δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

karaflafighter

New Member
γεια σας παιδια.ειμαι καινουργιος στο φορουμ,εχω αρχησει εδω και 2 βδομαδες αποκλειστικα και μονο την χρηση δαφνελαιου.δεν θελω να καταφυγω στην μινοξιδιλη διοτι και δεν ειχα δει κανενα αποτελεσμα πριν απο ενα χρονο για 7 μηνες χρησης και εκτος αυτου το θεωρω κατι ανουσιο κ πεταμενα λεφτα.αν το προβλημα μου αυξηθει τοτε θα καταφυγω σε εμφυτευση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Λοιπον αυτο που καταλαβα εγω(δε κανω εδώ και μήνες καμια θεραπεια,μόνο με δαφνελαιο έπαιξα για λίγο καιρό..περιμένω απλά τα καινούργια follicept κτλ) σε συνδυασμό με τις παρατηρησεις των υπολοιπων είναι ότι το δαφνέλαιο μόνο του προσφέρει μια μικρη αισθητική βελτίωση.
Στην αρχή νόμιζα ότι έβγαλε κανα δυο τρίχες αλλα στην ουσία δεν ήταν αυτό απλά σε σημεία που εχεις διάχυτη αραίωση με αδύναμες ανοιχτόχρωμες τριχούλες στις σκουραίνει και βλέπεις μια αισθητική βελτίωση.Ειδικά αν έχεις ΚΟΝΤΟ μαλλί(αν οι κανονικές σου τρίχες είνα ιστο ίδιο ύψος με τις κοντές ανοιχτοχρωμες προβληματικές τρίχες) εκεί φαίνεται πιο πολύ αυτό που γράφω.
Το ερώτημα είναι αν επεμβαίνει στο θύλακα και ''βελτιώνει'' την προβληματική τρίχα(ίσως την κάνει και λίγο πιο χοντρή) ή απλά είναι σα να τη ''βάφει'' οπότε έχουμε να κάνουμε με μια ψευδαίσθηση
 

cool11

Well-Known Member
xk, οποτε εχουμε μια επιβεβαιωση κι απο σενα για 'μαυρισμα' σε τριχουλες. Καλοδεχουμενο, ευχαριστο γεγονος!

Αλλα ειδες μόνο αισθητικη βελτιωση; Τιποτε αλλο, οπως 'συγκρατηση', πυκνωση, νεες τριχες ισως κλπ;
Υποθετω οτι μαλλον θα φταιει ο 'λιγος' καιρος που το χρησιμοποιεις, καθως οι συμφορουμιτες εδω εχουν πει νομιζω οτι το δαφνελαιο αποδιδει, αλλα σε βαθος χρονου.
 

xk

Active Member
κοιτα το εβαζα για κανα διμηνο και ειχα δει τη μικρη βελτιωση που γραφω μετά το σταματησα γιατί ειδα στασιμότητα/κουραστηκα/δεν είχε καλή όψη το υπάρχον μαλλι(αυτό λύνεται,απ οτι καταλαβα από τα σχόλιά σας ότι όντως θέλει μια παυση η χρηση του) και 1 μηνα μετά αφοτου το σταματησα είδα ότι οι μαυρισμενες τριχούλες είχαν γινει πάλι πιο ανοιχτες και λεπτές οπότε το κενο φαινονταν μεγαλύτερο...τωρα το ξαναξεκινησα να δω αν όντως κάνει παιχνίδι ή με γελούν τα μάτια μου.Μπορει να βγαζει και καμια τρίχα αλλά κάνει λίγα πράγματα,δηλαδη είναι για το norwood του Yul και πάνω(που δειχνει ότι κάτι κανει από τις foto του).Πάντως είναι ενδιαφέρον πως ένα τοπικό λαδάκι μπορεί και κάνει έστω αυτή τη μικρη βελτίωση.Θα το δοκιμασω για πάνω απο δίμηνο τώρα και θα ξαναγραψω
 

cool11

Well-Known Member
Yul, 2 μηνες μετα απο την πρωτη σου αναφορα για συνεισφορα του δαφνελαιο και στο θεμα της μειωσης των ασπρων τριχων, ποια ειναι τα νεοτερα που εχεις παρατηρησει για τριχοπτωση και ασπρες τριχες σε σχεση με το δαφνελαιο;
 

ElPap

New Member
Εγω κάνω μιξη....σε ενα μπουκαλακι βαζω μεχρι τη μεση καθαρο οινοπνευμα και το υπολοιπο το γεμιζω με δαφνελαιο και λιγο καστορελαιο....το οινοπνευμα ειναι για να ανοιγουν οι ποροι στο κεφαλι και να απορροφαται καλυτερα το δαφν.-καστ. Ομως αυτο μπαινει ΜΟΝΟ τοπικα στο δερμα της κεφαλης και ΟΧΙ σε ολο το μαλλι γιατι η αλκοολη ξηραινει την τριχα.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Yul, 2 μηνες μετα απο την πρωτη σου αναφορα για συνεισφορα του δαφνελαιο και στο θεμα της μειωσης των ασπρων τριχων, ποια ειναι τα νεοτερα που εχεις παρατηρησει για τριχοπτωση και ασπρες τριχες σε σχεση με το δαφνελαιο;

Έλα cool, πριν μια βδομάδα έκλεισα ένα χρόνο χρήσης δαφνέλαιου. Αυτά που έχω να πω είναι:

1) Η τριχόπτωση έχει σταματήσει μαχαίρι. Ακόμα και η εποχική τριχόπτωση, που είναι κάτι που συμβαίνει ούτως ή άλλως δυο φορές το χρόνο, είναι ανεπαίσθητη και δεν έχει καμία σχέση με παλιότερα, που δεν έβαζα δαφνέλαιο.

2) Επανέκφυση έχω σε όλο το crown, αλλά στα σημεία που ήμουνα εντελώς κενός, οι καινούριες τρίχες που έχουν προκύψει είναι ακόμα λεπτές και αδύναμες, και στις φωτογραφίες δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά επειδή πέφτει το φλας απάνω τους και τις "εξαφανίζει". Ίσως αυτές οι αδύναμες τριχούλες είναι το απαραίτητο ενδιάμεσο βήμα για να βγουν μετά δυνατές και χοντρές στη θέση τους (όπως αντίστοιχα συμβαίνει στην αντίστροφη, φυσιολογική διαδικασία της ΑΑ, που κάποιος βλέπει στη θέση των χοντρών τριχών που πέφτουν να βγαίνουν καινούριες αδύναμες, και μετά να πέφτουν κι αυτές οι αδύναμες και να μη φυτρώνει τίποτα πια). Στους κροτάφους προς το παρόν έχω βγάλει μόνο λεπτές καινούριες τρίχες, πολύ λεπτότερες από ότι στο crown, σχεδόν χνούδι θα έλεγα.

3) Άσπρες τρίχες στο crown έχω, αλλά είναι 2-3 όλες κι όλες. Πλέον βάζω δαφνέλαιο και στα πλάγια μαλλιά, όπου έχω μπόλικες άσπρες τρίχες, άλλα είναι νωρίς ακόμα για να δω αποτελέσματα. Πάντως γενικά, έχουν σκουρύνει τα μαλλιά μου αισθητά. Μια φίλη μάλιστα, που είχε καιρό να με δει, με ρώτησε αν τα βάφω (lol).

4) Η "μορφολογία" του δέρματος του κεφαλιού έχει αλλάξει. Τα βουναλάκια που ήταν σαν σπυριά ή μικρά καρούμπαλα (και όλως τυχαίως στα σημεία που είχα αραίωση), υποχωρούν μήνα με το μήνα. Από αυτό υποθέτω ότι πρόκειται για συσσωρευμένη DHT που με τη χρήση του δαφνέλαιου διαλύεται σιγά-σιγά.

Συνεχίζω λοιπόν στο ίδιο μοτίβο και όπου με βγάλει.
 

mormer

New Member
Έχω ξεκινήσει εδώ κ ένα μήνα μόνο δαφνέλαιο.....2 - 3 φορές την εβδομάδα....υπάρχει περίπτωση να δω βελτίωση??
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Έχω ξεκινήσει εδώ κ ένα μήνα μόνο δαφνέλαιο.....2 - 3 φορές την εβδομάδα....υπάρχει περίπτωση να δω βελτίωση??

Εξαρτάται από την κλίμακα norwood που είσαι, την ηλικία που έχεις κλπ. Αν το ξεκίνησες νωρίς, σε 8 μήνες με 1 χρόνο θα έχει δεις σίγουρα βελτίωση, ακόμα και σκέτο αν το χρησιμοποιείς.

Βάζε όμως τουλάχιστον 3 φορές τη βδομάδα, οι 2 είναι μάλλον λίγες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mormer

New Member
39 χρονών ειμαι....εχω αρκετή αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού (όχι εντελώς γυμνό αλλά καθαρά ορατό).....
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

35007

Member
Εγω εχω το Salkano. Εχει ημερομηνια ληξης τον Μαιο και η συσκευασια εχει αρκετο ακομα. Μπορω να παρατεινω τη χρηση του και τους επομενους μηνες ή να το πεταξω σε λιγες ημερες?
 

sito

Active Member
Γιουλ ποιο σκευασμα χρησιμοποιεις; Σκεφτομαι να το προσθεσω και γω μιας και εινα φθηνο
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Εγω εχω το Salkano. Εχει ημερομηνια ληξης τον Μαιο και η συσκευασια εχει αρκετο ακομα. Μπορω να παρατεινω τη χρηση του και τους επομενους μηνες ή να το πεταξω σε λιγες ημερες?

2 ευρώ κάνει το Salkano, θα σου 'λεγα καλύτερα να το πετάξεις και να πάρεις καινούριο.
 

cool11

Well-Known Member
Γιατι να το πεταξει ρε παιδια;
Δεν εχει σημασια αν ειναι οντως φτηνο.
Αναρωτιεμαι, ληγει και το δαφνελαιο;
Δηλαδη πως 'ληγει' ενα λαδι;
 

nikos76

Member
Παιδιά γεια σας. .

Χρησημοποιούσα χρόνια Regaine και βιταμίνες από το φαρμακείο. Η αλήθεια είναι ότι κάτι κάνανε, αλλά ήτανε ΠΟΛΛΕΣ οι παρενέργειες που τελικά δεν άξιζε τον κόπο. Και μάλιστα όταν τα σταματούσα επανερχόμουνα σε χειρότερα στάδια. Τα πέταξα όλα και είπα χίλιες φορές καράφλας (Jason Statham) παρά οι παρενέργειες!!
Τελευταία, εδώ κάποιους μήνες, άρχισα να βάζω δαφνέλαιο, έτσι για πλάκα χωρίς να περιμένω τίποτα. Έχω να πω ότι είναι πολυ φτηνό, δεν έχει καμία παρενέργεια και κάνεις επίσης και ΔΟΥΛΕΙΑ!! Εντάξι δεν έχω γίνει Γιοκαρίνης αλλά αισθάνομαι ότι έχει σταματήσει η τριχόπτωση, έχει βελτιωθεί η τρίχα(πιο χοντρή) και έχουνε βγει νέες τρίχες. Βάζω αραιά και που, 1-2 φορές την εβδομάδα αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος.
 
Μπλουζα