Γνωμη μια μεταμοσχευση

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
αλλο εθισμος οκ.αλλα αν με πει επεφταν τριχες λογο τοππικ ειναι λιγο ακυρο.5 χρονια βαζω.
 

Kostas99

Member
" Ζημια" εννοω το τρυπακι που με εβαλε και ειδα το μαλλι παλι μπομπα....και μετα μπαινουν οι σκεψεις " γιατι να μην ειμαι συνεχως ετσι...κτλ κτλ"
Κακο δεν νομιζω να κανει αλλα φανταζομαι ενα λουσιμο το θελει καθε μερα ετσι κ αλλιως γτ εχω παρατηρησει μερικες φορες οτι πεφτει αρκετο στο δερμα κ κανει σαν κρουστα (?)...και λογικα δεν " αναπνει " το δερμα? Δε ξερω ρωταω...
Beaver εχω βαλει οχι toppik

Επισης μια ερωτηση : τι ειναι ακριβως το sock loss? Πεφτουν οι διπλα τριχες αν μπουν grafts αναμεσα τους? Moνιμα???
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
" Ζημια" εννοω το τρυπακι που με εβαλε και ειδα το μαλλι παλι μπομπα....και μετα μπαινουν οι σκεψεις " γιατι να μην ειμαι συνεχως ετσι...κτλ κτλ"
Κακο δεν νομιζω να κανει αλλα φανταζομαι ενα λουσιμο το θελει καθε μερα ετσι κ αλλιως γτ εχω παρατηρησει μερικες φορες οτι πεφτει αρκετο στο δερμα κ κανει σαν κρουστα (?)...και λογικα δεν " αναπνει " το δερμα? Δε ξερω ρωταω...
Beaver εχω βαλει οχι toppik

Επισης μια ερωτηση : τι ειναι ακριβως το sock loss? Πεφτουν οι διπλα τριχες αν μπουν grafts αναμεσα τους? Moνιμα???

Ναι αυτο ειναι. Αμα κανεις μεταμοσχευση αναμεσα σε μαλλια που δεν ειναι να πεσουν υπαρχει περιπτωση να πεσουν.
Καλυτερα μεταμοσχευση σε κενες περιοχες
 

FreeThinker

Well-Known Member
Αυτη η φωτογραφια που χεις βαλει να φαινεται το θεμα οσο δεν παει μ εχει αφησει αφωνο! Η μερα με τη νυχτα με τις υπολοιπες! N4 καθαρο εισαι απο τη χειροτερη που εβαλες. Ενω στις αλλες με το ζορι 3... οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω φοβερο το πως μπορουν να παραπλανησουν οι φωτο...

Παντως μακαρι να χω το μαλλι σου στα 38, ρε φιλε εισαι μια χαρα για την ηλικια σου και σε σχεση με το υπολοιπο φορουμ. Εχεις και οικογενεια... απο τη μια αυτο σου ανοιγει πορτα για φιναστεριδη, εκτος αν σκοπευεις να κανεις κι αλλα παιδια. Δεδομενου οτι δε θα εχεις στυτικες δυσλειτουριες κλπ. Εισαι σε περιεργη φαση η αληθεια ειναι, εχεις αρκετο μαλλι, αλλα οχι αρκετο για να μην εχεις κανενα θεμα, εισαι παντρεμενος οποτε ισως δεν υπαρχει λογος να το σκαλιζεις τοσο... δεν ξερω :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas99

Member
Οπως τα λες ειναι free thinker ..αρκετο μαλλι και οχι αρκετο την ιδια στιγμη για να μη το σκεφτομαι. Οπως στο 90% των ανδρων ειναι θεμα ψυχοσυνθεσης...κατι μας τσιμπα μεσα μας...πες το και ματαιοδοξια στην τελικη ( αν και οι γυναικες ειναι τρισχειροτερες σε αυτα)
Αν ειχα κανει καμια δοκιμη με proscar πριν χρονια ( ιδεα δεν ειχα βεβαια ουτε καν τι ειναι) - και δεν ειχα φυσικα παρενεργειες -τωρα θα μουν ακομα οπως στα 27-28 μου...
Δε ξερω εχω μπει στο τρυπακι εντονα ομως...αν εμενα Αθηνα θα ταν πιο ευκολο να παω κ στις κλινικες ( ο Β...ης μου χει κανει καλη εντυπωση απο οσα εχω δει ως στιγμης)...
 

Kostas99

Member
Η φωτο η τελευταια οντως πολυ χαλι αλλα αν ειναι να συζητας για τετοια πραγματα καλυτερα να δειχνεις το χειροτερο....(πιο χαλια δεν εχω βγαλει ποτε χαχα)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
[/QUOTE] Αν ειχα κανει καμια δοκιμη με proscar πριν χρονια ( ιδεα δεν ειχα βεβαια ουτε καν τι ειναι) - και δεν ειχα φυσικα παρενεργειες -τωρα θα μουν ακομα οπως στα 27-28 μου...

μην περνεις και ορκο οτι θα ησουν σαν 27[/QUOTE]
 

aeratos28

Just aeratos
εδώ φίλε john συμφωνω σε αυτό που λες για το θέμα με τις φωτό,αλλά παίζει και κάτι άλλο..αυτό που έχω πει και έχω ζητήσει από διάφορα παιδιά που έχουν κάνει μεταμοσχευση..αν προσεξες, μόλις χτενίζει ο φίλος το μαλλί προς τα πίσω,φαίνεται γεμάτος..στις φωτό που τα έφερε όλα τα μαλλιά προς τα εμπρός φάνηκε η αληθεια..το χτένισμα αυτό είναι που παραπλανεί παρά πολύ..οταν τα πας με κλιση προς τα πισω,τα μαλλια φουντωνουν,οταν τα φερνεις μπροστα αποκαλυπτεται καθε κενο..
και εδω ερχομαστε και βλεπουμε πως μπορουν να παραπλανησουν οι φωτο.
Το 80% εδω μεσα οι φωτο παραπλανουν και πολλοι βαζουν κολακευτικες.
Φανταστητε να εβαζε την ξεγυμνωτικη φωτο ο κωστας πρωτα που δειχνει μαυρο χαλι και μετα την αμεσως επομενη και να ελεγε εκανε μεταμοσχευση τι σχολιο θα γινοντουσαν...πωωωω πως εγινες φιλε τουμπανο,φοβερη δουλεια κτλ.κτλ.
Ωραιος ο kostas99 για τα νεουδια του φορουμ αλλα οχι μονο για να μαθενουν τα τρικ του αποτελεσματος και χωρις να εχει κανει μεταμοσχευση ο φιλος...Γωνιες ληψεις παιζουν μεγαλο ρολο.
ΕΥΓΕ!!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σε μενα συμβαινει το αντιθετο παντως,αν τα κατεβασω ολα μπροστα ειμαι τουμπανο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
εδώ φίλε john συμφωνω σε αυτό που λες για το θέμα με τις φωτό,αλλά παίζει και κάτι άλλο..αυτό που έχω πει και έχω ζητήσει από διάφορα παιδιά που έχουν κάνει μεταμοσχευση..αν προσεξες, μόλις χτενίζει ο φίλος το μαλλί προς τα πίσω,φαίνεται γεμάτος..στις φωτό που τα έφερε όλα τα μαλλιά προς τα εμπρός φάνηκε η αληθεια..το χτένισμα αυτό είναι που παραπλανεί παρά πολύ..οταν τα πας με κλιση προς τα πισω,τα μαλλια φουντωνουν,οταν τα φερνεις μπροστα αποκαλυπτεται καθε κενο..

Φιλε νομιζω οτι αν ειναι κοντο το μαλλι και τα κανεις προς τα πανω, στην πανοραμικη φαινονται ολα. Επειδη στην ουσια βλεπεις την κατοψη της τριχας...οκ αν ειναι μεγαλο το μαλλι κ πεφτει προς τα πισω, αλλαζει το πραγμα. Αλλα αν τα πας μπτοστα ολα, ουτως η αλλως δινουν καλυψη. Εκτος αν εννοεις το μπροστα βρεγμενο πατικωμενο(γλυψιμο αγελαδας:confused:) το οποιο οντως σε καποιες περιπτωσεις τα δειχνει ολα φορα παρτιδα...
 

aeratos28

Just aeratos
όπως το είπες andy.k ναι,έτσι γίνεται ΑΝ το μαλλί είναι κοντό.στις φωτο που έχει ανεβάσει ομως το παλικάρι εδώ δεν είναι κοντό το μαλλί σε καμία περίπτωση..υπάρχει ένα καλό μάκρος που του επιτρέπει να παίξει ,να τα ανακατέψει αυτά που είναι πίσω από hairline με αυτά που είναι λίγο προς τα πλάγια και αμέσως κλείνει το κενό και με την α ζώνη λίγο προς τα πίσω που τα πηγαίνει,φαίνεται τουμπανο..μόλις τα ρίχνει όλα εμπρός όμως γίνεται η αποκαλυψη
 

