Τροποποίηση θεραπείας Big3

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

insomniacgr

New Member
Γεια σας παίδες. Παρακολουθώ το forum εδώ και ΠΟΛΥ καιρό, έχω μάθει πολλά νέα πράγματα κι έχω βοηθηθεί αρκετά στο πρόβλημα μου.

Οπως είχε διαγνώσει ο δερματολόγος μου πριν από 8 χρόνια περίπου (τώρα είμαι 27 σχεδόν), πρόκειται για ανδρογενή αλωπεκία (διάχυτου τύπου). Η αραίωση που έχω δηλαδή, και η τριχόπτωση ειναι περίπου ισοκατανεμημένη σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού, ενώ έχω παρατηρήσει και σαφή αραίωση (ειδικά αν τα κόψω κοντά) και στην περιοχή ανάμεσα σε φαβορίτες και κροτάφους.

Η hairline στο μέτωπο έχει υποχωρήσει μεν, αλλά όχι ιδιαίτερα ώστε να μεγαλώσει αισθητά το μέτωπο. Το πρόβλημα είναι η αραίωση στο πάνω μέρος - από την κορυφή μέχρι τη γραμμή του μετώπου.

Ακολούθησα διάφορες θεραπείες παλιότερα, ωστόσο συστηματικά πλέον ακολουθώ την λεγόμενη Big3 εδώ και 11 (σχεδόν 12 μήνες). Μιλάμε δηλαδή για 1/5 Proscar ημερησίως, 2xRogaine (αφρός) σε όλα τα σημεία αραίωσης και fungoral δις εβδομαδιαίως.

Τα αποτελέσματα που έχω δεί είναι: αισθητή πύκνωση του τριχωτού (όχι όμως πλήρης κάλυψη της αραίωσης), έκφυση νέων τριχών σε σημεία που δεν είχε τίποτα (στα 1-2cm που υποχώρησε η hairline περισσότερο) και σαφώς την αίσθηση πως τα μαλλιά μου είναι πολύ πιο δυνατά απ' ότι πριν την εντατική θεραπεία των 11-12 μηνών.

Ωστόσο σκέφτομαι ότι ίσως έχω φθάσει σε plateau με τη συγκεκριμένη θεραπεία και σκέφτομαι εμπλουτισμό/τροποποίηση της. Γι'αυτό το λόγο, σαν πιο δυνατή λύση προμηθεύτηκα dutasteride και έχω αρχίσει να την παίρνω εδώ και 2-3 μέρες - ανά 48 ώρες περίπου. Παράλληλα όμως, θέλω να αποφύγω τυχόν έντονο shedding λόγω διακοπής της finasteride. Μου πέρασε η ιδέα να κάνω μία ομαλή μετάβαση μεταξύ των δύο, παίρνοντας μειωμενη φιναστερίδη και σε πιο αραιά διαστήματα και παράλληλα ανά 48ώρες τη ντούτα ενώ σκέφτομαινα προμηθευτώ κάτι σαν το tricomin για δοκιμή.

Τι έχετε να προτείνετε επ' αυτού του θέματος; Είναι σωστό αυτό που πάω να κάνω;

Να σημειώσουμε πως με την φιναστερίδη ένα χρόνο τώρα, η μόνη (ας πούμε) παρενέργεια που είχα, ήταν κάπως μειωμένη στύση - ωστόσο αυτή υπήρχε μια χαρά με το πρώτο "κατάλληλο" θέαμα. Δεν αντιμετώπισα δηλαδή πρόβλημα "λειτουργίας" ενοχλητικό. Επίσης ας σημειώσουμε ότι γυμνάζομαι ιδιαίτερα εντατικά (βάρη και τρέξιμο) πολλές μέρες τη βδομάδα.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα δώσω links σε όποιον ενδιαφέρεται να πάρει μια ιδέα. Ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές-προτάσεις! ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vrm

Member
Απ: Τροποποίηση θεραπείας Big3

Γιατί ξεκίνησες δουταστερίδη απο τη στιγμή που έχεις καλά αποτελέσματα με τη φιναστερίδη ; :chinscratch
 

insomniacgr

New Member
Απ: Τροποποίηση θεραπείας Big3

vrm είπε:
Γιατί ξεκίνησες δουταστερίδη απο τη στιγμή που έχεις καλά αποτελέσματα με τη φιναστερίδη ; :chinscratch

Διότι απ' ότι διαβάζω εδώ είναι σαφώς πιο αποτελεσματική - και διότι με την φιναστερίδη έφτασα σε στασιμότητα εδώ και λίγο καιρό (δεν βλέπω ιδιαίτερες περαιτέρω βελτιώσεις). Γι' αυτό θέλω να ακούσω απόψεις-προτάσεις.
 

vrm

Member
Απ: Τροποποίηση θεραπείας Big3

insomniacgr είπε:
[quote author=vrm link=topic=1241.msg20867#msg20867 date=1258921067]
Γιατί ξεκίνησες δουταστερίδη απο τη στιγμή που έχεις καλά αποτελέσματα με τη φιναστερίδη ; :chinscratch

Διότι απ' ότι διαβάζω εδώ είναι σαφώς πιο αποτελεσματική - και διότι με την φιναστερίδη έφτασα σε στασιμότητα εδώ και λίγο καιρό (δεν βλέπω ιδιαίτερες περαιτέρω βελτιώσεις). Γι' αυτό θέλω να ακούσω απόψεις-προτάσεις.[/quote]

Απλώς πιστεύω ότι ειναι λίγο νωρίς... γιατί δεν αυξάνεις την ποσότητα της φιναστερίδης απο 1 σε 1.25mg αρχικά και στη συνέχεια προχωράς στη δουταστερίδη. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος, οι εμπειρότεροι του forum θα γνωρίζουν περισσοτερα...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τροποποίηση θεραπείας Big3

insomniacgr είπε:
Διότι απ' ότι διαβάζω εδώ είναι σαφώς πιο αποτελεσματική - και διότι με την φιναστερίδη έφτασα σε στασιμότητα εδώ και λίγο καιρό (δεν βλέπω ιδιαίτερες περαιτέρω βελτιώσεις). Γι' αυτό θέλω να ακούσω απόψεις-προτάσεις.

Ειλικρινά φίλε insomniacgr δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο. Η dutasteride δίνει σαφέστατα πιο έντονες παρενέργειες από τη finasteride και αφού είδες έστω και μικρές παρενέργειες στη libido σου από την finasteride μάλλον δεν πρέπει να προχωρήσεις ... (πολύ πιθανό να δεις και shedding).

Βέβαια ο δρόμος δεν είναι one way, οπότε μπορείς να ξαναγυρίσεις ...

Στη θέση σου, θα συνέχιζα τη θεραπεία που κάνεις και θα πρόσθετα spironolactone ... (και όχι tricomin, το οποίο δεν πολυπιστεύω)

Σε κάθε περίπτωση, ότι και να αποφασίσεις, καλή τύχη ;)
 

insomniacgr

New Member
Απ: Τροποποίηση θεραπείας Big3

tropheus είπε:
[quote author=insomniacgr link=topic=1241.msg20868#msg20868 date=1258921201]
Διότι απ' ότι διαβάζω εδώ είναι σαφώς πιο αποτελεσματική - και διότι με την φιναστερίδη έφτασα σε στασιμότητα εδώ και λίγο καιρό (δεν βλέπω ιδιαίτερες περαιτέρω βελτιώσεις). Γι' αυτό θέλω να ακούσω απόψεις-προτάσεις.

Ειλικρινά φίλε insomniacgr δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο. Η dutasteride δίνει σαφέστατα πιο έντονες παρενέργειες από τη finasteride και αφού είδες έστω και μικρές παρενέργειες στη libido σου από την finasteride μάλλον δεν πρέπει να προχωρήσεις ... (πολύ πιθανό να δεις και shedding).

Βέβαια ο δρόμος δεν είναι one way, οπότε μπορείς να ξαναγυρίσεις ...

Στη θέση σου, θα συνέχιζα τη θεραπεία που κάνεις και θα πρόσθετα spironolactone ... (και όχι tricomin, το οποίο δεν πολυπιστεύω)

Σε κάθε περίπτωση, ότι και να αποφασίσεις, καλή τύχη ;)
[/quote]

Φίλε tropheus πόσο καιρό χρησιμοποιείς duta; Εχει αποδώσει καρπούς σε σένα; Και με τι παρενέργειες;

Βλέπω πως έχεις ένα ιδιαίτερα βαρύ πρόγραμμα (fina + duta ημερησίως...)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τροποποίηση θεραπείας Big3

insomniacgr είπε:
Φίλε tropheus πόσο καιρό χρησιμοποιείς duta; Εχει αποδώσει καρπούς σε σένα; Και με τι παρενέργειες;

Βλέπω πως έχεις ένα ιδιαίτερα βαρύ πρόγραμμα (fina + duta ημερησίως...)

Dutasteride παίρνω εδώ και περίπου 4,5 προς 5 χρόνια. Δεν είναι μαγικό χάπι αλλά σίγουρα βοήθησε να παραμείνω σε NW2 παρόλο ότι κατά καιρούς έχω κάνει χρήση αναβολικών στεροϊδών (τα οποία έβλαψαν τα μαλλιά μου).

Παρενέργειες είναι η σαφής μείωση της libido και της "αίσθησης" κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης (σα να κάνεις sex με 2 προφυλακτικά) :'(
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα