Υπερβολικη τριχόπτωση απο μινοξιδιλη

Katerina5

New Member
Καλησπέρα. Ειμαι 33 ετών και πριν ένα μήνα πήγα σε δερματολόγο για την έντονη τριχόπτωση που ειχα εδω και κατι μήνες. Παντα ειχα τριχόπτωση, αλλα τους τελευταίους μήνες έγινε χειρότερη. Μου είπε πως μάλλον φταίει ο κοβιντ που περασα και μου έγραψε μινοξιδιλη 5% με κορτιζόνη πρωί-βραδυ και κάποιες βιταμίνες. Ειμαι στον ένα μήνα θεραπείας και εχω ήδη χάσει τα μισά μαλλιά μου. Ήταν ήδη λεπτά και λίγα και τώρα φαίνονται ακόμη λιγότερα. Νιώθω απαίσια και εχω πέσει ψυχολογικά. Οσους γιατρους ρώτησα μου είπανε πως ειναι φυσιολογικο στην αρχή της θεραπείας. Πριν ξεκινήσω ήμουν πολυ καλυτερα, φοβάμαι μήπως έκανα λάθος. Ποτε θα σταματήσει αυτή η έντονη τριχόπτωση; Θα δω αποτέλεσμα; Ειμαι απελπισμένη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλημέρα Κατερίνα. Η μινοξιδίλη δουλεύει ως εξής. Είναι αγγειοδιασταλτικό, που σημαίνει μην το παρακάνεις στην ποσότητα αλλιώς έχεις ταχυπαλμίες και ζαλάδα. Όταν την βάζεις στο κεφάλι οι τρίχες παίρνουν εξτρά αιμάτωση και θρεπτικά στοιχεία και είναι σαν να κάνεις μασάζ όλη μέρα κάτι που κάνει τις τρίχες να ξαναζωντανεύουν. Όμως ο τρόπος που γίνεται αυτό είναι το να απορρίψει την τρίχα (να πέσει δλδ) και να αρχίσει να βγαίνει η νέα τρίχα απο πίσω δυνατότερη. Όταν οι τρίχες μεγαλώνουν με ταχύτητα 1,25εκατοστά τον μήνα.. καταλαβαίνεις οτι όσες τρίχες πέσουν θα χρειαστούν 2 χρόνια μέχρι να φτάσουν τα άλλα μαλλιά αμα είναι μέχρι τους ώμους. Αυτό δίνει για μερικούς μήνες χειρότερη εμφάνιση πρίν καλυτερεύσει και διαρκεί ανάλογα την ζημιά 5-6 μήνες πριν δείς την βελτίωση. Να ξέρεις οτι εαν δεν θεραπεύσεις την αιτία που σου προκαλεί την τριχόπτωση, όταν σταματήσεις την μινοξιδίλη όσα μαλλιά σου έβγαλε θα πέσουν σε 6 μήνες. Χωρίς φωτογραφία δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο οπότε υπομονή.
 

adelino225

Active Member
Καλησπέρα. Ειμαι 33 ετών και πριν ένα μήνα πήγα σε δερματολόγο για την έντονη τριχόπτωση που ειχα εδω και κατι μήνες. Παντα ειχα τριχόπτωση, αλλα τους τελευταίους μήνες έγινε χειρότερη. Μου είπε πως μάλλον φταίει ο κοβιντ που περασα και μου έγραψε μινοξιδιλη 5% με κορτιζόνη πρωί-βραδυ και κάποιες βιταμίνες. Ειμαι στον ένα μήνα θεραπείας και εχω ήδη χάσει τα μισά μαλλιά μου. Ήταν ήδη λεπτά και λίγα και τώρα φαίνονται ακόμη λιγότερα. Νιώθω απαίσια και εχω πέσει ψυχολογικά. Οσους γιατρους ρώτησα μου είπανε πως ειναι φυσιολογικο στην αρχή της θεραπείας. Πριν ξεκινήσω ήμουν πολυ καλυτερα, φοβάμαι μήπως έκανα λάθος. Ποτε θα σταματήσει αυτή η έντονη τριχόπτωση; Θα δω αποτέλεσμα; Ειμαι απελπισμένη
Κατερινα αν τα μαλλια σου πεσανε απο τον covid ,τοτε θα επανελθουν...Μην σε αγχωνει αυτο...Ειχα μια γνωστη της οποιας της επεσαν και αυτης απο covid και εβαλε μινοξιδιλη,και επανηλθαν...Το βασικο ειναι να μαθεις απο τι προηλθε η τριχοπτωση για να λαβεις και την καταλληλη θεραπεια....
 

Katerina5

New Member
Καλημέρα Κατερίνα. Η μινοξιδίλη δουλεύει ως εξής. Είναι αγγειοδιασταλτικό, που σημαίνει μην το παρακάνεις στην ποσότητα αλλιώς έχεις ταχυπαλμίες και ζαλάδα. Όταν την βάζεις στο κεφάλι οι τρίχες παίρνουν εξτρά αιμάτωση και θρεπτικά στοιχεία και είναι σαν να κάνεις μασάζ όλη μέρα κάτι που κάνει τις τρίχες να ξαναζωντανεύουν. Όμως ο τρόπος που γίνεται αυτό είναι το να απορρίψει την τρίχα (να πέσει δλδ) και να αρχίσει να βγαίνει η νέα τρίχα απο πίσω δυνατότερη. Όταν οι τρίχες μεγαλώνουν με ταχύτητα 1,25εκατοστά τον μήνα.. καταλαβαίνεις οτι όσες τρίχες πέσουν θα χρειαστούν 2 χρόνια μέχρι να φτάσουν τα άλλα μαλλιά αμα είναι μέχρι τους ώμους. Αυτό δίνει για μερικούς μήνες χειρότερη εμφάνιση πρίν καλυτερεύσει και διαρκεί ανάλογα την ζημιά 5-6 μήνες πριν δείς την βελτίωση. Να ξέρεις οτι εαν δεν θεραπεύσεις την αιτία που σου προκαλεί την τριχόπτωση, όταν σταματήσεις την μινοξιδίλη όσα μαλλιά σου έβγαλε θα πέσουν σε 6 μήνες. Χωρίς φωτογραφία δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο οπότε υπομον
Καλημέρα Κατερίνα. Η μινοξιδίλη δουλεύει ως εξής. Είναι αγγειοδιασταλτικό, που σημαίνει μην το παρακάνεις στην ποσότητα αλλιώς έχεις ταχυπαλμίες και ζαλάδα. Όταν την βάζεις στο κεφάλι οι τρίχες παίρνουν εξτρά αιμάτωση και θρεπτικά στοιχεία και είναι σαν να κάνεις μασάζ όλη μέρα κάτι που κάνει τις τρίχες να ξαναζωντανεύουν. Όμως ο τρόπος που γίνεται αυτό είναι το να απορρίψει την τρίχα (να πέσει δλδ) και να αρχίσει να βγαίνει η νέα τρίχα απο πίσω δυνατότερη. Όταν οι τρίχες μεγαλώνουν με ταχύτητα 1,25εκατοστά τον μήνα.. καταλαβαίνεις οτι όσες τρίχες πέσουν θα χρειαστούν 2 χρόνια μέχρι να φτάσουν τα άλλα μαλλιά αμα είναι μέχρι τους ώμους. Αυτό δίνει για μερικούς μήνες χειρότερη εμφάνιση πρίν καλυτερεύσει και διαρκεί ανάλογα την ζημιά 5-6 μήνες πριν δείς την βελτίωση. Να ξέρεις οτι εαν δεν θεραπεύσεις την αιτία που σου προκαλεί την τριχόπτωση, όταν σταματήσεις την μινοξιδίλη όσα μαλλιά σου έβγαλε θα πέσουν σε 6 μήνες. Χωρίς φωτογραφία δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο οπότε υπομονή.
Η αιματολογικές εξετάσεις δεν έδειξαν κάποιο άλλο πρόβλημα. Η πρώτη δερματολόγος δεν μου είπε το ονομα κάποιας συγκεκριμένης πάθησης ενώ η δεύτερη ανέφερε ανδρογενετική αλωπεκία, κληρονομική μάλλον απο τον πατέρα μου. Ο οποίος εχει αραιά μαλλιά αλλα δεν τα εχει χάσει και ειναι 65 χρόνων.
 
Μπλουζα