Επικίνδυνα προϊόντα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

BLuEArMy

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Εντάξει αφού εσύ φοβάσε την οδοντόκρεμα επείδη υπάρχει κίνδυνος να πάρεις 2 σωληνάρια και να τα καταπιείς.. καλώς!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

BLuEArMy είπε:
Εντάξει αφού εσύ φοβάσε την οδοντόκρεμα επείδη υπάρχει κίνδυνος να πάρεις 2 σωληνάρια και να τα καταπιείς.. καλώς!

αμα τις βρει το 4χρονο παιδάκι/αδερφάκι/ξαδερφάκι σου και τις καταπιεί?
 

BLuEArMy

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Είναι κι αυτό μια πιθανότητα... Φυσικά, όσο υπάρχει πιθανότητα να βρεί τη χλωρίνη, τις ασπιρίνες και το οξυζενέ..
 

xDante

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

BLuEArMy είπε:
Είναι κι αυτό μια πιθανότητα... Φυσικά, όσο υπάρχει πιθανότητα να βρεί τη χλωρίνη, τις ασπιρίνες και το οξυζενέ..

οδοντίατρος είσαι BLuEArMy ?

[sup]Τον Αύγουστο του 2003, το ΥΠΠ ζήτησε από το Εθνικό Συμβούλιο Έρευνας, το σκέλος της έρευνας της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών (NAS), να αξιολογήσουν εκ νέου τα πρότυπα ασφάλειας φθορίωσης του νερού μέσω της αναθεώρησης πρόσφατης επιστημονικής βιβλιογραφίας, διότι η τελευταία αναθεώρηση του 1993 είχε σημαντικά κενά στον τομέα της έρευνας .
“Ούτε η Αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) και ούτε το Εθνικό Ινστιτούτο για την Οδοντιατρική Έρευνα (NIDR), ούτε η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής Οδοντιατρικής έχει καμία απόδειξη σχετικά με την ασφάλεια ή την αποτελεσματικότητα φθορίου” (Sterling 1993).
Η Διεθνής Ακαδημία Στοματικής Ιατρικής και Τοξικολογίας (International Academy of Oral Medicine and Toxicology) έχει ταξινομήσει το φθόριο ως δίχως έγκριση οδοντιατρικό φάρμακο, λόγω είναι υψηλής τοξικότητας του ενώ στο Τοξικολογικό Πρόγραμμα του Εθνικού Ινστιτούτου Καρκίνου των ΗΠΑ (US National Cancer Institute Toxicological Program) έχει βρεθεί ότι το φθόριο είναι ένα “διφορούμενο καρκινογόνο” (Maurer 1990).
Επί του παρόντος, η κυβέρνηση των ΗΠΑ συνεχίζει να θεσπίζει περαιτέρω συστήματα φθορίωσης σε όλη τη χώρα, συμπεριλαμβανομένου του Νόμου περί Υδάτων (Water Act) που ψηφίστηκε το Νοέμβριο του 2003, ο οποίος νόμος κατέστησε πλέον αδύνατη κάθε αστική ή ποινική δίωξη σε βάρος των επιχειρήσεων ύδρευσης ως αποτέλεσμα προσθήκης φθορίου στο δημόσιο-πόσιμο νερό.
Σε μια κοινωνία όπου τα προϊόντα που περιέχουν αμίαντο, μόλυβδο, βηρύλλιο και πολλές άλλες καρκινογόνες ουσίες έχουν αποσυρθεί από την αγορά, προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι το φθόριο αγκαλιάζεται τόσο έντονα και τυφλά. Φαίνεται παράλογο ότι εμείς πληρώνουμε τη διάθεση των τοξικών αποβλήτων της χημικής βιομηχανίας με την πρόσθεση του στο νερό μας.
Η απόκρυψη των κινδύνων ρύπανσης του φθορίου από το κοινό είναι μια δουλειά συνωμοσίας καπιταλιστικού στυλ και επικών διαστάσεων, που επήλθε επειδή ένα ισχυρό λόμπι επιθυμεί να χειραγωγήσει την κοινή γνώμη, προκειμένου να προστατεύσει τα δικά της οικονομικά συμφέροντα.
“Αυτοί που χειρίζονται αυτόν τον αόρατο μηχανισμό της κοινωνίας αποτελούν αόρατη κυβέρνηση, η οποία είναι η πραγματική εξουσία αποφάσεων της χώρας μας… το μυαλό μας είναι μοντελαρισμένο, τα γούστα μας προσχεδιασμένα, οι ιδέες μας έχουν προ-προταθεί σε μεγάλο βαθμό από άνδρες για τους οποίους που δεν έχουμε ακούσει ποτέ” (Bernays 1991 ).[/sup]
 

BLuEArMy

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Δε θα μπω σε διαδικασία να αναλύσω θεωρίες συνομωσίας, έλεγχο του μυαλού από τους εξουσιαστές μας κλπ.
Ειπά αυτό που ξέρω και είναι αποδεδειγμένα σωστό.. και αναγνωρισμένο τόσα χρόνια! Μέχρι οι ερευνητές να αποδείξουν το αντίθετο!
 

xDante

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

BLuEArMy είπε:
Δε θα μπω σε διαδικασία να αναλύσω θεωρίες συνομωσίας, έλεγχο του μυαλού από τους εξουσιαστές μας κλπ.
Ειπά αυτό που ξέρω και είναι αποδεδειγμένα σωστό.. και αναγνωρισμένο τόσα χρόνια! Μέχρι οι ερευνητές να αποδείξουν το αντίθετο!

καλά ντε συζήτηση κάνουμε ..... αλλά λίγη οδοντόκρεμα παίζει να καταπίνεις και περνάει στον οργανισμό το τι κάνει το φθόριο στον οργανισμό είναι το πρόβλημα.... εδώ τοπικά βάζουν και περνάνε :mad:

Α και κάτι άλλο δεν ξέρω αν είσαι οδοντίατρος η όχι αλλα να φανταστείς οτι σου κάνουνε πλύσεις το σφράγισμα στην απονέυρωση με χλώριο απο εκεί να φανταστείς .......
 

BLuEArMy

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Δεν πειράζει αν καταπιεί κάποιος μικρές δόσεις μια στο τόσο.. ! Φτάνει να μη φάει 2-3 σωληνάρια σε μικρή περίοδο, οπότε και θα υπάρξει οξεία δηλητηρίαση..!
Εξάλλου το φθόριο είναι ένα από τα απαραίτητα στοιχεία για την ανάπτυξη του οργανισμού μέχρι τα 12 (οστά, δόντια)!
Γι'αυτό και σε μικρά παιδία μπορεί να δοθούν και συμπληρώματα φθορίου αν κριθεί απαραίτητο..!
 

tatini

New Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Εντάξει, καλό είναι να μην επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με επιπλέον "ύποπτες" ή "επικίνδυνες" ουσίες... ούτε φυσικά να φτάσουμε στο σημείο να ελέγχουμε τα πάντα με υποχόνδριες τάσεις (γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναφάμε/πιούμε/φορέσουμε/ακουμπήσουμε οτιδήποτε). Απλά να τσεκάρουμε όσο μπορούμε τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε. Την EMOFORM την έχω όλως τυχαίως σε δείγμα και ήδη που την έχω δοκιμάσει μπορώ να πω ότι η γεύση της είναι επιεικώς απαράδεκτη (λες και βουρτσίζεις τα δόντια σου με πάστα από αλάτι).
 

xDante

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Blindfold είπε:
Εντάξει, καλό είναι να μην επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με επιπλέον "ύποπτες" ή "επικίνδυνες" ουσίες... ούτε φυσικά να φτάσουμε στο σημείο να ελέγχουμε τα πάντα με υποχόνδριες τάσεις (γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναφάμε/πιούμε/φορέσουμε/ακουμπήσουμε οτιδήποτε). Απλά να τσεκάρουμε όσο μπορούμε τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε. Την EMOFORM την έχω όλως τυχαίως σε δείγμα και ήδη που την έχω δοκιμάσει μπορώ να πω ότι η γεύση της είναι επιεικώς απαράδεκτη (λες και βουρτσίζεις τα δόντια σου με πάστα από αλάτι).

η γέυση είναι όντως απο περίεργη μέχρι δυνατη (προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου) τουλάχιστον δεν έχει φθόριο....
 

xDante

Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

BLuEArMy είπε:
[quote author=xDante link=topic=259.msg52046#msg52046 date=1304193655]
η γέυση είναι όντως απο περίεργη μέχρι δυνατη (προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου) τουλάχιστον δεν έχει φθόριο....
Σηκώνω ψηλά τα χέρια :tease: :p
[/quote]

αφου δεν θέλω φθόριο με το ζόρι ? ;D :tease:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

και βασικά δε μ'αρέσει που δεν κάνει αφρό, Δάντη, βάλε και την πικροαλμυρή γεύση, δύο τα μείον.
 

tatini

New Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει περίπτωση να έχει το λιπαντικό SLS; Θα τρελαθώ
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

Blindfold είπε:
Τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει περίπτωση να έχει το λιπαντικό SLS; Θα τρελαθώ

@blindfold απο δω το πας - απο κει το πας, όλο γι αυτό καταλήγεις να μιλάς :D
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

xDante είπε:
[quote author=Blindfold link=topic=259.msg52050#msg52050 date=1304194520]
Τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει περίπτωση να έχει το λιπαντικό SLS; Θα τρελαθώ

βάλε emu oil :D :D
[/quote]

δεν μου άρεσε αυτό για το emu, τι έφταιξε το καημένο το πτηνό για να το σκοτώσουμε και να του πάρουμε το λίπος? :'( (είμαι πολυ φιλόζωος :p )
 

tatini

New Member
Απ: Επικίνδυνα προϊόντα

σκέψου το μασκ που το αυθεντικό το παίρνουν από τους γεννετικούς αδένες του αρσενικού ελαφιού
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα