Βελονισμός

Sandy

Active Member
εχει κανει κανεις βελονισμό είτε για την τριχοπτωση η για διαφορετικό πρόβλημα ;;;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
σοβαρα ομως κανει ο πατερας μου και εχει φοβερα αποτελεσματα σε θεματα υγειας.
εψησε και εναν ξαδερφο μου που ειχε πονο στο χερι και εντυπωσιαστηκε με το αποτελεσμα
 

LostUser

Active Member
Αν και ειναι στα θέματα εκτός τριχόπτωσης,θα γράψω την εμπειρία μου εδώ. Ήθελα κάποτε να ανοίξω ξεχωριστό τόπικ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.
Εγώ ξεκίνησα βελονισμό Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2014,όταν είχα απελπιστεί πραγματικά από το μαλλί μου. Μπορώ να πω και που έκανα (Θεσσαλονίκη) απλά δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015 είχα ΤΡΟΜΕΡΑ αποτελέσματα.Δεν είχα ξαναδεί το μαλλί μου ποτέ σε καλύτερη κατάσταση από τότε που ξεκίνησαν οι περιπέτειες με τα μαλλιά. Να σημειώσω πως έκανα κάθε 15 μέρες συνεδρία. Η συνεδρία περιλάμβανε laser, διέγερση με ηλεκτρόδια στο τριχωτό της κεφαλής και τον κυρίως βελονισμό (33 βελόνες, διάρκεια περίπου 25 λεπτά).

Το πλάνο του γιατρού,αν και δεν ήτανε ποτέ ξεκάθαρο, ήταν να αραιώνουν οι συνεδρίες με το πέρασμα του χρόνου, έτσι ώστε να φτάσω σε τελικό στάδιο να κάνω πχ κάθε 6 μήνες για συντήρηση. Δεν ξέρω εάν έτυχε, αλλά από τότε που αραίωσαν οι συνεδρίες (πχ 1/μήνα) άρχισε και η επιδείνωση... Κάτι που σύμφωνα με τα λεγόμενα του,δεν έστεκε, αφού ο βελονισμός στοχεύει σε μόνιμη θεραπεία και όχι όσο κάνεις συνεδρίες...
Γενικότερα ο γιατρός δεν είναι καθόλου συνεννοήσιμος, είναι περίεργος και εγώ σαν επιστήμονας δεν γουστάρω να μην έχω την απόλυτη γνώση του τι παίζει. Είναι σίγουρα καλός,διαβασμένος και καταξιωμένος όμως εμένα με ξενέρωνε αφενός ότι πίεζα πολύ να μου εξηγει τι και πώς και αφετέρου ότι ήταν πάαααρα πολύ "φραγκοφονιάς" Αυτό μου κανε τρομερά κακή εντύπωση. Να σημειώσω βέβαια ότι εξαρχής δεν υποσχέθηκε θαύματα.

Παρόλα αυτά, σε δύσκολες περιόδους που κάνω μια συνεδρία,πχ ανά 3-4 μήνες, πάντοτε παρατηρώ μια ευεργετική επίδραση τον επόμενο καιρό...Δεν ξέρω πραγματικά τι να πιστέψω όμως και να συμπεράνω από την όλη ιστορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
ο πατερας μου επεμενε οτι θα σταματησει εντελως η τριχοπτωση μου και με πιεζε να δοκιμασω βελονισμο.
τελικα δεν εκανα γιατι αμφιβαλω αν ηταν μονιμα τα αποτελεσματα,κατα βαθος ημουν σιγουρος οτι θα εβλεπα αποτελεσματα στο μαλλι αλλα για συγκεκριμενο διαστημα.
και το 200ευρο με πονουσε.
σε αλλα θεματα υγειας κανει δουλεια,ο πατερας μου ακολουθουσε φαρμακευτικη αγωγη για αρθροιτικα με αποτυχια και πετυχε ο βελονισμος.
επισης και ο αδερφος του πατερα μου κανει βελονισμο με επητυχια σε θεματα υγειας,μεσης
 

LostUser

Active Member
Κapa για τα ορθοπεδικά ζητήματα δουλεύει 100%, σκέψου ότι σε κάποιες χώρες,πχ Γερμανία καλύπτεται πλέον επίσημα από δημόσια και ιδιωτική ασφάλιση καθώς είναι μια legitimate επιλογή θεραπείας.

Εγώ πάντως έδινα 70 ευρώ την συνεδρία...Πάρα πολλά χρήματα δυστυχώς
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κapa για τα ορθοπεδικά ζητήματα δουλεύει 100%, σκέψου ότι σε κάποιες χώρες,πχ Γερμανία καλύπτεται πλέον επίσημα από δημόσια και ιδιωτική ασφάλιση καθώς είναι μια legitimate επιλογή θεραπείας.

Εγώ πάντως έδινα 70 ευρώ την συνεδρία...Πάρα πολλά χρήματα δυστυχώς
λογικο μου φαινεται.αν και δεν το εχω ψαξει φανταζομαι οτι ο βελονισμος παραλυει καποια νευρα οποτε φευγει ο πονος.
αμφιβαλω ομως για το αν ειναι μονιμα τα αποτελεσματα.
εγω θα εδινα 200 ευρω για 3 η 4 συνεδριασεις
 

LostUser

Active Member
Οι δυτικοί γιατροί και "σκεπτικιστές" θεωρούν ότι απλά γίνονται κάποιες αντιδράσεις ορμονικές-νευρολογικές, πχ απελευθέρωση ενδορφινών κτλπ. Ποτέ δεν έχει αποδειχθεί κάτι. Βέβαια το θεωρητικό υπόβαθρο του βελονισμού, όσο να ναι, πρέπει να είσαι λίγο ανοιχτόμυαλος για να το δεχτείς :p (έχει σχέση με διαύλους ενέργειας/σωματιδίων κατά μήκος του σώματος).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οι δυτικοί γιατροί και "σκεπτικιστές" θεωρούν ότι απλά γίνονται κάποιες αντιδράσεις ορμονικές-νευρολογικές, πχ απελευθέρωση ενδορφινών κτλπ. Ποτέ δεν έχει αποδειχθεί κάτι. Βέβαια το θεωρητικό υπόβαθρο του βελονισμού, όσο να ναι, πρέπει να είσαι λίγο ανοιχτόμυαλος για να το δεχτείς :p (έχει σχέση με διαύλους ενέργειας/σωματιδίων κατά μήκος του σώματος).
αν κατσω να το δω με την λογικη θα ελεγα κατα καποιον τροπο σταματαει την κυκλοφωρια του cox2,ειναι η προσταγδαλινη του πονου.
cox 2 blocker ειναι και τα παυσιπονα,αλλα εκει μιλαμε μονο για λιγες ωρες δρασης
 

LARIOSO

Active Member
Εχω κανει βαλονισμο σε αθλητικη κακωση που ειχα (καταγμα κοπωσης περονιαιων) και δεν μου εκανςε πολλα πραγματα και μετα εκανα και ηλεκτροβελονισμο δηλ εβαζαν κατι καλωδιακια στις βελονες και σου εδιναν και με ρευμα αυτο με ανακουφησε αλλα δεν ελυσε το προβλημα το οποιο λυθηκε με πληρη αναπαυση για πολυ καιρο.
 

Anna_

Member
ο πατερας μου επεμενε οτι θα σταματησει εντελως η τριχοπτωση μου και με πιεζε να δοκιμασω βελονισμο.
τελικα δεν εκανα γιατι αμφιβαλω αν ηταν μονιμα τα αποτελεσματα,κατα βαθος ημουν σιγουρος οτι θα εβλεπα αποτελεσματα στο μαλλι αλλα για συγκεκριμενο διαστημα.
και το 200ευρο με πονουσε.
σε αλλα θεματα υγειας κανει δουλεια,ο πατερας μου ακολουθουσε φαρμακευτικη αγωγη για αρθροιτικα με αποτυχια και πετυχε ο βελονισμος.
επισης και ο αδερφος του πατερα μου κανει βελονισμο με επητυχια σε θεματα υγειας,μεσης
Καλησπερα Κάπα, μπορείς να μου στείλεις σε μνμ τα στοιχεία του βελονιστη για να κάνω κάποια θεραπεία στα μαλλιά; Ευχαριστώ
 
Μπλουζα