Συμπληρώμα Dhea και Φιναστερίδη. Υπάρχει ασυμβίβαστο;

FilipposStar

New Member
Καλησπέρα σας είμαι 40 ετών και σκέφτομαι να ξεκινήσω την χρήση Φιναστερίδης για το μπλοκάρισμα της dht.
Πρόσφατα όμως ξεκίνησα την λήψη ορμονικού συμπληρώματος dhea για το γυμναστήριο που βοηθά στην παραγωγή τεστοστερόνης καθώς επίσης λαμβάνω καθημερινά και Tribulus για τον ίδιο σκοπό.
Ο λόγος που ξεκίνησα τα συμπληρώματα είναι για αύξηση δύναμης, ευεξίας, μείωση κούρασης, στρες αλλά και για φυσική αύξηση της λίμπιντο και τα έχω δει στην πράξη.
Η ερώτηση μου είναι αν πέρα από κάποια πιθανή παρενέργεια για πτώση της λίμπιντο αν θα έχω και γενικά μείωση της τεστοστερόνης μου με τη φιναστερίδη ή αν υπάρχει κάποια εμπλοκή με την dhea ορμόνη που ήδη λαμβάνω.
Από όσο μπόρεσα να δω σε βιβλιογραφία η dhea είναι ορμόνη που προηγείται της τεστοστερόνης , δηλαδή η dhea μπορεί να παράξει τεστοστερόνη ενώ η dht είναι ορμόνη που προέρχεται από την τεστοστερόνη.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε. Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Η απλή μου απάντηση είναι: το συμπλήρωμα dhea και το tribulus ανεβάζουν υποθετικά την τεστοστερόνη. Η φιναστερίδη έρχεται και σταματάει αυτην την επιπλέον (και υπάρχουσα) τεστοστερόνη απο το να μετατραπεί σε dht και να προκαλέσει τριχόπτωση. Θα έλεγα οτι, οχι μόνο δεν αντεδεικνύεται αλλά συμπληρώνει την θεραπεία τεστοστερόνης καθώς οτι δεν γίνει dht θα γίνει ελεύθερη τεστοστερόνη.
Λόγω των 40 ετών ο προστάτης με αυτή η "έκρηξη" τεστοστερόνης θα πρηζόταν, αλλά η φίνα είναι το φάρμακο που τον μειώνει.
Όλα καλά τα βλέπω, δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας. Καλή επιτυχία.
 

bobby

Well-Known Member
Δεν ρωτάς κανά γιατρό καλύτερα; Γιατί για την φίνα μπορούν να σου πουν πολλά εδώ από την εμπορία χρήσης, αλλά για συνδυαστική χρήση φαρμάκων καλύτερα να μιλήσεις με ειδικό (γιατρό) και όχι μέλη του φορουμ….
 

FilipposStar

New Member
Σε γιατρό που δεν με γνωρίζει, δεν ξέρω πως θα του φανούν όλα αυτά σαν πρώτη επίσκεψη.
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον που να εμπιστεύομαι ότι θα ασχοληθεί γιατί ένας ανδρολόγος δεν ξέρω αν θα ενδιαφερθεί για το κομμάτι που αφορά την τριχόπτωση και ένας δερματολόγος δεν ξέρω κατά πόσο θα γνωρίζει να μου απαντήσει σωστά για το θέμα της dhea ανδρικής ορμόνης.


Δεν ρωτάς κανά γιατρό καλύτερα; Γιατί για την φίνα μπορούν να σου πουν πολλά εδώ από την εμπορία χρήσης, αλλά για συνδυαστική χρήση φαρμάκων καλύτερα να μιλήσεις με ειδικό (γιατρό) και όχι μέλη του φορουμ….
 

FilipposStar

New Member
Η απλή μου απάντηση είναι: το συμπλήρωμα dhea και το tribulus ανεβάζουν υποθετικά την τεστοστερόνη. Η φιναστερίδη έρχεται και σταματάει αυτην την επιπλέον (και υπάρχουσα) τεστοστερόνη απο το να μετατραπεί σε dht και να προκαλέσει τριχόπτωση. Θα έλεγα οτι, οχι μόνο δεν αντεδεικνύεται αλλά συμπληρώνει την θεραπεία τεστοστερόνης καθώς οτι δεν γίνει dht θα γίνει ελεύθερη τεστοστερόνη.
Λόγω των 40 ετών ο προστάτης με αυτή η "έκρηξη" τεστοστερόνης θα πρηζόταν, αλλά η φίνα είναι το φάρμακο που τον μειώνει.
Όλα καλά τα βλέπω, δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας. Καλή επιτυχία.
Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ απλά δεν είμαι σίγουρος.
 

bobby

Well-Known Member
Φίλε ένας γιατρός ακόμα και όχι ειδικός θα σε κατευθύνει. Ένας ΧΥΖ φορουμιστας πως θα σε κατευθύνει; Θα σου πει προσωπική εμπειρία, μέχρι εκεί. Και σίγουρα για αυτό που ρωτάς πολύ δύσκολα θα υπάρχει κάποιος που θα έχει ανάλογη προσωπική εμπειρία….
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε ένας γιατρός ακόμα και όχι ειδικός θα σε κατευθύνει. Ένας ΧΥΖ φορουμιστας πως θα σε κατευθύνει; Θα σου πει προσωπική εμπειρία, μέχρι εκεί. Και σίγουρα για αυτό που ρωτάς πολύ δύσκολα θα υπάρχει κάποιος που θα έχει ανάλογη προσωπική εμπειρία….
Αυτό που λέει ο bobby είναι σωστό. Απο εκεί και πέρα ο καθένας μαζεύει πληροφορίες και αποφασίζει τι θέλει να κάνει. Σε κάθε περίπτωση η φίνα δεν κάνει καμια αλληλεπίδραση με κανένα φάρμακο στα 30 χρόνια που ελέγχεται και η θεραπεία trt δεν έχει σχέση μαζί της. Έάν έχεις κάποια παρενέργεια απο τον συνδυασμό ή θέλεις να το παίξεις ασφαλής τότε ενας γιατρός θα σε βοηθούσε αμα έβρισκες κάποιον που ξέρει για τα δύο θέματα(μαλλιά και θεραπεία τεστοστερόνης) και δεν ήταν προκατελειμένος έναντι των θεραπειών για να προωθήσει κάποια ΜΜ ή κάποιο δικό του σκεύασμα... Πάντως ζημιά απο αυτά τα δύο δεν προκύπτει απο μόνο του, περισσότερο συνέργεια υπάρχει.
 
Μπλουζα