Φρυδια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
Και μιας και σε αυτο το φορουμ ασχολουμαστε κυριολεκτικα με τριχες, να σας πω κατι για το οποιο δεν εχω βρει ακρη και πειστικη απαντηση.

Λογω της χρησης μινοξιδιλης μαλλον, ισως και του γεγονοτος οτι μεγαλωνουμε, εχω χασει πλεον εκεινα τα υπεροχα φρυδια που ειχα καποτε (η γυναικα μου τα σχολιαζε απο παλια!).

Τωρα εχω αρκετες μεγαλες τριχες στα φρυδια, που κατσαρωνουν, και γενικα ειναι εκτος ελεγχου.
Επειδη ειμαι ανδρας και οχι γυναικα που τα βγαζουν με τσιμπιδακια, εχω μπει πολλες φορες στον πειρασμο, με ενα ψαλιδι να διορθωσω την ατελεια.

Αλλα δεν ξερω, αν κανω κακο αντι για καλο.

Ρωτησα μια κομμωτρια, μου ειπε οτι μπορω να κοψω τριχα απο φρυδι και δεν θα ξαναμεγαλωσει. Δεν εχω εμπιστοσυνη ομως. Αν κοβωντας, μετα θεριεψει και μεγαλωσει παλι και ακομη πιο πολυ;

Γενικα τι ισχυει με τα φρυδια? Μπορω να κοψω τριχα ή θα χειροτερεψει επειτα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φρυδια

οπωσδήποτε αν κοψεις μια τριχα απο τα φρυδια σου θα ξανα μεγαλωσει απορω πως σου ειπε κατι τετοιο η κομμωτρια
εχω δει και πολλους ανδρες και γυναικες να κοβουν τα φρυδια τους και αυτα να ξανα μεγαλωνουν

κοβοντας την καποια στιγμη θα ξανα γινει οπως ηταν δεν πιστευω οτι θα μεγαλωσει πιο πολυ

επισης δεν πιστευω πως κοβοντας την θα γινει πιο αγρια

και καποιοι παππουδες που κουρευνται στον κολλητο μου επειδη εχουν μεγαλα φρυδια
την επομενη φορα που τους πετυχαινω οταν ξανα πανε να κουρευτουν παλι μεγαλα ειναι τα φρυδια τους

μπορεις να τα κοβεις αλλα θα πρεπει να το κανεις συχνα για να τα εχεις στο μακρος που θελεις
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φρυδια

εγώ ξύρισα (μου το ξύρισαν νοσηλεύτριες...) το φρύδι λόγω τραύματος (και ράμματα!) και ξαναβγήκε το ίδιο ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φρυδια

εγω το ειχα κανει γραμμη τοτε που σκιζαν στα πλαγια
πριν μερικα χρονια ηταν της μοδας τοτε για ενα φεγγαρι

και μαι χαρα βγηκε παλι και το ειχα κανει περιπου 6 μηνες συνεχομενα το ξυριζα
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Φρυδια

Mε ολα αυτα που λετε, καταλαβαινω οτι υπαρχει μεσα μας γονιδιακη πληροφορια, να εμφανιζονται, και να φτανουν σε συγκεκριμενο μακρος.
Καλο αυτο μεν, αλλα μαλλον τελικα δεν εχω ορεξη συνεχεια να τις κοβω, αφου θα επανεμφανιζονται. Θα τα αφησω, εκτος κι αν παραγινει το κακο!
 

mikipitri

Member
Απ: Φρυδια

με τη χρήση μίνοξ μπορεί να μην έχω βγάλει μαλλιά, αλλά τα φρύδια μου κοντεύουν να γίνουν σαν του Καραμανλή :(
πολύ χοντρή τρίχα και μεγαλώνουν σαν να είναι τρίχες από κεφάλι! έβγαλα μια με τσιμπιδάκι και είναι περισσότερο από 2εκατοστά!!!
εκτός από το να τις βγάζω μια μια με το τσιμπιδάκι (το βαριέμαι και δεν το θεωρώ και τόσο αντρικό) τι αλλο θα μπορούσα να κάνω?
προτείνεται καμιά ιδέα γιατί σε λίγο θα χρειάζεται να τα χτενίζω... :( :( :(
 

mikipitri

Member
Απ: Φρυδια

αντί για μαλλιά εμείς βγάζουμε φρύδια... τι να πω ρε φούστη μου??? furious3
σκέφτομαι ότι αν τα κόψω με ψαλιδάκι τότε θα βγουν πιο μεγάλα και θα τα κάνω κοτσίδα στο τέλος...
και μετά ίσως τα χτενίζω όλα πίσω :D :D :D
αν σταματήσω τη μίνοξ λέτε να πέσουν και τα φρύδια? :chinscratch :chinscratch
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Φρυδια

mikipitri είπε:
με τη χρήση μίνοξ μπορεί να μην έχω βγάλει μαλλιά, αλλά τα φρύδια μου κοντεύουν να γίνουν σαν του Καραμανλή :(
πολύ χοντρή τρίχα και μεγαλώνουν σαν να είναι τρίχες από κεφάλι! έβγαλα μια με τσιμπιδάκι και είναι περισσότερο από 2εκατοστά!!!
εκτός από το να τις βγάζω μια μια με το τσιμπιδάκι (το βαριέμαι και δεν το θεωρώ και τόσο αντρικό) τι αλλο θα μπορούσα να κάνω?
προτείνεται καμιά ιδέα γιατί σε λίγο θα χρειάζεται να τα χτενίζω... :( :( :(

Εγω που δεν εχω χρησιμοποιησει minox (για πολυ λιγο στα 20 μονο μου νομιζω) εχω το ιδιο θεμα με το περασμα του χρονου.

Πολλες φορες τρελαινομαστε και νομιζουμε οτι για ολα φταινε φινα ,μινοξ κτλ
Μερικες φορες ισχυει,πολλες φορες πιστευω πως οχι...
 

mikipitri

Member
Απ: Φρυδια

μέχρι τα 34 και κάτι που δεν είχα χρησιμοποιήσει μίνοξ παρά μόνο για ένα μήνα στα 20 είχα μια χαρά φρυδάκια...
τώρα μετά από ούτε δύο χρόνια μίνοξ με βλέπω και δεν πιστεύω ότι είμαι εγώ...
τόσο πολύ να φταίει η ηλικία? και δεν υπάρχει τέτοια προδιάθεση από την οικογένεια! όλοι μια χαρά είναι στα φρύδια
(ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ άνοιξα :D :D :D)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Alexalmighty

New Member
Απ: Φρυδια

το θεωρω must για εναν αντρα να βγαζει τα φρυδια του οταν πλεον ειναι πολυ χοντρα και πολυ κοντα στα ματια η κοντευουν να γινουν μονοφρυδο :p μην αγχωνεστε μηπως δεν ειναι αντρικο προσωπικα οσες κοπελες ξερω εκτιμουν ο αντρας να περιποιειται τα φρυδια του και μαλιστα οι 2 τελευταιες κοπελες μου που ηξεραν οτι το εκανα με βοηθουσαν κιολας ;)

επισης αμα ειναι παρα πολυ πυκνα ( σαν υποστεγα ειναι τα δικα μου :p ) η υπαρχουν τριχουλες που πετανε μην φοβηθειτε να τις κοψετε δεν προκετε να θεριεψουν περισσοτερο η κατι τετοιο, το κανω αρκετα χρονια.

τα ωραια φρυδια αναδεικνυουν βλεμμα και προσδιδουν γοητεια οποτε φτιαξτε τα!
 

mikipitri

Member
Απ: Φρυδια

μονόφρυδο δεν έχω... ακόμα τουλάχιστον
δεν είναι ιδιαίτερα πυκνά, αλλά πολύ μακριές οι τρίχες και βγαίνουν τρίχες προς τα πάνω!!!
μεγαλώνει σε πλάτος, αν γίνομαι αντιληπτός και μάλιστα με κανονικές τρίχες, όχι χνούδι!
για αυτό δεν ξέρω τι να κάνω.
αν βγάλω τις μακριές τρίχες θα φαίνονται κενά... μήπως να επισκεφτώ καμιά αισθητικό? :chinscratch
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Φρυδια

Εγω τα τελευταια χρονια βλεπω να βγαινου μεγαλες τριχες στα φρυδια και οταν λεω μεγαλες εννοω σχεδον τριχα κεφαλιου χαχα
Αν χρησιμοποιουσα μινοξ και διαβαζα καποια ποστς αντιστοιχα για το θεμα,θα ελεγα οτι φταιει η μινοξ.
Επισης αν ειχα αρχισει φινα θα ελεγα οτι φταιει για την πεσμενη λιμπιντο που εχω και κανα 20ημερο χεχε...
Απλα κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου,γιατι εχω σκεφτει πολλες φορες οτι θα τα εριχνα οντως ολα εκει.

Για την ιστορια δν χρησιμοποιω τπτ τοπικο.
 
Απ: Φρυδια

λιγο ψαλιδακι, προσεκτικα στην αρχη κι ολα ειναι ευκολα. χαρα στο πραμα. μολις με χαλανε μερικες παλιοτριχες τις ψαλιδιζω και τελος. ενταξει δεν θα γινω και σκατοφλωρος να ασχολουμαι τοσο πολυ με την εμφανιση. εξαλλου ειναι κατι πολυ ευκολο.
 
Απ: Φρυδια

Δε μου είχε περάσει ποτέ απ'το μυαλό πως μπορεί να ευθύνεται η τοπική αγωγή για τις μακριές πρασινό(?)ξάνθες τρίχες που φυτρώνουν στα κανονικά μαύρα φρύδια μου. :dying:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα