Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Joda

Member
Θελω να βαλω στη μινοξιδιλη ντουτα και sorbic acid.μπορεις να μου πεις ποσο να βαλω απ το καθενα και πως ακριβως να το φτιαξω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

σόρι που παρεμβαίνω...

αλλά,
για την ντουτα (Avodart) γράψαμε-μετά από έρευνα/υπολογισμό, ότι 4-5 καψάκια στο κάθε μπουκάλι μινοξ. προσφέρουν το ελάχιστο αποτελεσματικό ποσοστό δραστικής ουσίας

τώρα,
σορβικό οξύ(συντηρητικό) πρώτη φορά βλέπω σαν πρόσθετο στην μινοξ...
τι σκέφτεσαι;
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

το σορβικο οξυ αφου ειναι antimicrobial σκεφτομουν να το προσθεσω και οτι θα ειναι θετικο.κ ενα παιδι απο εδω αν θυμαμαι καλα πρεπει να εφτιαξε ενα διαλλυμα με σορβικο οξυ.τι μου προτεινεις? thanks
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

έψαξα και δεν βρήκα ιδιοκατασκευή με σορβικό οξύ...
άσε που σε ένα γρήγορο ψαξιμο,βρίσκω ότι είναι αντιμικροβιακός παράγοντας στην παστερίωση - http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%81%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BF%CE%BE%CF%8D

εγώ έφτιαξα κάτι που περιέχει γνωστά και αποδεδειγμένα : μινοξ(growth stimulant)+5 καψ. Avodart(dht blocker,enzyme inhibitor I & II)+4 καψ. saw palm/pygeum(5a reductase blockers - http://www.pharmacy4u.gr/palmetto-pygeum-bark-p-3092.html)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Joda είπε:
Θελω να βαλω στη μινοξιδιλη ντουτα και sorbic acid.μπορεις να μου πεις ποσο να βαλω απ το καθενα και πως ακριβως να το φτιαξω?

γεια σου φιλε λοιπον απο οτι ειδα θελεις να βαλεις sorbic κυριως για λογους Αντιβακτηριδιακους

λοιπον μπορεις να κανεις 2 πραγματα η να παρεις μινοξιδιλη ετοιμη με azelaic acid
η να αγορασεις γραμμαρια azelaic acid και να τα προσθεσεις στην μινοξιδιλη σου

να σε ενημερωσω πως για ενα διαλυμα 60ml η δοσολογια του azelaic acid ειναι 4 γραμμαρια

τέλος δεν βρισκω λογο να βαλεις sorbic γιατι κανει σχεδον την ιδια δουλεια με το azelaic
μονο που απο τα δυο το azelaic το θεωρω ανωτερο οχι μονο για την αντιβακρητιακη του προστασια στο θυλακα

αλλα επισης για την ικανοτητα του να γινει ενας καλος ανοστελεας αν το συνδιασεις με B6 ψευδαργυρο ιοντων

οποτε σε μερικα ποστς εχω πει οτι δεν πολυ πιστευω στον azelaic
κυριως εννοω οτι το azelaic απο μονο του δεν ειναι ικανο να κανει κατι με την dht
αλλα μαζι με τα αλλα που σου ανεφερα με ψευδαργυρο ιοντων αλλα και B6 ειναι πολυ καλο

βαζοντας το μονο στην μινοξιδιλη κυριως μπαινει για αντιβακτηριακους λογους τουλαχιστον αυτην ειναι η γνωμη μου

εε δεν νομιζω οτι τα βακτηρια μπορουν να αναπτυχθουν τοσο ευκολα μεσα σε μια λοσιον οπως η μινοξιδιλη οπου υπαρχει οινοπνευμα 95 βαθμων

περισσοτερο πιστευω οτι βαζουν azelaic στην μινοξιδιλη για εμπορικους λογους

διαβαζει καποιος μινοξιδιλη με azelaic και ψαρωνει και του φουσκωνουν μια μινοξιδιλη που μπορει καποιος να την παρει με 7 ευρω πλεον του την φουσκωνουν με 25 και επιπλεον ευρω


α τι ξεχασα την ντουτα ....... λοιπον 5 καψακια ανετα σε 60ml διαλυμα ασφαλη ποσοτητα για να μην εχεις παρενεργειες
εγω και με 12 που βαζω τις 3 πρωτες μερες ειχα κεφαλι βαρυ
αλλα τωρα μια χαρα ειμαι καμια παρενεργεια
εχω βαλει 6 χαπαλια σε μια λοσιον και 6 σε μια αλλη
την μια την βαζω το πρωι την αλλη το βραδυ


ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου

για οτι αλλο μην διστασεις
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Joda είπε:
το σορβικο οξυ αφου ειναι antimicrobial σκεφτομουν να το προσθεσω και οτι θα ειναι θετικο.κ ενα παιδι απο εδω αν θυμαμαι καλα πρεπει να εφτιαξε ενα διαλλυμα με σορβικο οξυ.τι μου προτεινεις? thanks
οπως εσυ ακουσες για αυτο το συστατικο και θελεις να το κανεις

ετσι και ο κοσμος πουλαει μινοξ με azelaic

και οταν καποιος παιρνει μονο μινοξ και ακουσει και κατι αλλο μπαινει στην διαδικασια να αγορασει
πιο πολυ για οικονομικους λογους γινετε
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

εχει πολλα πραγματα που δεν τα χρειαζεσαι

περιεχει πολλες βιταμινες ενω εμας μας απασχολει κυριως η Β6

απο τα ισχνοστοιχεια κυριως ο ψευδαργυρος

τα αλλα ειναι μερικα εντελως αδιαφορα

το Saw Palmetto, Pygeum and Nettle τα θεωρω πολυ καλα τα αλλα δεν κανουν
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

το azelaic acid δεν προκαλλει παρενεργειες παρομοιες με την μινοξιδιλη?δηλ φαγουρα,ξηροδερμια κτλ?η αντι dht δυνατοτητα του συστατικου που θελω δεν με ενδιαφερει απλως θελω να βαλω κατι με μια αλλη δραση.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

οι παρενεργειες που αναφερεις μπορει να ισχυσουν μονο φτιαξεις azelaic πανω απο την συνιστομενη δοσολογια
κυριως ειναι μη τοξικο
μην υπερβεις πανω απο 4 το πολυ 5 γραμμαρια azelaic στα 60ml

η αντι dht ιδιοτητα του ειναι μικρη δεν το πιστευω πολυ για dht και ιδικα μονο του

αν και το azelaic ειναι απο τα αγαπημενα συστατικα του dr lee οπως φαινεται
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Παναγιωτη,η κυστεινη κ η μεθειονινη δεν μας πολυχρειαζονται,εννοω περνουμε απο τις τροφες οσο πρεπει κ δεν ειναι αναγκαιο η ληψη τους μεσω χαπιων?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

αυτες τις ουσιες τοπικα τις δοκιμαζουν
φυσικα και δεν χρειαζετε να της παρεις μεσω χαπιων

οσο για την αποτελεσματικοτητα θα δειξει

πολλα παιρνουμε απο την τροφη μας που μας βοηθαν

εγω παντως σε μορφη χαπιου δεν θα κοιταζα κατι τετοιο

αν ειχα χρονο γιατι ξερεις υπαρχουν τοσα πολλα συστατικα και τοσος λιγος χρονος
θα δοκιμαζα,,, αλλα μια δοκιμη χρειαζετε χρονο πανω απο 6 μηνες για να βγουν ασφαλοι συμπερασματα
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Παναγιωτη εχω χασει την μπαλα με τοσα πολλα κ ενδιαφεροντα που εχει μεσα στην κοινοτητα κ θελω την βοηθεια σου,ειναι κ περασμενη η ωρα!Καπου το διαβασα αλλα δεν μπορω τωρα να το βρω,για το tricomin σαμπουαν,ειναι αντιφλεγμονωδες για τα εξανθηματα κ τις φλεγμονες σωστα?Υπαρχει στην Ελλαδα κ αν οχι που το βρισκουμε?
 

gkok

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Jerry_Lee είπε:
Παναγιωτη εχω χασει την μπαλα με τοσα πολλα κ ενδιαφεροντα που εχει μεσα στην κοινοτητα κ θελω την βοηθεια σου,ειναι κ περασμενη η ωρα!Καπου το διαβασα αλλα δεν μπορω τωρα να το βρω,για το tricomin σαμπουαν,ειναι αντιφλεγμονωδες για τα εξανθηματα κ τις φλεγμονες σωστα?Υπαρχει στην Ελλαδα κ αν οχι που το βρισκουμε?
Δεν υπάρχει στην ελλάδα.Αμα το θες δες εδώ http://www.hairlosstalk.com/shop/catalog/default.php?cPath=35
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

υπαρχουν πολλες σελιδες που μπορεις να το αγορασεις
μια απο αυτες ειναι και αυτη που εδωσε ο φιλος

το tricomin σαν βασικο συστατικο η μαλλον σαν το star συστατικο του
ειναι τα πεπτιδια χαλκου

σαν σαμπουαν θα σε βοηθησει τουλαχιστον εμενα ειδικα οταν βαζω μινοξιδιλη νοιωθω την μινοξ σαν νερακι (που ειχε πει και ο ακης παλαιοτερα)

τα πεπτιδια χαλκου επισης βοηθαν στην καλη κατασταση του κεφαλιου στην επουλωση πληγων και λοιπα

για μενα ειναι must σαμπουαν οχι για regrowth κυριως για να βελτιωσω την κατασταση του κεφαλιου μου
γιατι με τοσα χημικα που βαζω χρειαζομαι κατι που να βοηθαει στην αποκατασταση τους
fungoral βαζω πλεον το πολυ 2 φορες την εβδομαδα πολλες φορες βαζω μια φορα

τις αλλες μερες κυριως tricomin
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Εχουμε πει οτι το fungoral δεν παει με κορτικοστεροειδη,και το zinc δεν παει σε συντομη ωρα με την minox.
Το fungoral μπορουμε να το χρησιμοποιουμε και μετα μολις στεγνωσουν τα μαλλια να βαλουμε minox?
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Έχουμε πουθενά αναφέρει το ποιές είναι οι ιατρικές εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε όταν χρησιμοποιούμε το Proscar?
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Ερωτηση για τον Παναγιωτη τον ingredient chemist

Είδα οτι υπάρχει και εξέταση για Dihydrotestosterone 5A DHT,αυτήν την εξέταση δεν την κάνουμε στις εξετάσεις.θέλω να ρωτήσω γιατι δεν την κανουμε?Δεν δείχνει κατι χρήσιμο?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα