Διακοπή φινα

dlazaros

Well-Known Member
Ακριβώς όπως τα λες είναι ναι.
Είναι το balance δοσολογία-αποτελεσματικότητα-παρενέργειες.
Επίσης τα προληπτικά breaks κάθε 4 ή 6 μήνες.
Ακόμη και τα breaks πιστεύω μπορεί να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια για κάποιον με μη επιθετική τριχόπτωση, και με υφιστάμενη ποιότητα τρίχας σε καλά επίπεδα. Η ποιότητα τρίχας ανά πάσα στιγμή δείχνει και τα χρόνια που της απομένουν.
Πιο κάτω παραθέτω (ξανά) ένα σχετικό βίντεο του γνωστού ινδού γιατρού σχετικά με το πότε μπορεί να σταματάει κάποιος τη φίνα, ακόμη και για πιο μεγάλα χρονικά διαστήματα:
https://www.youtube.com/watch?v=smG9kmRYU9M
Έκανα break περίπου 1 χρόνο και πήγα λίγο πίσω, αλλά μόλις άρχισα πάλι συνέχισα σχεδόν σαν να μην σταμάτησα. Έχει σημασία να μην αφήσεις τον χρόνο να περάσει χωρίς να κάνεις κάτι. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Έκανα break περίπου 1 χρόνο και πήγα λίγο πίσω, αλλά μόλις άρχισα πάλι συνέχισα σχεδόν σαν να μην σταμάτησα. Έχει σημασία να μην αφήσεις τον χρόνο να περάσει χωρίς να κάνεις κάτι. ;)
Ακριβώς, επειδή εσύ πλέον έχεις μια γερή ποιότητα τρίχας που μπορεί να αντέξει αρκετά thinning cycles.
Άρα η διακοπή και η επανεκκίνηση για σένα είναι παιχνιδάκι.
 

Kostas97

Well-Known Member
@nine https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10492183/
Τα εχουμε ξαναγραψει αλλα υπαρχει φοβια. Η φιναστεριδη δεν επηρεαζει τη σπερματογεννεση αρα για ποιο αδυναμο σπερμα μιλαμε??
Προσωπικα παρατηρουσα σπερμα κλπ χρονια και ξερω οτι δεν ειναι στανταρ η υφη, ακομα και το ποσο σπερμα θα βγαλεις εξαρταται απο διαφορους παραγοντες και δεν ειναι παντα ιδιο.
 

nine

Active Member
Να σε ρωτήσω. Πως ξέρεις με την τοπική πόση ποσότητα βάζεις? Και δεύτερο, τι με το καλό περιμένεις για να αρχίσεις το χάπι?

Για την δόση δες εδώ το ποστ 71 και 77, ειχα γραψει καποια πραγματα και μου ειπε ο φαρμακοποιος ποσο περιπου ειναι 1mg.
Οντως συμβαινει να βαλεις ευκολα παραπανω γιατι το τοπικο μενει και στο μαλλι και νιωθεις δεν παει στο τριχωτο να κανει δουλεια.


Σχετικα με τα προηγουμενα που συζητησαμε για το αραιο σπερμα, πιστευω το προβλημα δεν ειναι τοσο σε καποιους το αραιο αλλα αν καποιος συναντησει αδυναμη στυση.

Εχει συμβει το τελευταιο σε ολα αυτα τα χρονια που παιρνεις φιναστεριδη; Να ειναι ομως εξαιτιας αυτου.

Οπως σωστα ειπες θελει ψυχραιμια στους νεοτερους. Καλο ειναι ομως να γνωριζουμε ολα τα sides effects οσοι ειμαστε 25-35 ετων.


@nine https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10492183/
Τα εχουμε ξαναγραψει αλλα υπαρχει φοβια. Η φιναστεριδη δεν επηρεαζει τη σπερματογεννεση αρα για ποιο αδυναμο σπερμα μιλαμε??
Προσωπικα παρατηρουσα σπερμα κλπ χρονια και ξερω οτι δεν ειναι στανταρ η υφη, ακομα και το ποσο σπερμα θα βγαλεις εξαρταται απο διαφορους παραγοντες και δεν ειναι παντα ιδιο.

Ευχαριστω για το share. Υπαρχει μηπως ερευνα για την στυση;
 

IoannisG

Active Member
Καλησπερα. Ειμαι χρηστης φινα εδω περιπου και 4 μηνες. Οντως το σπερμα ξεκινησε να ειναι πιο νερουλο οπως επισημαινουν οι περισσοτεροι.. στον δευτερο και τριτο μηνα ηταν σχεδον νερο..στο 4 τωρα μηνα σχεδον επανηλθε. Ρωτησα Ουρολογο χειρουργο, που ειχα παει για αλλο θεμα, και μου εξηγησε πως η ανανεωση του σπερματος γινεται περιπου ανα 3 μηνες κ αυτος ειναι ο λογος που π[εριπου στους 4 μηνες επαρχεται. επισης μου ανεφερε πως αν θες να τεκνοποιησεις, θα πρεπει να την κοωεις για 3-4 μηνες πριν, ακριβως για τοπν ιδιο λογο. Παιρνω 3 μιλιγκραμ την εβδομαδα, και για να ειμαι ειλικρινεις, στο μαλλι δεν ειδα τοση διαφορα, γιατι παρολο που εχω αρκετο μαλλι, συνεχιζουν κ πεφτουν στο μπανιο η οταν τα φτιαχνω..
 

"TNT"

Member
Καλησπέρα, εδώ και σχεδόν 3 μήνες χρησιμοποιώ φίνα, μινο(και τα δύο τοπικά)και σήμερα έκανα δεύτερη συνεδρία prp. Έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό πως η φίνα επηρεάζει την στύση και το σπέρμα μου. Εδώ και 1 μηνα και παραπάνω το καταλαβαίνω πολύ έντονα. Σήμερα είναι 6 μέρα χωρίς φίνα και η στύση έχει διάφορα. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα? Και τα 3 μαζί με βοήθησαν και έγινε πολύ γρήγορα οπότε αγχώνομαι και ξενερωσα. Χωρίς φίνα είναι game over η με μίνο και prp σώζομαι? Μήπως πρέπει να το κόψω πιο ελεγχόμενα και όχι μαχαίρι?

Φίλε τοπική φίνα ποια παίρνεις;
 
Μπλουζα