Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Πριν καιρό, έγινε μία έρευνα με τίτλο "Antiandrogenic Activity of Lavender and Tea Tree Oils in Breast-Cancer (MDA-kb2) Cells.".
Το φάρμακο φλουταμίδη είναι αντιανδρογόνο (και μάλιστα ισχυρό) και χορηγείτε για καρκίνο του προστάτη και σαν ισχυρό αντινανδρογόνο, έχει και δυνατά sides όταν λάμβάνεται από το στόμα. Επίσης, χορηγείτε και σε γυναίκες με τριχόπτωση.

Στην συγκεκριμένη έρευνα, αναφέρεται ότι η λεβάντα και το Tea tree oil έχει καλά αποτελέσματα στον περιορισμό της DHT.
Κάτι σε αυτά τα λάδια, μπλοκάρουν την DHT. Αναρωτιέμαι σε τοπική χρήση τους τι γίνεται.
Λέτε αυτή η συνταγή να κάνει δουλειά;


09f2.jpeg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
Απ: Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

σιγουρα η φυση εχει θαυματουργα φαρμακα...και σιγουρα κατι για την περιπτωση μας!! μεχρι στιγμης το ποιο γνωστο ειναι το saw palmetto...στην περιοχη μου απο παλια φτιαχνουν ενα μειγμα που κατα βαση εχει 2-3 φυτα...αυτα ειναι κυριως το σκιντο(η ονομασια του φυτου),η τσουκνιδα και τα κυπαρισσομηλα...θελετε να το σχολιασετε?
 

Άκης

Administrator
Απ: Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

Για την τσουκνίδα κάπου το είχα διαβάσει. Το έχεις πάρει/δοκιμάσει;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

πολλα προιοντα βαζουν αποσταγμα τσαγιου

ειχα βρει ενα καλο που ηταβ blend απο διαφορα ειδη θα το ξανα τσεκαρω
γιατι μου φανηκε καλο
 

barman

Member
Απ: Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

Admin είπε:
Για την τσουκνίδα κάπου το είχα διαβάσει. Το έχεις πάρει/δοκιμάσει;
ειχα φτιαξει αυτο το μειγμα οπως μου το ειχαν πει και μετα το λουσιμο ξεπλενα με αυτο τα μαλλια μου και μετα τα αφηνα να στεγνωσουν..ειχα μια αισθηση καυσου που μετα απο αρκετη ωρα περνουσε βεβαια..αυτο που παρατηρησα ηταν οτι ειχα μια εντονοτερη τριχοπτωση μετα απο λιγο καιρο και οτι στις ριζες των τριχων που επεφταν υπηρχαν ασπρα καταλοιπα...τωρα αν εκανε δουλεια δεν το ξερω γιατι το σταματησα μετα απο λιγο καιρο..
 

Άκης

Administrator
Απ: Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

Εγώ προσωπικά, αν και είμαι "ανοιχτός" σε τέτοιες φυσικές θεραπείες, δεν θα έπαιρνα κάτι που δεν το έχουν δοκιμάσει.
Όπως πχ με αυτό που λέει ο barman, και μόνο η αίσθηση καυσου με κάνει να το βάζω Χ.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Λεβάντα και Tea tree oil vs φλουταμίδη

η φυση εχει πολλα και καλα βοτανα
το θεμα ειναι τι ειναι ευκολο στην χρηση αν λαδωνουν αν μυριζουν ασχημα και λοιπα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα