Ξεκίνησα θεραπεία με φίναστεριδη

diffuse

New Member
Έχω καμιά εβδομάδα που έχω ξεκινήσει θεραπεία με την φιναστεριδη. Με έχει καταστρέψει ψυχολογικά όλο αυτό το θέμα με την τριχόπτωση και δεν την παλεύω καθόλου. Παρόλο που είμαι σε αρχικό στάδιο νιώθω πως δεν έχει κανέναν νόημα αυτό που κάνω. Βάζω και ενδεικτικές φωτογραφίες. Είμαι 22 τώρα, όλη αυτή κατάσταση με έχει κάνει να καπνίζω μόνιμα να πούμε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240205_153555.jpg
    IMG_20240205_153555.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 55
  • IMG_20240205_153701.jpg
    IMG_20240205_153701.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 56

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Επειδή είμαι μπαμπάς σου στην ηλικία, αν θες άκουσε με…. Όντως φαίνεται ότι έχεις θέμα αλλά ευτυχώς για εσένα το έπιασες νωρίς!

1. Συνέχισε την φίνα για τουλάχιστον 1-2 χρόνια χωρίς να σκέφτεσαι τυχόν παρενέργειες ή τίποτε άλλο, να σκέφτεσαι ότι παιρνεις φάρμακο για να έχεις μαλλια και μόνο αυτό! Μην απογοητευτείς αν δεν δεις ορατά αποτελέσματα αμέσως ή τυχόν χειροτέρεψη της κατάστασης στη αρχή. Σε 1-2 χρόνια θα με θυμηθείς……

2. Κόψε το κάπνισμα τώρα που είναι νωρίς, θα με θυμηθείς σε 20 χρόνια……

3. Μακάρι να είχα βρει το φορουμ και εγώ πριν 20-25 χρόνια……. Θα είχα γλιτώσει την ταλαιπωρία 2-3 ΜΜ ( είμαι στην 1η τώρα….) και καμία 15-18αριά χιλιάρικα ευρώ……
 

dlazaros

Well-Known Member
Έχω καμιά εβδομάδα που έχω ξεκινήσει θεραπεία με την φιναστεριδη. Με έχει καταστρέψει ψυχολογικά όλο αυτό το θέμα με την τριχόπτωση και δεν την παλεύω καθόλου. Παρόλο που είμαι σε αρχικό στάδιο νιώθω πως δεν έχει κανέναν νόημα αυτό που κάνω. Βάζω και ενδεικτικές φωτογραφίες. Είμαι 22 τώρα, όλη αυτή κατάσταση με έχει κάνει να καπνίζω μόνιμα να πούμε.
Για 22 έκανες πολύ σωστά και γρήγορα αυτό που έπρεπε να κάνεις. Τώρα ξέχνα το! Συνέχισε την φίνα όπως σου είπε και ο μπόμπαρος και ζήσε την ζωή σου και μια μέρα σε 1-2 χρόνια θα πείς " ωχ, τα μαλλιά μου είναι φούλ"! Το τσιγάρο το έκοψα πριν 11 χρόνια μετά απο 28 χρόνια κάπνισμα... Εάν υπήρχε μηχανή του χρόνου θα έστελνα μόνο ενα μήνυμα πίσω..." μην καπνίσεις". Δεν έχει να κάνει με την υγεία, ούτε με τα διάφορα άλλα που νομίζεις. Ο λόγος είναι ένας: σε κάνει αργό στο μυαλό, στην σκέψη, στην δύναμη, στην αντίδραση, σε όλα...
 

diffuse

New Member
Δεν ξέρω βλέπω πολλούς που δεν έχουν αποτελέσματα και άλλους που λένε για παρενέργειες. Σκέφτομαι μήπως είναι άδικος κόπος όλο αυτό.
 

bobby

Well-Known Member
Δεν ξέρω βλέπω πολλούς που δεν έχουν αποτελέσματα και άλλους που λένε για παρενέργειες. Σκέφτομαι μήπως είναι άδικος κόπος όλο αυτό.
Δες στο νήμα μου την εξέλιξη της φινας σε βίντεο και κρίνε μόνο σου αν βοήθησε ή όχι. Σημειώνω ότι και η παγίωση της υφιστάμενης κατάστασης είναι κέρδος… πόσο μάλλον να βγάλεις κιόλας… δες και το νήμα του dlazaros που είχε ακόμα καλύτερη ανταπόκριση…
 

LoverBoy

Well-Known Member
Έχει αποτέλεσμα η Φίνα φίλε μου και άκουσε εμένα που είμαι 40 ετών και παίρνω τους τελευταίους 7-8 μήνες και είδα επανέκφυση και πιό γερά μαλλιά σε ικανοποιητικό σημείο!Κατά τα άλλα μην απελπίζεσαι τόσο καθώς το πρόλαβες και είσαι μια χαρά!Δλδ σε 2 χρόνια εσύ με Φίνα θα είσαι αφάνας!
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα, προφανως για να βλεπεις πολλους που δεν εχοουν αποτελεσμα κοιτας καπου λαθος γιατι η πραγματικοτητα ειναι τελειως αντιθετη.

Ως προς το σταδιο οσο πιο νωρις ξεκινησεις τοσο καλυτερα και τα αποτελεσματα αρα και σε αυτο καλα εισαι.
Επισης επειδη εισαι Diffuse thinner περιμενεις ακομα καλυτερη ανταποκριση.

Ως προς τις παρενεργειες οσο νομιζεις οτι θα βγαλεις, "θα βγαλεις" καποια στιγμη.


Τελος στα 22 ξεκινησα και γω αγωγη, στα 26 τωρα κραταω τα μαλλια μου οπως τοτε.
 
Μπλουζα