Πρόοδος αλλαγής φιναστεριδης σε ντουταστεριδη

Konstantinos_00

Active Member
Τώρα μόλις διάβαζα την περίπτωση σου στο άλλο post για την duta. Είναι όντως περίεργο φαινόμενο αλλά γενικά από ότι έχω καταλάβει το serum dht δλδ στο αίμα δεν παίζει και μεγάλη σημασία και είναι περίεργο όταν μετριέται γιατί υπάρχουν spikes που μπορούν να δημιουργήσουν προσωρινά peaks η αντιθέτως. Άμα θες να είσαι 100% σίγουρος πας για scalp biopsy κάτι που είναι λίγο ακραίο όμως κατά την γνώμη μου και δεν ξέρω και που γίνεται. Από εκεί και πέρα είναι γνωστό ότι η dut αργεί αρκετά περισσότερο να ενεργοποιηθεί και να δράσει και να βελτιώσει έχω δει και έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που άρχισαν να βλέπουν καλυτέρευση στον 1 χρόνο η ακόμα και στον 2ο. Εγώ προσωπικά είχα περίεργη εμπειρία με την dut αρχικά στους πρώτους 5 μήνες είχα ένα peak τύπου πολύ υγείες τρίχα και καινούργια φυτρώση σε ένα σημείο που είχαν ψοφήσει τα τριχοθυλακια. Μετά από αυτό περίπου στους 6 μήνες άρχισε shed καλό και τα γ@μησε όλα. Ήταν shed από την duta ηταν τύπου telogen effluvium από covid που πέρασα πριν αρχίσει η ίσως παίζει ρόλο ότι ειμουν ψυχολογικά χάλια λίγους μήνες πριν; Ίσως απλά ήταν ένα seasonal shed η ίσως όλα μαζί άντε μάθε. Fast forward στο τώρα γενικά πάει καλύτερα η φάση και έχει μειωθεί και το shed θεωρώ. Άρχισα και χάπι μινο μαζί με την τοπική όποτε λογικα σπρώχνει και αυτό τον τελευταίο μήνα. Γενικά η φάση δυστυχώς είναι γίνεσαι πειραματόζωο και βλέπεις τι δουλεύει για εσένα ψάχνωντας την χρυσή τομή. Γενικά η duta με χάπι μινο θεωρείται το nuclear option από τους ειδικούς χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι κάνεις αυτό το regiment και σε κάνα 6μηνο έχεις το μαλλί του Brad Pitt ξέρω γώ but anyway αν τα genetics θέλουν να σε γ@μησουν δυστυχώς θα το κάνουν η μπορείς να πας σε 2,5 mg dut την ημέρα και να γίνεις λειτουργική γυναίκα λογικα αλλά υποτίθεται σε αυτή την δόση ισοπεδώνονται όλα . Γενικά πέρα από τις αιματολογικές ποιο είναι το time line σου με θεραπείες κτλ αν θες γράψε το short story αν και τώρα προσπαθώ να κάνω backtrack να το βρω.
Το θέμα είναι ότι με τη φιναστερίδη έχω μετρήσει DHT χαμηλότερα απ' ότι με Dutasteride….Έχω δοκιμάσει παααααρα πολλές θεραπείες. Και ναι έχω διαβάσει για τα 2.5mg Duta όπως λέει η έρευνα του Olsen το 2006 που μειώνει τη scalp DHT γύρω στο 80%. Επίσης, σε αυτό το τρίμηνο είχα δει μόνο χειροτέρευση της τρίχας με τη Dutasteride και συνέχιζε ακάθεκτο το miniaturization. Όταν είδα τις αιματολογικές, την επόμενη μέρα τη σταμάτησα. Υπάρχει μια έρευνα του 2019 που δείχνει ότι διάφορα γονίδια επηρεάζουν την ανταπόκριση σε θεραπεία με Dutasteride. Είναι αυτή εδώ: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6746394/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Karaflovellos

New Member
Το θέμα είναι ότι με τη φιναστερίδη έχω μετρήσει DHT χαμηλότερα απ' ότι με Dutasteride….Έχω δοκιμάσει παααααρα πολλές θεραπείες. Και ναι έχω διαβάσει για τα 2.5mg Duta όπως λέει η έρευνα του Olsen το 2006 που μειώνει τη scalp DHT γύρω στο 80%. Επίσης, σε αυτό το τρίμηνο είχα δει μόνο χειροτέρευση της τρίχας με τη Dutasteride και συνέχιζε ακάθεκτο το miniaturization. Όταν είδα τις αιματολογικές, την επόμενη μέρα τη σταμάτησα. Υπάρχει μια έρευνα του 2019 που δείχνει ότι διάφορα γονίδια επηρεάζουν την ανταπόκριση σε θεραπεία με Dutasteride. Είναι αυτή εδώ: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6746394/
Γενικά δεν έχω διαβάσει τόσο πολύ να είμαι σε θέση να καταλάβω την κάθε λεπτομέρεια του paper αλλά προφανώς ξέρω ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό δεν ανταποκρίνονται ακόμα και στην duta. Γενικά οι μεταβλητές δυστυχώς είναι πολλές γενικά θεωρώ ότι δεν αξίζει να κάνεις overload με ότι υπάρχει τύπου experimental φάρμακα τσουκνίδες και πολλά διαφορετικά πράγματα που βγαίνει και λέει ο κάθε φελλός . Κανείς stick με φίνα η duta και μινο για ένα χρόνο και αναλύεις με βάση το μαλλί σου και όχι εξετάσεις αιματολογικές κτλ. Ίσως φταίει και αυτό το γεγονός ότι λες ότι έχεις δοκιμάσει πολλά που προφανώς δεν είναι πάντα καλό ειδικά άμα αλλάζεις θεραπείες κάθε 3 μήνες ξέρω γώ. Επίσης είναι στην μέση και η φυσική κατάσταση των μαλλιών individually δλδ πχ στην δικιά μου περίπτωση και είναι confirmed μοτίβο αυτό τον χειμώνα όταν πιάνει κρύο το μαλλί μου χάνει πολύ στην ποιότητα του και στην εμφάνιση του γίνεται σαν άχυρο και frizzarei ενώ το καλοκαίρι φαίνεται πολύ πιο υγείες και δυνατό. Το ίδιο γίνεται και με ακμή ενώ το καλοκαίρι δεν βγάζω ούτε ένα σπυρί για ένα 6 μηνο που είναι γενικά θερμό το κλίμα τον χειμώνα γεμίζω break outs και κύστες και blackheads. Γενικά εγώ στην θέση σου θα διάλεγα μια θεραπεία και θα την ακολουθούσα πιστά για τουλάχιστον χρόνο με 16 μήνες. Δοκίμασε 1mg η 0,5 dut ανά μια ημέρα μαζί με τοπική μινο και χαπι 2,5 κάθε μέρα. Εγώ τώρα αυτό κάνω τον Ιούλιο κλείνω χρόνο στην dut και βλέπουμε κρίνοντας από την ποιότητα των μαλλιών. Προφανώς γνωρίζεις δυστυχώς ότι αν τα γονίδιά σου είναι αποφασισμένα και έχουν στείλει buffed τον N reaper δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει θεωρώ σίγουρο regiment να σε γλιτώσει από αυτό. Απλά αγοράζεις χρόνο
 
Δευτέρα Τετάρτη Παρακευή. Για όσο θέλω να έχω μαλλιά ή για όσο ο προστάτης δεν θέλω να με ταλαιπωρεί θα το παίρνω.


Όταν προτοπήρα ντούτα, περίπου μετά απο 4 χρόνια συνολικά φίνα και 1 χρόνο μινόξ, έλεγα "τι να πέσει πλεον?" Μια χαρά πέσανε, μια χαρά με έπιασε η ψυχή μου, μια χαρά τα πήρα όσο πιο κοντά γινόταν να μην τα βλέπω και μια χαρά μετάνιωσα που έκανα την αλλαγή. Για κάποιο περίεργο λόγο... (επειδή είχα διαβάσει πολύ και είχα εμπιστοσύνη οτι αυτό που κάνω θα δουλέψει) δεν άλλαξα τίποτα για 1μισή χρόνο και είδα το κεφάλι μου να γίνεται όπως όταν ήμουν 30... και μου ήρθε στο μυαλό η παρακάτω εικόνα.

Προβολή συνημμένου 62351
Άγγελε καλησπέρα!
Προχτές άρχισα τη ντούτα, μετά από 14 χρόνια στη φίνα! Από ότι θυμάμαι μου είχες πει για τον πρώτο μήνα παίρνω κανονικά μια κάψουλα την ημέρα και μετά το μειώνω σε 3/βδομάδα ή μέρα παρά μέρα σωστά?
 
Άγγελε καλησπέρα!
Προχτές άρχισα τη ντούτα, μετά από 14 χρόνια στη φίνα! Από ότι θυμάμαι μου είχες πει για τον πρώτο μήνα παίρνω κανονικά μια κάψουλα την ημέρα και μετά το μειώνω σε 3/βδομάδα ή μέρα παρά μέρα σωστά?
Σόρρυ Λάζαρε ήθελα να γράψω!
 
Μπλουζα