Θυλακίτιδα (γένια/λαιμός)

Prosim

Member
Παιδιά, κατά πάσα πιθανότητα έχω πάθει θυλακίτιδα στα γένια και συγκεκριμένα στο λαιμό, απ' το ξύρισμα, δηλαδή μικρά κόκκινα σπυράκια με τη συνοδεία ερεθισμών...
Έκοψα το «κόντρα» ξύρισμα και, γενικά, ξυρίζομαι κάθε 3-4 μέρες, αλλά τα σπυράκια εξακολουθούν και με ταλαιπωρούν εδώ και μήνες. Χρησιμοποιούσα για λίγο fucidin, ηρεμούσαν, αλλά μετά ξαναβγαίνανε.

Τι προτείνετε; Κάποια αλοιφή της προκοπής;
(Μου πρότειναν αντιβακτηριακά σαπούνια από φαρμακείο...)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
fucidin,aloe vera και το σαπουνι που σου εδωσαν..
σε φυσικες μεθοδους το ξυδι το σκορδο τα ξεραινει σιγα σιγα...αυτα ξερω εγω τουλαχιστον..
 

Prosim

Member
Chs είπε:
Τι ξυραφάκια χρησιμοποιείς φίλε Prosim;

Χρησιμοποιώ safety razor μηχανή (merkur) και ξυραφάκια Feather. Κοίτα, ξεκίνησα πριν κάνα χρόνο το λεγόμενο "wet shaving" (παραδοσιακό) και δεν είχα θέμα, αλλά το λαιμό τον είχα ξεσκίσει, όντας νέος σ' αυτό το είδος ξυρίσματος και άπειρος. Μετά από κάνα 3μηνο εμφανίστηκαν τα πρώτα σπυράκια και με τον καιρό πολλαπλασιάστηκαν και με ταλαιπωρούνε -με μικρά διαλείμματα- μέχρι και τώρα.
Δεν ειναι θέμα μηχανής/ξυραφιών πάντως, μιας και ξυραφάκια άλλαξα 2-3 φορές και πάντα τα περνάω με οινόπνευμα μία... Είναι σίγουρα θυλακίτιδα...
Πήρα fucidin πάλι και βλέπουμε...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Prosim είπε:
Chs είπε:
Τι ξυραφάκια χρησιμοποιείς φίλε Prosim;

Χρησιμοποιώ safety razor μηχανή (merkur) και ξυραφάκια Feather. Κοίτα, ξεκίνησα πριν κάνα χρόνο το λεγόμενο "wet shaving" (παραδοσιακό) και δεν είχα θέμα, αλλά το λαιμό τον είχα ξεσκίσει, όντας νέος σ' αυτό το είδος ξυρίσματος και άπειρος. Μετά από κάνα 3μηνο εμφανίστηκαν τα πρώτα σπυράκια και με τον καιρό πολλαπλασιάστηκαν και με ταλαιπωρούνε -με μικρά διαλείμματα- μέχρι και τώρα.
Δεν ειναι θέμα μηχανής/ξυραφιών πάντως, μιας και ξυραφάκια άλλαξα 2-3 φορές και πάντα τα περνάω με οινόπνευμα μία... Είναι σίγουρα θυλακίτιδα...
Πήρα fucidin πάλι και βλέπουμε...

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα, μιας και δεν ξυρίζομαι συχνά, αλλά το αντιμετώπισα πολύ απλά με αλλαγή σε mach 3. Το περιόρισα πάρα πολύ απλά με αυτό.
 
Μπλουζα