Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

Gibik

Active Member
Φίλε, προς τι όλα αυτά? Τι αποτέλεσμα έχουν όλα αυτά? Παρακαλώ εξηγείστε μου
Tην γλύτωσες? και αυτή η ερώτηση απευθύνεται και στο νήμα του Derma Roller. Ποιο είναι το αποτέλεσμα???????
Την γλύτωσες με την ΑΑ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φίλε, προς τι όλα αυτά? Τι αποτέλεσμα έχουν όλα αυτά? Παρακαλώ βοηθείστε με...
Tην γλύτωσες? και αυτή η ερώτηση απευθύνεται και στο νήμα του Derma Roller. Ποιο είναι το αποτέλεσμα???????
Την γλύτωσες με την ΑΑ?
δεν ειναι τιμωρια,απλα εισαι φορτισμενος και πρεπει να κατσεις 24 ωρες να ηρεμησεις επειδη γραφεις πραγματα,μετα μετανιωνεις και θελεις να τα διαγραφω,μπαναρισμενος για 24 ωρες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε, προς τι όλα αυτά? Τι αποτέλεσμα έχουν όλα αυτά? Παρακαλώ βοηθείστε με...
Tην γλύτωσες? και αυτή η ερώτηση απευθύνεται και στο νήμα του Derma Roller. Ποιο είναι το αποτέλεσμα???????
Την γλύτωσες με την ΑΑ?

Gibik, χαλαρά όπως λέει και ο @kapa. Δεν γλυτώσαμε τίποτα, απλά ένας πειραματισμός είναι και μάλιστα υπερβολικός, αλλά πηγαίνει πάρα πολύ καλά. Το αποτέλεσμα έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά...
 

dk1984

Member
Gomi πριν κανα 2 χρονια μιλουσαμε για το skin tearing ..Ειναι πιθανο να το παθεις με το dermapen? Καπου υποστηριζαν οτι μονο με το derminator η το ρολλερ το αποφευγεις αυτο αλλα αυτοι που το υποστηριζαν πουλαγαν το derminator
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi πριν κανα 2 χρονια μιλουσαμε για το skin tearing ..Ειναι πιθανο να το παθεις με το dermapen? Καπου υποστηριζαν οτι μονο με το derminator η το ρολλερ το αποφευγεις αυτο αλλα αυτοι που το υποστηριζαν πουλαγαν το derminator

Ναι dk, αυτό που υποστηρίζουν στο owndoc, ισχύει. Το παρακολουθώ όσο καλύτερα γίνεται και προσπαθώ να το αποφύγω, αλλά είναι και θέμα κολλαγόνου (σε επίπεδο οργανισμού) αλλά και θέμα συντήρησης του δέρματος.
 

leas

Well-Known Member
Φίλε Gomi σε ευχαριστούμε πραγματικά για την προσφορά σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς κάποια από όλα αυτά που χρησιμοποιείς, αρκετά πιο σημαντικά για την μάχη; Επίσης πιστεύεις πως όσο περνάει ο καιρός και βγάζεις συμπεράσματα αρκετά από αυτά που χρησιμοποιείς δεν θα χρειάζονται; Και τέλος για ένα ακόμη μικρό νόργουντ σε αρχικό στάδιο τριχόπτωσης τι πιστεύεις είναι βασικό ώστε να ακολουθεί αποφεύγοντας για αρχή την ποσότητα αυτή των σκευασμάτων; Καταλαβαίνω πως ακόμη δεν έχεις βγάλει ασφαλή συμπεράσματα και ίσως δεν μπορείς να μου απαντήσεις πλήρως στις ερωτήσεις μου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε Gomi σε ευχαριστούμε πραγματικά για την προσφορά σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς κάποια από όλα αυτά που χρησιμοποιείς, αρκετά πιο σημαντικά για την μάχη; Επίσης πιστεύεις πως όσο περνάει ο καιρός και βγάζεις συμπεράσματα αρκετά από αυτά που χρησιμοποιείς δεν θα χρειάζονται; Και τέλος για ένα ακόμη μικρό νόργουντ σε αρχικό στάδιο τριχόπτωσης τι πιστεύεις είναι βασικό ώστε να ακολουθεί αποφεύγοντας για αρχή την ποσότητα αυτή των σκευασμάτων; Καταλαβαίνω πως ακόμη δεν έχεις βγάλει ασφαλή συμπεράσματα και ίσως δεν μπορείς να μου απαντήσεις πλήρως στις ερωτήσεις μου.

Σίγουρα κάποια δεν θα χρειάζονται, αλλά τα χωρίζω σε 2 κατηγορίες. Αυτά που χρειάστηκαν ίσως μόνο στην αρχή (πχ πρώτο 3μηνο) και σε αυτά που ίσως να μην χρειάστηκαν καθόλου. Αυτά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω ακόμα.

Επίσης σε 2 μέρη χωρίζεται και γενικότερα η όλη προσέγγιση. Η μια που αφορά καθαρά το μαλλί και η άλλη που αφορά το δέρμα. (όπως και στα φυτά - εδώ μαλλιά, το υπόστρωμα, χώμα - εδώ δέρμα) παίζει καθοριστικό ρόλο.

Άρα θα σου πω τι θεωρώ (πάντα υποθετικά) απαραίτητα για το μαλλί και τι για το δέρμα. (για συχνότητες και εφαρμογή όπως τα έχω περιγράψει στην αρχική σελίδα)

Για το μαλλί:

- Dermapen. Τον πρώτο μήνα κάθε εβδομάδα, με δυνατό και ουσιαστικό τραυματισμό. Μετά χαλαρώνεις με ρολλερ ανά εβδομάδα 25λεπτου στυλ για άλλον ένα μήνα. Η συνέχεια εδώ εξαρτάται από το αν έχουν υπάρξει αποτελέσματα ή όχι.

- Stemoxydine + vpa. (Τo vpa είναι φάρμακο, οπότε δεν μπορώ να επιμείνω. Έχει πολυποίκιλο τρόπο δράσης πάντως. Μικρό nw χωρίς εμφανή αραίωση, μπορείς να το αποφύγεις)

- Castor oil+menthol+dmso

- Black seed oil + borage virgin oil + rosemary + dmso (dmso σε πολύ μικρότερο ποσοστό απ ότι στο castor oil)

- AAPE (επίσης μπορείς να το αποφύγεις αν δεν υπάρχει εμφανή αραίωση)

- PROPOLINE Hair Loss Treatment

Για το δέρμα:

- Folligen solution therapy spray
- Tamanu oil (επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρεις καλή ποιότητα, το αφήνεις απ έξω για αρχή)
- Μια καλή ενυδατική ή πχ Bepanthol+aloe vera
- Βούρτσα για απολέπιση

Συμπληρώματα:

- Betaglucan
- Castor oil
- Colostrum (αν και καλό θα ήταν να γνωρίζεις πριν τα επίπεδα igf1 μέσω εξέτασης)

Γενικότερα όπως έχω ξαναπεί, αν το δέρμα μου αντέξει (γιατί δεν το ταλαιπωρεί μόνο το dermapen, αλλά και το dmso και τα αιθέρια έλαια) μέσα Φλεβάρη θα έχω επιπλέον διαφορές που θα φαίνεται και σε φοτο την οποία και θα ανεβάσω.
Αλλά με την κατάσταση του δέρματός μου, έχω προβληματιστεί πολύ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

leas

Well-Known Member
Σίγουρα κάποια δεν θα χρειάζονται, αλλά τα χωρίζω σε 2 κατηγορίες. Αυτά που χρειάστηκαν ίσως μόνο στην αρχή (πχ πρώτο 3μηνο) και σε αυτά που ίσως να μην χρειάστηκαν καθόλου. Αυτά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω ακόμα.

Επίσης σε 2 μέρη χωρίζεται και γενικότερα η όλη προσέγγιση. Η μια που αφορά καθαρά το μαλλί και η άλλη που αφορά το δέρμα. (όπως και στα φυτά - εδώ μαλλιά, το υπόστρωμα, χώμα - εδώ δέρμα) παίζει καθοριστικό ρόλο.

Άρα θα σου πω τι θεωρώ (πάντα υποθετικά) απαραίτητα για το μαλλί και τι για το δέρμα. (για συχνότητες και εφαρμογή όπως τα έχω περιγράψει στην αρχική σελίδα)

Για το μαλλί:

- Dermapen. Τον πρώτο μήνα κάθε εβδομάδα, με δυνατό και ουσιαστικό τραυματισμό. Μετά χαλαρώνεις με ρολλερ ανά εβδομάδα 25λεπτου στυλ για άλλον ένα μήνα. Η συνέχεια εδώ εξαρτάται από το αν έχουν υπάρξει αποτελέσματα ή όχι.

- Stemoxydine + vpa. (Τo vpa είναι φάρμακο, οπότε δεν μπορώ να επιμείνω. Έχει πολυποίκιλο τρόπο δράσης πάντως. Μικρό nw χωρίς εμφανή αραίωση, μπορείς να το αποφύγεις)

- Castor oil+menthol+dmso

- Black seed oil + borage virgin oil + rosemary + dmso (dmso σε πολύ μικρότερο ποσοστό απ ότι στο castor oil)

- AAPE (επίσης μπορείς να το αποφύγεις αν δεν υπάρχει εμφανή αραίωση)

- PROPOLINE Hair Loss Treatment

Για το δέρμα:

- Folligen solution therapy spray
- Tamanu oil (επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρεις καλή ποιότητα, το αφήνεις απ έξω για αρχή)
- Μια καλή ενυδατική ή πχ Bepanthol+aloe vera
- Βούρτσα για απολέπιση

Συμπληρώματα:

- Betaglucan
- Castor oil
- Colostrum (αν και καλό θα ήταν να γνωρίζεις πριν τα επίπεδα igf1 μέσω εξέτασης)

Γενικότερα όπως έχω ξαναπεί, αν το δέρμα μου αντέξει (γιατί δεν το ταλαιπωρεί μόνο το dermapen, αλλά και το dmso και τα αιθέρια έλαια) μέσα Φλεβάρη θα έχω επιπλέον διαφορές που θα φαίνεται και σε φοτο την οποία και θα ανεβάσω.
Αλλά με την κατάσταση του δέρματός μου, έχω προβληματιστεί πολύ....
Σε ευχαριστώ πολύ Gomi..Θεωρείς αναγκαίο το δερμαπεν , δεν είναι πάνω κάτω το ίδιο με το ρόλλερ;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστώ πολύ Gomi..Θεωρείς αναγκαίο το δερμαπεν , δεν είναι πάνω κάτω το ίδιο με το ρόλλερ;
To roller είναι πιο ασφαλές, γιατί ο τραυματισμός του γίνεται κάθετα, ενώ του dermapen, αυτό που έχω εγώ τουλάχιστον, δονείται και η βελόνα καθώς εισχωρεί στο δέρμα, δημιουργεί πληγή μεγαλύτερης διαμέτρου, κάτι που το κάνει σαφώς πιο επικίνδυνο για το δέρμα και για τους πόρους, αλλά ταιριάζει πολύ περισσότερο στην μορφή του τραυματισμού που έχει περιγράψει σε ένα βιντεό του ο Κωτσαρέλης (ο "εφευρέτης" του wounding).
Εκτός αυτού σε εμένα το ρολλερ δεν έκανε ποτέ κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είμαι και πάρα πολύ δύσκολη περίπτωση (ηλικία και χρόνια αραίωση).
Εγώ όφειλα να αναφέρω τι δούλεψε και τι συνεχίζει να δουλεύει σε εμένα, από κει και πέρα πάντα μπορούν να γίνουν τροποποιήσεις σύμφωνα με την οπτική του καθενός...(ούτως ή άλλως, εγγυημένο αποτέλεσμα δεν υπάρχει σε καμία προσέγγιση)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi, πόσα ml περίπου χρησιμοποιείς σε κάθε εφαρμογή του serioxyl?
Βγάζεις ένα μήνα?

Από τότε που ξεκίνησα την θεραπεία, δεν μου έχει τελειώσει ακόμα....(3 μήνες) και υπολογίζω να βγάλει άλλον 1 άνετα. Με σταγόνες το βάζω...12 με 15. Αν έχεις αρκετό μαλλί, σίγουρα θα θέλει παραπάνω. Υπολόγισε βέβαια σε εμένα πως ήταν 90ml serioxyl+ 30ml depakine, οπότε πάμε σε 120ml συνολικά.
 

nothinggr

Member
Από τότε που ξεκίνησα την θεραπεία, δεν μου έχει τελειώσει ακόμα....(3 μήνες) και υπολογίζω να βγάλει άλλον 1 άνετα. Με σταγόνες το βάζω...12 με 15. Αν έχεις αρκετό μαλλί, σίγουρα θα θέλει παραπάνω. Υπολόγισε βέβαια σε εμένα πως ήταν 90ml serioxyl+ 30ml depakine, οπότε πάμε σε 120ml συνολικά.
Καλό αυτό.
Οι οδηγίες στα sites που το πουλάνε λενε: " Το ίδιο βράδυ εφαρμόστε 8 πιέσεις από το Denser Hair απευθείας στο τριχωτό της κεφαλής."
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάτι τελευταίο, το εφαρμόζεις και σε άδειες περιοχές (κροτάφους) ή μόνο όπου υπάρχουν τρίχες?
Βάζω και σε κροτάφους, αλλά είναι εντελώς άδειοι από τα 20...μόνο λίγο χνουδάκι έχω δει εκεί, αλλά με αυτό θα ασχοληθώ στην πορεία εφόσον διατηρηθούν τα αποτελέσματα. Έχω υπόψη και άλλα πράγματα να δοκιμάσω, τα οποία τα έχω πάρει ήδη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε οραλ μορφή ναι, μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση, τοπικά σε εμένα τουλάχιστον δεν το έχει κάνει μέχρι στιγμής. Επίσης θεωρείται και αντιανδρογόνο.
Από Ελλάδα είχα βρει σε ένα μαγαζί στον Πειραιά που πουλάει χημικά, αλλά ήταν 3 φορές πιο ακριβό απ ότι αν το πάρεις απ έξω. Και τα 2 θέλουν προσοχή στη χρήση τους και ειδικά για το vpa να έχεις ενημερωθεί περί τίνος πρόκειται γιατί δεν είναι αθώο φάρμακο.
 
Μπλουζα