + coal tar, custom lotion με minox) είχα δεί μεγάλη διαφορά (σχεδον 0 χαμένες τρίχες ημερησίως) αλλα με τον καιρό και τους μήνες η αποτελεσματικότητα της μειώθηκε (~20 χαμένες τρίχες ημερησίως).
Τους τελευταίους μήνες συν τοις αλλοις είχα κόψει την εφαρμογή πράσινου τσαγιού σαν ξέβγαλμα στο λούσιμο, όπως και μια σπιτική μάσκα μαλλιών με ελαιόλαδο + μέλι + κτλ που έκανα 2 φορές την εβδομάδα.

Εδω και ένα μήνα περίπου που ξαναξεκίνησα την εφαρμογή του πράσινου τσαγιού και της μάσκας μαλλιών οι καθημερινές απώλειες τριχών εκμηδενίστηκαν ξανά!
Δυσκολεύομαι να δεχτώ οτι κάτι τόσο απλό όπως το πράσινο τσάι είναι τόσο - σε μένα - αποτελεσματικό, αλλα τα πειστήρια είναι εκεί : είναι το μόνο που πρόσθεσα στην θεραπεία (και αντίστοιχα το μόνο που αφαίρεσα πριν τόσους μήνες μαζί με τη μάσκα μαλλιών).

Μερικές απλές λύσεις καμιά φορά φαίνεται να δουλεύουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Απ: Green tea rinse

καλησπερα φιλε , ναι μπορει να ισχυει και αυτο με απλα πραγματα να βρησκουμαι λυση αλλα μη περιμενεις και πολλα πραγματα ομως , εμεις τωρα θελουμαι κατι δυνατο να βγει!!!
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Green tea rinse

MANKAR είπε:
καλησπερα φιλε , ναι μπορει να ισχυει και αυτο με απλα πραγματα να βρησκουμαι λυση αλλα μη περιμενεις και πολλα πραγματα ομως , εμεις τωρα θελουμαι κατι δυνατο να βγει!!!
Ακριβως αυτο που λες.Κατι δυνατο που αν δεν λυνει 100% το προβλημα εστω ενα 70-80%.Δυστυχως η μινοξιδιλη δεν λυνει ουτε το 20-30% κατ εμε.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: Green tea rinse

vag25 είπε:
Μην το πετας ετσι απλα φιλε Soralteno αυτο hehe. ;D

Πες αν θες πως το αντιμετωπισες.
Εγω ειμαι 10 χρονια με φαγουρα/ΣΔ(μαλλον)/τριχοπτωση.

Ο δερματολόγος σου τι σου λέει;

Γενικά 3 δρόμους έχει η ζωή για τη ΣΔ:

[list type=decimal]
[*]Αγωγη με "χημικό" τρόπο (συνθετικές ουσίες του εργαστηρίου)
[*]Αγωγή με "φυσικούς" τρόπους (έλαια, βότανα, βιολογικά σαμπουάν)
[*]Αλλαγή τρόπου και στάσης ζωής (http://freetheanimal.com/)
[/list]
Εγώ πιστεύω οτι το σώμα (και κατ' επέκταση το δέρμα) είναι αρκετά "έξυπνο" και προσαρμόζεται στα όποια δεδομένα (για καλύτερα ή χειρότερα).
Επίσης πιστεύω οτι υψίστης σημασίας για το τριχωτό είναι πρώτα απ΄όλα η καλή του υγεία.
Ισως αυτό που χρειάζεσαι είναι ενα reboot και αυτό μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους (βλέπε 1-3)

Στη θέση σου θα ξεκινούσα απο εδώ:
http://www.larocheposay.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AD%CF%82/Kerium/Kerium-Doux-Extreme-p1273.aspx

Αλλα κάθε δέρμα αντιδρά διαφορετικά, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ακολούθησαν τον τρόπο Νο3 (π.χ. λούσιμο μόνο με αποσταγμένο νερό, χωρίς σαμπουάν) και μετά απο μήνες έχουν ξεχάσει τη ΣΔ και άλλα προβλήματα του τριχωτού.
 

xk

Active Member
Απ: Green tea rinse

εδω και 2-3 βδομαδες εχω ξεκινησει κι εγω green tea rinse,παντα αυτο κανω χρησιμοποιω μινοξ για ενα χρονο περιπου βγαζω τριχες και μετα την παραταω γιατι δε γουσταρω τα πρηξιματα και τις ιστοριες και καταπιανομαι με κατι ''φυσικο'' προσπαθωντας να κρατησω τα αποτελεσματα της μινοξ χωρις τη μινοξ...εχω δοκιμασει τα παντα κρεμυδια μυδια ;D σκορδα λαδια οτι θες...το πρασινο τσαι το δοκιμασα oral επινα πολυ και δεν εκανε τιποτα...το παραξενο ειναι οτι το αισθανομαι πολυ ωραια στο κεφαλι και οντως βλεπω μειωση των τριχων που μενουν στο χερι...τεσπα ο χρονος θα δειξει παντως ειναι καλη φαση,ουτε μπελας ουτε κοστος

http://www.youtube.com/watch?v=42mY14XBLjI
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Green tea rinse

Soralteno είπε:
Ο δερματολόγος σου τι σου λέει;

Οι δερματολογοι απλα τους λες τα συμπτωματα και κρινουν.Αν δεν τους πω τιποτα και κοιταξουν το κεφαλι θα μου πουν οτι δεν εχω τιποτα.Αν τους πω οτι εχω ΣΔ,θα μου πουν οτι εχω ΣΔ.
Δυστυχως δεν τους εμπιστευομαι πλεον.


Γενικά 3 δρόμους έχει η ζωή για τη ΣΔ:

[list type=decimal]
[*]Αγωγη με "χημικό" τρόπο (συνθετικές ουσίες του εργαστηρίου)
[*]Αγωγή με "φυσικούς" τρόπους (έλαια, βότανα, βιολογικά σαμπουάν)
[*]Αλλαγή τρόπου και στάσης ζωής (http://freetheanimal.com/)
[/list]
Εγώ πιστεύω οτι το σώμα (και κατ' επέκταση το δέρμα) είναι αρκετά "έξυπνο" και προσαρμόζεται στα όποια δεδομένα (για καλύτερα ή χειρότερα).
Επίσης πιστεύω οτι υψίστης σημασίας για το τριχωτό είναι πρώτα απ΄όλα η καλή του υγεία.
Ισως αυτό που χρειάζεσαι είναι ενα reboot και αυτό μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους (βλέπε 1-3)

Στη θέση σου θα ξεκινούσα απο εδώ:
http://www.larocheposay.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AD%CF%82/Kerium/Kerium-Doux-Extreme-p1273.aspx

Αλλα κάθε δέρμα αντιδρά διαφορετικά, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ακολούθησαν τον τρόπο Νο3 (π.χ. λούσιμο μόνο με αποσταγμένο νερό, χωρίς σαμπουάν) και μετά απο μήνες έχουν ξεχάσει τη ΣΔ και άλλα προβλήματα του τριχωτού.

Εχω δοκιμασει το 1.Αλλες φορες ειχα σχετικα καλα αποτελεσματα αλλες φορες οχι,αλλες χειροτερα.Οπως την τελευταια φορα.

Τωρα ειμαι στην φαση 2.Φυσικοι τροποι.
Σαμπουαν χωρις sls,με aloe,tea tree oil,jojoba ,με καλουτσικα αποτελεσματα προς το παρον.Δεν ειμαι ικανοποιημενος ομως ακομα.Συνεχιζω.

Αν δεν εχει αποτελεσμα ουτε και αυτο,ισως στραφω προς ομοιοπαθητικη.

Τhanks για την προταση του σαμπουαν.Θα το δοκιμασω ;D
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Green tea rinse

Soralteno είπε:

Δεν είναι και η καλύτερη επιλογή... :down

AQUA / WATER, SODIUM LAURETH SULFATE, PEG-200 HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE, DISODIUM COCOAMPHODIACETATE, POLYSORBATE 20, PEG-7 GLYCERYL COCOATE, SODIUM CHLORIDE, EHEXYLENE GLYCOL, BUTYLPARABEN, DISODIUM RICINOLEAMIDO MEA-SULFOSUCCINATE, ETHYLPARABEN, ISOBUTYLPARABEN, METHYLPARABEN, POLYQUATERNIUM-10, PROPYLPARABEN, SALICYLIC ACID, SODIUM BENZOATE, PARFUM / FRAGRANCE
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: Green tea rinse

Fenimore είπε:
Δεν είναι και η καλύτερη επιλογή... :down

AQUA / WATER, SODIUM LAURETH SULFATE, PEG-200 HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE, DISODIUM COCOAMPHODIACETATE, POLYSORBATE 20, PEG-7 GLYCERYL COCOATE, SODIUM CHLORIDE, EHEXYLENE GLYCOL, BUTYLPARABEN, DISODIUM RICINOLEAMIDO MEA-SULFOSUCCINATE, ETHYLPARABEN, ISOBUTYLPARABEN, METHYLPARABEN, POLYQUATERNIUM-10, PROPYLPARABEN, SALICYLIC ACID, SODIUM BENZOATE, PARFUM / FRAGRANCE

Καταλαβαίνω απολύτως τι θες να πείς, ελα ομως που το γα*(&#^ δουλεύει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Green tea rinse

Soralteno είπε:
Καταλαβαίνω απολύτως τι θες να πείς, ελα ομως που το γα*(&#^ δουλεύει...

Προφανώς κάνει δουλειά για την ΣΔ επειδεί έχει salicylic acid...

Όπως και να έχει το συγκεκριμένο με τόση χημεία μέσα του να έχουν κολλήσει δίπλα του την φράση "Φυσιολογικό σαμπουάν με ιαματικό νερό " είναι εντελώς κοροιδεία!
 

xaris12

Member
Απ: Green tea rinse

Soralteno πως ακριβώς το χρησιμοποιείς το πράσινο τσάι;μετα το λουσιμο;;
Και το φτιαχνεις μόνος σου ή το παίρνεις απο κάπου έτοιμο;;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: Green tea rinse

Fenimore είπε:
Προφανώς κάνει δουλειά για την ΣΔ επειδεί έχει salicylic acid...

Όπως και να έχει το συγκεκριμένο με τόση χημεία μέσα του να έχουν κολλήσει δίπλα του την φράση "Φυσιολογικό σαμπουάν με ιαματικό νερό " είναι εντελώς κοροιδεία!

Να σου πω, δεν έχεις και άδικο
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: Green tea rinse

xaris12 είπε:
Soralteno πως ακριβώς το χρησιμοποιείς το πράσινο τσάι;μετα το λουσιμο;;
Και το φτιαχνεις μόνος σου ή το παίρνεις απο κάπου έτοιμο;;

Μετά το σαμπουάν και το ξέπλυμα με νερό, ξέβγαλμα με τσάι που έχει παρασκευαστεί με τον κλασσικό τρόπο σε 1λ νερό και έχει (φυσικά) κρυώσει αρκετή ώρα πρίν.
Το αφήνω στα μαλλιά 15 λεπτά και μετα ξέβγαλμα με κρύο νερό.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι, αν ψάξεις θα δείς.
 
Μπλουζα