Ερώτηση για proscar

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

lamment

New Member
έχοντας διαβάσει εκατοντάδες απ' τα posts στο foroum και επειδή σκέφτηκα να το ψάξω πολύ πριν πάρω ότιδήποτε, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1)αν είναι κανείς σας ενήμερος για τα διάφορα sites, βίντεο και τις έρευνες των Σουηδών που "θάβουν" το propecia και τι βάση μπορεί να έχουν;

δείτε πχ. Propecia - The horrible truth!
Propecia (Finasteride): Undisclosed Mechanisms, Potential Dangers & Permanent Side Effects
Propecia, Finasteride - PERMANENT SIDE EFFECTS OFFICIAL IN EU - Swedish TV update
http://www.propeciahelp.com/ (μόνο γι'αυτό είδα να γίνεται κάποια αναφορά)

2)σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθεί κανείς για να του γράψει τις απαραίτητες εξετάσεις και ποιες πρέπει να είναι αυτές; το ένα απ'τα βίντεο αναφέρεται και σε κάποιες άλλες ουσίες που πρέπει επίσης να υπάρχουν για να έχει αποτέλεσμα η φινα (PKC, TNF κα)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Ερώτηση για proscar

lamment, στο μετέφερα εδώ το ποστ σου.
Στο ερώτημα σου, δεν ξέρω αν μπορώ να σου απαντήσω.
Ναι, η μερκ λέει ότι η φιναστερίδη ανεβάζει την τεστοστερόνη, αλλά σε safe επίπεδα.
Ωστόσο, σε άλλο θέμα έχω γράψει τι πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί με χρήση μεγάλης ποσότητας της (με βάση το ότι ανεβάζει και την οιστραδιόλη-γνωστή και ως "πουστόζη", όπως λέει και το 2ο video που έβαλες).

Τελευταία το ψάχνω περισσότερο να δω τι παίζει και να το αναφέρω, αλλά δεν είναι και εύκολο να βγάλεις άκρη, μιας και δεν ξέρεις τι ακριβώς να πιστέψεις.
Ωστόσο, αν έφτασες σε σημείο να έχεις διαβάσει τόσα πολλά αρνητικά, είτε είναι σωστά, είτε όχι, μην πάρεις φιναστερίδη. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι κομματάκι δύσκολο.
 

lamment

New Member
Απ: Ερώτηση για proscar

έχεις δίκιο ότι η ψυχολογία επηρεάζει ίσως περισσότερο από τα ίδια τα φάρμακα.

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν έχουν γίνει επαρκείς έλεγχοι για να μας πει κάποιος ποιοι οργανισμοί μπορούν να παίρνουν άφοβα φινα και ποιοι όχι και σε ποιους μπορεί να μείνουν οι παρενέργειες αφότου σταματήσουν τη φίνα.

νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η δαιμονοποίηση των φαρμάκων. όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και γι'αυτό γράφουν ποιοι πρέπει να τα παίρνουν και ποιοι όχι. το θέμα είναι ότι αυτό δεν φαίνεται να έχει γίνει για τη συγκεκριμένη ουσία και αυτό ψάχνω προκείμενου να κάνω τις σχετικές εξετάσεις πριν αρχίσω φίνα.

θα βγει άραγε μία σχετική έρευνα που να το ξεδιαλύνει αυτό πριν χάσουμε τις τρίχες μας;;;; :chinscratch
 

Άκης

Administrator
Απ: Ερώτηση για proscar

Βασικά κοίτα γιατί σου λέω δεν ξέρεις τι να πιστέψεις.
πχ στο 1ο video που έβαλες, στο τέλος έχει ένα url (http://hairloss2point0.com/).
Εκεί πουλάνε ένα βιβλίο με διάφορες αναφορές κλπ με τιμή περί τα 30$.
Δηλαδή δεν έχω βρει κάποιον που να αναφέρει πχ για την φινα και να μην πουλάει και κάτι άλλο. Οπότε να πιστέψω ή όχι τις όποιες τρομακτικές ιστορίες τους;
Έτσι δημιουργείτε η δαιμονοποίηση των φαρμάκων.

Ο οργανισμός διαφέρει από άτομο σε άτομο και δεν είναι κάτι στανταρ, γι'αυτο και δεν μπορούν να πουν με ακρίβεια σε ποιον θα κάνει την τάδε δουλειά και σε ποιον όχι.
 

George-7

New Member
Απ: Ερώτηση για proscar

παιδιά, από την ηλικία των 17 χάνω μαλλιά, αλλά σταδιακά !! έχουμε βεβαρημένο παρελθόν στην οικογένεια, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο !! από όλα τα σόγια !! ο αδερφός μου είναι ήδη καραφλός και είναι 2μιση χρόνια μικρότερος μου(είμαι 25-26)...

όταν είχα πάει για πρώτη φορά σε δερματολόγο, μου είχε δώσει πέρα από το regaine, και ένα συμπλήρωμα διατροφής...Folliplus, Folligro, Follon...έτσι λέγονταν...
μετά στην επόμενη δερματολόγο που πήγα, μου έδωσε φιναστερίδη και κλασικά το regaine...μου είχε δώσει και ένα σαμπουάν...το pregaine, αλλά σταμάτησε η κυκλοφορία του...

να σας πω την αλήθεια ρε παιδιά, συνέχεια χάνω μαλλιά, και ειδικά προς το καλοκαίρι...αλλά συντηρείται λίγο η κατάσταση...
πρόσφατα σταμάτησα φιναστερίδη, και παίρνω το folliplus...και regain συνεχίζω κανονικά...
πείτε μου την άποψή σας για τα συμπληρώματα...έχετε πάρει κανένας από εσάς ??
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα