Εμπειρία Μελών για Propecia - Proscar

senior1

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας το forum βρήκα αρκετές απόψεις σχετικά με το Propecia – Proscar. Θερμοί υποστηρικτές από τη μια, ενώ κάποιοι άλλοι το καταδικάζουν σθεναρά.

Επίσης παρατήρησα ότι χρήστες οι οποίοι παλαιοτέρα το υποστήριζαν πλέον δεν το αναφέρουν στην θεραπεία που ακολουθούν, δημιουργώντας μου ερωτηματικά για τον λόγο που το σταμάτησαν.
Για αυτό το λόγο θα ήθελα σε αυτό το Thread να γράψουν συνοπτικά τα μέλη που επιθυμούν, την εμπειρία τους από το εν λόγω φάρμακο με τον εξής τρόπο :

1) Περίοδος Χρήσης και δοσολογία (mg)
2) Παρενέργειες που είχαν
3) Κύριος λόγος Διακοπής Θεραπείας
4) Αποτελέσματα και αν Μετάνιωσαν που το χρησιμοποίησαν

Τέλος θα παρακαλούσα στο συγκεκριμένο thread να προσπαθήσουμε να αποφύγουμε την επιχειρηματολογία και τις αντιπαραθέσεις για το αν το φάρμακο είναι καλό ή κακό. Ιδανικά φαντάζομαι μια απάντηση από κάθε μέλος ώστε να έχουμε ένα καλό δείγμα από τους χρήστες και ταυτόχρονα το thread να παραμείνει όσο το δυνατόν πιο καθαρό.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Θα σου απαντήσω εγώ πρώτος senior συνοπτικά.
1) Έναν χρόνο / ~0.6mg
2) Έλλειψη πρωινής στύσης, brain fog, κάτι περίεργα πονάκια στους μυς, τσιμπήματα στον δεξί όρχι
3) Αποφυγή των συμπτωμάτων και κυρίως γιατί αναζητώ κάτι εναλλακτικό και φυσικά με λιγότερα sides.
4) Τρομερά τα αποτελέσματα και πραγματικά μετάνιωσα που το διέκοψα και όχι το αντίθετο. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και τα αποτελέσματα του ΔΕΝ τα έχω δει σε κανένα άλλο προϊόν (τοπικό τουλάχιστον γιατί σε χάπι δεν πήρα κάτι άλλο).
 

krhtikos21

Member
εγώ παιδιά είμαι λίγων ημερών χρήστης 23 ετών και νιώθω πόνο στους όρχεις. να του δώσω λίγο χρόνο ακόμα μπας και προσαρμοστώ?

η δόση που παίρνω είναι 1 mg. λέτε να την ελαττώσω?
είναι επικίνδνοι αυτοί οι πόνοι?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Χρήστης απο το 2005 μηδέν παρενέργειες και συνεχίζω, σαν να παίρνω καραμέλα στο 1,25 μάλλον πρέπει να αυξήσω ή να παω σε avodart γιατι δεν με πιάνει όπως παλιά. Φοβερά αποτελέσματα γιατι αν δεν το έπαιρνα θα ήμουν nw 6 τώρα.
 

malloumpas

New Member
1) 3 χρόνια περίπου, 1mg
2) μικρή μείωση λίμπιντο (στην αρχή περισσότερο)
3) Συνεχίζω
4) Δε το μετάνιωσα. Μου προσφέρει, μαζί με minox, διατήρηση. Αλλά καμία επανέκφυση τριχών, από την άλλη :(
 

Gio

New Member
1) 4 μήνες 1.25mg (ξεκινώντας απο 0.5mg για 15 μέρες)
2) Brain fog μια φορά, μετά απο πρωινό ξύπνημα λες και είχα hangover, και αραιά τσιμπήματα στους όρχεις τα οποία και υποχώρησαν μετά απο 1 μήνα
3)Συνεχίζω με ορίζοντα 2ετίας
4)Φοβερή αλλαγή, μείωση της τριχόπτωσης και επανάκαμψη των μαλλιών (πιο χοντρή και υγιής τρίχα) παρέα με minox.
 