Kostas99

Member
Οταν τα κοβω κοντα...δε μπορω να κανω πολλα η αληθεια ειναι. Κατα ενα μαγικο τροπο βεβαια παρα την αραιωση φαινονται οκ οχι ασχημα. Οταν μακραινουν πολυ πανω ομως θελει πολλλλυυυ δουλεια να δειξουν ωραια λογω τρελων φυτρων...ανεξελεγκτων θα ελεγα
Τλπ...παλι καλα λεω γτ αν ειχα ισιο μαλλι θα μουν δραμα...
Παντως πραγματικα ειμαι σε σκεψεις...οκ φετος δε κανω κατι..θα μου φυγουν κ 2,5χλρ σε σιδερακια(!!!) γτ προεκυψε ορθοδοντικο προβλημα που δε παιρνει αναβολη, αλλα αν ειναι να κανω στο μελλον μ.μ. καπως πρεπει να παγωσω την τριχοπτωση στο ΤΩΡΑ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Σε μενα συμβαινει το αντιθετο παντως,αν τα κατεβασω ολα μπροστα ειμαι τουμπανο.
Αυτο εναι Ανάλογα με της γωνια φυτρωσης ,με το πάχος και τ λοιπα χαρακτηριστικά ,οποτε στο καθένα διαφερει,πάντως το προ τα κάτω στους περισσότερους δίνει μια πυκνότητα παραπανω
 

aeratos28

Just aeratos
συμφωνω ότι παίζει ανάλογα με τη γωνιά φυτρωσης κτλ,αλλά στο συγκεκριμένο φίλο εδώ,παίζει αυτό που είπα νομίζω.μόλις τα χτενίζει προς τα πίσω δείχνει μία χαρά,μόλις τα χτενίζει μπροστά γίνεται αποκάλυψη..και σε εμένα έτσι συμβαίνει.γενικά σε πάρα πολλούς ,μόλις τα κάνουν έτσι τα μαλλιά διορθώνεται το προβλημα
 

nine

Active Member
συμφωνω ότι παίζει ανάλογα με τη γωνιά φυτρωσης κτλ,αλλά στο συγκεκριμένο φίλο εδώ,παίζει αυτό που είπα νομίζω.μόλις τα χτενίζει προς τα πίσω δείχνει μία χαρά,μόλις τα χτενίζει μπροστά γίνεται αποκάλυψη..και σε εμένα έτσι συμβαίνει.γενικά σε πάρα πολλούς ,μόλις τα κάνουν έτσι τα μαλλιά διορθώνεται το προβλημα

ναι σε πολλους ειναι αυτο με αραιωση. το θεμα ειναι να υπαρχει καποια λυση για να ξαναγινει μοκετα το μαλλι εστω και με μεταμοσχευση. Αρκετοι δεν το κανουν για shock loss.
 

Kostas99

Member
Ειμαι στη σελιδα 30 απο 60 στο θεμα " Για οσους θελουν να παρουν Proscar".....
Εχω φρικαρει λιγο...οι παρενεργειες ΔΕΝ αφορουν ενα 2%....ειναι φως φαναρι. Εκτιμηση μου ειναι οτι ενα 60-70% εχει παρενεργειες ειτε ηπιες που φευγουν μετα απο ρυθμιση δοσης ειτε εντονες που απλα μετριαζονται ειτε ισχυρες που σε αναγκαζουν να το κοψεις. Αυτο που με φοβιζει ομως ειναι κατι περιπτωσεις που μιλανε για μονιμες δυσλειτουργιες....
Δε ξερω...προβληματιζομαι....
 

piros75

Well-Known Member
διαβασε λιγο περι wounding. ισως ενα dermaroller να σε βοηθησει να επανελθεις.
Πάντως το dermaroller θεωρώ πως θέλει προσοχή για όσους σκέφτονται την μεταμόσχευση μετά και αυτό γιατί οι απανωτές πληγές δημιουργούν ίνωση στο δέρμα και κάνουν την μμ πιο δύσκολη.
 

piros75

Well-Known Member
..... φοβερο το πως μπορουν να παραπλανησουν οι φωτο...

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε την παραπλάνηση και ανάποδα, δηλαδή πολλές φωτογραφίες που μας δείχνουν τα μαύρα μας τα χάλια, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Δηλαδή μπορεί να είσαι πολύ καλύτερα από μια αποτύπωση της στιγμής σε χάλια φωτισμό με λαδωμένο μαλλί κλπ κλπ. Άρα η αλήθεια δεν βρίσκεται τόσο στις φωτογραφίες, όσο στην οπτική που έχουν αυτοί που σε βλέπουν από κοντά σε διάφορες φάσεις φωτισμού, γωνίας κλπ.
 
Μπλουζα