Απονεύρωση δοντιού

xk

Active Member
να ρωτήσω ρε παίδες,έχει κανείς απονευρωμένα δόντια?Έκανα μια απονευρωση πριν 1 χρόνο...αυτό το δόντι τώρα που του κόπηκαν τα νευρα τι ρόλο βαραει?ποια η διαφορά του με τα μη απονευρωμένα...έχει μικρότερη διάρκεια ζωής?Δηλαδή παίζει να σπάσει ή να φύγει μετά απο κάποιο διάστημα?να αποφευγω να μασάω από την μεριά του?Το λεω γιατί τις τελευταίες μέρες με ενοχλεί κάπως κι επειδή το σφράγισμα φαίνεται οκ σκέφτομαι μήπως το ζόρισα με το μάσημα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω 100 σφραγισματα(3 και 4 φορες)τα ιδια δοντια
5 θηκες
και απο οσο θυμαμαι 8 απονευρωμενα
ειναι πιο αδυναμο απο τα αλλα,καπια στιγμη θα σπασει μπορει και στο μασημα.
μην φανταστεις οτι θα γινει απο την μια μερα στην αλλη,μπορει να βγαλει και 10ετια.
οταν ερθει η στιγμη αυτα γινονται θηκες που ειναι πολυ γερες
 

orestis

Member
Αν ειναι καλα απονευρωμένο, δεν θα εχεις προβλημα αν και δεν θα αντεξει για μια ζωη.
Αν η απονεύρωση δεν εχει γινει σωστα, τοτε με τον καιρο θα αρχισει παλι να σε ενοχλει.
Ειχα απονευρωσει εναν τραπεζιτη. Δεν εγινε σωστα η δουλεια και μετα απο καποιο διαστημα αρχισε να με ενοχλει ξανα. Τον πρωτο καιρο οι ενοχλησεις δεν ηταν εντονες. Μετα απο κανα δυο χρονια ξεκολησε απο τη μια μερια των ουλων και κουνιοταν πολυ.
Ειπα να τον αφησω οσο αντεξει.
Το καλοκαιρι μια κυριακη βραδυ αρχισε να ποναει. Ποναγε τοσο πολυ που δεν αντεχα και υποτιθετε οτι ηταν απονευρωμενο. 250 ευρω σε εναν απο τους καλυτερους γιατρους της αθηνας ειχα σκασει.

Μιας και κυριακη βραδυ δεν επεζε να βρω γιατρο και ηταν αδυνατο να αντεξω τον πονο, και μιας και ουτως ή αλλως κουνιοταν πολυ, το εβγαλα μονος μου. Μεσα σε 5 λεπτα περασε και ο πονος και ολα. Και απο τοτε ησύχασα.
xk , υποτιθετε οτι ο λογος της απονευρωσης ειναι για αν μην ποναμε. Αν υπαρχει ενοχληση και μετα απο την απονευρωση , τοτε κατι δεν εχει γινει σωστα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
απο οσο ξερω για να γινει μια απονευρωση καλα,πρεπει να γινει μεχρι την ριζα του δοντιου.
εγω αυτα που προανεφερα ειναι η ρομαντικη πλευρα.
η πραγματικη ειναι οτι εχω περασει κυστες,αποστηματα, με φρικτους πονους,να παιρνω 3 διαφορετικα παυσιπονα μαζι καθε 3 ωρες και να χρυπαω το κεφαλι στον τοιχο απο τον πονο.
πριν λιγους μηνες εκανα και γναθοχειρουργειο απο κυστες
σε εναν αλλον αιωνα δεν θα την ειχα βγαλει καθαρη.
σε ολα αυτα εχω πληρωσει ενα αμαξι σε λεφτα τα τελευταια 20 χρονια
 

Atermon

Member
kapa είπε:
απο οσο ξερω για να γινει μια απονευρωση καλα,πρεπει να γινει μεχρι την ριζα του δοντιου.
εγω αυτα που προανεφερα ειναι η ρομαντικη πλευρα.
η πραγματικη ειναι οτι εχω περασει κυστες,αποστηματα, με φρικτους πονους,να παιρνω 3 διαφορετικα παυσιπονα μαζι καθε 3 ωρες και να χρυπαω το κεφαλι στον τοιχο απο τον πονο.
πριν λιγους μηνες εκανα και γναθοχειρουργειο απο κυστες
σε εναν αλλον αιωνα δεν θα την ειχα βγαλει καθαρη.
σε ολα αυτα εχω πληρωσει ενα αμαξι σε λεφτα τα τελευταια 20 χρονια

Αν επιτρέπεις, γιατί τόσα προβλήματα; Είναι απο τσιγάρο, κακή υγιεινή ή κάτι άλλο;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Atermon είπε:
kapa είπε:
απο οσο ξερω για να γινει μια απονευρωση καλα,πρεπει να γινει μεχρι την ριζα του δοντιου.
εγω αυτα που προανεφερα ειναι η ρομαντικη πλευρα.
η πραγματικη ειναι οτι εχω περασει κυστες,αποστηματα, με φρικτους πονους,να παιρνω 3 διαφορετικα παυσιπονα μαζι καθε 3 ωρες και να χρυπαω το κεφαλι στον τοιχο απο τον πονο.
πριν λιγους μηνες εκανα και γναθοχειρουργειο απο κυστες
σε εναν αλλον αιωνα δεν θα την ειχα βγαλει καθαρη.
σε ολα αυτα εχω πληρωσει ενα αμαξι σε λεφτα τα τελευταια 20 χρονια

Αν επιτρέπεις, γιατί τόσα προβλήματα; Είναι απο τσιγάρο, κακή υγιεινή ή κάτι άλλο;

δεν εχω προβλημα να το συζητησω.
ειναι ολα μαζι συν κακη κληρονομικοτητα.
το σιγουρο ειναι οτι αν γυριζα τον χρονο 25 χρονια πισω και γνωριζωντας τι θα περασω θα τα βουρτσιζα συχνοτερα.
σε εμφανιση τα δοντια μου ειναι σχεδον τελεια,κανενα σταβο,ασπρα.
εντωμεταξυ τα λεφτα που εχω δωσει δεν ειναι τιποτα μπροστα στους πονους που εχω τραβηξει απο δοντια στην ζωη μου,και μιλαμε τωρα για ενα ποσο αρκετα πανω απο 10.000.
φετος μονο εχω κανει 38 ωρες οδοντιατρειο γενικο σερβις.
πλεον ειτε παω σε οδοντιατρο ειτε για καφε το ιδιο μου φαινεται
 

crossfire

Well-Known Member
xk είπε:
να ρωτήσω ρε παίδες,έχει κανείς απονευρωμένα δόντια?Έκανα μια απονευρωση πριν 1 χρόνο...αυτό το δόντι τώρα που του κόπηκαν τα νευρα τι ρόλο βαραει?ποια η διαφορά του με τα μη απονευρωμένα...έχει μικρότερη διάρκεια ζωής?Δηλαδή παίζει να σπάσει ή να φύγει μετά απο κάποιο διάστημα?να αποφευγω να μασάω από την μεριά του?Το λεω γιατί τις τελευταίες μέρες με ενοχλεί κάπως κι επειδή το σφράγισμα φαίνεται οκ σκέφτομαι μήπως το ζόρισα με το μάσημα..

xk,δοντι απονευρωμενο που ξαναποναει,σημαινει οτι δεν ειχε γινει καλη απονευρωση στο παρελθον οπως λεει και ο orestis.....δυστυχως πρεπει να ξαναπας....και εγω την εχω πατησει ετσι
Μην ξεγιελιεσαι απο την εμφανιση του σγραγισματος....ειναι καθαρα εσωτερικο,στο βαθος βαθος της ριζας.
Με λιγα λογια,δεν εχει απονευρωθει πληρως
 

xk

Active Member
πω ρε Καπα πακέτο...είναι όντως πανω απ όλα κληρονομικό αφου κι εγώ έχω φερθεί άσχημα στα δόντια μου και δεν έχω παει πολλε΄ς φορες οδοντίατρο

ορεστης cross

γι αυτό τώρα θυμάμαι ότι ο οδοντίατρος δεν ήταν πολύ σίγουρος...μου είχε πει αν θυμάμαι καλά ότι ο τραπεζίτης μου(τον είχα παρατήσει τελειώς και είχε σαπίσει) έχει 3-4 ριζικούς σωλήνες πράγμα ψιλοσπάνιο(συνήθως έχουν έναν βαριά δυο) και ότι αν δεν πιάσει η απονεύρωση θα πρέπει να παω σε γναθοχειρούργο κτλ...δε ξέρω αν μου λεγε κοτσάνες,πάντως ήταν έμπειρος...αυτά μου τα έλεγε κατα την διάρκεια της απονεύρωσης μόλις τελειώσαμε μου είπε εντάξει είναι...αλλά μάλλον δεν πρέπει να είναι

το θέμα είναι οτι δεν πονάω απλά για πρώτη φορά μετά από 1-1μιση χρόνο απονεύρωσης νιώθω μια ελαφρια ενόχληση που και που...σκέφτηκα να παω οδοντίατρο να το τσεκάρει αλλά να τσεκάρει τι?Το σφράγισμα που μου έχει κάνει είναι μεγάλο και το δόντι δε παίρνει άλλο ''σκάλισμα'' όπως το βλέπω στο καθρέπτη.Γίνεται να δει με ακτινογραφία αν είναι απονευρωμένο ή όχι?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
xk είπε:
πω ρε Καπα πακέτο...είναι όντως πανω απ όλα κληρονομικό αφου κι εγώ έχω φερθεί άσχημα στα δόντια μου και δεν έχω παει πολλε΄ς φορες οδοντίατρο

ορεστης cross

γι αυτό τώρα θυμάμαι ότι ο οδοντίατρος δεν ήταν πολύ σίγουρος...μου είχε πει αν θυμάμαι καλά ότι ο τραπεζίτης μου(τον είχα παρατήσει τελειώς και είχε σαπίσει) έχει 3-4 ριζικούς σωλήνες πράγμα ψιλοσπάνιο(συνήθως έχουν έναν βαριά δυο) και ότι αν δεν πιάσει η απονεύρωση θα πρέπει να παω σε γναθοχειρούργο κτλ...δε ξέρω αν μου λεγε κοτσάνες,πάντως ήταν έμπειρος...αυτά μου τα έλεγε κατα την διάρκεια της απονεύρωσης μόλις τελειώσαμε μου είπε εντάξει είναι...αλλά μάλλον δεν πρέπει να είναι

το θέμα είναι οτι δεν πονάω απλά για πρώτη φορά μετά από 1-1μιση χρόνο απονεύρωσης νιώθω μια ελαφρια ενόχληση που και που...σκέφτηκα να παω οδοντίατρο να το τσεκάρει αλλά να τσεκάρει τι?Το σφράγισμα που μου έχει κάνει είναι μεγάλο και το δόντι δε παίρνει άλλο ''σκάλισμα'' όπως το βλέπω στο καθρέπτη.Γίνεται να δει με ακτινογραφία αν είναι απονευρωμένο ή όχι?
δυστυχως τον πρωτο λογο και στα δοντια τον εχει η κληρονομικοτητα.
απλα θα πω οτι ο ενας μου ο κολλητος με βουρτσιμα μια φορα τον μηνα,πηγε πρωτη φορα οδοντιατρο στα 32 του για ενα απλο καθαρισμα πετρας,ουτε καν σφραγισμα.
δυστυχως θα σε απογοητευσω λιγο,απο τους οδοντιατρους που εχω παει οι 8 ηταν κακοι και οι 2 καλοι,σε αυτο το επαγγελμα δεν υπαρχει μεση κατασταση,το εχω βιωσει οσο δεν παει.
εχω χασει τον λογαριασμο και την μπαλα με τα δοντια με τοσα που περασα.
το αν εγινε καλη δουλεια η οχι δεν μπορεις να το ξερεις.
θα σε ρωτησω κατι απλο.
οταν εκανες απονευρωση σου εβγαζε ακτινογραφιες?εφτασε η απονευρωση σε ολη την εκταση του δοντιου?
 

kal

Member
σου ελεγε μαλακιες,τα δοντια οι τραπεζιτες εχουν το μινιμουμ τρεις σωληνες και μπορει και 4 καποιες φορες..Δεν εχει καμια σημασια ολα ειναι θεμα εμπειριας,ακομα και αν η ανατομια των ριζων ειναι προβληματικη(δηλαδη αν δεν ειναι ισιοι) ενα εμπειρος οδοντιατρος θα μπορεσει να σφραγισει πληρως τους σωληνες..Συμβουλη μου ψαξε οδοντιατρο ενδοδοντιστη και ξεγνοιασε ειναι ειδικος στην απονευρωση και ειδικα με χρηση μικροσκοπιου δεν θα χεις κανενα θεμα..
Ειδικα αυτο το αν δεν πιασει η απονευρωση μεγα μακακια δεν υπαρχει δεν πιανει υπαρχει δεν μπορει να την κανει..
 

mpimpos

Member
εχω κανει 3-4 απονευρωσεις,ολες επιασαν δεν με ξαναενοχλησαν τα δοντια,αλλα ειναι θεμα χρονου ποτε θα σου σπασει,στην ουσια το απονευρωμενο δοντι ειναι νεκρο,δεν τρεφετε πλεον.Θα βαλεις θηκες κ θα εισαι κομπλε οταν γινει αυτο.Αλλα το σπασιμο δεν θα το αποφυγεις σε 1 ,2 ,5 χρονια θα σπασει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
kapa είπε:
οταν εκανες απονευρωση σου εβγαζε ακτινογραφιες?εφτασε η απονευρωση σε ολη την εκταση του δοντιου?

ναι μου είχε βγάλει πριν και μετά αλλά δε φαινόταν καθαρά δεν είχα βγάλει συμπέρασμα μιας και με καθησύχασε ότι η απονεύρωση ήταν επιτυχής...


τεσπα θα το αφήσω να δω πως θα παει και βλέπουμε

thx παίδες...τα γ@μοδόντια είναι τα χειρότερα,καλύτερα να σπάσεις χέρι πόδι κτλ...τα δόντια εκτός του ότι δε μπορείς να φας σε βαράει ο πόνος κατευθείαν στον εγκέφαλο δεν είναι να παίζεις,την επόμενη φορά θα το ψάξω πολύ πριν ξαναπάω σε κάποιον
 
Μπλουζα