εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kakashi

Member
εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι πολυ απο εσας κατα τη διαρκεια τ χρονου αντιμετωπιζουν πιο εντονη τριχοπτωση απο οτι συνηθως...οσοι το παρατηρουν αυτο ας πουν την εμπειρια τους λιγο για το ποια περιοδο του χρονου το παθαινουν ποσες τριχες χανουν συνολικα καθημερινως στην εποχιακη τους τριχοπτωση κ γενικα οτιδηποτε αλλαγη παρατηρουν στα μαλλια τους κατα τις περιοδους που το παθαινουν....ειναι φυσιολογικη η εποχικη τριχοπτωση???κ αν ναι για ποσο εντονη μιλαμε??εχω εδω κ κατι μερες που το μαλλι μ εχει γινει αδυναμο κ χανω 150-300 τριχες τη μερα..... :'(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

Δε ξερω τι συμβαινει να σου πω την αληθεια μιας και πριν το διαβασω εδω δεν το εδινα σημασια.Τωρα που εχω αρχισει θεραπεια εδω κι ενα μηνα(οχι ολοκληρωμενη περιμενω κανα μηνα) αυτες τις μερες εχω κι εγω εντονη τριχοπτωση.Καποια στιγμη εβλεπα ελαχιστες τριχες οταν σκουπιζομουν με την ετσετα στο μπανιο και οταν εφτιαχνα τα μαλλια μου με πηλο.εδω και 4-5 μερες ομως αυξηθηκε ο αριθμος.Λογικα ειναι εποχιακη τριχοπτωση οποτε δεν ανησυχω και τοσο να σου πω την αληθεια.Πιστευω το ιδιο συμβαινει και με σενα.παντως ρε παιδια το νουμερο 150-300 μου φαινεται πολυ μεγαλο.Θεωρω πως χανω γυρω στις 100 τριχες την ημερα εγω.Ευχομαι με την θεραπεια να γεμισω vertex και πισω αντε και λιγο κροταφο.Τελος παντων ημουν λιγο :eek:fft: αλλα καταληγω οτι ειναι κατι φυσιολογικο πιστευω φιλε kakashi μιας κι εγω αυτες τις μερες βλεπω αυξημενη τριχοπτωση
 

kakashi

Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

βεβαια ειναι αυτο που λενε οτι σημασια εχει ποσες σ βγαινουν απο αυτες που χανεις....εγω παντα εχανα πολλες τριχες....απο τα 14 που θυμαμαι να ασχολουμαι με μαλλια εχανα παρα πολλες τριχες τη μερα.100 σιγουρα...ισως να εχανα κ απο πιο μικρος αλλα τωρα στο δημοτικο σιγα να μην με απασχολουσε αυτο.......κ στην εποχικη εχανα καμμια 200...αλλα μεχρι σημερα που ειμαι 20 δεν εχω καμμια τρελη αραιωση...αραιωσαν βεβαια σε σχεση με τα 14 αλλα λιγο....ωστοσο εχω πολυ αραιο μαλλι γενικα...παντα ειχα :'(....αλλα φετος αυτη την περιοδο κ περυσι την ιδια περιοδο σεμτεμβριο για κανα 1 μινα κ κατι εχανα ημερησιως 250 τριχες μεσο ορο...κ τωρα μου φιανεται τα ιδια θα γινουν παλι....κ την ανοιξη το παρατηρησα αυτο περυσι αλλα για λιγοτερες μερες κ λιγο πιο ηπια τριχοπτωση....κοιτιεμαι στον καθρεφτη αλλα βλεπω το μαλλι μ το ιδιο σε πυκνοτητα σε σχεση με περυσι το σεπτεμβριο...αλλα φοβαμαι μηπως αραιωσαν λιγο κδεν το παρατηρω η δεν θελω να το παραδεχτω....κ σιγα σιγα θα μεινω μονο με το ωραιο μ χαμογελο (θα φυγουν τα μαλλακια μ :'()οπως η φατσουλα αυτη ;D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

Tιποτα το ιδιαίτερο απο μενα μεχρις στιγμης. ;)
 

kakashi

Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

τυχερε..........γενικα παρατηρεις κατα τη διαρκεια του χρονου αυξημενη τριχοπτωση χωρις να αλλαξεις τη θεραπεια σ???
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

kakashi είπε:
τυχερε..........γενικα παρατηρεις κατα τη διαρκεια του χρονου αυξημενη τριχοπτωση χωρις να αλλαξεις τη θεραπεια σ???

