φινα-παρενεργεια

cisse92

New Member
Εδω και μια βδομαδα εχω ξεκινισει propecia(1mg).Εχω παρατηρησει μια διογκωση στην σπληνα τις τελευταιες δυο μερες και καποιες ενοχλησεις(οχι αφορητους πονους και τετοια)Μπορει να ευθυνεται η φινα?Εχει αντιμετωπισει κανενας τετοια παρανεργεια?Θα παω για υπερηχογραφημα μες στην βδομαδα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
δεν ξερω αν στο εκανε το φαρμακο αυτο που λες αλλα μεχρι να κανεις εξετασεις μην το ξαναπαρεις.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
cisse92 είπε:
Εδω και μια βδομαδα εχω ξεκινισει propecia(1mg).Εχω παρατηρησει μια διογκωση στην σπληνα τις τελευταιες δυο μερες και καποιες ενοχλησεις(οχι αφορητους πονους και τετοια)Μπορει να ευθυνεται η φινα?Εχει αντιμετωπισει κανενας τετοια παρανεργεια?Θα παω για υπερηχογραφημα μες στην βδομαδα

Μήπως νιώθεις ένα πρήξιμο γενικά κάπου γύρω στην περιοχή της κοιλιάς, αλλά βαθύ;
 

cisse92

New Member
Ναι βαθυ αλλα πιο πολυ απο την αριστερη μερια.Δηλαδη στο μερος της σπληνας και πριν πεσω για υπνο(λογω ησυχιας)ακουω τα γαστρικα υγρα σαν να γουργουριζει η σπληνα το στομαχι δεν ξερω τι γινεται.Ολα αυτα μετα απο μια βδομαδα φινα.
Τεσπα εκανα υπερηχοφραφημα και ολα gg
 
Και πως καταλαβες την διόγκωση στη σπλήνα ? Μήπως διάβασες πολλές φορές τα sides και ψυχολογικά είσαι πιεσμένος ?
 

Gio

New Member
Παίρνω Φίνα εδώ και 1 μήνα και κάτι χωρίς την παραμικρή παρενέργεια εκτός απο μια μέρα, που σηκώθηκα το πρωι και ένιωθα λες και ήμουν απο βραδινό hangover με αλκοόλ. To λεγόμενο brain fog στα αγγλικά. Έκτοτε όλα καλά.. με ασφάλεια όμως θα μπορώ να μιλήσω σε κάποιους μήνες απο τώρα. Όσον αφορά γενικά όμως τις παρενέργειες της Φίνας, η Merck λέει οτι αν αυτές δεν υποχωρήσουν σε 1-2 μήνες και επιμείνουν, να σταματήσει η χορήγηση του φαρμάκου. Δώσε λίγο χρόνο λοιπόν αλλά κυρίως βγάλε απο το μυαλό σου οτι "χαπακώνεσαι". Όλα θα πάνε καλά.. καλή δύναμη συναγωνιστή!
 
Καλά έκανες και πραγματοποίησες την εξέταση και θα πρότεινα να γίνονται εξετάσεις πριν και κατά τη διάρκεια λήψης του φαρμάκου εφόσον και εάν αποφασίσει κάποιος να το πάρει. Αν θέλεις την άποψη μου λόγω του ότι κάμποσα χρόνια λαμβάνω φιναστερίδη, (γιατι είναι και το μόνο που δουλεύει σε μενα, μην αδικήσω και τη μικρή συνεισφορά της κετοκοναζολης) ίσως και να σε καθησυχάσει, αλλά αυτο δεν αναιρεί το γεγονός οτι μπορεί σε εσένα να προκαλεί μια παρενέργεια όπως αναφέρεις στη σπλήνα..
Έχω να πω οτι το πρώτο καιρο ηταν τέτοια η ψυχολογία μου με αυτά που είχα διαβάσει που νόμιζα οτι κατι θα μου συνέβαινε. Φοβισμένος για το τι μπορεί να συμβεί, θυμάμαι έκοβα τα πρωτα χάπια μιλάμε για τις πρώτες πρώτες μέρες και το χέρι μου ψιλοέτρεμε, ενω περνάγανε σκέψεις απο το μυαλό μου για τα χειρότερα...το χειρότερο εν τέλει ήταν το ίδιο το άγχος..
Με τη πάροδο του χρόνου και 8 χρόνια μετά δεν υπάρχει παρενέργεια αξιοσημείωτη, το δε όφελος σημαντικό, δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να υποβαθμιστεί, μετάνιωσα μονο που το σταμάτησα για 1 χρόνο και εκει πήραν τη κατηφόρα τα μαλλάκια...Ελπίζω και στο μέλλον ολα να πάνε καλά και να μην υπάρξει κάποια παρενέργεια. Μέχρι στιγμής πάντως όλα βαίνουν καλώς.
Τα παραπάνω δεν αποτελούν πρόταση για λήψη ή μη λήψη της φιναστερίδης απλά παρέθεσα την εμπειρία μου.
 

cisse92

New Member
Απλα εχω παρατηρησει οτι η στηση μου ηταν οπως ητανε,λιπιντο κανονικα,το σπερμα μου ειναι οπως ητανε ουτε αραιωμενο ουτε τιποτα.
Υπαρχει περιπτωση να μην με πιανει ή υπαρχει και περιπτωση η dht να ηταν στον θεό και να θελει τον χρονο της?
Εκανα το λαθος να μην την τσεκαρω πριν ξεκινισω φινα αλλα μες στην βδομαδα θα παω να τα ξεψαχνισω ολα απο ορμονες.


Και ολες αυτες οι παρενεργειες που λεγονται(απο στηση μεχρι brain fog)ειναι λογω της φινας δηλαδη της ουσιας ή λογω χαμηλης dht που κανει η φινα?
 

one

New Member
cisse92 είπε:
Εδω και μια βδομαδα εχω ξεκινισει propecia(1mg).Εχω παρατηρησει μια διογκωση στην σπληνα τις τελευταιες δυο μερες και καποιες ενοχλησεις(οχι αφορητους πονους και τετοια)Μπορει να ευθυνεται η φινα?Εχει αντιμετωπισει κανενας τετοια παρανεργεια?Θα παω για υπερηχογραφημα μες στην βδομαδα

Πεταξε τη τη βλακεια.

Εκτος και αν βρισκεσαι σε διασταση με το σωμα σου και την υγεια σου.
Ρωτας εμας και δεν ακους τον ευατο σου.
 
cisse92 είπε:
Απλα εχω παρατηρησει οτι η στηση μου ηταν οπως ητανε,λιπιντο κανονικα,το σπερμα μου ειναι οπως ητανε ουτε αραιωμενο ουτε τιποτα.
Υπαρχει περιπτωση να μην με πιανει ή υπαρχει και περιπτωση η dht να ηταν στον θεό και να θελει τον χρονο της?
Εκανα το λαθος να μην την τσεκαρω πριν ξεκινισω φινα αλλα μες στην βδομαδα θα παω να τα ξεψαχνισω ολα απο ορμονες.


Και ολες αυτες οι παρενεργειες που λεγονται(απο στηση μεχρι brain fog)ειναι λογω της φινας δηλαδη της ουσιας ή λογω χαμηλης dht που κανει η φινα?



φίλε cisse92,
Μπορείς και νομίζω είναι καλύτερο να κάνεις τις βασικές εξετάσεις για ορμόνες για να μπορείς να συγκρίνεις. Θεωρώ - και εδώ να πω οτι λέω απλά και μόνο την άποψη μου, μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι - ότι το διάστημα της μίας βδομάδας είναι πολύ μικρό για να βγάλει κανείς συμπεράσματα όσον αφορά τη μείωση της dht. Θεωρητικά από τη στιγμή που το λαμβάνεις στη προτεινόμενη δόση μενει ενεργό στον οργανισμό για κάποιες ώρες.
Τα μέγιστα αποτελέσματα στη δική μου περίπτωση τα είδα σε 1-2 χρόνια από την έναρξη λήψης φιναστερίδης, στη πορεία απλά με συντήρησε αρκετά ικανοποιητικά όμως.
Επακριβή απάντηση για το τελευταίο σου ερώτημα δεν έχω να σου δώσω (αν και λογικά η μείωση της dht επιφέρει τις όποιες αλλαγές) γιατί δεν γνωρίζω αναλυτικά το μηχανισμό λειτουργίας της, εξού και η επιφύλαξη για ότι αναφέρεται από πλευράς μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21 είπε:
παιδιά αυτές τις ορμονικές εξετάσεις πως τις ζητάω??

Για τις ορμονικές εξετάσεις και τις βιοχημικές πας σε παθολόγο και σου τις γράφει. Εναλλακτικά και σε ενδοκρινολόγο ειδικά αν βάλεις μέσα και εξετάσεις θυρεοειδούς.
Αν ο παθολόγος είναι συζητήσιμος του εξηγείς και στα γράφει αυτός, γιατι το κόστος είναι κάπως ανεβασμένο για όλες τις εξετάσεις, (συμπεριλαμβανομένων των βιοχημικών - θυρεοειδούς) τουλάχιστον να πληρώσεις ένα μικρό μέρος.
 

cisse92

New Member
Ελεγχονται απο τον ΕΟΠΠΥ.Δυσκολα να βρεις γιατρο να στις γραψει ολες.Εγω τον ενδροκρινολογο μου τον επριζα και δεν μου εγραφε dht και τετοια.Μονο του αδενα μου εγραψε
 

fighter2013

New Member
παιδια καλησπερα,
παιρνω προπεσια αρκετους μηνες και εκανα την ανοησια να ξαναψαξω τις παρενεργειες του φαρμακου. εχει γινει ενας ψιλοπανικος με τη συσχετιση του προπεσια και της αανπτυξης καρκινου στο αντρικο στηθος. αποταν το διαβασα ολο ψιλαφιζομαι και δεν εχω βρει ησυχια. κανεις αλλος χρηστης φινα που διαβασε για τη συνδεση φιναστεριδης και καρκινου μαστου στον αντρα, και πως αντιδρασατε?


το ξερω οτι το αναφερει και το φυλλαδιο εντος του κουτιου, οτι πρεπει να παρατηρουμε καθε αλλοιωση του στηθους και ισως σημαιενι καρκινος αυτο, αλλα οταν το εψαξα στο διαδυκτιο πραγματικα ΦΡΙΚΑΡΑ!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
cisse92 είπε:
Ναι βαθυ αλλα πιο πολυ απο την αριστερη μερια.Δηλαδη στο μερος της σπληνας και πριν πεσω για υπνο(λογω ησυχιας)ακουω τα γαστρικα υγρα σαν να γουργουριζει η σπληνα το στομαχι δεν ξερω τι γινεται.Ολα αυτα μετα απο μια βδομαδα φινα.
Τεσπα εκανα υπερηχοφραφημα και ολα gg

Φίλε cisse92 αυτό το φούσκωμα - πρήξιμο το είχα και εγώ στην αρχή, αλλά και άλλοι χρήστες από όσο έχω ψάξει. Αυτό οφείλεται στις αλλαγές που κάνει στον προστάτη το φάρμακο, σιγά σιγά θα υποχωρήσει μόνο του, να μην πανικοβάλλεσαι και μην τρομοκρατείσαι ότι είναι κάτι το τρομερό..
 

weznem

Well-Known Member
γι αυτο εγω δεν τα γουσταρω τα φαρμακα γενικοτερα αλλα τι να κανεις που πεφτουμε στην αναγκη τους καιμια φορα την τρελα μου μεσα...
 
Μπλουζα