Covid για 2η φορά. Τριχόπτωση για 2η φορα;;;

Katerina5

New Member
Καλησπέρα. Πριν 1.5 χρόνο περασα Covid και άρχισε η μεγάλη τριχόπτωση την οποία ακόμη παλεύω να καταπολεμήσω με διάφορους τρόπους και γιατρους. Και τώρα ξανά κόλλησα. Τρέμω μην αρχίσει παλι… υπάρχει κανεις που το πέρασε πάνω απο μια φορα να με διαφωτίσει; Τι μου συμβουλεύετε να παρω για να το προλάβω; Έχασα ήδη το μισό μαλλί μου, δεν εχω άλλα περιθώρια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

valia3

New Member
το πέρασα και εγώ οπότε σε καταλαβαίνω. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον δερματολόγο σου να σου δώσει μια αγωγή για αντιδραστική τριχόπτωση. Όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο
 

bebini

New Member
Καλησπέρα. Πριν 1.5 χρόνο περασα Covid και άρχισε η μεγάλη τριχόπτωση την οποία ακόμη παλεύω να καταπολεμήσω με διάφορους τρόπους και γιατρους. Και τώρα ξανά κόλλησα. Τρέμω μην αρχίσει παλι… υπάρχει κανεις που το πέρασε πάνω απο μια φορα να με διαφωτίσει; Τι μου συμβουλεύετε να παρω για να το προλάβω; Έχασα ήδη το μισό μαλλί μου, δεν εχω άλλα περιθώρια
Ακριβως το ιδιο κ γω... κ ακομα ΔΕΝ βγηκαν νεες φυτρες και μου εδωσε λοσιον μινοξιδιλη και φοβαμαι .....και τρεμω μη ξανακολλησω....
 

konelos

Active Member
Κρίμα :(
Κάντε υπομονή με τις θεραπείες, αργούν πολύ να δράσουν και στην αρχή μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα. Δεν ξέρω τις ηλικίες σας, ίσως να δοκίμαζα κάτι ποιο δραστικό αν η κατάσταση ξεφεύγει, δείτε προτεινόμενες θεραπείες σε άλλα thread από τα έμπειρα μέλη.
Αλλά...
Έχει γίνει διάγνωση;
Επηρέασε αρνητικά κάποια ορμόνη ο covid;
Είναι σαν την ανδρογενετική αλωπεκία;
Θα βοηθούσαν φιναστερίδη, ντουνταστερίδη;
Πιθανές παρενέργειες σε γυναίκα;

Πάρτε βιταμίνες σαν αυτές που παίρνουμε εμείς μετά τη μεταμόσχευση πχ Pilfood
 
Μπλουζα