Σωστή χρήση μινοξιδίλης

jimch83

New Member
Καλησπέρα. Είμαι καινούργιο μέλος της παρέας σας και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για τη μινοξιδίλη.
Έχω τριχόπτωση εδώ και αρκετά χρόνια. Κατά καιρούς δοκίμαζα βιταμίνες και ειδικά σαμπουάν χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα κατά της τριχόπτωσης.
Διαβάζοντας εδώ μέσα αρκετά άρθρα για την τριχόπτωση είπα να ξεκινήσω να κάνω κάτι δραστικό, λόγω εμφανής αραίωσης του τριχωτού της κεφαλής μου.
Ξεκίνησα χρήση μινοξιδίλης Spectral UHP πριν από δυο μέρες και ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω με τη χρήση της.
Γνωρίζω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ σαμπουάν με συστατικό το zinc, ότι μετά από χρήση πρέπει να περιμένω περίπου 5 ώρες για να λουστώ, ότι πρέπει να εχει στεγνώσει καλά πριν πάω για ύπνο (για να μην υπάρχει διαρροή υγρού στο πρόσωπο), επίσης φοράω χειρουργικό γάντι για να την απλώσω στο κεφάλι.
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέχω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
για αρχη,τους δυο πρωτους μηνες ξεκινα μια εφαρμογη την ημερα χωρις να υπερβαινεις το 1ml,μετα το μπανιο σε στεγνο μαλλι για να ξερεις τι εχεις καλυψει.
ειναι 6 ψεκασμοι αν εχει ψεκαστιρακι.
επειτα κανεις μασαζ για να παει στο δερμα.
αυτα για αρχη με τον καιρο θα εξοικειωθεις με την εφαρμογη και με δοσολογιες
 

jimch83

New Member
Να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα με δυο δόσεις των 1ml ημερησίως (πρωί - βράδυ) για να δω αν θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και με σκοπό να μειώσω την δοσολογία τους επόμενους μήνες αν δω αποτελέσματα.
Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερα για αρχή 1 φορά την ημέρα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jimch83 είπε:
Να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα με δυο δόσεις των 1ml ημερησίως (πρωί - βράδυ) για να δω αν θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και με σκοπό να μειώσω την δοσολογία τους επόμενους μήνες αν δω αποτελέσματα.
Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερα για αρχή 1 φορά την ημέρα;
Καλύτερα με μια εφαρμογη στην αρχή για να αποφύγεις τις μικροπαρενεργειες,μετα την συνηθίζεις και περνάς σε δυο εφαρμογές.
Ισως μείνεις και στην μια
 

baldy

Member
το ζητημα ειναι οτι αν εχεις μακρυτερο μαλλι και θες να ψεκασεις τους κροταφους δεν μπορεις γιατι με το ενα κρατας το μαλλι και με το αλλο ψεκαζεις οποτε το υγρο τρεχει προς το μετωπο,συμβαινει σε κανενα αυτο?
 
Μπλουζα