Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Maria

New Member
Πρόσφατα η δερματολόγος μου έδωσε στην αδερφή μου φιναστερίδη (1mg νομίζω) και στη μητέρα μου 2,5mg ημερησίως γιατί έχουν ΑΑ. Εμένα δε μου έδωσε, μάλλον γιατί δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο αυτές. Δεν έδωσε για τοπική λοσιόν τίποτα. Θα περιμένω να δω τι αποτελέσματα θα έχουν...

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει δοκιμάσει φιναστερίδη με θετικά αποτελέσματα ως προς την επανέκφυση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spartangr01

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Maria είπε:
Πρόσφατα η δερματολόγος μου έδωσε στην αδερφή μου φιναστερίδη (1mg νομίζω) και στη μητέρα μου 2,5mg ημερησίως γιατί έχουν ΑΑ. Εμένα δε μου έδωσε, μάλλον γιατί δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο αυτές. Δεν έδωσε για τοπική λοσιόν τίποτα. Θα περιμένω να δω τι αποτελέσματα θα έχουν...

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει δοκιμάσει φιναστερίδη με θετικά αποτελέσματα ως προς την επανέκφυση;

Φιναστεριδη σε γυναικες???
Πρωτη φορα το ακουω αυτο
Αλλα αφου στο εδωσε γιατρος κατι θα ξερει παραπανω.
Καλη επιυχια.
 
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Λίγο δύσκολο να βρεθεί εδώ κοπέλα που τα παίρνει φιναστεριδη. Εγώ παίρνω απο τον περασμένο Μάρτιο αλλά μαζί με φλουταμίδη. Βάζω και τοπικά (απο μόνη μου).
Περίπου Μαρία σε τι κλίμακα βρίσκονται η μητέρα σου και η αδερφή σου;
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Δες εδώ: http://www.rahalhairtransplant.com/abouthairloss/femalehairloss/femaleludwigscale/
Η μητέρα μου είναι μάλλον ΙΙΙ, η αδερφή μου ΙΙ-2 κι εγώ κάπου μεταξύ Ι-3 και Ι-4...
Εσύ Χριστίνα;
Έχεις δει κάποια διαφορά με τη φιναστερίδη; Λένε ότι χρειάζεται κανα χρόνο θεραπεία για να βγει μαλλί...
 
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Το είχα ξαναγράψει ότι μετά από κάποιους μήνες χρήσης μιας λοσιόν δερματολόγου είχα ΄πολύ μεγάλη τριχόπτωση, λιπαρότητα μέχρι και πιτυρίδα!Πιτυρίδα δεν είχα ποτέ πρίν!

Όταν είχα γράψει για πρώτη φορά εδώ στο forum ήμουνα μάλλον 2-ΙΙ . Η μεγάλη μου διαφορά όμως είναι ότι το μαλλί είναι όλο αραιωμένο (ακόμη και τώρα). Αλλά και σαν 2-ΙΙ δεν ήταν όπως δείχνει στη φωτογραφία τελείως φαλακρό τρίχες υπήρχαν.

Είχα ξεκινήσει πρώτα τοπικά και μετά πήρα τα χάπια. Τώρα νομίζω ότι είμαι κλίμακα 1 αλλά δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες αυτές γιατί δε μοιάζει ιδιαίτερα. Είναι όλο αραιωμένο. Κοίτα ο γιατρός είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί εκτός του ότι είναι καλύτερα είναι καλύτερη και η ποιότητα της τρίχας. Κι εγώ είμαι ευχαριστημένη αλλά όχι τόσο όσο θα ήθελα.
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Χριστίνα έχεις τρομερή βελτίωση, απ'όσο μπορώ να φανταστώ σύμφωνα με τις κλίμακες. Σου έυχομαι ακόμα καλύτερα να πας! Μέσα σε πόσο καιρό έκανες αυτή την βελτίωση από ΙΙ-2 σε Ι; Κι η αδερφή μου έχει γενικώς αραιωμένο μαλλί όπως εσυ, ενώ εγώ έχω μόνο πάνω-μπρος το πρόβλημα (κι η μητέρα μου αλλά σε πολύ έντον βαθμό).
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω φιναστερίδη... Μπορεί να την παίρνεις μαζί με τα αντισυλληπτικά;
 
