Μάχη μεταξύ μινοξιδίλων

ManD777

Member
Καλησπέρα.Χρησιμοποιώ μινοξιδίλη περίπου 3 χρόνια και η αλήθεια είναι πως την έχω δοκιμάσει σε όλες τις τις μορφές.Απο υγρή αγοραστή σε υγρή φτιαχτή αλλά και αφρό.Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η μινοξιδίλη δούλεψε μόνο στην υγρή μορφή που όμως είχε προπυλενογλυκολη και έκανε το κεφάλι μου κομμάτια.Τώρα χρησιμοποιώ αφρό για να μην έχει Προπυλενογλυκόλη και χάνω μαλλιά με το τσουβάλι.

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσεις τα side effects της Προπυλενογλυκόλης μήπως έκανα ακόμα μια προσπάθεια με την υγρή μορφή.
Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Ότι μορφή μινοξ και να χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι συνάρτηση της απορρόφησης απο το δέρμα του κεφαλιού. Η μινόξ πρέπει να "σπάσει" το φράγμα δέρματος για να κάνει την δουλειά της. Η προπυλική γλυκόλη χρησιμοποιείται σε πολλά προϊόντα (σαμπουάν) γιατί δημιουργεί "άνοιγμα" για να απορροφηθούν οι ουσίες απο το κεφάλι, στην περίπτωση μας η μινοξιδίλη. Όταν το κεφάλι είναι νωπό όπως πχ μετά απο λούσιμο, η απορρόφηση της μινόξ αυξάνεται πολλάκις % και πολλοί λένε οτι παει συστεμικά κάτι που επειδή είναι αγγειοδιασταλτικό κάνει ταχυπαλμίες. Εχω δοκιμάσει μια μέρα μετά απο δερμαρολινγκ αφρό με πολύ δυνατά αποτελέσματα καθώς σπάει το "φράγμα" του κεφαλιού και απορροφάται ο αφρός, κάποιοι λένε και 400% περισσότερο.
Με λίγα λόγια εάν έχεις σκληρό δέρμα στο κεφάλι ή πιτυρίδα (ξηροδερμία δλδ) η μινόξ δυσκολεύεται να απορροφηθεί απο τον αφρό αλλά όχι απο το υγρό (που έχεις και καλύτερα αποτελέσματα). Εαν θέλεις αφρό τότε πρέπει να κάνεις ή δερμαρόλ ή να τον βάζεις σε ελαφρώς νωπό κεφάλι. Μπορείς να δοκιμάσεις και το foligain 5% που είναι gel και κρατάει το κεφάλι νωπό.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ότι μορφή μινοξ και να χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι συνάρτηση της απορρόφησης απο το δέρμα του κεφαλιού. Η μινόξ πρέπει να "σπάσει" το φράγμα δέρματος για να κάνει την δουλειά της. Η προπυλική γλυκόλη χρησιμοποιείται σε πολλά προϊόντα (σαμπουάν) γιατί δημιουργεί "άνοιγμα" για να απορροφηθούν οι ουσίες απο το κεφάλι, στην περίπτωση μας η μινοξιδίλη. Όταν το κεφάλι είναι νωπό όπως πχ μετά απο λούσιμο, η απορρόφηση της μινόξ αυξάνεται πολλάκις % και πολλοί λένε οτι παει συστεμικά κάτι που επειδή είναι αγγειοδιασταλτικό κάνει ταχυπαλμίες. Εχω δοκιμάσει μια μέρα μετά απο δερμαρολινγκ αφρό με πολύ δυνατά αποτελέσματα καθώς σπάει το "φράγμα" του κεφαλιού και απορροφάται ο αφρός, κάποιοι λένε και 400% περισσότερο.
Με λίγα λόγια εάν έχεις σκληρό δέρμα στο κεφάλι ή πιτυρίδα (ξηροδερμία δλδ) η μινόξ δυσκολεύεται να απορροφηθεί απο τον αφρό αλλά όχι απο το υγρό (που έχεις και καλύτερα αποτελέσματα). Εαν θέλεις αφρό τότε πρέπει να κάνεις ή δερμαρόλ ή να τον βάζεις σε ελαφρώς νωπό κεφάλι. Μπορείς να δοκιμάσεις και το foligain 5% που είναι gel και κρατάει το κεφάλι νωπό.

Και η υγρη μινοξιδιλης της foligain τα ίδια κανει. Κραταει το κεφάλι υγρό για ώρες ( παρα πολλες ) .
 

dlazaros

Well-Known Member
Και η υγρη μινοξιδιλης της foligain τα ίδια κανει. Κραταει το κεφάλι υγρό για ώρες ( παρα πολλες ) .
Ναι, αυτό εννοούσα, οτι ίσως για τον φίλο να του κάνει καλύτερα το foligain. Για δες στην συσκευασία εσύ που το έχεις λέει αμα έχει προπυλική γλυκόλη?
edit: είδα οτι έχει οπότε είναι σαν το υγρό.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι, αυτό εννοούσα, οτι ίσως για τον φίλο να του κάνει καλύτερα το foligain. Για δες στην συσκευασία εσύ που το έχεις λέει αμα έχει προπυλική γλυκόλη?
edit: είδα οτι έχει οπότε είναι σαν το υγρό.

Eχει κανονικα. Δεν εχω βεβαια το διαλυμα που εχει μονο μινοξιδιλη. Επισης σημερα έκανα κάτι σαν microneedling ( των φτωχων ) με ένα σκληρό χτενάκι που έχω και μετά με αυτό άπλωσα τη μινοξιδίλη. Αφου το έκανα παρατήρησα πιο εύκολη απορρόφηση της.
 

manly_Man

Well-Known Member
Η Προπυλενογλυκόλη είναι ο μηχανισμός απορρόφησης της μίνοξ. Όσο περισσότερη προπυλενογλυκόλη έχει τόσο πιο πολύ απορροφάται από το δέρμα, και αργεί και περισσότερο να στεγνώσει αλλά έχει και περισσότερες πιθανότητες να σου βγάλει ερεθισμούς στο δέρμα. To Regaine υργό είναι η πιο αποτέλεσματική μινοξιδίλη γιατί εχει την μεγαλύτερη ποσότητα προπυλενογλυκόλης σε σχέση με τις άλλες μάρκες που κυκλοφορούν στα φαρμακεία. Σε κάποιον που του έχει βγάλει παρενέργειες η Regaine, αξίζει να προσπαθήσει μια μια πιο light μινοξιδίλη π.χ. Hairway.
 

ManD777

Member
Είχα δοκιμάσει της φολιγκειν εκεί την πάτησα για τα καλά με φαγουρες ερεθισμούς κτλπ.Αυτο με το νωπό κεφάλι δεν το είχα ξανακουσει ήξερα πως πρέπει να μπει σε στεγνό κεφάλι..Δύσκολα τα βλέπω
 
Μπλουζα