2 ετής εμπειρία

k11

New Member
Καλησπέρα.Θα σας πώ τη δική μου εμπειρία από θεραπεία.Ειμαι 34 ετών και ξεκίνησα αγωγή στα 32 με πρόβλημα αραίωσης στο hairline,κροτάφους και λίγότερο στην κορυφή.Είμαι στην κλίμακα norwood κάτι μεταξύ 1 και 2.Με την χρήση regaine liquid για πρώτη φορά(2ml/ημέρα) η τριχόπτωση σταμάτησε σε 2 εβδομάδες.Οι υπάρχουσες τρίχες μεγάλωσαν σε διάμετρο μετά απο 2-3 μήνες.Τριχοθυλάκια που είχαν 1 δυνατή τρίχα φυτρωσε δεύτερη και κάποια που είχαν 2 δυνατές απέκτησαν τρίτη.Σε θύλακές που υπήρχε μία αδύναμη τρίχα δυνάμωσε λίγο έως καθόλου. Σαν DHT blocker χρησιμοποιούσα κατα διαστήματα χάπια Propecia διαλυμένα σε υγρό Regaine το οποίο μου προετοίμαζε ο δερματολόγος και ύστερα έκανα το διάλυμα μόνος.Για όσο διάστημα πήγαινα στο γιατρό έκανα ταυτόχρονα εφαρμογή laser η οποία δεν είμαι σίγουρος οτι βοήθησε αλλά ήταν τόσο ακριβή που δεν άξιζε στη δική μου περίπτωση.Έκτοτε συνεχίζω την εφαρμογή αδιαλειπτα και ειμαι πλέον σταθερός χωρίς περετέρω βελτίωση.Εχω δοκιμάσει αφρούς και υγρής μορφής Kirkland,Rogaine και Regaine.
Η παρενέργεια που προκαλεί η μινοξιδίλη στο δικό μου οργανισμό, (τουλάχιστον η άμεση και εμφανής) είναι ταχυπαλμία για κάμποση ώρα σαν να έχω πιεί καφέ και γι αυτό αποφεύγω την εφαρμογή όσο μπορώ πριν τον ύπνο.
Καλύτερο προιόν μινοξιδίλης από τα 3 σε ποιότητα και αποτέλεσμα στο δικό μου οργανισμό είναι το Regaine σε υγρό και αφρό με 3η την kirkland.Δεν είναι τυχαίο που είναι ακριβότερο.Στην Ελλάδα ως γνωστό επίσημα υπάρχει μόνο το regaine liquid στα 38ευρώ το μπουκαλάκι το οποίο είναι 2 φορές πάνω σε τιμή από το να το παραγγείλεις από ebay ή online φαρμακείο Αγγλίας,Γερμανίας και Αμερικής. Τον τελευταίο μήνα άλλαξα θεραπεία και δοκιμάζω dualgen 10% minox + 5% azelaic acid το πρωί και dualgen 5% minox + 5% azelaic το απόγευμα.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχω τόσο την παρενέργεια της ταχυπαλμίας σε σχέση με τις άλλες. Όσο για τα αποτελέσματα στο τριχωτό θα δείξει...Καλή δύναμη σε όλους στον αγώνα για μια βελτιωμένη ποιότητα ζωής!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George3V

Member
Ευχαριστούμε για την κατάθεση της εμπειρίας σου.Απλά να αναφέρω ότι η τιμή του Regaine στην Ελλάδα είναι περίπου 19 ευρώ τους τελευταίους μήνες.
 

petrospap

Active Member
ναι 19 εθρω παντου..εγω το ειχα βρει και 17...επισης πρωτη φορα ειδα αυτην την ιδεα να διαλυεις χαπια propecia σε μινοξιδιλη και εχεις ταυτοχρονα μινοξ και τοπικο blocker με ουσια την φινα...δεν ξερω αν δουλευει αλλα ασ σχολιασουν και καποια εμπειρα μελη για το αν ειναι καλη ιδεα γιατι σκεφτομαι να την δοκιμασω
 

jimys

Member
petrospap είπε:
ναι 19 εθρω παντου..εγω το ειχα βρει και 17...επισης πρωτη φορα ειδα αυτην την ιδεα να διαλυεις χαπια propecia σε μινοξιδιλη και εχεις ταυτοχρονα μινοξ και τοπικο blocker με ουσια την φινα...δεν ξερω αν δουλευει αλλα ασ σχολιασουν και καποια εμπειρα μελη για το αν ειναι καλη ιδεα γιατι σκεφτομαι να την δοκιμασω

17 πρεπει να ειχε το 2% , για τη διαλυση φινας σε μινοξιδιλη εχουν γινει εδω στο φορυμ πολλες συζητησεις αν το ψαξεις θα τις βρεις, αλλα δεν πιστευω οτι εχει μεινει κανεις που να χρησιμοποιει αυτο...
 

k11

New Member
Ξεκίνησα το διάλυμα μινοξιδίλης/φιναστερίδης από την αρχή.Αυτό που παρατήρησα όταν σταματησα να διαλύω φιναστερίδη και χρησιμοποιούσα μόνο μινοξιδίλη για κα'να δίμηνο είδα αισθητή αραίωση στο μαλλί και έκτοτε χησιμοποιούσα συνέχεια συνδιασμό των 2.Σημαντικός βέβαια παράγοντας στην αραίωση είναι το άγχος και η στεναχώρια.Τα πάντα είναι θέμα πειραματισμού και ψαξίματος γι αυτό όσο πιό έγκαιρα ξεκινήσει κανείς τόσο καλύτερα.
 
Μπλουζα