Δυσκολα αλλαζω θεραπεια αλλα ποτε δεν εχω παρατηρήσει κατι το εντονο και να πω οτι κατι γινετε εδω.
 

kakashi

Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

φιλε μ αναρ βλεπω στην υπογραφη σ για νανοκαπς....ειδες αποτελεσματα με αυτο??παρενεργειες εχει???εχεις κανενα λινκ να διαβασω γιαυτο???κ τελος απο ιντερνετ το παραγγελνεις η υπαρχουν κ ελλαδα??
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

kakashi είπε:
φιλε μ αναρ βλεπω στην υπογραφη σ για νανοκαπς....ειδες αποτελεσματα με αυτο??παρενεργειες εχει???εχεις κανενα λινκ να διαβασω γιαυτο???κ τελος απο ιντερνετ το παραγγελνεις η υπαρχουν κ ελλαδα??

Εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημένος παρενεργειες δεν εχω.
Διάβασε εδω www.nanogen.gr
 

spi

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

Φιλε Kakashi εισαι ακριβως η ιδια περιπτωση με μενα.Ποτε δν ειχα το πλουσιο μαλλι αλλα τα τελευταια 2 χροναι εχει αραιωσει επικινδυνα,ειμαι τωρα στα 22.Αρχισα θεραπεια πριν 1 μηνα και σε λιγο θα προσθεσω Regaine.Εγω αν και δεν ειχα πυκνοτητα στα μαλλια μου παντα ειχαν να λενε οτι εχω ωραιο μαλλι μαλλον με εφαγαν αυτες οι γκομενες :p 8) .ΕΛπιζω με την θεραπεια αυτη να αποκτησω το μεγαλυτερο μερος των μαλλιων μου ξανα,γιατι εχω λοξα με αυτα οπως οι περισσοτεροι.Αnar εσυ ποιο απ ολα τα προιοντα που εχει χρησιμοποιεις?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

ANAR είπε:
[quote author=kakashi link=topic=2137.msg39085#msg39085 date=1283921942]
φιλε μ αναρ βλεπω στην υπογραφη σ για νανοκαπς....ειδες αποτελεσματα με αυτο??παρενεργειες εχει???εχεις κανενα λινκ να διαβασω γιαυτο???κ τελος απο ιντερνετ το παραγγελνεις η υπαρχουν κ ελλαδα??

Εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημένος παρενεργειες δεν εχω.
Διάβασε εδω www.nanogen.gr
[/quote]

Aλλο ενα ανυποψιαστο μελος πιαστηκε στα διχτυα του ΑΝΑR........ :18m:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

χεχεχε μαλλον!!!εμ κι εγω καψερος με το διαβασμα δε στροφαρω και πολυ στα αλλα :p
 

mikipitri

Member
Απ: εμπειριες σας για εποχικη τριχοπτωση

δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω σε αυτό το θέμα, αλλά η περίπτωσή μου μοιάζει με εποχιακή τριχόπτωση διαρκειας... και βασικά θα ήθελα να ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος...

λοιπόν, έχουμε εν συντομία:

πέρσι και φέτος τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο όχι μόνο έχω ελάχιση τριχόπτωση (10 τρίχες τη μέρα το πολύ) αλλά και το μαλλί μου δείχνει πιο πυκνό, δεν λαδώνει και η διάμετρος της τρίχας δείχνει μεγαλύτερη!!! με λίγα λόγια νιώθω ότι έχω μαλλιά!!! υπόψη, από τον Οκτώβριο η θεραπεία που ακολουθώ είναι ανα 3-4 μέρες το διάλλυμα georgetumpa και λούσιμο μέρα παρά μέρα...

Δυστυχώς, αρχές Ιανουαρίου εντελώς στα ξαφνικά και πέρσι και φέτος αρχίζει εντονότατη τριχόπτωση και τα μαλλιά μου δείχνουν αραιά, γυαλίζει όλο το κεφάλι, η τρίχα φαίνεται πιο αδύνατη και λαδώνουν και πιο εύκολα!!!

έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτο το φαινόμενο? και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να σταθεροποιήσω την κατάσταση Νοεμβριου-Δεκεμβρίου???
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα