χρηση minox

petrospap

Active Member
για σας παιδες ςχω 2 αποριες
1.γινεται να σταματησει η μινοχ την τριχοπτωση??απο οτι ξερω οχι αλλα παρολα αυτα τωρα τελευταια π κλεινω σχεδον 3μηνο η τριχοπτωση εχει ελλατωθει κατα πολυ ενω δν χρησιμοποιω καποιο blocker
2.μεχρι τωρα εβαζα μινοχ αναμιγμενη με κατι αλλο..στν αρχη με κορτιζονη κ μετα με μια αλλη λοσιον..τωρα π αρχισα σκετη μινοχ εδω και 2-3 μερες δεν με φαινεται πολυ ρευστη και ειναι παρα πολυ δυσκολο να καλυψω ολο το πανω μερος τ κεφαλιου...τις προαλλες εβαλα 25 (!) ψεκασμους και παλι αισθανομουνα το κεφαλι μου πολυ στεγνο..εχω βεβαια και καπως μακρια μαλλια σαν του boukla απτο φορουμ αλλα με φαινεται πολυ λιγη ρε γαμωτο..καμια συμβουλη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
φιλε ενοειτε πως η μινοχ σταματαει την τριχοπτωση η δουλεια της ειναι να παρατινει την αναγενη φαση δηλαδει αν μια τριχα σου θα πεφτε σου αντεχε 1 μηνα λογο αα και μετα θα βγαινε ποιο λεπτη με αντωχη 3 βδομαδες η μινοχ στην κανει να αντεχει ασπουμε 3 μηνες ετσι βλεπεις μειωμενη τριχοπτωση λογικο ειναι...
 

Apo-Tol

New Member
Παιδιά να ρωτήσω κάτι έχω πάρει έλα gel αλόης 99,9% με βιταμίνη Ε και αιθέριο έλαιο από το φυτό Malaleuca altemifolia(Τea tree oil) για τον ερεθισμό που μου προκαλεί κατά καιρούς η προπυλαινογλυκόλη της μινοξ. Αν το βάλω μισή ώρα πριν την μινόξ αλληλεπιδρά ή δεν έχω θέμα? Αν ήταν σκέτη αλόη ξέρω δεν έχει θέμα! Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος! http://www.careshop.gr/images/protes-boitheies/aloevera.jpg Αυτό εδώ είναι!

Πάντως όσο αφορά την ερώτηση του πρώτου το μόνο που ξέρω να πω είναι φυσικά και θα καθυστερήσει την τριχόπτωση η μινόξ και καλύτερα που έκοψες την υδροκορτιζόνη γιατί παρουσιάζει ανεπιθύμητες παρενέργειες σε βάθος χρόνου.
 

Apo-Tol

New Member
Γιατί θα πρέπει να περάσω 3 μήνες shedding (το έχω ξανακάνει) και τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο καλά όσο πριν. Ίσως σε κανένα χρόνο που θα χρειαστεί να ανεβάσω την περιεκτικότητα από το 5% (γιατί δεν ξέρω πόσο ακόμα θα με πιάνει) να το κάνω σταδιακά (παράλληλη χρήση)!
 

jimys

Member
Apo-Tol είπε:
Γιατί θα πρέπει να περάσω 3 μήνες shedding (το έχω ξανακάνει) και τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο καλά όσο πριν. Ίσως σε κανένα χρόνο που θα χρειαστεί να ανεβάσω την περιεκτικότητα από το 5% (γιατί δεν ξέρω πόσο ακόμα θα με πιάνει) να το κάνω σταδιακά (παράλληλη χρήση)!

ψαχνωντας ειδα αυτο θεμα και ειπα να απαντησω γιατι βλεπω οτι παντου ακουγεα οτι η μινοξ χανει τη δυναμη της,..

ΔΕΝ ειναι ετσι, σιγουρα ο οργανισμος μετα απο 3-4-5 χρονια συνηθιζει καπως τη μινοξ αλλα οχι οτι χανει τη δυναμη της! η μινοξ κανει παντα την ιδια δουλεια δλδ παρατεινει το χρονο ζωης της τριχας και εμεις βλεπουμε ενα μεγαλο μπαμ στο πρωτο 6 μηνο γιατι ειναι οι τριχες που προσφατα εφυγαν και ξαναβγαινουν για να φυγουν και αυτες οπως ειναι λογικο .. αποδειξη αυτων ειναι οτι οσοι στταματησαν τη μινοξ επαθαν σοκ μετα απο 3 μηνες,,, μακροπροθεσμα κανει παλι το ιδιο πραγμα καθυστερωντας την τριχοπτωση!

μη πας σε παραπανω περιεκτικοτητα μινοξ, πηγαινε σε δερμα ρολλερ καλυτερα!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
jhmmys είπε:
ψαχνωντας ειδα αυτο θεμα και ειπα να απαντησω γιατι βλεπω οτι παντου ακουγεα οτι η μινοξ χανει τη δυναμη της,..

ΔΕΝ ειναι ετσι, σιγουρα ο οργανισμος μετα απο 3-4-5 χρονια συνηθιζει καπως τη μινοξ αλλα οχι οτι χανει τη δυναμη της! η μινοξ κανει παντα την ιδια δουλεια δλδ παρατεινει το χρονο ζωης της τριχας και εμεις βλεπουμε ενα μεγαλο μπαμ στο πρωτο 6 μηνο γιατι ειναι οι τριχες που προσφατα εφυγαν και ξαναβγαινουν για να φυγουν και αυτες οπως ειναι λογικο .. αποδειξη αυτων ειναι οτι οσοι στταματησαν τη μινοξ επαθαν σοκ μετα απο 3 μηνες,,, μακροπροθεσμα κανει παλι το ιδιο πραγμα καθυστερωντας την τριχοπτωση!

Τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα από όσο φαίνονται για την μινοξιδίλη, και αυτό ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Δεκτή η θεωρία που είπες και ισχύει, αλλά και κάτι άλλο που λέει πολλά.

Σε κάποιους η μινοξ έχει άσχημες παρενέργειες, μετά κάποιους μήνες χρήσης οι παρενέργειες σιγά σιγά υποχωρούν μαζί με τα αποτελέσματα της...

Όμως πάντα κάτι το παραπάνω κάνει, και δεν σταματάει να λειτουργεί, απλά "πέφτουν" κάπως τα γκάζια της..

Κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά, δεν βγαίνει απόλυτο συμπέρασμα, μόνο μια γενική εικόνα.
 
Μπλουζα