Απορια για τα ''παιδια'' της μινοξιδιλης

kwsths

Member
καλησπερα ! τι μπορει να γινει με τα ''παιδια'' της μινοξιδιλης εννοωντας τις τριχες π βγαινουν σε ολο το προσωπο ? εχω αγανακτησει πια αναγκαζομαι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να βγαζω φρυδια. Μου παιρνει ποση ωρα να τα βγαλω και την αλλη μερα βλεπω εχουν βγει παλι !! και επισης με τις τριχες σε ολο το προσωπο κατω απο ματια, αναμεσα σε φρυδια και μετωπο.. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τον βραδυνο υπνο καθως βαζω μινοξ λιγο πριν κοιμηθω οποτε πηγαινει στο μαξιλαρι και μετα στο προσωπο >? καμια αλλη πιθανη λυση ? εχω λιγα μαλλια κεφαλι πολλα στ προσωπο απιστευτη πυτιριδα και σμηγμα πολλα σπυρια στ προσωπο λογο σμηγματος ε να βγαζω και καθε μερα φρυδια - Ελεος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Βάζε αυστηρά μόνο όση ποσότητα λένε οι οδηγίες (νομίζω 6 ψεκασμούς).
Όταν ψεκάζεις, προσπάθησε να μην πηγαίνουν σταγόνες στο πρόσωπο, ούτε και το νέφος.
Πλένε τα χέρια αμέσως μετά.
Επίσης, μην την βάζεις ένα λεπτό πριν πέσεις για ύπνο. Άφηνε καμιά ώρα να στεγνώσει.
 

zaxas87

Member
εγω με μινοξιδιλη περαν το μαυρων κυκλων δε παρατηρησα αλλου στο προσωπο τριχες ποσο μαλλον τα φρυδια.μηπως υπερβαινεις τη δοση κ σ πεφτει και στο προσωπο.πρεπει να στεγνωνει πριν κοιμηθεις παντως.
 

kwsths

Member
βαζω ενα ψεκασμο παραπανω γιατι εχω διαχυτη αραιωση και δν μ φτανει το 1 ml για ολο το κεφαλι. ναι οντως καποιες φορες βαζω και πεφτω κατευθειαν για υπνο ισως αυτο κανει τη ζημια !
 

pithikas

Well-Known Member
kwsths είπε:
καλησπερα ! τι μπορει να γινει με τα ''παιδια'' της μινοξιδιλης εννοωντας τις τριχες π βγαινουν σε ολο το προσωπο ? εχω αγανακτησει πια αναγκαζομαι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να βγαζω φρυδια. Μου παιρνει ποση ωρα να τα βγαλω και την αλλη μερα βλεπω εχουν βγει παλι !! και επισης με τις τριχες σε ολο το προσωπο κατω απο ματια, αναμεσα σε φρυδια και μετωπο.. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τον βραδυνο υπνο καθως βαζω μινοξ λιγο πριν κοιμηθω οποτε πηγαινει στο μαξιλαρι και μετα στο προσωπο >? καμια αλλη πιθανη λυση ? εχω λιγα μαλλια κεφαλι πολλα στ προσωπο απιστευτη πυτιριδα και σμηγμα πολλα σπυρια στ προσωπο λογο σμηγματος ε να βγαζω και καθε μερα φρυδια - Ελεος

Η μινοξιδιλη απορροφαται απο τον οργανισμο γι αυτο και εχεις ανεπιθυμητη τριχοφυια παντως να ξερεις με τα χρονια πολλαπλασιαζονται και τα κακως κειμενα, εγω στα πρωτα 4 χρονια δεν ειχα παρατηρησει κατι το μη φυσιολογικο αλλα απο κει και περα αρχισα να γεμιζω σταδιακα (ειδικα με αιρολ) μεχρι και σε πλατη οποτε και μετα απο συνολικα 8 χρονια την σταματησα εδω και κανα 6μηνο και ψιλοεπανερχομαι
 

kwsths

Member
pithikas είπε:
kwsths είπε:
καλησπερα ! τι μπορει να γινει με τα ''παιδια'' της μινοξιδιλης εννοωντας τις τριχες π βγαινουν σε ολο το προσωπο ? εχω αγανακτησει πια αναγκαζομαι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να βγαζω φρυδια. Μου παιρνει ποση ωρα να τα βγαλω και την αλλη μερα βλεπω εχουν βγει παλι !! και επισης με τις τριχες σε ολο το προσωπο κατω απο ματια, αναμεσα σε φρυδια και μετωπο.. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τον βραδυνο υπνο καθως βαζω μινοξ λιγο πριν κοιμηθω οποτε πηγαινει στο μαξιλαρι και μετα στο προσωπο >? καμια αλλη πιθανη λυση ? εχω λιγα μαλλια κεφαλι πολλα στ προσωπο απιστευτη πυτιριδα και σμηγμα πολλα σπυρια στ προσωπο λογο σμηγματος ε να βγαζω και καθε μερα φρυδια - Ελεος

Η μινοξιδιλη απορροφαται απο τον οργανισμο γι αυτο και εχεις ανεπιθυμητη τριχοφυια παντως να ξερεις με τα χρονια πολλαπλασιαζονται και τα κακως κειμενα, εγω στα πρωτα 4 χρονια δεν ειχα παρατηρησει κατι το μη φυσιολογικο αλλα απο κει και περα αρχισα να γεμιζω σταδιακα (ειδικα με αιρολ) μεχρι και σε πλατη οποτε και μετα απο συνολικα 8 χρονια την σταματησα εδω και κανα 6μηνο και ψιλοεπανερχομαι
εξου και το πιθηκας ? εγω τη σταματησα για ενα 3 μηνο και κυριολεκτικα εχασα το 1/3 τν μαλλιων μου. δεν ειδες πτωση τωρα π εκοψες ?
 

pithikas

Well-Known Member
kwsths είπε:
εξου και το πιθηκας ? εγω τη σταματησα για ενα 3 μηνο και κυριολεκτικα εχασα το 1/3 τν μαλλιων μου. δεν ειδες πτωση τωρα π εκοψες ?

χαχα δεν ειναι τοσο εμφανες αλλα μπορει υποσυνειδητα να με επηρεασε στην επιλογη, οσον αφορα την πτωση τεραστια διαφορα στο μαλλι αλλα καλυτερο προσωπο σκεφτομαι να ξαναρχισω με πιο αραιη χρηση
 

xk

Active Member
kwsth σε πιάνει καλά η μινοξιδίλη, κι εγώ είχα ανεπ. τριχοφυία κάτω από τα μάτια αλλά και φοβερή επανέκφυση στην κορυφη και στο μπιφτέκι...δυστυχώς τα χρόνια έδειξαν ότι δεν παλευονται οι παρενέργειες...εγώ προσωπικά δοκίμασα πολλές φορές να τις αντιμετωπίσω αλλά τζίφος...


pithikas η αραιή δόση δε νομίζω να σε βοηθήσει...σε μένα απλά άργησαν να έρθουν οι παρενέργειες...(έβαζα μια δόση κάθε δευτερη μέρα)
 

pithikas

Well-Known Member
xk είπε:
pithikas η αραιή δόση δε νομίζω να σε βοηθήσει...σε μένα απλά άργησαν να έρθουν οι παρενέργειες...(έβαζα μια δόση κάθε δευτερη μέρα)

κι εγω για 1μλ ανα δυο μερες σκεφτομουν , τι παρενεργειες ειχες?
 

Atermon

Member
Όταν λέτε τριχοφυία κάτω από τα μάτια, που ακριβώς εννοείτε; Στα μούσια ψηλά ή στα κάτω ματόκλαδα;
 

kwsths

Member
Atermon είπε:
Όταν λέτε τριχοφυία κάτω από τα μάτια, που ακριβώς εννοείτε; Στα μούσια ψηλά ή στα κάτω ματόκλαδα;

στα μαγουλα πανω πανω.. γενικα κατω απ τα φρυδια πανω απο τα φρυδια και ενδιαμεσα στν φρυδια..νιωθω σαν γκομενακι π πρεπει να τα βγαζω καθε μερα! :dbann
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
kwsths είπε:
Atermon είπε:
Όταν λέτε τριχοφυία κάτω από τα μάτια, που ακριβώς εννοείτε; Στα μούσια ψηλά ή στα κάτω ματόκλαδα;

στα μαγουλα πανω πανω.. γενικα κατω απ τα φρυδια πανω απο τα φρυδια και ενδιαμεσα στν φρυδια..νιωθω σαν γκομενακι π πρεπει να τα βγαζω καθε μερα! :dbann

χαχαχα.. παθων..
εγω εφθασα στο σημειο να βγαζω και να ψαλιδιζω τα φρυδια διοτι ειχα γινει γουλβεριν... δυστυχως κατι κερδιζεις κατι χανεις.. μεχρι και στα δαχτυλα των ποδιων οι τριχες μεγαλωνουν πολυ πλεον.. το καλοκαρι πεφτει γενικο ρεκτιφιε με τσιμπίδιον... αστα να πανε..
 

kwsths

Member
weznem είπε:
kwsths είπε:
Atermon είπε:
Όταν λέτε τριχοφυία κάτω από τα μάτια, που ακριβώς εννοείτε; Στα μούσια ψηλά ή στα κάτω ματόκλαδα;

στα μαγουλα πανω πανω.. γενικα κατω απ τα φρυδια πανω απο τα φρυδια και ενδιαμεσα στν φρυδια..νιωθω σαν γκομενακι π πρεπει να τα βγαζω καθε μερα! :dbann

χαχαχα.. παθων..
εγω εφθασα στο σημειο να βγαζω και να ψαλιδιζω τα φρυδια διοτι ειχα γινει γουλβεριν... δυστυχως κατι κερδιζεις κατι χανεις.. μεχρι και στα δαχτυλα των ποδιων οι τριχες μεγαλωνουν πολυ πλεον.. το καλοκαρι πεφτει γενικο ρεκτιφιε με τσιμπίδιον... αστα να πανε..

χαχα ναιι και γω οχι με ψαλιδι αλλα με μηχανη τα παιρνω στη σκαλα 2 γιατι φουντωνουν πολυ .. εχω π εχω εντονα χοντρα φρυδια λογω κληρονομικοτητας/καταγωγης (προπαπους μικρασιατης ) καταλαβαινεις το χοντροκομενο σχημα, τωρα γινομαι σαν θαμνος :2m: τουλαχιστον τα αντισταθμιζω με τη γαλικη μυτη π εχω κληρονομησει απο τον αλλο προπαπου (Γαλλος) :blush:
 

xk

Active Member
pithikas είπε:
xk είπε:
pithikas η αραιή δόση δε νομίζω να σε βοηθήσει...σε μένα απλά άργησαν να έρθουν οι παρενέργειες...(έβαζα μια δόση κάθε δευτερη μέρα)

κι εγω για 1μλ ανα δυο μερες σκεφτομουν , τι παρενεργειες ειχες?

δες εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5023-post-82823.html#pid82823
 
Μπλουζα