απωλεια τριχων ποδια-χερια

gagadou

New Member
Έχω χάσει τρίχες σε χέρια και σε πόδια...έχω επισκεφτεί γιατρούς..
Άλλος μου πε για γυροειδή και άλλο πως δεν είναι τίποτα και απλά τρίβονται με τα ρούχα και φεύγουν τώρα το χειμώνα..(???)

Είμαι 18 χρονών και τώρα που έφτασε το καλοκαίρι ντρέπομαι να βάλω κοντομάνικο ή βερμούδα...
Δεν ξέρω πως θα νιώσω ή τι θα πω όταν φίλοι-συμμαθητές κλπ. με ρωτήσουν τι έχουν τα χέρια μου και αλλού έχουν τρίχες και αλλού όχι...
Ακόμα και να ξύρίσω τελείως πχ τα πόδια μου,θα νιώσω άσχημα ακόμα κι αν κάποιος που δεν ξέρει για το θέμα μου κάνει μια απλή πλακίτσα(όπως γενικά γίνεται) για χαλάουα κλπ...

Όλη η κατάσταση με επηρεάζει πολύ και νιώθω άσχημα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baldy

Member
τουλαχιστον δεν χανεις τις τριχες στο κεφαλι σου τοτε θα ηταν χειροτερα!Τι να πουμε και εμεις
 

tyxaios

New Member
gagadou είπε:
Έχω χάσει τρίχες σε χέρια και σε πόδια...έχω επισκεφτεί γιατρούς..
Άλλος μου πε για γυροειδή και άλλο πως δεν είναι τίποτα και απλά τρίβονται με τα ρούχα και φεύγουν τώρα το χειμώνα..(???)

Είμαι 18 χρονών και τώρα που έφτασε το καλοκαίρι ντρέπομαι να βάλω κοντομάνικο ή βερμούδα...
Δεν ξέρω πως θα νιώσω ή τι θα πω όταν φίλοι-συμμαθητές κλπ. με ρωτήσουν τι έχουν τα χέρια μου και αλλού έχουν τρίχες και αλλού όχι...
Ακόμα και να ξύρίσω τελείως πχ τα πόδια μου,θα νιώσω άσχημα ακόμα κι αν κάποιος που δεν ξέρει για το θέμα μου κάνει μια απλή πλακίτσα(όπως γενικά γίνεται) για χαλάουα κλπ...

Όλη η κατάσταση με επηρεάζει πολύ και νιώθω άσχημα...
Φίλε μην αγχώνεσαι. Αν είναι κάπως ομοιόμορφη η απώλεια των τριχών μη σκας. Και δεν είναι φυσικά κάποιο πρόβλημα υγείας. Άλλοι δίνουν πάρα πολλά λεφτά για αποτριχώσεις κλπκλπ. Οκ, μπορεί να μην σου αρέσει αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό, ζήσε μ'αυτό. Έχει και τα καλά του. Καλύτερη (για μερικούς) εμφάνιση, περισσότερη καθαριότητα, κλπ!
 

gagadou

New Member
φίλε baldy,καταλαβαίνω τι εννοείς και πραγματικά δεν είμαι αχάριστος,ευτυχώς που δεν χάνω στο κεφάλι.(βέβαια κανείς δεν μου εγγυάται ότι δεν γίνεται να εξαπλωθεί και στο κεφάλι αυτό,μιας και συχνότερη μορφή τέτοιας αλωπεκίας ξεκινά από το κεφάλι..)Απλά το κάθε ένα έχει τα + και τα - του.Είναι πολύς ο κόσμος που έχει λίγη ή και πολλή καραφλίτσα,πολύ πιο λίγοι αυτοί που μπορεί να έχουν μεγάλα και άσχημα αισθητικά κενά από τρίχες.
tyxaios αυτό προσπαθώ να κάνω...είναι φορές που το ξεχνώ και το αποδέχομαι,άλλες φορές που αυτό με επηρεάζει και στην αυτοπεοίθηση μου και τη διάθεση μου.
Απ'ότι φαίνεται δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό προς το παρόν για πιο δραστικά φάρμακα ή χάπια,μιας και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή για άλλο πρόβλημα που έχω.
 

orestis

Member
Πολλες φορε οι τριχες στα ποδια μπορει να τριβοντε με τα ρουχα και να πεφτουν.
Στα χερια βεβαια μου φαινεται πιο απιθανο.
Σε μενα αυτο συμβαίνει καθε χειμωνα μονο στις γαμπες και μονο στην εξωτερικη τους πλευρα. Ολο το υπολοιπο ποδι ειναι μες την τριχα και το σημειο εξωτερικα της γαμπας ειναι σαν να το εχω ξυρισει.
Το καλοκαιρι ξαναβγαινουν.
Μηπως εχεις παρατηρησει και ξηροδερμια?
Αν ναι, θα πρεπει να βαζεις καποια λοσιον για ενυδατωση. Μιας και η ξηροδερμια επιδυνωνει την κατασταση.
 

gagadou

New Member
Όχι δεν έχω παρατηρήσει ξηροδερμία,τουλάχιστον αξιοσημείωτη...
Έκλεισα ραντεβού και με άλλο δερματολόγο για την Τετάρτη..να δούμε τι θα πει και αυτός..
 

stefanos152

New Member
Λοιπόν φίλε ακριβως αυτό που ειχες πάθει κι εσύ το έχω πάθει κι εγω (δεν ξερω ποια ειναι η τωρινή σου κατασταση)...στην εξωτερικη μεριά της γάμπας ειχα χάσει όλες τις τρίχες μου και υπήρχε και κάποια ξηροδερμία...εποχή που έγινε αυτό ήταν δεκέμβρης του 2013 και είχα αγχωθει κάπως...το καλοκαίρι όμως ξαναβγήκαν και δεκέμβρη του 2014 πάλι εχω απώλεια τριχών στη γάμπα η οποία παραμένει μέχρι τωρα ελπίζω το καλοκαιρι να βγούν ξανά αλλιώς θα παίξω tattoo...το χα ψάξει πολύ και ειχα πάει σε διάφορους δερματολόγους...το φαινόμενο αυτό κατέληξα ότι δεν σχετίζεται με τη γυροειδή αλωπεκια ή με το αν περνάς περίοδο αγχους...απλά συμβαίνει και ειναι γονιδιακό το θέμα...η γάμπα του πατέρα μου είναι ακριβώς ίδια με τη δικιά μου (στην εξωτερικά πλευρά δεν έχει καθόλου τρίχες)...τσέκαρε τη γάμπα του πατέρα σου...
 
Μπλουζα