Bouklas

Well-Known Member
1) 11 μήνες 1mg την ημερα
2) Στις αρχές μείωση της libido και όχι το ίδιο δυνατή στύση. Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο εξαφανίστηκαν όλα. Ίσως να ήταν η περίοδος προσαρμογής.
3) Γιατί δεν είχα σκοπό από την αρχή να το πέρνω για χρόνια. Οπότε έψαχνα για νέες θεραπείες και είχα μείνει σε μια που δούλευε αρκετά καλά.
4) Πολύ καλά αποτελέσματα και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
 
8 χρόνια στα 1,25mg.
Παρενέργειες αμελητέες.
Το σταμάτησα για λίγο διάστημα επειδή Η ΟΥΣΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ Μ.Μ. ΕΙΧΑΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ, ξέχασα ότι κάποτε με απασχολούσε..Αποτελέσματα εξαιρετικά.
Κύριος λόγος διακοπής η συνεχώς μειούμενη αποτελεσματικότητα του και η αλλαγή με άλλη ουσία πιο δυνατή.
 

krhtikos21

Member
michael_ts είπε:
8 χρόνια στα 1,25mg.
Παρενέργειες αμελητέες.
Το σταμάτησα για λίγο διάστημα επειδή Η ΟΥΣΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ Μ.Μ. ΕΙΧΑΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ, ξέχασα ότι κάποτε με απασχολούσε..Αποτελέσματα εξαιρετικά.
Κύριος λόγος διακοπής η συνεχώς μειούμενη αποτελεσματικότητα του και η αλλαγή με άλλη ουσία πιο δυνατή.

ti ηλικία την αρχισες? 'οταν λες αμελητές μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικα 1-2? γτ εγώ έχω πόνο στους όρχεις τις πρώτες μέρες ελαφρύ σχετικά
 
Καλημέρα φίλε krhtikos,

Την ξεκίνησα στα 25. Αμελητέες παρενέργειες για μένα ήταν μία μείωση της τριχοφυίας σε όλο μου το σώμα, με τα χρόνια όμως, και γενικά η τρίχα έγινε πιο λεπτή. Θα μπορούσα ίσως να μεταφέρω την εικόνα λέγοντας ότι το σώμα είχε την τριχοφυία ενός εφήβου που αναπτύσσεται παρά ενός άντρα στα 25 +. Μην φανταστείς όμως κάτι ακραίο απλά λιγότερα έντονη τριχοφυία. Κάτι που ούτως ή αλλως το ήθελα.
Για το πόνο που αναφέρεις δεν είχα νιώσει κάτι παρόμοιο, μια πολύ μικρή πτώση της λίμπιντο ίσως τις πρώτες μέρες, τίποτα το αξιοσημείωτο, μετά από λίγες μέρες όλα οκ.
 

gkast

Active Member
michael_ts είπε:
Καλημέρα φίλε krhtikos,

Την ξεκίνησα στα 25. Αμελητέες παρενέργειες για μένα ήταν μία μείωση της τριχοφυίας σε όλο μου το σώμα, με τα χρόνια όμως, και γενικά η τρίχα έγινε πιο λεπτή. Θα μπορούσα ίσως να μεταφέρω την εικόνα λέγοντας ότι το σώμα είχε την τριχοφυία ενός εφήβου που αναπτύσσεται παρά ενός άντρα στα 25 +. Μην φανταστείς όμως κάτι ακραίο απλά λιγότερα έντονη τριχοφυία. Κάτι που ούτως ή αλλως το ήθελα.
Για το πόνο που αναφέρεις δεν είχα νιώσει κάτι παρόμοιο, μια πολύ μικρή πτώση της λίμπιντο ίσως τις πρώτες μέρες, τίποτα το αξιοσημείωτο, μετά από λίγες μέρες όλα οκ.

Ο κάθε οργανισμός δρά διαφορετικά ο προστάτης που έχει ο καθένας δεν ξέρεις πως αντιμετωπίζει τα φάρμακα αυτά και τι φλεγμωνές μπορεί να βγαλει που στην τελικη μπορεί να σε χτυπησει σε κινητικότητα ...πόνοι κατα την ούριση αυτα δεν τα βλέπει καποιος εικοσάρης .... Δημιουργείς το πεδιο για μετά τα τριάντα εκει ξεκινάνε τα ζόρικα απλά παίζεις με τις πιθανότητες σε μερικους μπορεί να μην υπάρχει κανένα θέμα απο πλευράς sides σε άλλους υπάρχει δεν μπορεί κανένας μα κανένας να σου εγγυηθεί οτι δεν θα έχεις .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
εγώ θα δώσω χρόνο πχ μια βδομάδα στα τσιμπήματα.
αν δεν υποχωρήσουν θα την κόψω λογικά απλά έχω ακούσει και από άλλα παληκάρια πως είχανε αντίστοιχα θέματα στις αρχές.

το θέμα είναι άλλο μήπως κάνει ζημιά χοντρή στον εαυτό μου αυτό που κάνω?
που νιώθω ενοχλήσεις και επιμένω? λίμπιντο έχω φουλ ίσως και παραπάνω από το κανονικό αλλα έχω ενοχλήσεις
 
Μπλουζα