Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ο τιτλος τα λεει ολα... θελω να τα βαψω μαυρα και αναρωτιομουν αν επηρεασει την θεραπια μου ..
(μινοξ).
σιγουρα κανει κακο αλλα σε τι βαθμο? καμια ερευνα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

dimitris1991 είπε:
Ο τιτλος τα λεει ολα... θελω να τα βαψω μαυρα και αναρωτιομουν αν επηρεασει την θεραπια μου ..
(μινοξ).
σιγουρα κανει κακο αλλα σε τι βαθμο? καμια ερευνα?

Δεν έχω υπόψιν μου κάποια έρευνα που να σχετίζει το βάψιμο των μαλλιών με τριχόπτωση αλλά από προσωπική εμπειρία και από την εμπειρία μου μέσα από τα forums είμαι πεπεισμένος ότι το ΒΑΨΙΜΟ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ...

Εγώ βάφω τα μαλλιά μου εδώ και σχεδόν 20 χρόνια και είμαι NW 2.
 
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

tropheus ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.. καμια αλληλεπιδραση με μινοξ δεν υπαρχει ετσι?
 

kakashi

Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

φιλε μου tropheus ειπες οτι βαφεις τα μαλλια σ εδω και 20 χρονια περιπου ..φανταζομαι οτι ξεκινησες να τα βαφεις μετα τα 18 σ...εαν θυμαμαι καλα σε ενα αλλο θεμα ειχες πει οτι η τριχοπτωση ξεκινησε απο τα 15 σ...σε οτι εχω πει μεχρι τωρα διορθωσε με αν κανω καπου λαθος...θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ολα αυτα τα χρονια διατηρηθηκες σε χαμηλο σταδιο τριχοπτωσης μεσω των θεραπειων(για παραδειγμα ειχες φτασει NW3 κ μετα μεσω θεραπειων πηγες νουμερο 2 κ διατηρηθηκες εκει ) η απλα ποτε δεν ειχες εντονο προβλημα και σταδιακα οσο περνουσαν τα χρονια εχανες ολο κ περισσοτερο εδαφος με αργους ρυθμους ωσπου εφτασες στο σταδιο που εισαι τωρα?σορι αν καπου εγινα αδιακριτος...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

dimitris1991 είπε:
Ο τιτλος τα λεει ολα... θελω να τα βαψω μαυρα και αναρωτιομουν αν επηρεασει την θεραπια μου ..
(μινοξ).
σιγουρα κανει κακο αλλα σε τι βαθμο? καμια ερευνα?

σορι κιολας που γινομαι αδιακριτος,αλλα γτ να τα βαψεις ρε συ μικρο παιδι????
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

kakashi είπε:
φιλε μου tropheus ειπες οτι βαφεις τα μαλλια σ εδω και 20 χρονια περιπου ..φανταζομαι οτι ξεκινησες να τα βαφεις μετα τα 18 σ...εαν θυμαμαι καλα σε ενα αλλο θεμα ειχες πει οτι η τριχοπτωση ξεκινησε απο τα 15 σ...σε οτι εχω πει μεχρι τωρα διορθωσε με αν κανω καπου λαθος...θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ολα αυτα τα χρονια διατηρηθηκες σε χαμηλο σταδιο τριχοπτωσης μεσω των θεραπειων(για παραδειγμα ειχες φτασει NW3 κ μετα μεσω θεραπειων πηγες νουμερο 2 κ διατηρηθηκες εκει ) η απλα ποτε δεν ειχες εντονο προβλημα και σταδιακα οσο περνουσαν τα χρονια εχανες ολο κ περισσοτερο εδαφος με αργους ρυθμους ωσπου εφτασες στο σταδιο που εισαι τωρα?σορι αν καπου εγινα αδιακριτος...

Η τριχόπτωση που είχα έγινε φανερή μόνο στους κροτάφους και ξεκίνησε περίπου στα 14-15...
Έφτασα σε NW 2 περίπου στα 22 ... ποτέ δεν πήγα σε NW 3.
Ακόμα και σήμερα που είμαι 40 ( :grandpa: ) δεν έχω βέβαια την πυκνότητα που είχα στα 22 αλλά μαλλιά μου λείπουν μόνο στους κροτάφους και επειδή κάνω ένα "έξυπνο" κούρεμα (κόβω το μαλλιά μου μόνος μου με μηχανή από τα 23 μου) δεν έχω σοβαρό θέμα ...
Τα φάρμακα με βοήθησαν απλά να μην έχω μεγαλύτερη αραίωση. Χωρίς αυτά πιθανώς να ήμουν NW 3...

Τώρα όσο αφορά αυτό που λες για "χαμηλά επίπεδα τριχόπτωσης" Θα σου πω ότι περίπου για 4 μπορεί και 5 μήνες κάθε χρόνο μου πέφτουν 200-300 τρίχες ημερησίως !!! ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ ...
Για αυτό το λόγο έχω πει πολλές φορές ότι :

ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΣΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΣΕΣ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ

Και για να απαντήσω και στον giannis13 είχα άσπρα μαλλιά σχεδόν από τα 20 οπότε φαντάζομαι ότι και ο dimitris1991 θέλει να "προλάβει" (πριν γίνει πολύ έντονο) τις εξελίξεις ...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

σαν τον πατερα μου και εσυ....πολυ νωρις τριχοπτωση αλλα πολυ αργη....
οταν λες οτι τα επαιρνες μονος σου με μηχανη???τι εκανες δηλαδη???πως γινεται να κρυψεις το προβλημα ενω τα παιρνεις μονος σου με μηχανη???
επισης απο τα 20 ασπρα μαλλια???καλα και προτιμησες να τα βαψεις?δεν ξερω αλλα ειμαι πολυ εναντια στο βαμμενο ανδρικο κεφαλι...ασε που σχεδον σε ολους κανει μπαμ και δεν ειναι καθολου ωραιο....παντως και εγω 19 ειμαι αλλα εχω αρκετες ασπρες τριχες....θα ασπρισω νωρις στανταρρρρ...το εχουμε και στην οικογενεια το γονιδιο....



υγ.μηπως ρε σεις τελικα ισχυει ο ''μυθος'' οτι η ασπρη τριχα ειναι πιο δυνατη και οποιος ασπριζει γρηγορα κραταει τα μαλλια του????
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

giannis13 είπε:
οταν λες οτι τα επαιρνες μονος σου με μηχανη???τι εκανες δηλαδη???πως γινεται να κρυψεις το προβλημα ενω τα παιρνεις μονος σου με μηχανη???

Στα κομμωτήρια έχουν μάθει έναν κλασσικό τρόπο κουρέματος και τον εφαρμόζουν σε όλους. Δεν το έχουν ψάξει για εμάς που έχουμε θέμα με τους κροτάφους ... Για αυτό αγόρασα μηχανή στα 23 και έμαθα αφού έκανα άπειρα πειράματα. Τώρα κουρεύομαι άνετα (τα πίσω με καθρεπτάκι ενώ στην πλάτη μου υπάρχει μεγάλος καθρέπτης) ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ :D :D :D

giannis13 είπε:
επισης απο τα 20 ασπρα μαλλια???καλα και προτιμησες να τα βαψεις?δεν ξερω αλλα ειμαι πολυ εναντια στο βαμμενο ανδρικο κεφαλι...ασε που σχεδον σε ολους κανει μπαμ και δεν ειναι καθολου ωραιο....παντως και εγω 19 ειμαι αλλα εχω αρκετες ασπρες τριχες....θα ασπρισω νωρις στανταρρρρ...το εχουμε και στην οικογενεια το γονιδιο....

Φίλε Γιάννη εγώ τα βάφω τόσο καλά που δεν το παίρνει χαμπάρι ΚΑΝΕΙΣ (έχω κάνει επίσης άπειρα πειράματα) και έχω καταλήξει σε μάρκα και δοσολογία...

giannis13 είπε:
υγ.μηπως ρε σεις τελικα ισχυει ο ''μυθος'' οτι η ασπρη τριχα ειναι πιο δυνατη και οποιος ασπριζει γρηγορα κραταει τα μαλλια του????

Μπαααα ... δεν το πιστεύω ...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

αφου βολευεσαι εσυ και τα καταφερνεις τοτε μια χαρα...απλα εγω δεν θα ηθελα ποτε να μπω στο τρυπακι να βαφω τα μαλλια μου...για διαφορους λογους...τεςπα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

giannis13 είπε:
...απλα εγω δεν θα ηθελα ποτε να μπω στο τρυπακι να βαφω τα μαλλια μου...για διαφορους λογους...

Και πολύ καλά θα κάνεις γιατί πράγματι είναι ψιλομπλέξιμο .... Εγώ απλά αν δεν το έκανα θα ήμουν σαν τον πατέρα μου κάτασπρος από φοιτητής ...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

tropheus είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=2047.msg37679#msg37679 date=1281195943]
...απλα εγω δεν θα ηθελα ποτε να μπω στο τρυπακι να βαφω τα μαλλια μου...για διαφορους λογους...

Και πολύ καλά θα κάνεις γιατί πράγματι είναι ψιλομπλέξιμο .... Εγώ απλά αν δεν το έκανα θα ήμουν σαν τον πατέρα μου κάτασπρος από φοιτητής ...
[/quote]

ε ενταξει δεν νομιζω να γινω ετσι...αλλα ο πατερας μου απο τα 28 του ειχε αρχισει να φαινεται καπως πιο εντονα το προβλημα....φιλε μπορεις να μου πεις τι θεραπεια κανεις???απο σαμπουαν μεχρι οτιδηποτε...
 
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

γιαννη απλα θελω να τα βαψω μαυρα, οχι δν εχω απρες τριχες απλα μαρεσει το μαυρο και με πριζει η κομωτρια μου να το κανω γιατι λεει θα μ παει πολυ.. :)
μαυρο χρωμα ειναι... απολυτος ανδρικο :p
γιαυτο και ανοιξα ολοκληρο τοπικ, το κανω ετσι απλα επειδη μαρεσει οποτε αν επηρεαζει εστω και λιγο την τριχοπτωση να μην το κανω :)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

dimitris1991 είπε:
γιαννη απλα θελω να τα βαψω μαυρα, οχι δν εχω απρες τριχες απλα μαρεσει το μαυρο και με πριζει η κομωτρια μου να το κανω γιατι λεει θα μ παει πολυ.. :)
μαυρο χρωμα ειναι... απολυτος ανδρικο :p
γιαυτο και ανοιξα ολοκληρο τοπικ, το κανω ετσι απλα επειδη μαρεσει οποτε αν επηρεαζει εστω και λιγο την τριχοπτωση να μην το κανω :)

α οκ...ενταξει τοτε....παντως οντως ειναι ωραιο το μαυρο...και εμενα μαυρα ειναι....οχι τελειως αλλα σχεδον καταμαυρα...αλλα θα ασπρισω νωρις.... :-[
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

dimitris1991 είπε:
γιαννη απλα θελω να τα βαψω μαυρα, οχι δν εχω απρες τριχες απλα μαρεσει το μαυρο και με πριζει η κομωτρια μου να το κανω γιατι λεει θα μ παει πολυ.. :)
μαυρο χρωμα ειναι... απολυτος ανδρικο :p
γιαυτο και ανοιξα ολοκληρο τοπικ, το κανω ετσι απλα επειδη μαρεσει οποτε αν επηρεαζει εστω και λιγο την τριχοπτωση να μην το κανω :)

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: μακάρι να είχα ανοιχτόχρωμα μαλλιά... θέλει κανείς να ανταλάξουμε μαλλιά? Καστανά-μαύρα σε άριστη ποιότητα (όσα έχουν μείνει), λίγο σπαστά, και αρκετά απαλά :) - ανταλλάσω μόνο με ξανθά :p
 
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

το θεμα ειναι οτι αν τα βαψω μαυρα θα φενετε πιο πολυ η αρεωση?
γτ οσο νανε το καστανο ειναι πιο κοντα στο χρωμα του δερματος
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

dimitris1991 είπε:
το θεμα ειναι οτι αν τα βαψω μαυρα θα φενετε πιο πολυ η αρεωση?
γτ οσο νανε το καστανο ειναι πιο κοντα στο χρωμα του δερματος

Μπορεί να γίνει το αντίθετο..., σε περιοχές αρραίωσεις οι τρίχες μπορεί να φαίνονται σαν το δέρμα, αφού έχουν εφάμιλο χρώμα, ενώ αν είναι μαύρες... θα ξεχωρίζουν... :-\ πιοιός ξέρει...!
 
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

Fenimore είπε:
[quote author=dimitris1991 link=topic=2047.msg37716#msg37716 date=1281276870]
το θεμα ειναι οτι αν τα βαψω μαυρα θα φενετε πιο πολυ η αρεωση?
γτ οσο νανε το καστανο ειναι πιο κοντα στο χρωμα του δερματος

Μπορεί να γίνει το αντίθετο..., σε περιοχές αρραίωσεις οι τρίχες μπορεί να φαίνονται σαν το δέρμα, αφού έχουν εφάμιλο χρώμα, ενώ αν είναι μαύρες... θα ξεχωρίζουν... :-\ πιοιός ξέρει...!
[/quote]

χμμ λες? δν εχεις και αδικο..
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Κανει κακο το βαψιμο της τριχας?

ξεθαβω αυτο το θεμα,για να πω οτι και εγω ειχα την πρωτη ασπρη τριχα στa 16-17 και τωρα στα 28 εχω αρκετες στους κροταφους και γενικα σε ολο το μαλλι.Τωρα στα 28 αρχισε να φαινεται πιο εντονα ομως και τωρα το παρατηρουν οι περισσοτεροι και μου το λενε.
Να πω οτι και ο πατερας μου ακριβως στην ιδια ηλικια ειχε το ιδιο ασπρισμα.Ελπιζω να του μοιασω και στο θεμα τριχοπτωσης,καθως τωρα που ειναι κοντα 60 εχει μεν πιο λιγες τριχες στο κεφαλι του αλλα δεν φαινεται ιδιαιτερα το προβλημα.Απο απο τους κορταφους λειπει πολυ μαλλι,αλλα ηταν ετσι απο τοτε που τον θυμαμαι.

Fenimore είπε:
Μπορεί να γίνει το αντίθετο..., σε περιοχές αρραίωσεις οι τρίχες μπορεί να φαίνονται σαν το δέρμα, αφού έχουν εφάμιλο χρώμα, ενώ αν είναι μαύρες... θα ξεχωρίζουν... :-\ πιοιός ξέρει...!

Ετσι ειναι.Ο πατερας μου επειδη εχει ασπρισει εντελως πλεον δυσκολα καταλαβαινεις οτι υπαρχει αραιωση στο κεφαλι του.Αν ηταν μαυρα τα μαλλια θα φαινοταν.
Να ενα ακομα θετικο των ασπρων μαλλιων.:p
Για αυτο και καποιοι οταν εχουν αραιωση τα βαφουν πλατινε-ξανθα.Κυριως ηθοποιοι.


Δεν με χαλανε τα ασπρα καθολου ΑΡΚΕΙ,να μην χασω αλλο μαλλι. ;D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα