Zinc oxide 10%!!!!

cool11

Well-Known Member
E δεν μπορω να δοκιμαζω χιλια πραγματα ταυτοχρονα.
Ασε που ειναι και τι ταιριαζει στον καθενα. Ειχα μπει λιγο στο θεμα του roller, και δεν μου αρεσε η ολη φαση.

Παντως, εχω απογοητευτει με τον ολο χειρισμο των θεματων.
Οκ, αν δεν υπαρχει κατι, σιγουρα τι να γραψει κανεις.
Αλλα νομιζω οτι 'το παρακολουθουμε' το θεμα.
Εδω, οχι μονο σε αυτα, σε διαφορα θεματα, πεφτει νεκρα.
Πεφτουμε με τα μπουνια καπου, ειμαστε ικανοι-που λεει ο λογος-ακομη και να ξενυχτησουμε γραφοντας εδω διαφορα, και μετα....νέκρα!
Τοσος....παρορμητισμος;
Δηλαδη ολα οσα λεμε, στα χαμενα?
Anyway, απλα μου ξενιζει οπως το παρατηρω.
Οταν κανεις δεν γραφει τιποτε, εμενα πιο πολυ μου παει οτι 'το παρατησαν κι αυτο, αιντε γι άλλα φτου κι απ'την αρχη', παρα το οτι 'αναμενουμε αποτελεσματα.
Λες κι ειμαστε τυχοδιωκτες των λυσεων της τριχοπτωσης.
Αυτες ειναι οι σκεψεις μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ Cool,

σεβαστή η σκέψη σου, όμως, πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσουμε κάτι, Λύση στην τριχόπτωση ουσιαστικά δεν υπάρχει.. ότι κάνουμε είναι καθαρά προσωρινό και απλά "τρενάρουμε" τον χρόνο, άλλος πολύ άλλος λιγότερο κλπ κλπ, ήδη τα γνωρίζεις όλα αυτά δεν είσαι χθεσινός. ;)

Και εγώ τώρα θα μιλήσω καθαρά από το πως βλέπω τα πράγματα..
Ο ψευδάργυρος είναι γνωστό 10 ετίες πως παίζει ρόλο με τα μαλλιά, όμως, από ότι φαίνεται δεν είναι αυτό η λύση, αν ήταν θα είχε βουήξει χρόνια πριν..
Λύση δεν θα βρούμε από τον ψευδάργυρο ούτε από το μαγγάνιο που λέει ο λόγος..

Λες πως ο χειρισμός των θεμάτων δεν γίνεται σωστά, και συνεχώς μιλάς με ένα παράπονο πως όλα δεν γίνονται όπως πρέπει.. η μάλλον καλύτερα.. δεν γίνονται όπως εσύ θα ήθελες να γίνονται..

Αν ο ψευδάργυρος λοιπόν μπορεί να κάνει κάτι, θα το δείξει ο καιρός και όσοι το δοκιμάζουν. Να είσαι σίγουρος πως αν κάποιος δει κάτι, άμεσα θα μπει και θα το μοιραστεί με όλους μας.

Εσύ βλέπεις κάτι λοιπόν από την χρήση ψευδαργύρου;
 

orestis

Member
Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να περιμενουμε λυση απο τους αλλους, ειδικα σε τετοια θεματα.
Αν δεν ρισκαρει ο καθενας μονος του, δεν γινετε τιποτα.
Ακομα και αν καποιος βγει και πει οτι με το ταδε ή το δεινα, ειδα αποτελεσματα, δεν σημαίνει, οτι θα κανει δουλεια σε ολους.
και μιας και μιλαμε για τον ψευδαργυρο, εγω εκανα χρηση περιπου ενα μηνα.
Ειχα ομως υπερβολικη τριχοπτωση και αυτο με τρομαξε.
Δεν ξερω αν ηταν seeding ή απλα ο zink μου προκαλουσε εντονη τριχοπτωση, οποτε τον σταματησα.
Οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν κανει δουλεια ή οχι μιας και δεν το συνεχισα για ενα εύλογο διαστημα.
Στον καθενα ομως λειτουργεί διαφορετικα. Σε αλλον εκανε πονοκεφαλο, σε μενα εντονη τριχοπτωση, σε καποιους αλλους δεν εκανε τριχοπτωση.
Αρα αν δεν δοκιμασει καποιος μονος του, δεν μπορει να ξερει τι αποτελεσματα εχει σε αυτον και αν του ταιριαζει ως θεραπεια.
 

panoslydios

New Member
Να επιβεβαιωσω το φιλο που ανεφερε για το βαρυ κεφαλι .
Οταν εβαλα καστορελαιο σε ολο το προσωπο(περιεχει τεραστιες ποσοτητες βιοδιαθεσιμου
ψευδαργυρου) αισθανομουν μια ζαλαδα και ενα βαρυ κεφαλι.
Το καστορελαιο θεωρειται κατεξοχην λαδι για επανεκφυση των μαλλιων.
 

Prosim

Member
Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να περιμενουμε λυση απο τους αλλους, ειδικα σε τετοια θεματα.
Αν δεν ρισκαρει ο καθενας μονος του, δεν γινετε τιποτα.
Ακομα και αν καποιος βγει και πει οτι με το ταδε ή το δεινα, ειδα αποτελεσματα, δεν σημαίνει, οτι θα κανει δουλεια σε ολους.
και μιας και μιλαμε για τον ψευδαργυρο, εγω εκανα χρηση περιπου ενα μηνα.
Ειχα ομως υπερβολικη τριχοπτωση και αυτο με τρομαξε.
Δεν ξερω αν ηταν seeding ή απλα ο zink μου προκαλουσε εντονη τριχοπτωση, οποτε τον σταματησα.
Οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν κανει δουλεια ή οχι μιας και δεν το συνεχισα για ενα εύλογο διαστημα.
Στον καθενα ομως λειτουργεί διαφορετικα. Σε αλλον εκανε πονοκεφαλο, σε μενα εντονη τριχοπτωση, σε καποιους αλλους δεν εκανε τριχοπτωση.
Αρα αν δεν δοκιμασει καποιος μονος του, δεν μπορει να ξερει τι αποτελεσματα εχει σε αυτον και αν του ταιριαζει ως θεραπεια.


Orestis, έχω έντονη τριχόπτωση που ξεκίνησε 2-3 βδομάδες αφότου άρχισα ζινκ (και μετά πρόσθεσα κάποιες βιταμίνες - τοκοτριενόλες, πώς λέγονται μωρέ...). Και γω δεν ξέρω αν είναι σέντινγκ, αλλά αδειάζω πολύ και ανησυχώ.... Όταν το έκοψες είδες βελτίωση;;; Είμαι διμηνο τώρα στο περίπου (και τον 2ο μήνα μέρα παρά μέρα βάζω, μπορεί και πιο αραιά) αλλά η κατηφόρα κατηφόρα... Κι αν το κόψουμε τι κάνουμε; Παίζει τίποτα άλλο ή πάμε για μινόξ; :(

Σε ποια σελίδα σε παιδιά είναι οι οδηγίες για τη λοσιόν ζινκ του Κάππα; Έβασα την κρέμα, αν συνεχίσω θα το γυρίσω σε λοσιόν. Επίσης, ζινκ σκόνη παίζει Ελλάδα σε φαρμακείο;
 

cool11

Well-Known Member
Chs, απλα εκφραζω την απογοητευση μου, και για την ολη προσπαθεια που κανουμε, και για το οτι η αδρανεια που βλεπω καμια φορα ειναι σαν να 'εχουμε παρατησει τα οπλα'.
Ισως είναι απλά η δική μου αίσθηση.

Εγω βαζω το σκευασμα περιπου μηνα. Δεν ειδα καμια παρενεργεια, ουτε βαρυ κεφαλι, ουτε τριχοπτωση.
Δεν μπορω να πω ομως οτι ειδα και καμια βελτιωση.

Για μενα, εστω και η συγκρατηση/διατηρηση των υπαρχοντων, κρινεται θετικα αν υπαρξει.
Νεα μαλλια μπορει να μην βγουν, ας κρατησουμε τουλαχιστον οτι εχουμε!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Chs, απλα εκφραζω την απογοητευση μου, και για την ολη προσπαθεια που κανουμε, και για το οτι η αδρανεια που βλεπω καμια φορα ειναι σαν να 'εχουμε παρατησει τα οπλα'.
Ισως είναι απλά η δική μου αίσθηση.

Εγω βαζω το σκευασμα περιπου μηνα. Δεν ειδα καμια παρενεργεια, ουτε βαρυ κεφαλι, ουτε τριχοπτωση.
Δεν μπορω να πω ομως οτι ειδα και καμια βελτιωση.

Για μενα, εστω και η συγκρατηση/διατηρηση των υπαρχοντων, κρινεται θετικα αν υπαρξει.
Νεα μαλλια μπορει να μην βγουν, ας κρατησουμε τουλαχιστον οτι εχουμε!

Εννοείται πως η διατήρηση είναι επιτυχία!

Όμως για να το δεις αυτό θέλει χρόνο, και εδώ έρχονται τα ερωτήματα, αξίζει τον κόπο; κάνει πραγματικά δουλειά; η είναι χαμένος χρόνος;

Γιαυτό είπα καλύτερα να το ψάχνουμε και με άλλα πράγματα ταυτόχρονα ;)
 

Turbobox

New Member
Έχω ενώ είχα δει βελτίωση στην αραίωση μου, τελευταία αρχίζω και βλέπω κατρακύλα. Δυο -τρια πράγματα μου έρχονται στο μυαλό που μπορεί αυτό να οφείλεται, ή στο ρολλερ 4-5 φορές το έχω χρησιμοποιήσει ή στο zinc όπου και στέφτομαι να το σταματήσω. Βέβαια παίζει και το σενάριο που σταμάτησα τα σαμπουάν αλλά υπάρχει τέτοια περίπτωση μόνο τα σαμπουάν να είχαν φτιάξει την αραίωση;
 

orestis

Member
Prosim είπε:
Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να περιμενουμε λυση απο τους αλλους, ειδικα σε τετοια θεματα.
Αν δεν ρισκαρει ο καθενας μονος του, δεν γινετε τιποτα.
Ακομα και αν καποιος βγει και πει οτι με το ταδε ή το δεινα, ειδα αποτελεσματα, δεν σημαίνει, οτι θα κανει δουλεια σε ολους.
και μιας και μιλαμε για τον ψευδαργυρο, εγω εκανα χρηση περιπου ενα μηνα.
Ειχα ομως υπερβολικη τριχοπτωση και αυτο με τρομαξε.
Δεν ξερω αν ηταν seeding ή απλα ο zink μου προκαλουσε εντονη τριχοπτωση, οποτε τον σταματησα.
Οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν κανει δουλεια ή οχι μιας και δεν το συνεχισα για ενα εύλογο διαστημα.
Στον καθενα ομως λειτουργεί διαφορετικα. Σε αλλον εκανε πονοκεφαλο, σε μενα εντονη τριχοπτωση, σε καποιους αλλους δεν εκανε τριχοπτωση.
Αρα αν δεν δοκιμασει καποιος μονος του, δεν μπορει να ξερει τι αποτελεσματα εχει σε αυτον και αν του ταιριαζει ως θεραπεια.


Orestis, έχω έντονη τριχόπτωση που ξεκίνησε 2-3 βδομάδες αφότου άρχισα ζινκ (και μετά πρόσθεσα κάποιες βιταμίνες - τοκοτριενόλες, πώς λέγονται μωρέ...). Και γω δεν ξέρω αν είναι σέντινγκ, αλλά αδειάζω πολύ και ανησυχώ.... Όταν το έκοψες είδες βελτίωση;;; Είμαι διμηνο τώρα στο περίπου (και τον 2ο μήνα μέρα παρά μέρα βάζω, μπορεί και πιο αραιά) αλλά η κατηφόρα κατηφόρα... Κι αν το κόψουμε τι κάνουμε; Παίζει τίποτα άλλο ή πάμε για μινόξ; :(

Σε ποια σελίδα σε παιδιά είναι οι οδηγίες για τη λοσιόν ζινκ του Κάππα; Έβασα την κρέμα, αν συνεχίσω θα το γυρίσω σε λοσιόν. Επίσης, ζινκ σκόνη παίζει Ελλάδα σε φαρμακείο;

Εγω με το που σταματησα το zink σταματησε και η τριχοπτωση. Δεν επεφτε ουτε τριχα. Τις τελευταιες μερες βεβαια αρχισαν να πεφτουν παλι καποιες , αλλα οχι τοσο πολλες οσο εβαζα zink.
Εγω εχω παραγγείλει ρολλερ, και θα αρχισω με αυτο, καθως επισης θα βαζω και δενδρολιβανο μετα απο καθε χρηση και σκεφτομαι να παρω και δαφνελαιο, θα περνω και καμια βιταμινη.
Προς το παρον δεν κανω κατι αλλο. Να δω πως θα παει με το ρολλερ.
 

cool11

Well-Known Member
Καλα, για να καταληξουμε πόσο αποτελεσματικο ειναι, θα μας παρει καποιο καιρο ακομη.
(περιμενω να περασει ο καιρος, να πουμε τι είδαμε. φανταζομαι το βαζετε στα κεφαλια σας, δεν εμεινα παλι μονος)

Τουλαχιστον, υπαρχει καποιος να μου με βεβαιοτητα, οτι δεν κανει κακο?
(εχοντας τη κακη εμπειρια του airol, πρεπει να το ρωτησω αυτο)
 

Bouklas

Well-Known Member
Μήπως θα ήτανε καλύτερα σε όσους δεν δούλεψε ο ψευδάργυρος σε κρέμα να το περνάνε σε χάπι?
Έχει πάρει κανεις? Βοήθησαν?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Χαπι προσωπικα, δεν προκειται να παρω.
Απο τοπικα ευχαριστως να δοκιμασω.
Δεν θα καταστρεψω τα σωθικα μου για τα μαλλια.
Τοπικα στο κρανιο δοκιμαζω.
 

cool11

Well-Known Member
cool11 είπε:
Καλα, για να καταληξουμε πόσο αποτελεσματικο ειναι, θα μας παρει καποιο καιρο ακομη.
(περιμενω να περασει ο καιρος, να πουμε τι είδαμε. φανταζομαι το βαζετε στα κεφαλια σας, δεν εμεινα παλι μονος)

Τουλαχιστον, υπαρχει καποιος να μου με βεβαιοτητα, οτι δεν κανει κακο?
(εχοντας τη κακη εμπειρια του airol, πρεπει να το ρωτησω αυτο)

Ουτε σε αυτο, το δια -εμπειρικου- αποκλεισμου ενδεχομενου, εχουμε καταληξει?
 

weznem

Well-Known Member
δεν ξερω ουτε εγω,που εχουν καταλήξει οι χρηστες του...αν το βαζει καποιος εκτος απο εσενα ακομα..
 

cool11

Well-Known Member
Ξανα τα ιδια.
Διαβαζω μια συζητηση, παιρνω την αποφαση να ξεκινησω ενα σκευασμα, και οταν πια θελω να το ψαξω λιγο παραπανω, να συζητησω κλπ, ολοι πια το εχουν παρατησει.

Τουλαχιστον βγειτε και πειτε, 'το εβαλα αλλα ηταν αχρηστο!'
 

orestis

Member
cool11 είπε:
Ξανα τα ιδια.
Διαβαζω μια συζητηση, παιρνω την αποφαση να ξεκινησω ενα σκευασμα, και οταν πια θελω να το ψαξω λιγο παραπανω, να συζητησω κλπ, ολοι πια το εχουν παρατησει.

Τουλαχιστον βγειτε και πειτε, 'το εβαλα αλλα ηταν αχρηστο!'

Πιθανον αυτοι που το χρησιμοποιησαν να ειδαν αρνητικα αποτελεσματα και να το σταματησαν. Αυτο δεν σημαίνει οτι σε ολους θα εχει αρνητικα αποτελεσματα.
Αν εσυ δεν παρατηρεις να σου δημιουργει καποιο προβλημα, τοτε δεν χανεις κατι να το χρησιμοποιησεις για ενα διαστημα και να δεις αν θα εχει καποιο αποτελεσμα.
Σε καποιους εκανε πονοκεφαλους, σε μενα εντονη τριχοπτωση.
Εγω το σταματησα πολυ νωρις , γιατι φοβηθηκα με τοση τριχοπτωση που μου εκανε. Οποτε δεν εχω καποια ασφαλη συμπερασματα να πω.
Αν σε σενα μεχρι στιγμης δεν εχει δημιουργησει καποιο προβλημα, τοτε μπορεις να συνεχισεις για καποιο διστημα να δεις αν μπορει να φερει καποιο αποτελεσμα.
Το καθε σκευασμα δεν λειτουργει σε ολους με τον ιδιο τροπο.
 

Bouklas

Well-Known Member
Oι απαντήσεις για το Zinc υπάρχουν ήδη εδώ μέσα.
Σε άλλους δούλεψε σε άλλους όχι.
 

cool11

Well-Known Member
Ωραια, καλα τα λετε.
Δεν αντιλεγω.

Ομως οταν ξεκινησε το θεμα, και δεν παει καιρος, πριν 4 μηνες περιπου, ολοι ελεγαν οτι γινεται, το ζινκ δεν θα μας απογοητευσει σαν τα αλλα σκευασματα, δεν μπορει, ειναι ψευδαργυρος, κατι θα δωσει κλπ.

Πλεον διαβαζω σε αλλα τοπικ σχολια, και λεω απο μεσα μου....τρίχες!
(ταιριάζει κιολας)

Μαλλον ψαχνω τη σιγουρια, σε ενα θεμα που δεν την εχει.
Αλλα ξερετε τι γινεται?
Αμα εγω πχ. δοκιμαζω airol, χανω λιγα μαλλια(μου κανει κακο), δοκιμαζω zinc, ξαναχανω λιγα μαλλια, κλπ, ε πειτε μου, δεν ειναι αυτοκαταστροφικο?

Ποσο δυσκολο ειναι να υπαρξουν στατιστικες για την αποτελεσματικοτητα των ουσιων;
Πχ. η μινοξ, κατα μεσο ορο πχ(δικο μου νουμερο), δουλεψε στο 80% των ατομων.
Το zix στο 90% των ατομων.
Και ουτω καθεξης.
Να ξερει καποιος δοκιμαζοντας, τι ελπιδες αποτυχιας/επιτυχιας εχει.

Ξερω, παμε πειραματιζομενοι.
Αλλα δεν παει πολυ να χανουμε τα μαλλια μας, οχι φυσικα, αλλα επιταχυνομενα, ακριβως εξαιτιας αυτων των πειραματων;
 

gianniskritikos2

Active Member
εγω εχω να πω ενα... πολα ατομα απογοητευτικαν ισως να μην δουλεψε ισως και να δουλεψε πανο στις ερευνες για τον ζινκ που εγιναν τα αποτελεσματα δεν ηταν αμεσα... ο ζινκ δεν θα σου δωσει καραμινατη επανεκφυση αντιθετος παει πολυ αργα και 6 μηνες για τον ζινκειναι λιγος καιρος ... ο ζινκ κινιτε με πολυ αργους ρυθμους οταν δηλαδει καποιος βαζει μινοχ και βλεπει ενα μποομ να περνει πολα μαλλια πισο και φτανει στον 2ρο χρονο λεει χανο εδαφος αλλα ειναι λγιο καλυτερα ακομα απο οτι πριν την αρχισει λεμε τωρα.. μπορει και οχι αλλα ας υπουθεσουμε οτι ειναι... ε ο ζινκ στα 2 χρονια πανο θα εχει το ιδιο αποτελεσμα με την μινοχ στα 2 χρονια αν λοιπον ο ζινκ δινει συνεχια μπονους αμα στα 2 χρονια εχει τοσο φτοχο αποτελεσμα πως λοιπον περιμενει καποιος να δει κατι σε 3 μηνες? σε 2 μηνες? σε 4 μηνες? ειναι πολι λιγος ο χρονος που του δωθηκε μπορει και να μην δουλευει αλλα μπορει και να δουλευει ο καπα λεει ειδε αποτελεσματα σε 2 μηνες και λιγοτερο δεν σημενει οτι ολοι μπορει να δουμε τοσο νωρις εγω απελπιστικα απο το αποτελεσμα προσωπικα πιστευω οτι και δουλευει και οχι ειμαι μπερδεμενος το να βλεπουν πολα ατομα τριχοπτωση αλλα πονοκεφαλους ζαλαδες δεν μου αρεσει ο ψευδαργυρος για μενα ητε δουλευει ητε οχι εχει βγει οφφ
 

orestis

Member
cool11 είπε:
Ωραια, καλα τα λετε.
Δεν αντιλεγω.

Ομως οταν ξεκινησε το θεμα, και δεν παει καιρος, πριν 4 μηνες περιπου, ολοι ελεγαν οτι γινεται, το ζινκ δεν θα μας απογοητευσει σαν τα αλλα σκευασματα, δεν μπορει, ειναι ψευδαργυρος, κατι θα δωσει κλπ.

Πλεον διαβαζω σε αλλα τοπικ σχολια, και λεω απο μεσα μου....τρίχες!
(ταιριάζει κιολας)

Μαλλον ψαχνω τη σιγουρια, σε ενα θεμα που δεν την εχει.
Αλλα ξερετε τι γινεται?
Αμα εγω πχ. δοκιμαζω airol, χανω λιγα μαλλια(μου κανει κακο), δοκιμαζω zinc, ξαναχανω λιγα μαλλια, κλπ, ε πειτε μου, δεν ειναι αυτοκαταστροφικο?

Ποσο δυσκολο ειναι να υπαρξουν στατιστικες για την αποτελεσματικοτητα των ουσιων;
Πχ. η μινοξ, κατα μεσο ορο πχ(δικο μου νουμερο), δουλεψε στο 80% των ατομων.
Το zix στο 90% των ατομων.
Και ουτω καθεξης.
Να ξερει καποιος δοκιμαζοντας, τι ελπιδες αποτυχιας/επιτυχιας εχει.

Ξερω, παμε πειραματιζομενοι.
Αλλα δεν παει πολυ να χανουμε τα μαλλια μας, οχι φυσικα, αλλα επιταχυνομενα, ακριβως εξαιτιας αυτων των πειραματων;

Μα γι αυτο σου ειπα οτι αν εσυ δεν εχεισ δει καποια αρνητικα αποτελεσματα μεχρι τωρα, θα πρεπει να συνεχισεις για να δεις αν μπορει να σου προσφερει κατι.
Αν δεν εχεις πονοκεφαλους ή εντονη τριχοπτωση, δεν χανεις κατι να το συνεχισεις.
Εγω απο τη στιγμη που τον αρχισα και για πανω απο ενα μηνα μου εκανε εντονη τριχοπτωση, γι αυτο σταματησα. Γιατι φοβηθηκα οτι αυτα που χανω απο τη χρηση zink , μπορει να μην μου τα ξαναδωσει.
Αν εσυ ομως δεν χανεις οσο βαζεις, τοτε, γιατι να μην συνεχισεις?
Και για να ειμαι ειλικρινής, ο zink παιζει να εδωσε κατι σκορπιες τριχες αρκετα χαμηλα στους κροταφους, , αλλα δεν ειμαι σιγουρος, οποτε δεν το βαζω ως αποτελεσμα γιατι μπορει να ειναι και λαθος εντυπωση.
 
Μπλουζα