ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

akol

Member
χρησημοποιουσα ενα χρονο μινοξιδιλη.στην αρχη ,περιπου στον μηνα ,σταματησε η τριχοπτωση.κατοπιν αρχισαν να βγαινουν πολλα,μα παρα πολλα μαλλια.μετα τουs οκτω μηνεs και ενω εβαζα πρωι βραδυ αρχισαν να πεφτουν ολα τα μαλλια που μου εδωσε η μινοξιδιλη.οποτε επανηλθα στο σημειο που βρισκομουν εξαρχηs.προφανωs συνηθησε ο οργανισμοs την ουσια.ερωτηση:αν σταματησω την ουσια για ενα χρονο και την ξαναξεκινησω θα εχει και παλι τα καλα αποτελεσματα?αυτο το διαστημα παιρνω προσκαρ .ειμαι στον τεταρτο μηνα χωριS oμωs να εχει σταματησει η τριχοπτωση.μετα απο ποσο καιρο θα δωσει αποτελεσμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

παραξενο που εφυγαν τα αποτελεσματα σε 8 μηνες μεσα.....τοτε φιλε μαλλον κοψτη....δεν γινεται να την βαζεισ με διαλυμματα...η μινοξ θελει συνεχεια.....
ηλικια?
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

akol είπε:
χρησημοποιουσα ενα χρονο μινοξιδιλη.στην αρχη ,περιπου στον μηνα ,σταματησε η τριχοπτωση.κατοπιν αρχισαν να βγαινουν πολλα,μα παρα πολλα μαλλια.μετα τουs οκτω μηνεs και ενω εβαζα πρωι βραδυ αρχισαν να πεφτουν ολα τα μαλλια που μου εδωσε η μινοξιδιλη.οποτε επανηλθα στο σημειο που βρισκομουν εξαρχηs.προφανωs συνηθησε ο οργανισμοs την ουσια.ερωτηση:αν σταματησω την ουσια για ενα χρονο και την ξαναξεκινησω θα εχει και παλι τα καλα αποτελεσματα?αυτο το διαστημα παιρνω προσκαρ .ειμαι στον τεταρτο μηνα χωριS oμωs να εχει σταματησει η τριχοπτωση.μετα απο ποσο καιρο θα δωσει αποτελεσμα?

Γνωμη μου ειναι να μην σταματήσεις την μινοξ απο την στιγμη που ειδες αποτελεσμα
 

akol

Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

τα θαυμασια αποτελεσματα μου τα εδωσε η μινοξιδιλη2%.οταν ειδα οτι σταματησε η δραση τηs χρησιμοποιησα μινοξ.5%.και η πτωτικη πορεια συνεχιζονταν.το ιδιο συνεβει οταν προσθεσα κορτιζονη στο διαλυμα.ειναι περιεργο...απο την αλλη ομωs αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα τα ειχε λυθει το προβλημα τηs ΑΑ.να προσθεσω οτι ειμαι 37χρονων.ισωs ειναι καλυτερα να χρησιμοποιηται η μινοξ.με ενδιαμεσεs παυσειs τηs ταξεωs των δυο μηνων.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

akol είπε:
τα θαυμασια αποτελεσματα μου τα εδωσε η μινοξιδιλη2%.οταν ειδα οτι σταματησε η δραση τηs χρησιμοποιησα μινοξ.5%.και η πτωτικη πορεια συνεχιζονταν.το ιδιο συνεβει οταν προσθεσα κορτιζονη στο διαλυμα.ειναι περιεργο...απο την αλλη ομωs αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα τα ειχε λυθει το προβλημα τηs ΑΑ.να προσθεσω οτι ειμαι 37χρονων.ισωs ειναι καλυτερα να χρησιμοποιηται η μινοξ.με ενδιαμεσεs παυσειs τηs ταξεωs των δυο μηνων.

δεν νομιζω να ειναι καλο ενα διαλειμμα και ειδικα για 2 μηνες......
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

akol είπε:
χρησημοποιουσα ενα χρονο μινοξιδιλη.στην αρχη ,περιπου στον μηνα ,σταματησε η τριχοπτωση.κατοπιν αρχισαν να βγαινουν πολλα,μα παρα πολλα μαλλια.μετα τουs οκτω μηνεs και ενω εβαζα πρωι βραδυ αρχισαν να πεφτουν ολα τα μαλλια που μου εδωσε η μινοξιδιλη.οποτε επανηλθα στο σημειο που βρισκομουν εξαρχηs.προφανωs συνηθησε ο οργανισμοs την ουσια.ερωτηση:αν σταματησω την ουσια για ενα χρονο και την ξαναξεκινησω θα εχει και παλι τα καλα αποτελεσματα?αυτο το διαστημα παιρνω προσκαρ .ειμαι στον τεταρτο μηνα χωριS oμωs να εχει σταματησει η τριχοπτωση.μετα απο ποσο καιρο θα δωσει αποτελεσμα?


με προβληματισε αυτο ρε γαμωτο....εκει που πιστευα οτι η μινοξ δινει καποια αποτελεσματα και τα κραταει για καποιο καιρο τωωωωωραααα....... :-[
 

magic810

New Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

Akol φιλε μου ο τιτλος του ποστ μιλαει για ερωτηση μινοξιδιλης και προσκαρ.....αλλα στο θεμα σου μιλας μονο για μινοξιδιλη......

Τελικα χρησιμοποιησες προσκαρ η απλα το εβαλες ετσι...?
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

akol είπε:
χρησημοποιουσα ενα χρονο μινοξιδιλη.στην αρχη ,περιπου στον μηνα ,σταματησε η τριχοπτωση.κατοπιν αρχισαν να βγαινουν πολλα,μα παρα πολλα μαλλια.μετα τουs οκτω μηνεs και ενω εβαζα πρωι βραδυ αρχισαν να πεφτουν ολα τα μαλλια που μου εδωσε η μινοξιδιλη.οποτε επανηλθα στο σημειο που βρισκομουν εξαρχηs.προφανωs συνηθησε ο οργανισμοs την ουσια.ερωτηση:αν σταματησω την ουσια για ενα χρονο και την ξαναξεκινησω θα εχει και παλι τα καλα αποτελεσματα?αυτο το διαστημα παιρνω προσκαρ .ειμαι στον τεταρτο μηνα χωριS oμωs να εχει σταματησει η τριχοπτωση.μετα απο ποσο καιρο θα δωσει αποτελεσμα?
φιλε μου η μινοξιδιλη διεγειρε τους ζωντανους θυλακες σου με απο τι λες πολυ καλα αποτελεσματα και εισαι τυχερος γιαυτο αλλα
οπως εχει χιλιογραφτει απο μονη της δε μπορει να σταματησει τη δραση της dht οποτε οπως ειναι λογικο αφου δεν χρησιμοποιησες καποιο blocker εχασες αυτα που κερδισες σ'αυτους τους μηνες :-\
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

ειπε οτι περνει προσκαρ εδω και 4 μηνες........αλλα ουτε το προσκαρ μπορει να διατηρησει τα μαλλια που εχουν αναπτυχθει εξ αιτιας της μινοξιδιλης.....
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

ανοιγεις μεγαλο θεμα πανο 8)
παντως αυτο που του ειπα εγω ειναι οτι αν ειχε ξεκινησει παραλληλα και καποιο dht blocker θα ειχε κρατησει πολλα μαλλια απο αυτ απου κερδισε (γνωμη μου)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

Georgex6 είπε:
ανοιγεις μεγαλο θεμα πανο 8)
παντως αυτο που του ειπα εγω ειναι οτι αν ειχε ξεκινησει παραλληλα και καποιο dht blocker θα ειχε κρατησει πολλα μαλλια απο αυτ απου κερδισε (γνωμη μου)

πολυ πιθανο....αλλωστε δεν αντιδρουν και ολοι το ιδιο στα φαρμακα.......
αλλα οι νεες τριχες που βγαινουν απο την μινοξ... το προσκαρ τις βοηθαει προφανος...... αλλα οχι τοσο οσο τις υπολοιπες που ειχες ηδη......με αποτελεσμα να πεφτουν πιο ευκολα....τωρα το γιατι δε το γνωριζω ομως.......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

Panos1982 είπε:
[quote author=Georgex6 link=topic=1723.msg30569#msg30569 date=1270212156]
ανοιγεις μεγαλο θεμα πανο 8)
παντως αυτο που του ειπα εγω ειναι οτι αν ειχε ξεκινησει παραλληλα και καποιο dht blocker θα ειχε κρατησει πολλα μαλλια απο αυτ απου κερδισε (γνωμη μου)

πολυ πιθανο....αλλωστε δεν αντιδρουν και ολοι το ιδιο στα φαρμακα.......
αλλα οι νεες τριχες που βγαινουν απο την μινοξ... το προσκαρ τις βοηθαει προφανος...... αλλα οχι τοσο οσο τις υπολοιπες που ειχες ηδη......με αποτελεσμα να πεφτουν πιο ευκολα....τωρα το γιατι δε το γνωριζω ομως.......
[/quote]

ρε παιδες τι εννοειται.....?
Οι τριχες που βγαινουν απο την μινοξιδιλη....?
Απτον ιδιο θυλακα που υπηρχε και πριν δεν βγαινουν και αυτες...?
δηλαδη αυτη που κανουν μεταμοσχευσεις και του μεταμοσχευουν θυλακες κ οι γιατροι τους συστηνουν μινοξιδιλη και προσκαρ για το επομενο εξαμηνο και μετα τους λενε κοβεις μινοξ και συνεχιζεις μονο με προσκαρ....θα χασουν τα μαλλια που μεταμοσχευσαν....?
ΟΧΙ απλα η μινοξιδιλη σιγουρα δινει ενα συνεχομενο regrowth σε οσους θυλακες παραμενουν ενεργοι....οταν παψουν να ειναι ενεργοι ειναι σαν να λουζεις απλα το κεφαλι σου με νερο.....και περιμενεις να βγαλεις μαλλια....χρησιμοποιωντας μονο μινοξιδιλη....
Το μονο σιγουρο ειναι οτι η μινοξιδιλη δεν γεννα νεους θυλακες....απλα βγαζει μαλλια απο τους ηδη υπαρχοντες....μεχρι να πεθανουν και αυτοι....
Αποψη μου....
Πανο εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι τα φαρμακα δεν κανουν για ολους καποιοι αντιδρανε πολυ καλα...καποιοι καθολου καποιοι μακροπροθεσμα και καποιοι μεσοπροθεσμα....διαφερει σιγουρα απο οργανισμο σε οργανισμο....
 

akol

Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

προσκαρ παιρνω εδω και τεσσεριs μηνεs.xωριs ομωs αποτελεσμα.παντωs και να ειχε αποτελεσμα δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να κρατησει τα μαλλια που μου εδωσε η μινοξ.καθοτι ι μινοξ.σου δινει μαλλια χωριs να μπλοκαρει τηνdht.και προσωπικα μου εδωσε και μαλλια σε σημεια που δεν ειχα ποτε μα ποτε μαλλια.ειχα γινει σχεδον σαν τον ηθοπιο Γιαννη μπεζο.θεωρω οτι ειναι καλυτερο να μην παιρνει κανειS ταυτοχρονα μινοξ.και φινα.ετσι ωστε να μπορει να καταλαβει πια ειναι η πραγματικη ουσια που τον βοηθαει.και εκτοs αυτου θα εχει και την ενναλακτικη οταν ο οργανισμοS συνηθησει την μια ουσια η οποια τοτε θα σταματησει να δινει ευεργετικα αποτελεσματα.
 

magic810

New Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

akol είπε:
προσκαρ παιρνω εδω και τεσσεριs μηνεs.xωριs ομωs αποτελεσμα.παντωs και να ειχε αποτελεσμα δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να κρατησει τα μαλλια που μου εδωσε η μινοξ.καθοτι ι μινοξ.σου δινει μαλλια χωριs να μπλοκαρει τηνdht.και προσωπικα μου εδωσε και μαλλια σε σημεια που δεν ειχα ποτε μα ποτε μαλλια.ειχα γινει σχεδον σαν τον ηθοπιο Γιαννη μπεζο.θεωρω οτι ειναι καλυτερο να μην παιρνει κανειS ταυτοχρονα μινοξ.και φινα.ετσι ωστε να μπορει να καταλαβει πια ειναι η πραγματικη ουσια που τον βοηθαει.και εκτοs αυτου θα εχει και την ενναλακτικη οταν ο οργανισμοS συνηθησει την μια ουσια η οποια τοτε θα σταματησει να δινει ευεργετικα αποτελεσματα.

Μα εχουν τελειως διαφορετικη δραση.....
Τι ακριβως εννοεις οταν λες να δεις τι πραγματικα δουλευει....?
 

akol

Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

ας πούμε ότι χρησιμοποιείς προσκάρ και μινοξ ταυτόχρονα . Μετα από έναν χρόνο π.χ. παρατηρείς ότι σταμάτησε η τριχόπτωση . Ποια από τις δύο ουσίες είναι υπεύθυνη για το σταμάτημα της τριχόπτωσης ? Δεν μπορείς να το ξέρεις , και έτσι είσαι εγκλωβισμένος να παίρνεις , εφόρου ζωής και τις δύο ουσίες , ασχέτως αν μία από τις δύο δεν δουλεύει στον οργανισμό σου.
Γνώμη μου ξεκινάει κανείς με προσκάρ , και εφόσον καταφέρει μετά από αρκετό χρονικό διάστημα να σταματήσει την τριχόπτωση , προσθέτει μινοξιδίλη , την οποία θα αξιολογήσει ανάλογα με το εάν του δώσει τριχοφυία .
 

sovagg

New Member
Απ: ερωτση για μινοξιδιλη και προσκαρ

Γεια σου φιλε akol.Η περιπτωση σου μου δινει την εντυπωση οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε τη μινοξ με διαλλειματα γιατι ο οργανισμος καποτε τη συνηθιζει κ μετα ειτε τη βαζεις ειτε οχι ειναι το ιδιο κ το αυτο.Οταν ειχα παει σε καποιο δερματολογο πριν 3-4 χρονια περιπου,μου ειχε πει να βαζω ριγκειν Ιανουαριο-νοεμβριο καθε χρονου κ το δεκεμβριο να μη βαζω καθολου για να την ξεσυνηθισει λιγο ο οργανισμος...Τωρα το κατα ποσο ειναι σωστη η αποψη του...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα