φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

giannis1991

Well-Known Member
ανοιγω που μαλλον ενδιαφερει πολλους και θελω τις πληροφοριες οσων ξερουν....η φιναστεριδη μπορει να σου κρατησει τα πισω μαλλακια μεχρι μια πολυ μεγαλη ηλικια ή απλα θα τα καθυστερησει κανα δεκαρι χρονια???????

με λιγα λογια...αν εγω ειμαι να παω norwwod 6-7 στα 60 η φινα θα με κρατησει norwood 4-5 μεχρι αυτη την ηλικια????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

badday

New Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

Gianni δεν υπαρχει ανθρωπος αυτη την στιγμη που να περνει φιναστερινη απο τα 20 μεχρι τα 60 για να μας πει! Και γενικοτερα κανεις δεν μπορει να σου πει πως μπορει να αντιδρασει ενας οργανισμος μετα απο χρονια συνεχης χρησης μια ουσιας. Πιθανον να την συνηθιζει και να μην αντιδραει σε αυτην.
 
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

εγω παντως θα αρχισω avodart .. δν βλεπω τπτ απο το προσκαρ (8 μηνες)
 

show_palmettos

New Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

να αρχισεις avodart..αλλα δε φτανει μονο αυτο..αν δε βαλεις και regrowth δηλαδη μινοξ δε θα δεις καμια βελτιωση..εγγυημενο!
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

badday είπε:
Gianni δεν υπαρχει ανθρωπος αυτη την στιγμη που να περνει φιναστερινη απο τα 20 μεχρι τα 60 για να μας πει! Και γενικοτερα κανεις δεν μπορει να σου πει πως μπορει να αντιδρασει ενας οργανισμος μετα απο χρονια συνεχης χρησης μια ουσιας. Πιθανον να την συνηθιζει και να μην αντιδραει σε αυτην.

χμμμ....σωστος ρε φιλε...αυτο δε το σκεφτηκα.....
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

dimitris1991 είπε:
εγω παντως θα αρχισω avodart .. δν βλεπω τπτ απο το προσκαρ (8 μηνες)

οχι ρε φιλε...οχι ακομα τουλαχιστον....1)ασε ακομα 5-6 μηνες να δεις πως θα παει η φινα και 2)εισαι μικρος ρε...θα τον ξεσκισεις τον οργανισμο σου.....ειπαμε....δεν ειναι αθωα αυτα τα φαρμακα.....
 

Άκης

Administrator
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

Βασικά η φινα κρατάει και τα μπροστά. Όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού, επηρεάζεται από τα ανδρογόνα (σε όσους επηρεάζεται). Μειώνοντας τα, μειώνουμε και την τριχόπτωση.
Η φινα στο αίμα μας πάει σε όλο το σώμα, δεν επιλέγει πίσω ή μπροστά στο κεφάλι.

Η φινα μπορεί να δείχνει ότι δεν κάνει δουλειά, γιατί αργούμε να την πάρουμε.
Αν χάνεις μαλλιά από τα 16 και την πάρεις στα 25 σου και όλοι οι μπροστά θύλακες βγήκαν off, πως περιμένεις να κάνει μπροστά η φινα δουλειά; Εκεί θέλει ενσταλάξεις του Μ€ξή :p
Αν δείτε κάποιον που χάνει τα μαλλιά του από τα 18 και παίρνει αμέσως, θα τον δείτε και στα 22-25 του ότι θα τα έχει.
Η φινα πήρε έγκριση μόνο για τα πίσω, γιατί ο μέσος όρος που ήταν στις κλινικές δοκιμές είχε ήδη χάσει πολλά μαλλιά και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι στα πίσω (που αργούν να πέσουν) είχε αποτέλεσμα, άρα στα πίσω κάνει δουλειά και πήρε το ΟΚ από το FDA.
Και η merck (πιστεύω ότι) γνωρίζει ότι κάνει δουλειά η φίνα και μπροστά, αλλά δεν μπορεί να το πει γιατί δεν έχει λάβει τέτοια έγκριση και η Αμερική δεν είναι Ελλάδα που ότι λες είσαι. Εκεί δεν χαρίζουν (εντάξει, αν πέσει και κανά ψιλό, κάτι μπορεί να γίνει και εκεί).

Ωστόσο, θεωρώ την φιναστερίδη πολύ βρώμικη και ύπουλη ουσία. Πιστεύω ότι ενδεχομένως να κάνει και άλλα πράγματα που δεν τα λένε. ΠΡΟΣΟΧΗ, λέω τι πιστεύω, ΔΕΝ ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Εγώ προσωπικά κάθε 6 μήνες κάνω παύση για 3 ή και 3 1/2 εβδομάδες, το max να μην ξεκινήσει η τριχόπτωση. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά όπως είπα δεν την θεωρώ και τόσο "σόι".
Τώρα δεν το αναφέρω αυτό για να την σταματήσουν όλοι, απλά το τι πιστεύω.
Ναι, δεν λέω, χρησιμοποιώ και εγώ και αυτό γιατί δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να λέει τι κάνει ακριβώς. Και please, όχι άλλα links προς propeciahelp, nickchriss, γιατροί σε video του Youtube που "τυχαίνει" και πουλάνε δικά τους προϊόντα κλπ, ΔΕΝ λένε κάτι ΕΠΙΣΗΜΟ και δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζεται ούτε με αυτούς, ούτε με την Merck.

dimitris1991 είπε:
η μινοξ δν μ κανει τπτ

γιαννη σκεφτομε για το double A
Η μινοξ κάνει καλύτερη δουλειά σε συνδυασμό με κάποιο αντό ανδρογόνο.
Για DoubleA δοκιμάζω κάτι παραπλήσιο και αν δω αποτέλεσμα θα το ποστάρω.
 
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

ακη εγω δν εχω δει κανενα στην ηλικια μου να τον βοηθαει η φινα, ισως να ειναι και συμτωση.. ειμαι 18 και δεν βλεπω δουλεια απο την φινα..
οσο για την μινοξ, οπως λεει και ενας φιλος ειναι κατι που σου ανεβαζει την ψυχολογια για λιγο καιρο.. γιαυτο σκοπευω να ξαναρχησω σπιρο με συνδιασμο double a
αναρωτιομουν αν αρχισω double a ειναι λιγο επικυνδινο να παιρνω παραληλα και φινα ε?
εσυ τι ακριβως δοκιμαζεις αν επιτρεπετε?
 

show_palmettos

New Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

δεν σου κανει τιποτα η μινοξ? δοκιμασες για 5-6 μηνες αφρο μινοξιδιλης για να μπορεις να το λες αυτο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

dimitris1991 είπε:
ακη εγω δν εχω δει κανενα στην ηλικια μου να τον βοηθαει η φινα, ισως να ειναι και συμτωση.. ειμαι 18 και δεν βλεπω δουλεια απο την φινα..
οσο για την μινοξ, οπως λεει και ενας φιλος ειναι κατι που σου ανεβαζει την ψυχολογια για λιγο καιρο.. γιαυτο σκοπευω να ξαναρχησω σπιρο με συνδιασμο double a
αναρωτιομουν αν αρχισω double a ειναι λιγο επικυνδινο να παιρνω παραληλα και φινα ε?
εσυ τι ακριβως δοκιμαζεις αν επιτρεπετε?
Μπορεί, μιας και η φινα δεν δουλεύει σε όλους.
Ωστόσο και η ντουταστερίδη που θέλεις να δοκιμάσεις, το ίδιο είναι πάνω κάτω (ποιο δυνατή), δηλαδή μειώνει την δημιουργία DHT. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει, από την στιγμή που δεν σε βοήθησε όπως λες η φινα (υποθέτω την χρησιμοποίησες για κανά 6μηνο ε; ).
Εννοείται ότι δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις τον συνδυασμό που λες.

Εγώ δοκιμάζω το DoubleA να το κάνω αλοιφή, απλά δοκιμάζω με ποια συστατικά θα την μεταφέρω στο θύλακα, που μάλλον θα καταλήξω στην γλυκερίνη και όχι προπυλενικη γλυκολη.
 
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

απο τον ιανουαριο .. σε καποια φαση επερνα και 1/3 .. τπτ.. ουτε παρενεργεια..
η λιμπιντο μου ειναι στο φυλλ ολη την μερα
 

heyya

New Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

Δημήτρη, ψάξε αν κάτι άλλο φταίει στην περιπτωσή σου για την απώλεια μαλλιών και όχι η Α.Α. Ούτε φίνα ούτε μίνοξ, σε καλή ηλικία μάλιστα, μυστήριο :chinscratch
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: φιναστεριδη-τι στα αληθεια μπορει να κανει...??

Παιδια μη λετε συγνωμη κιολας βλακειες η φινα βοηθαει εγγυημενα το ποσο και για ποσα χρονια δεν μπορει να στο εγγυηθει κανεις οπως εχει χιλιοειπωθει ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος το μονο προβλημα με αυτες τις ουσιες ειναι οτι εχουν παρενεργιες :( σε καποιους ειναι ισχυρες και σε αλλους μηδαμινες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα