Γνώμες, απόψεις και συμβουλές για μμ

pfpf

New Member
Καλησπέρα σας,

είμαι μέλος από το 2014 και σκέφτομαι εδώ και αρκετά χρόνια να κάνω και εγώ μμ. Από το forum θεωρώ ότι με τις άπειρες ώρες διαβάσματος, χάρη σε εσάς, έχω μάθει πάρα πολλά σχετικά με το θέμα μας, θεραπείες κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν παίρνω εύκολα αποφάσεις και αυτό μου έχει στοιχίσει αρκετά και σε διάφορους τομείς. Έχω και εγώ περάσει απ' όλα τα στάδια του προβλήματός μου (απογοήτευση, παραίτηση, άρνηση, ντροπή κλπ.) Oπότε παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας μέσω των συμβουλών και των απόψεών σας.

Φτάνει η πολυλογία λοιπόν,

Είμαι 40ετών και έχω επισκεφτεί για consultation D*I πριν 3 χρόνια και φέτος τις δύο κυπριακές. Σκέφτομαι να ρωτήσω και κατά Τουρκία μεριά αλλά και Βεκρή (δε θα μου έχει μείνει και κανένας άλλος εκτός από τους πολύ πολύ ακριβούς).

Συνοπτικά από τα consultations σας παραθέτω τα εξής:
-Δότρια πολύ καλή, σκληρή τρίχα με αρκετά 2τριχα αλλά και 3τριχα grafts
-Σύνολο Δότριας περίπου 7.000 grafts
-NW5 (?)
-Μου πρότειναν 3.000 grafts σε Α και Β ζώνη μόνο, καθόλου crown σε δύο συνεδρίες.
-Κάνω χρήση minoxidil τα τελευταία 3 χρόνια και οι φωτό είναι τραβηγμένες με πολύ φυσικό φως, δίχως φλας.
-Σχεδιάζω, αν όλα πάνε καλά, τη ΜΜ μου για τα μέσα του 2018.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

1 - Copy.jpg 2 - Copy.jpg 3 - Copy.jpg 4 - Copy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
αφου εχεις αυτα τα χαρακτηριστικα μπορεις να γεμισεις το κεφαλι και να ειναι σαν να μην ειχες αραιωση. προχωρα το η ηλικια σου ειναι μια χαρα.
να βαλεις και μπροστα και στο crown. τωρα σε ποσες συνεδριες θα το κανεις εξαρταται απο το που θα πας.
καλη επιτυχια. ;)
 

koumparos

Well-Known Member
Αναλογα το μπατζετ εχεις αρκετες επιλογες.Με χοντρη τριχα και 7000 μοσχευματα θα εριχνα ενα ταληρο και θα κραταγα ενα δυχιλιαρο για το μελον που αποτι φενεται θα το χρειαστεις .
 

giannis1991

Well-Known Member
καλα αν πας σε σοβαρη κιολας κλινικη πιστευω και διαφημιση θα θελουν να σε κανουν....μια χαρα ηλικια με ψηλα τα πλαινα,οχι χαμηλο nw και μια χαρα τριχα...πηγαινε σε μια σοβαρη κλινικη(εγω θα απεφευγα ελλαδα) και θα γινεις σαν να μην εχεις σχεδον προβλημα...
 

pfpf

New Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις ευχές σας.
Μου δίνετε κουράγιο γιατί δε σας κρύβω ότι είμαι εντελώς απογοητευμένος.

Στις δύο κυπριακές που απευθύνθηκα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μου πρότειναν διήμερη μμ με 3000 έως 3200 grafts σε A και Β ζώνη.
KAI OI ΔΥΟ μου πρότειναν να μην πειράξουν το crown. Όταν διαφώνησα η μία κλινική μου είπε ότι μόνο το crown θα χρειαστεί 2000 grafts!! Πραγματικά όμως δε το πιστεύω, νομίζω το είπε για να υποστηρίξει την πρότασή του για άλλη μία μμ αργότερα μόνο στο crown. Θα ήθελα όμως να ακούσω και τη γνώμη σας.

giannis1991 όταν λες σοβαρή κλινική; Τουρκία; Lorenzo δεν δύναμαι οικονομικά.
Οι κυπριακές δεν είναι σοβαρές;
 

giannis1991

Well-Known Member
ναι αδερφε εγω προσωπικα στην θεση σου κυπρο θα πηγαινα και μαλλον hdc...απλα δεν το αναφερω γιατι με αυτα που βλεπω μπορει ετσι στο ασχετο να με συνδεσουν με καμια κλινικη και μενα!!!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
ναι αδερφε εγω προσωπικα στην θεση σου κυπρο θα πηγαινα και μαλλον hdc...απλα δεν το αναφερω γιατι με αυτα που βλεπω μπορει ετσι στο ασχετο να με συνδεσουν με καμια κλινικη και μενα!!!!

δεν υπαρχει προβλημα αν πεις για hdc gianni. αν προτεινεις καμια ahc η λιγοτερο dhi εκει θολωνουν καποιοι ακομη και αν το υπονοεις.
για συγκεκριμενες κλινικες ειναι λογικο να τις προτεινει καποιος ενω για αλλες απαγορευεται.
ετσι καταντησαμε να φοβομαστε να μιλησουμε για τις προτιμησεις μας λογω καποιων που θεωρουν τους εατους τους αυθεντιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
@giannis1991 συγκεκριμένα άτομα έχουν χαρακτηριστεί και όχι στο άσχετο , άν είσαι αρκετό καιρό εδώ και καθημερινά ίσως να είχες καταλάβει.
Και μήν κοιτάς , ακόμα και την τοποθέτησή σου την χρησιμοποιούν για να "θολωσουν" τα νερά , ρίχνοντας το μπαλάκι αλλού...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
εχεις χαρακτηρισει θες να πεις συγκεκριμενα ατομα και μονο οσο αφορα την ahc. και προσπαθεις σιγουρα να παρεις με το μερος σου κοσμο. ειμαι σιγουρος οτι μιλας και με πμ για να το καταφερεις.
 

tasos33

Well-Known Member
@pfpf θα διαφωνησω με τους προγραφοντες σχετικα με την υπερβολική ωραιοποίηση της καταστασης σου. Ούτε ευκολο είναι ουτε απλό να πετύχεις ενα καλό αποτέλεσμα σε ενα τέτοιο nw όπως το δικο σου.

Καταρχάς αν ειναι ευκολο βάλε μερικές φωτο απο την δοτρια , πλαινα και πισω,όχι μονο απο τη αραιωμενη περιοχή.
Σε κάποια σου φωτο δείχνει το σημείο κάτω απο το crown na έχει αραιωσει , είναι ύπουλο σημείο δε μαζεύεται ευκολα.


Τα 7000 διαθέσιμα που εχεις είναι μια καλη βαση να πετύχεις ενα αξιόλογο αποτέλεσμα. Σίγουρα θα χρειαστείς δυο μμ σε μια δεν βγαίνει. Φτιάχνει hairline α κ β ζώνη και μετα crown.
 

John1924

Active Member
Συμφωνώ απόλυτα με τον Τάσο. Το κράουν δείχνει να έχει αραιώσει σε επικινδυνο βαθμο με αυξητικές τάσεις αραίωσης. Πράγματι ύπουλο σημείο.
 

Eltherion

Member
Καλησπέρα σας,

είμαι μέλος από το 2014 και σκέφτομαι εδώ και αρκετά χρόνια να κάνω και εγώ μμ. Από το forum θεωρώ ότι με τις άπειρες ώρες διαβάσματος, χάρη σε εσάς, έχω μάθει πάρα πολλά σχετικά με το θέμα μας, θεραπείες κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν παίρνω εύκολα αποφάσεις και αυτό μου έχει στοιχίσει αρκετά και σε διάφορους τομείς. Έχω και εγώ περάσει απ' όλα τα στάδια του προβλήματός μου (απογοήτευση, παραίτηση, άρνηση, ντροπή κλπ.) Oπότε παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας μέσω των συμβουλών και των απόψεών σας.

Φτάνει η πολυλογία λοιπόν,

Είμαι 40ετών και έχω επισκεφτεί για consultation D*I πριν 3 χρόνια και φέτος τις δύο κυπριακές. Σκέφτομαι να ρωτήσω και κατά Τουρκία μεριά αλλά και Βεκρή (δε θα μου έχει μείνει και κανένας άλλος εκτός από τους πολύ πολύ ακριβούς).

Συνοπτικά από τα consultations σας παραθέτω τα εξής:
-Δότρια πολύ καλή, σκληρή τρίχα με αρκετά 2τριχα αλλά και 3τριχα grafts
-Σύνολο Δότριας περίπου 7.000 grafts
-NW5 (?)
-Μου πρότειναν 3.000 grafts σε Α και Β ζώνη μόνο, καθόλου crown σε δύο συνεδρίες.
-Κάνω χρήση minoxidil τα τελευταία 3 χρόνια και οι φωτό είναι τραβηγμένες με πολύ φυσικό φως, δίχως φλας.
-Σχεδιάζω, αν όλα πάνε καλά, τη ΜΜ μου για τα μέσα του 2018.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Προβολή συνημμένου 15366 Προβολή συνημμένου 15367 Προβολή συνημμένου 15368 Προβολή συνημμένου 15369
Και εγω θα συμφωνησω δυστυχως με τ παιδια απο πανω...η πανω δεξια φωτογραφια οπως την βλεπουμε εμεις,αν δεν ειναι παιχνιδι της καμερας το n5 που λες ειναι λιγο...γτ εκεινο τ σημειο φαινεται πλ χαμηλα,κοντευει στα ορια της δοτριας,αν δεν τ εχει περασει...δεν νομιζω οτι θα ειναι ευκολη επεμβαση οπως λενε οι προλαλήσαντες
 

pfpf

New Member
Πράγματι στην 2η φωτογραφία φαίνεται η αραίωση στο crown να προχωράει προς τα κάτω. Δεν ξέρω πως θα συνεχίσει και αν θα σταθεροποιηθεί. Mπράβο σας που το παρατηρήσατε.

Μέχρι τώρα κρατάω ότι πράγματι θα χρειαστώ 2 ξεχωριστές μμ.
-Στην 1η μμ (μάλλον διήμερη) θα φτιάξω Α και Β ζώνη με 3000(?)grafts και
-στη 2η μμ το crown με τουλάχιστον 2000grafts.

Θα επανέλθω με φωτο από τη δότρια όπως μου ζητήσατε.
 

pfpf

New Member
5 - Αντίγραφο.jpg 7 - Αντίγραφο.jpg 6 - Αντίγραφο.jpg

Πρόχειρες φωτό με πολύ έντονο φως μπάνιου. Ελπίζω να είναι αρκετές για κάποια συμπεράσματα.
ευχαριστώ.
 

Eltherion

Member
Προβολή συνημμένου 15370 Προβολή συνημμένου 15372 Προβολή συνημμένου 15371

Πρόχειρες φωτό με πολύ έντονο φως μπάνιου. Ελπίζω να είναι αρκετές για κάποια συμπεράσματα.
ευχαριστώ.
Παλι η δευτερη φωτο π δειχνει το συγκεκριμενο σημειο δυστυχως ειναι θολη και απο περιεργη γωνια κ δεν μπορεις να κτλβεις αν υπαρχει οντως θεμα η οχι(τουλ εγω)...γιατρος δεν ειμαι,αλλα με αυτα π εχω δει φαινεται πως η δοτρια σ ειναι δυνατη και πισω και στα πλαινα!απο αποψη πλανου φαινεσαι πλ διαβασμενος...οι περισσοτεροι π ειναι ψαγμενοι παρομοιο πλανο ακολουθουν!
 

pfpf

New Member
Θα προσπαθήσω να κουρευτώ σύντομα ώστε να φανεί καλύτερα η δότρια στις φωτογραφίες.
Πάντως και στις τρεις συναντήσεις που έκανα με τις κλινικές και οι τρεις μίλησαν για πολύ καλή δότρια.
 

piros75

Well-Known Member
Αγαπητέ και εγώ έπαιξα με την πρώτη μου μμ μόνο στο μπροστά τμήμα, αλλά πραγματικά εδώ και 18 μήνες από την πρώτη δεν βλέπω την ώρα να φτιάξω και την κορυφή, αν νομίζεις ότι δεν σε πειράζει να έχεις μια αραιή εικόνα με την πρώτη και να προσπαθήσεις να πυκνώσεις στα σημεία που πλέον θα θελήσεις με τη δεύτερη, τότε πήγαινε να γεμίσεις και τα δύο και βλέπεις. Γενικά εγώ είμαι της άποψης καλύτερα πιο αραιή τοποθέτηση και περισσότερες μμ παρά μια πυκνή τοποθέτηση και μικρότερη φύτρωση.
 
Μπλουζα