Αποτελέσματα φίνα

Makos

New Member
Ψαχνωντας στο φόρουμ είδα διάσπαρτα να λένε κάποιοι για το διάστημα που χρειάστηκε να δούνε αποτέλεσμα από τη χρήση φινας αλλά δεν είδα να έχει δημιουργηθεί κάποιο νήμα που να έχει συγκεντρωμένες απόψεις για τον χρόνο που χρειάστηκε ο καθένας για να δει ορατά αποτελέσματα.... οπότε πόσο χρόνο χρειάζεται για να δει κάποιος αποτέλεσμα? Εγώ κάνω χρήση φινας δύο μήνες περίπου και δεν έχω δει κάτι ακόμα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stradlin

Member
Το πότε (και ΑΝ) θα δει κανείς διαφορά είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων (είδος/στάδιο αλωπεκίας, ηλικία, οργανισμός, συνήθειες κλπ). Σε κάθε περίπτωση 2 μήνες είναι πολύ νωρίς. Προσωπικά είδα για πρώτη φορά σταθεροποίηση με τάσεις βελτίωσης μετά από 3 χρόνια φίνας/ντούτας (είδα και άσπρη τρίχα να ξαναμαυρίζει).
 

dlazaros

Well-Known Member
Ψαχνωντας στο φόρουμ είδα διάσπαρτα να λένε κάποιοι για το διάστημα που χρειάστηκε να δούνε αποτέλεσμα από τη χρήση φινας αλλά δεν είδα να έχει δημιουργηθεί κάποιο νήμα που να έχει συγκεντρωμένες απόψεις για τον χρόνο που χρειάστηκε ο καθένας για να δει ορατά αποτελέσματα.... οπότε πόσο χρόνο χρειάζεται για να δει κάποιος αποτέλεσμα? Εγώ κάνω χρήση φινας δύο μήνες περίπου και δεν έχω δει κάτι ακόμα....
Να σε βοηθήσω όπως μπορώ. Πρέπει να καταλάβεις το εξής. Η φίνα σταματάει την ζημιά όπως κλείνεις την τρύπα σε βάρκα. Το πόσο νερό έχει μπεί μέσα εξαρτάται απο το πόσο καιρό περίμενες μέχρι να δράσεις. Για να αδειάσει το νερό απο μέσα στην βάρκα χρειάζεται κουβάς και χρόνος. Ο κουβάς στην περίπτωση μας είναι η υγεία και η διατροφή μας. Κάποιος που καπνίζει και δεν τρώει αρκετή πρωτείνη θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο να αδειάσει την βάρκα. Η φιναστερίδη σταματάει το πνίξιμο των τριχών απο την ορμόνη αλλά δεν έχει να κάνει τίποτα για την επιδιόρθωση της ζημιάς, αυτό το κάνει το ίδιο μας το σώμα. Κάποιοι χρειάζονται μερικούς μήνες για να δουν αποτελέσματα, περίπου 9-12, και κάποιοι χρειάζονται 2 χρόνια. Υπάρχουν και αυτοί που περίμεναν πολύ και δεν θα δούν αποτελέσματα καθώς όταν η διάμετρος της τρίχας μας λεπτύνει πολύ τότε δεν επανέρχεται. Παράδειγμα απο την περίπτωση μου. 2-3 χρόνια φιναστερίδη και είχα κάποια αποτελέσματα αλλά επειδή δεν ήμουν πλήρως αποφασισμένος και έπαιρνα 3χ την εβδομάδα δεν έγινε και καμία αποκάλυψη. Όταν το γύρισα στην ντουταστερίδη εδω και 1 χρόνο 3χ την εβδομάδα που είναι σαν φίνα κάθε μέρα και βάλε, είδα τα μαλλιά μου να επιστρέφουν σαν να ήμουν ξανά 30. Και ακόμα φτιάχνουν. Την καλημέρα μου.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Επι τη ευκαιρία θα γράψω και εγώ την δική μου εμπειρία με την Φίνα καθώς είναι φρέσκια!
Όπως ξέρετε μερικοί έχω κάνει ΜΜ εδώ και 2,5 μήνες περίπου.
Διαβάζοντας εδώ απο πολλούς για την Φίνα είπα να την βάλω στο παιχνίδι καθώς όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα όμως!Ξεκίνησα λοιπόν την Φίνα πριν 2 μήνες 1,25mg μέρα παρα μέρα(proscar 5mg το κόβω στα 4 με ξυράφι φαρμακείου).Η ΜΜ έγινε Α και Β ζώνη πύκνωση!Το crown ήταν σχεδόν άδειο με χνούδι και είπα αν δω κάπου αποτέλεσμα θα το δω εκεί που λένε ότι είναι πιο αποτελεσματική η Φίνα!2 μήνες μετά την χρήση λοιπόν παιδιά και έχω να πω ότι έχω δει βελτίωση κατα 30-40% στο θέμα φύτρωσης της περιοχής πράγμα κατά εμένα απίστευτο!Άρχισε να φαίνεται ξανά η διπλή κορυφή που είχα παλιά και με τη αραίωση δεν φαινόταν!Και σκέφτηκα αν στους 2 μήνες Φίνας είδα τέτοια φύτρωση τι θα γίνει στον 1 χρόνο?Γενικά ζωντανέψαν τα μαλλιά μου και εδώ θα ευχαριστήσω το Φόρουμ και τα παιδιά που με βοήθησαν στις απορίες μου σχετικά με αυτή όπως το φιλαράκι μου ο Bobby!
Αυτό το έγραψα για να πω ότι όχι μόνο την σταματάει αλλά δίνει και μαλλί!
Να προσθέσω εδώ ότι κάνω χρόνια σωστή διατροφή,δεν καπνίζω,γυμνάζομαι......Ίσως ο συνδυασμός όλων αυτών αλλά και της μινοξιδίλης πρώι βράδυ να έδωσε τα μέγιστα αποτελέσματα!Πάντως είδα διαφορά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Συνήθως μετά τον χρονο φαίνεται ορατή διαφορά, αλλά δεν είναι και ο κανόνας…. Αφού βλέπεις διαφορά (ορατή) άρα υπάρχει!!!!!
 

Stratos

Well-Known Member
Επι την ευκαιρία θα γράψω και εγώ την δική μου εμπειρία με την Φίνα καθώς είναι φρέσκια!
Όπως ξέρετε μερικοί έχω κάνει ΜΜ εδώ και 2,5 μήνες περίπου.
Διαβάζοντας εδώ απο πολλούς για την Φίνα είπα να την βάλω στο παιχνίδι καθώς όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα όμως!Ξεκίνησα λοιπόν την Φίνα πριν 2 μήνες 1,25mg μέρα παρα μέρα(proscar 5mg το κόβω στα 4 με ξυράφι φαρμακείου).Η ΜΜ έγινε Α και Β ζώνη πύκνωση!Το crown ήταν σχεδόν άδειο με χνούδι και είπα αν δω κάπου αποτέλεσμα θα το δω εκεί που λένε ότι είναι πιο αποτελεσματική η Φίνα!2 μήνες μετά την χρήση λοιπόν παιδιά και έχω να πω ότι έχω δει βελτίωση κατα 30-40% στο θέμα φύτρωσης της περιοχής πράγμα κατά εμένα απίστευτο!Άρχισε να φαίνεται ξανά η διπλή κορυφή που είχα παλιά και με τη αραίωση δεν φαινόταν!Και σκέφτηκα αν στους 2 μήνες Φίνας είδα τέτοια φύτρωση τι θα γίνει στον 1 χρόνο?Γενικά ζωντανέψαν τα μαλλιά μου και εδώ θα ευχαριστήσω το Φόρουμ και τα παιδιά που με βοήθησαν στις απορίες μου σχετικά με αυτή όπως το φιλαράκι μου ο Bobby!
Αυτό το έγραψα για να πω ότι όχι μόνο την σταματάει αλλά δίνει και μαλλί!
τι ηλικία έχεις?
 

LoverBoy

Well-Known Member
Συνήθως μετά τον χρονο φαίνεται ορατή διαφορά, αλλά δεν είναι και ο κανόνας…. Αφού βλέπεις διαφορά (ορατή) άρα υπάρχει!!!!!
Φίλαράκι μου!Άρχισε να "Κλείνει" το crown και λέω δεν μπορεί!Και όμως!Βέβαια μπορεί να φταίει και η Μίνο πρωί βράδυ που μπούσταρε το αποτέλεσμα!
 
Μπλουζα