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Μαρία η βελτίωση είναι συνολικά καλή αλλά μάλλον δεν είναι έτσι όπως φαντάζεσαι ;D
Το πρόβλημα έννοείται ότι δεν έχει λυθεί και δε πιστεύω πλέον και σε πολλά πράγματα γιατί έχουν περάσει αρκετοί μήνες και εκτός απο φιναστερίδη παίρνω και φλουταμίδη και νομίζω ότι θα έπρεπε να είμαι σε καλύτερη κατάσταση.

Κοίτα με τις κλίμακες είμαι λίγο μπερδεμένη γιατί μία γνωστή μου μεγαλύτερης ηλικίας απο εμάς που εγώ οπτικά δεν την έκανα κλίμακα ΙΙ (αλλά μικρότερη) πήγε σε γιατρό και της έκανε τριχοριζόγραμμα και διάφορα άλλα, ούτε που θυμάμαι πώς λέγονται, και της είπε ότι είναι κλίμακα ΙΙ. Οι κλίμακες λογικά έχει να κάνει και με το πόσα μαλλιά είχες πρίν αρχίσουν να αραιώνουν και η συγκεκριμένη είχε πάρα πολλά.

Ελπίζω να μη σκέφτεσαι να πάρεις απο μόνη σου φιναστερίδη!! Μαρία μόνο με παρακολούθηση γιατρού τέτοια φάρμακα, εξάλλου δεν έχει εγκριθεί για μας αυτό μη το ξεχνάμε ;)
Eμένα ο ενδοκρινολόγος μου το χορήγησε. Και τώρα που έχω ξεκινήσει αντισυλληπτικά ναι συνεχίζω κανονικά. Δεν μου σταμάτησε τη φιναστερίδη.

Αλήθεια όμως Μαρία γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα να κάνεις κάτι με τοπικά απο το να σκέφτεσαι φιναστερίδη; Πάντα σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία δε θεωρώ τη φιναστερίδη το μαγικό χάπι για γυναίκα.
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Χριστίνα είπε:
Αλήθεια όμως Μαρία γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα να κάνεις κάτι με τοπικά απο το να σκέφτεσαι φιναστερίδη;

Χριστινάκι παίζω λίγο με την ιδέα της φιναστερίδης γιατί στο σημείο της αραίωσης (πάνω και μπροστά που είναι το πιο ζόρικο) δε βλέπω επανέκφυση και μινοξιδίλη φοβάμαι νά βάλω γιατί όταν έβαζα είχα πρήξιμο και ταχυκαρδίες. Δεν ξέρω τι να κάνω...

Magic810 ενδιαφέρουσα η έρευνα..
 
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Maria καταλαβαίνω τι λές γιατί απ' όσα έχεις πεί έχεις κληρονομικότητα όπως κι εγώ και έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ δύσκολο (για να μη πώ ανέφικτο) το μαλλί να επανέλθει με τα φάρμακα που έχουμε μέχρι τώρα εκτός αν κάποια είναι από τις τυχερές και ανταποκριθεί ο οργανισμός της. Το καλό με σένα είναι σχετικά πρόσφατο το πρόβλημα, ότι είσαι σε μικρή κλίμακα και αν θυμάμαι καλά μόνο επάνω έχεις πρόβλημα ενώ το υπόλοιπο μαλλί είναι εντάξει.

Πάντως άν αποφασίσεις να πάρεις φιναστερίδη κατα την άποψή μου πρέπει να βρείς γιατρό να παρακολουθεί τις ορμόνες σου και να κάνεις εξετάσεις για να ελέγχεσαι. Αν η δερματολόγος που έχεις αρνήται να σου δώσει γιατί θεωρεί ότι δεν το χρειάζεσαι ( άντε τώρα να την πείσεις ότι εσύ θέλεις το κάτι παραπάνω ) βρές και κάποιον άλλον μόνο και μόνο για να παρακολουθεί τις αλλαγές των ορμονών σου.
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Δίκιο έχεις Χριστίνα...άντε να πείσεις το γιατρό ότι θες το κάτι παραπάνω... στη μαμά μου και την αδερφή μου τους έδωσε φιναστεριδη γιατι έχουν όντως μεγάλο πρόβλημα. Εγώ είμαι σε πιο καλή κατάσταση γι'αυτό με πήγε πιο συντηρητικά: τώρα τελειώνω τον 8ο κύκλο αντισυλληπτικά και θα πάω πάλι να με δει από βδομάδα να δούμε πώς θα συνεχίσω... δεν έχω τριχόπτωση αλλά δεν έχω και regrowth! Θα της συζητήσω το ενδεχόμενο της φιναστερίδης.
Ο ενδοκρινολόγος που σου έδωσε φιναστερίδη το έκανε κατόπιν δικής σου "απαίτησης" ή έκρινε ότι το χρειάζεσαι, βλέποντας και το βαθμό της αραίωσής σου;
Τοπικά η φιναστερίδη λες να βοηθάει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Maria είπε:
δεν έχω τριχόπτωση αλλά δεν έχω και regrowth!
Σε αυτή την κατάσταση είμαι πολλούς μήνες Μαρία. Σ'εμένα ίσως όμως να φταίει ότι είναι και πολλά τα χρόνια. Υπάρχουν διαστήματα (στα σημεία που μπορώ να δώ) που βγάζω πολλές αδύναμες τριχούλες αλλά δε γίνονται κανονικές γερές τρίχες με αποτέλεσμα να πέφτουν, γι'αυτό και δεν έχω άλλη πύκνωση αλλά μία εκνευριστική στασιμότητα :(

Maria είπε:
Ο ενδοκρινολόγος που σου έδωσε φιναστερίδη το έκανε κατόπιν δικής σου "απαίτησης" ή έκρινε ότι το χρειάζεσαι, βλέποντας και το βαθμό της αραίωσής σου;
Όχι δεν του το ζήτησα εγώ. Απο μόνος του. Και να σου πώ την αλήθεια δε νομίζω ότι αν του ζητούσα εγώ κάποιο φάρμακο ότι θα μου το έδινε. Γιατί μία φορά που πήγα να τον ρωτήσω για ντουταστερίδη δεν το συζήτησε καθόλου.

Maria είπε:
Τοπικά η φιναστερίδη λες να βοηθάει;
Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό, αλλά επειδή παίρνω από το στόμα το άφησα. Τί να σου πώ Μαρία μακάρι να ήξερα. Μπορεί και να το δοκίμαζα. Από τη στιγμή όμως που δεν έχεις τριχόπτωση μήπως αυτό που χρειάζεσαι είναι κάποιο growth stimulant και όχι DHT blocker :chinscratch ;
Αφού είχες προβλήματα με το regaine, αν δοκίμαζες το tricomin που υποτίθεται ότι δίνει ήπιο regrowth;
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Χριστίνα έχεις δίκιο για το regrowth... σκέφτομαι κάποια λοσιόν με tretinoin και betnovate χωρίς μινοξιδίλη. Θα το συζητήσω με τη δερματολόγο, καθώς και για φιναστερίδη (χάπι ή τοπικά) και φλουταμίδη...
Θα στείλω προσεχώς νεότερα μιας και σήμερα θα την επισκεφθώ...
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Χτες επισκέφθηκα τη δερματολόγο... η επίσκεψη ήταν μια απογοήτευση, βιαζόταν και δε μου έδωσε καμία σημασία, τέλος πάντων δε σχολιάζω...
μου έδωσε μόνο το movesan σε lotion που είναι η ίδια ουσία με το elocon. Μπορείς να το χρησιμοποιείς για μεγαλύτερα διαστήματα από ότι το betnovate μου είπε. Αλλά να το βάζω 2-3 φορές τη βδομάδα μετά το λούσιμο μόνο..
Για τη φιναστερίδη μου είπε να πάρω (αν στις εξετάσεις αίματος η φερριτίνη μου είναι καλή, οπότε δε μας μένει κάτι άλλο.. είμαι σίγουρη ότι θα είναι καλή γιατί παίρνω πολύ καιρό σίδηρο. Οπότε με βλέπω να ξεκινάω κι εγώ φιναστερίδη..)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

κοριτσια μην ξεχασετε οτι αν καποια ειναι να μεινει εγκυος
η σκοπευει η οτισηποτε εχει σχεση με την εγκυμοσυνη

η χρηση της φιναστεριδης πρεπει οπωςδηποτε να σταματησει
καθως μπορει να προκαλεσει τερατογενεσεις στο εμβρυο
η να συμβαλει αρνητικα στο φυλο του παιδιου

ελπιζω να σας το ειπε ο γιατρος σας
 

Maria

New Member
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Παναγιωτης είπε:

ελπιζω να σας το ειπε ο γιατρος σας

Παναγιώτη ευτυχώς που το λες και ευτυχώς που μπορούμε και μαθαίνουμε και κάτι παραπάνω μέσω φόρουμ / ίντερνετ. Εμένα δε μου έδωσε φινα, αλλά στην αδερφή μου -που είναι και σε αναπαραγωγική ηλικία- δεν της το είπε! ...

Χριστίνα δε μου είπε γιατί μου το έδωσε , με εξέτασε "στο γόνατο" και δε συζητήσαμε.. Δεν κοίταξε το κεφάλι μου , μόνο την καρτέλα μου όπου είχε σημειώσει από παλιά τη ΣΔ και κόλλησε μαλλον εκεί και μου το έδωσε για να βελτιώνει τη ΣΔ. (αν και την τελευταία φορά που με είχε εξετάσει με το φακό είχε μείνει άναυδη που είχε εξαφανιστεί η ΣΔ με το emu oil που έβαζα). Ίσως το έδωσε και για τριχοτονωτικό , ή και για τα 2..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

την κορτιζονη μαλλον για στημ Σμηγ . Δερμ. την εδωσες

το αλλο για τονοτικο
 
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

Αχ βρε Μαρία όταν παίρνουμε φάρμακα που επηρεάζουν τις ορμόνες μας και αν δεν γνωρίζουμε ρωτάμε τον γιατρό που μας τα χορηγεί. Γυναίκες είμαστε.... Γενικά είμαι λίγο αντίθετη να τα δίνουν δερματολόγοι (όχι ότι κι εγώ δεν είχα πάρει απο δερματολόγο..αλλά απο τα λάθη σου μαθαίνεις) και το λέω αυτό γιατί δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να παρακολουθούν τις αλλαγές των ορμονών σου όταν παίρνεις τέτοια φάρμακα όπως και οι ενδοκρινολόγοι δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για τα δερματικά.... Και ο δερματολόγος να στα δώσει θα πρέπει να έχεις εναν ενδοκρινολόγο για να βλέπει τις ορμονικές εξετάσεις σου ;)

Αυτό δε καταλαβαίνω αφού είχε εξαφανιστεί η ΣΔ με το emu oil ποιος ο λόγος ύπαρξης της κορτιζόνης. Μερικές φορές γι’αυτό νευριάζω γιατί 2-3 φάρμακα δίνουν για ότι να ‘ναι!!!!!!!!!!!!

Παναγιώτη βλέπω ότι πάντα το τονίζεις για περίπτωση εγκυμοσύνης αλλά το θεωρούσα και περιττό από ένα σημείο και έπειτα αλλά μάλλον δεν είναι… (Μαρία μη με παρεξηγήσεις χαριτολογώντας το λέω επάνω στον πανικό και εγώ τα ίδια και χειρότερα κάνω)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φιναστερίδη και γυναικεία τριχόπτωση

ναι χριστινα επειδη πιστευω ειναι η πιο σημαντικη παρενεργεια
και επειδη το εχω τονισει αλλου φανταστηκα οτι η κοπελα δεν θα το εχει διαβασει

το ξερω χριστινα οτι πολλες φορες κατανταει κουραστικο
να διαβαζεις τα ιδια και τα ιδια , αλλα τα αποτελεσματα τα βλεπεις δυστυυχως

βασικα οταν υπαρχουν τετοιες παρενεργεις για μενα ειναι κατι σαν εγκλημα να μην το αναφερουν οι γιατροι
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα